Συλλογές Υπερατού

kingtiger077 είπε:
Επιτέλους τα έχω στα χέρια μου! Παρακάτω βλέπετε τη φωτό. Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι η θήκη τους δεν θυμίζει σε τίποτα το σκληρό εκείνο πλαστικό που είχαν οι παλιές κάρτες υπερατού...λες και είναι από χαρτί και σπάνε πολύ εύκολα!! Άτιμη κρίση...
Προβολή συνημμένου 85688
Σήμερα παρέλαβα τα δικά μου, ακριβώς τα ίδια, από την Μαλλιάρης Παιδεία. Μερικές θήκες έφτασαν ψιλοσπασμένες, δεν ήταν σωστά πακεταρισμένες, όλες μαζί τυλιγμένες με χαρτί, χωρίς ενίσχυση. Το πιο σημαντικό μειονέκτημα πάντως είναι ότι αυτές οι τράπουλες δεν έχουν κάρτα υπερατού, ούτε κόκκινη και κίτρινη κάρτα, ας το έχουν υπόψη τους όσοι σκέφτονται να αγοράσουν.
 
Δεν είχα ποτέ μου αλλά ένα ξάδερφός μου είχε με αυτοκίνητα και θυμάμαι να τα χαζεύουμε και να παίζουμε για ώρες.
 
Να δειξω και τα δικα μου, ενα ελληνικο και ενα γερμανικο.

2015-09-25-19h41m32.JPG
2015-09-25-19h49m08.JPG

Ωραιες αναμνησεις απο την Guiletta και την Mercedes, δυο αμαξια που ειχε ο θειος μου.

2015-09-25-19h44m28.JPG

Το γερμανικο ειναι λιγο μεταγενεστερο και εχει πολλα "κουτια" απο τα mid eighties, αλλα εχει το περιστασιακο κουκλι.

2015-09-25-19h52m14.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
freaktmp είπε:
Να δειξω και τα δικα μου, ενα ελληνικο και ενα γερμανικο.(...)

Ωραιες αναμνησεις απο την Guiletta και την Mercedes, δυο αμαξια που ειχε ο θειος μου.

(...)

Το γερμανικο ειναι λιγο μεταγενεστερο και εχει πολλα "κουτια" απο τα mid eighties, αλλα εχει το περιστασιακο κουκλι.

(...)
με διαφορά η πρώτη τράπουλα είναι αυτή που ξυπνάει τις αναμνήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια!!!

Με τη χαρακτηριστική κόκκινη και κίτρινη κάρτα στο εξώφυλλο...
 
και οι δικες μου, αν και 2 κατω αριστερα δεν ειναι ακριβως υπερατου αλλα καθε καρτα και ενα μινι εικονογραφημενο παραμυθιDSC_0061.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
N-3190.jpg


Δύο Θεσσαλονικείς -η Έφη Καραγκούνη και ο Χρήστος Παπαχρήστου -δημιούργησαν (5) επιτραπέζια παιχνίδια με θέμα την Αρχαία Μυθολογία...

Το 'ΑΘΛΟΣ', από την πλευρά του, έρχεται να ξυπνήσει αναμνήσεις από το παρελθόν. Τότε που είχαμε όλοι στις τσέπες μας κάποιες κάρτες με φωτογραφίες αυτοκινήτων επάνω τους και κοντραριζόμασταν με τους φίλους μας για το ποιος έχει περισσότερα κυβικά ή περισσότερους HPDIN, για να κερδίσουμε τα υπερατού. Τα δικά μας 'Υπερατού', λοιπόν, δεν έχουν αυτοκίνητα, αλλά Έλληνες Θεούς και Ήρωες, που κοντράρονται με τους αντιπάλους για συγκεκριμένες ιδιότητες του χαρακτήρα τους. Φυσικά η επιλογή των ιδιοτήτων και η βαθμολόγηση είναι αποτέλεσμα μεγάλης έρευνας στην ελληνική ιστορία και μυθολογία. Τι και αν ο Δίας είναι ο πιο δυνατός όλων; Η πονηριά της Ήρας μπορεί να τον νικήσει αμέσως, αρκεί ο παίκτης να κάνει τη σωστή επιλογή.

Προέλευση >>>

http://www.oneman.gr/pop-code/t/art/...a.4674752.html

Επίσημη σελίδα του "ΑΘΛΟΣ" >>> http://mygreekgames.com/athlos-trumps-game/

athloi.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Υπερατου πρεπει να ηταν το μοναδικο αμιγώς "αγορίστικο" χομπι που ειχα καθοτι ποτε δεν με ενδιεφεραν τα αυτοκινητα και οι μηχανες, αλλα για καποιο λογο επεσαν στα χερια μου! Ειχα αυτο με τα "Κορυφαια Αυτοκινητα" και ενα με αεροπλανα νομιζω. Απο τα αυτοκινητα θυμαμαι ενα που εμοιαζε με τον ΚΙΤΤ (μπορει να ηταν και το ιδιο μοντελο) που ηθελα παντα να εχω, παροτι δεν ειχε ιδιαιτερα χαρακτηριστικα.

Εδω που τα λεμε ο κανονας ηταν τελειως απλοϊκος και ανεγκεφαλος. Νομιζω υπηρχαν και αλλοι τροποι παιξιματος, αλλα μαλλον σχεδον κανενας δεν τους κοιτουσε ;)

Το πιο αχρηστο χαρακτηριστικο των αυτοκινητων ηταν οι Κύλινδροι, αφου κατα 99% ηταν 4. Μονο αν ειχες πανω απο 4 ηταν ευκαιρια να κανεις σιγουρο challenge τον αλλον. Καμια φορα ειχες 6 Κυλινδρους αλλα τυχαινε ο αλλος να εχει 8 και ετρωγες τα μουτρα σου :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι ενα καλοκαιρι μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση αυτο το παιχνιδι και πηγαινα στο βιβλιοπωλειο/παιχνιδαδικο στο χωριο οπου περνω τις καλοκαιρινες διακοπες για να αγορασω καρτες ΥΠΕΡΑΤΟΥ.

Δεχτηκα παρατηρησεις οτι ... ξοδευα το χαρτζιλικι μου σε σαχλαμαρες (!!!) και γεμιζα το σπιτι με... αχρηστα χαρτακια (ακου τωρα!!!)...δεν ξερω τι απεγιναν οι συσκευασιες που ειχα αγορασει...ισως σε καποιο συγυρισμα/τυφωνα να το πω...εξαφανιστηκαν...

Δεν εξαφανιστηκαν ομως απο τη μνημη μου... :flower:
 
Καλησπέρα, ασχολείται κανείς ακόμη με τα υπερατού;
 
Ξέρει κανείς αν είναι ίδιες;
τις έχει κάποιος και τις δύο;
 

Συνημμένα

  • 2a.jpg
    2a.jpg
    40,6 KB · Προβολές: 6
  • 1323.jpg
    1323.jpg
    1,5 MB · Προβολές: 6
Πίσω
Μπλουζα