Συλλογές Υπερατού

tempo είπε:
εγώ πάντως παιδιά όσο και αν έψαξα σε μικρά και μεγάλα μαγαζιά δεν μπόρεσα να βρω........
Νομίζω είχα δει σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων παιχνιδιών (ξέρετε ποια, έχει και στα Σείριος χαχα), είχα δει πριν 2 μήνες κάτι φθηνές απομιμήσεις τέτοιων καρτών υπερατου....μάλλον κινέζικα καθώς το 99% των παιχνιδιών πλέον εκεί κατασκευάζεται...Πάντως εγώ ξενέρωσα με το που τα είδα και δεν πήρα.
 
Καλησπέρα και από μένα :)

Μία έκδοση του παιχνιδιού σε flash, μπορείτε να δείτε στο link http://www.miniplay.gr/?view=game&gid=84.

Αν έχει κάποιος scan-αρισμένες τις κάρτες τυχόν συλλογών του, μπορούμε να τις προσθέσουμε στο παιχνίδι. Προς το παρόν, έχω βάλει μόνο τη συλλογή με τα πολεμικά αεροπλάνα που μου είχε στείλει από το 2009(!!!!) ο χρήστης Maddog και τον οποίο ευχαριστώ. Επίσης, είδα σε κάποιο θέμα τη συλλογή Υπερατού Retromaniax. Αν δημιουργηθεί κάτι ανάλογο (με 32 κάρτες και 6 χαρακτηριστικά με τις τιμές τους για κάθε μία), μπορούμε επίσης να βάλουμε τη συλλογή στο παιχνίδι.

Αν κάποιος με γνώσεις γραφιστικής θέλει να συμβάλει φτιάχνοντας μία ωραία εισαγωγική σελίδα (τη σελίδα με το κεντρικό μενού) ή το κύριο περιβάλλον του παιχνιδιού (π.χ. τσόχα για τραπέζι, οι κάρτες να έχουν καλύτερα γραφικά κλπ), μπορεί να μου στείλει ένα pm. Φυσικά για όλα τα παραπάνω, μπορούν να μπουν τα αντίστοιχα credits για όποιον το θέλει.

Τέλος, αν παίξει κανείς και βρει κάποιο σφάλμα, ας στείλει ένα μήνυμα γιατί, λόγω ελάχιστου ελεύθερου χρόνου, το έφτιαξα λίγο βιαστικά :)
 
μπράβο φίλε μου, πάρα πολύ καλή δουλειά.

Θα παίξω και αν βρω κάποιο σφάλμα θα ενημερώσω.

φυσικά να ενημερώσω την κοινότητα ότι όσο κι αν έχω ψάξει σε μεγάλα και μικρά καταστήματα παιχνιδιών εγώ αυτές τις παλιές τράπουλες "ΥΠΕΡΑΤΟΥ" δεν μπόρεσα να τις βρω.....αν κάποιος ξέρει σίγουρα που υπάρχουν (σε Θεσ/νίκη) θα με βοηθούσε....
 
Φανταστική εφαρμογή.

Χίλια μπράβο. Έπαιξα κ το καταχάρικα :)

Βέβαια το υπερατού χαρτάκι είναι σαν απλή κάρτα αλλά λίγη σημασία έχει.

Αν είχα σκάνερ θα στις έβγαζα φίλε τις τραπουλές μου κ θα στις έστελνα.

Φίλε από τη θεσσαλονίκη περισσότερες πιθανότητες έχεις να κερδίσεις στο Λόττο

παρά να βρεις τις παλιές τράπουλες.. Πιο καινούριες είναι πιθανό να βρεις αλλά κ πάλυ δύσκολο.

Του δεσσύλα θα βρεις εύκολα αλλά καμιά σχέση με τις παλιές.
 
μπράβο για την δουλειά σου...την τίμησα πριν λίγο και επικράτησα εύκολα του αντιπάλου ;)

Μακάρι να το έκανες για όλες τις συλλογές υπερατού
 
johnferf@1, δεν έλαβε υπόψη του την κάρτα ΥΠΕΡΑΤΟΥ? Θα το ελέγξω να το δω. Κανονικά η ΥΠΕΡΑΤΟΥ θα έπρεπε να κερδίσει όλες τις υπόλοιπες εκτός αν υπήρχαν κάρτες Α1, Β1, Γ1 κλπ με τις οποίες γίνεται σύγκριση των χαρακτηριστικών. Βέβαια, πρέπει να βάλω την εμφάνιση ανάλογου μηνύματος σε τέτοια περίπτωση για να καταλαβαίνει ο παίκτης.

Επίσης, ένα bug που υπάρχει ακόμα είναι σε περιπτώσεις ισοπαλίας όταν κάποιος παίκτης ξεμείνει από κάρτα.

Το ιδανικό θα είναι κάποια στιγμή να προστεθεί multiplayer στοιχείο.

Όσον αφορά τις συλλογές, ναι είναι θέμα δυστυχώς. Αν μπορέσουμε και βρούμε και άλλες συλλογές, θα τις προσθέσω.


 
Πρόσεξε όμως γιατί σε πολλές τράπουλες το υπερατού κέρδιζε κάθε Α1,Β1,Γ1 κτλ.

Στο λέω γιατί ακόμη παίζω με την οικογένειά μου κ σε 3-4 τράπουλες το υπερατού είναι ανίκητο

Γιάννης :)
 
Αχά! Σημαντικό στοιχείο αυτό! Προγραμματιστικά νομίζω θα με βόλευε και μένα το υπερατού να ήταν ανίκητο. Πιθανότατα θα το κάνω έτσι γιατί αν βάλω μικροδιαφορές ανάλογα με τη συλλογή που επιλέγει ο χρήστης, ίσως μπερδευτεί.
 
