Συγγένειες και καταγωγές Ελλήνων καλλιτεχνών;

Νομίζω οτι τελευταίος που έφυγε ήταν ο Στέφανος
 
Πολύ ωραίο θέμα, δεν ήξερα σχεδόν τίποτα απο όλα αυτά! Μπράβο παιδιά, να στε καλά! :beer:
 
tzias57 είπε:
Δυστυχώς όχι. Πέθανε πριν αρκετά χρόνια και πριν από τον αδεφό της Στέφανο.
Οχι νομιζω οτι η Ρενα ζει ακομα πριν το Στεφανο ειχε πεθανει η Στελλα και ο Στεφανος εμενε με τη Ρενα νομιζω αυτη πρεπει να ζει ακομα καπου το εχω δει νομιζω αυτο.Αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω.
 
Ο Ανδρέας Φιλιππίδης ήταν σύζυγος της Δέσπως Διαμαντίδου αρχικά και αργότερα της Λίλης Παπαγιάννη.
 
ΜΗΝΑΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (ΜΑΞ ΡΟΜΑΝ) (1939-2002):

11 ΤΑΙΝΙΕΣ: Δυο χιλιάδες ναύτες κι ένα κορίτσι (1960, 1η) / Ο παλληκαράς (1961) / Τρεις τρελοί ντετέκτιβς (Τρεις ντετέκτιβς) (1957) / Έγκλημα στην Ομόνοια (1962) / Ο χρυσός και ο τενεκές (1962) / Αυτό το κάτι άλλο (1963) / Μικροί και μεγάλοι εν δράσει (1963) / Ο κράχτης (1964) / Φουσκοθαλασσιές (1966) / Βοήθεια!... Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000 (1967) / Στα σύνορα της προδοσίας (1968 ) / Θου-Βου φαλακρός πράκτωρ, επιχείρησις: γης μαδιάμ (1969 ) /

2 ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΕΣ: Ο δρόμος της Κορίνθου (Le route de Corinthe) (Criminal story) (The road to Corinth) (Whoʼs got the black box) (1967) / Μια μέρα ο πατέρας μου (One day, my daddy) (1968 ) /
 
ioli1453 είπε:
Οχι νομιζω οτι η Ρενα ζει ακομα πριν το Στεφανο ειχε πεθανει η Στελλα και ο Στεφανος εμενε με τη Ρενα νομιζω αυτη πρεπει να ζει ακομα καπου το εχω δει νομιζω αυτο.Αν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω.
Κι εγώ ΄χω την εντύπωση ότι ζει η Ρένα. Ο Στέφανος πέθανε την άνοιξη του 2005 και η Στέλλα τέλη Οκτώβρη νομίζω του 2005, συμπτωματικά λίγες ημέρες πριν πεθάνει ο Αλεξανδράκης.
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Κι εγώ ΄χω την εντύπωση ότι ζει η Ρένα. Ο Στέφανος πέθανε την άνοιξη του 2005 και η Στέλλα τέλη Οκτώβρη νομίζω του 2005, συμπτωματικά λίγες ημέρες πριν πεθάνει ο Αλεξανδράκης.
Άλλωστε και η Βικπαίδεια, δεν αναφέρει για θάνατο της Ρένας.
 
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ είπε:
Άλλωστε και η Βικπαίδεια, δεν αναφέρει για θάνατο της Ρένας.
Ακριβως πρεπει να ζει η Ρενα δεν αναφερεται πουθενα οτι πεθανε.
 
Έχετε δίκαιο παιδιά.... είχα την εντύπωση το καλοκαίρι που είχα ψάξει στο βικιπέδια ότι κανένα από τα αδέρφια Στρατηγών δεν ζουν αλλά ενώ για όλους λένε πότε πέθαναν για τη Ρένα δεν λέει... Ξέρει κανένας να μάθουμε τι ισχύει τελικά?
 
Ο ηθοποιός Νίκος Μπακογιάννης (ο Σταμάτης ο συνάδελφος του Χρόνη Εξαρχάκου στην ταινία Γκαρσονίερα για Δέκα που του πέρνει το κλειδί του σπιτιού του για να το δώσει στο ζεύγος Σουλτάνογλου) είναι αδερφός του δολφονημένου πολιτικού Παύλου Μπακογιάννη.

Εδώ μερικές πληροφορίες για τον ηθοποιό Νίκο Μπακογιάννη

http://www.actorhouse.gr/nikosmpakogiannis.htm
 
Ο ηθοποιος και κριτικος θεατρου Μηνας Χρηστιδης ηταν παντρεμενος(δεν ξερω αν ειναι ακομα) με την επισης ηθοποιο και συγγραγεα Ντορα Γιαννακοπουλου και εχουν ενα γιο τον πολυ γνωστο συγγραφεα Λενο Χρηστιδη.
 
Ωραίο θέμα, νομίζω ότι έχουν καλυφθεί σχεδόν όλα! Τα πιο πολλά δεν τα ήξερα κιόλας, μπράβο!

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι ο ηθοποιός Δημήτρης Τάρλοου είναι εγγονός (από την πλευρά της μητέρας του) του γνωστού συγγραφέα Μ. Καραγάτση.
 
Η γνωστή ηθοποιός Κοραλία Καράντη κόρη της Αφροδίτης Γρηγοριάδου είναι τρίτη ξαδέρφη με...................................................................................ΜΕΝΑ!!! LOOOOOOOL (η τέταρτη νομίζω :) )
 
Η Μπέτυ Μοσχονά υπήρξε παντρεμένη με τον Τάκη Μηλιάδη!
 
Η Γκέλυ Μαυροπούλου είναι κόρη των ηθοποιών Άγγελου Μαυρόπουλου και Μαρίκας Κρεβατά και υπήρξε σύζυγος του Στέφανου Στρατηγού.
 
Ο ηθοποιός Αντώνης Αντωνίου είναι παντρεμένος με την ηθοποιό Νατάσα Ασίκη (η Λεωνί υπηρέτρια της Μανταμ Σουσους)

Ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομάτης ήταν παντρεμένος με την τραγουδίστρια Καίτη Χωματά. Τωρά είναι παντρεμένος με την ηθοποιό Λίλα Καφαντάρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομάτης ήταν παντρεμένος με την τραγουδίστρια Καίτη Χωματά. Τωρά είναι παντρεμένος με την ηθοποιό Λίλα Καφαντάρη.
Εχει παρει διαζυγιο εδω και πολλα χρονια απο την Καφανταρη.

Ο Αλεξανδρος Μπουρδουμης υπηρξε ανηψιος, δηλ. παιδι του αδελφου της χορευτριας και ηθοποιου Λουιζας Μελιντα, η οποια εφυγε απο τη ζωη τον περασμενο Μαρτιο. Αλλωστε το πραγματικο επιθετο της καλλιτεχνιδος ηταν Μπουρδουμη.

94px-Louizamelinda2.jpg


Λουιζα Μελιντα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νίκος Απέργης - Μαίρη Κυβέλου: Σύζυγοι
 
Πίσω
Μπλουζα