Το Υπερατου δουλευει κανονικα - τουλαχιστον σε οσα παιχνιδια επαιξα - ειτε το ειχα εγω ειτε ο αντιπαλος.
 
ώχ το mil-mi 26.σοβιετικό απολύθωμα!!!!τεράστιο σκάφος με τεράστιες μεταφορικές δυνατότητες. ααα ρε χρόνιααααα
 
Puma είπε:
Μία έκδοση του παιχνιδιού σε flash, μπορείτε να δείτε στο link http://www.miniplay.gr/?view=game&gid=84.
Αν έχει κάποιος scan-αρισμένες τις κάρτες τυχόν συλλογών του, μπορούμε να τις προσθέσουμε στο παιχνίδι. Προς το παρόν, έχω βάλει μόνο τη συλλογή με τα πολεμικά αεροπλάνα που μου είχε στείλει από το 2009(!!!!) ο χρήστης Maddog και τον οποίο ευχαριστώ.
Πήρε χρόνια αλλά τελικά δεν πήγε χαμένο εκείνο το upload! Πολύ χαίρομαι... :)

Έπαιξα και λίγο και φαίνεται να λειτουργεί καλά και το Υπερ-Ατού. Ούτε και εγώ ξέρω πόσα χρόνια είχα να παίξω με αυτές τις κάρτες!

Επίσης νομίζω ότι θα ήταν λάθος να αλλάξει ο προγραμματισμός και το Υπερ-Ατού να είναι ανίκητο, για τον απλούστατο λόγο ότι ο παίχτης που θα το πάρει τυχαία στην μοιρασιά δεν θα μπορεί ποτέ να βρεθεί με 0 κάρτες και να χάσει...

Αν κάποιος διαθέτει τις σχετικές κάρτες του "τότε" (ΟΧΙ σύγχρονες τράπουλες) και θέλει να "απαθανατιστούν", διαθέτω τον εξοπλισμό που απαιτείται. PM για περισσότερα...
 
Ναι, το είχα στο μυαλό μου από τότε και δεν ήθελα να πάει χαμένο το project-άκι! Κάποια στιγμή θέλω να το υλοποιήσω και σε κινητά. Όπως και να έχει οι κάρτες εκείνες με βοήθησαν για να φτιάξω το παιχνίδι και να κάνω την αρχή :)
 
Ρε παιδιά, παράκληση :

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου αναρτημένος συγκεντρωτικός πίνακας (κατάλογος) με όλα τα Ελληνικά υπερατού της ΜΙΚΑ? Αν όχι, θέλετε να φτιάξουμε έναν εδώ στο φόρουμ και να ποστάρουμε τους τίτλους που έχει ο καθένας στην κατοχή του και να ξεκινήσουμε σιγά-σιγά μέχρι να συμπληρώσουμε μια πλήρη λίστα?

Έχω στη διάθεση μου πολλά χρήσιμα στοιχεία, καθώς και γύρω στις 90 τράπουλες κρατημένες (σημ: όχι όλες από τις παλιές-παλιές εκδόσεις), αλλά νομίζω ότι έχω τουλάχιστον την πλήρη σειρά από την μοναδική επανέκδοση της MIKA που δανείζεται τις παλιές εικόνες των 80's εκδόσεων εν έτει 1992 (κάρτες σε μικρότερο μέγεθος, αλλά νοοτροπία ατμόσφαιρα και αισθητική σαν τις παλιότερες εκδόσεις). Τις παλιές σειρές τις είχα πλήρεις και δεν μπορείτε να καταλάβετε τι ήττα έχω φάει που δεν τις έχω πια :( Δύο φορές μάλιστα τις είχα συγκεντρώσει και κλασσικά η μαμά έβαλε το δαχτυλάκι της να καταλήξουν χωματερή και τις 2 φορές. Από το '96 και μετά που διαπίστωσα ότι μου τις πέταξε για 2η φορά, πήρα σβάρνα όλα τα παιχνιδάδικα/βιβλιοπωλεία της χώρας και κατάφερα να μαζέψω όσα μπορούσα εκείνη την εποχή αλλά τα παλιά, δεν συγκρίνονταν με καμία άλλη επανέκδοση. Μία τέτοια λίστα θα βοηθούσε όλους τους ενδιαφερόμενους πιο αποτελεσματικά στην εύρεση συγκεκριμένων σετ για αγορά μέσω ίντερνετ.

Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα κι άλλοι φανατικοί των υπερατού, ευελπιστώ σε πιθανή συνεργασία είτε εδώ στο φόρουμ είτε σε προσωπικό επίπεδο εφόσον δεν επιτρέπουν οι κανονισμοί του φόρουμ κάτι τέτοιο να γίνει σε ξεχωριστό θρεντ.
 
Το πρόβλημά μας είναι τα πνευματικά δικαιώματα που έχουν τα παιχνίδια αυτά!....

Έτσι, ενώ απαγορεύεται να ποστάρουμε ολόκληρη τράπουλα υπερατού, μπορούμε να σκανάρουμε και να ανεβάσουμε την πρώτη κάρτα (εξώφυλλο), ένα δείγμα εσωτερικής κάρτας, το υπερατού και φυσικά πληροφορίες για την εν λόγω τράπουλα! :)

Κάτι αντίστοιχο γίνεται και για τα επιτραπέζια παιχνίδια!

Καλό θα ήταν να γίνει σ' ένα νέο θρεντ, που θα υπάρχει ως σημείο αναφοράς για όποιον ψάχνει κάτι, με σκοπό μακροπρόθεσμα, να το προσθέσουμε και στη μαγική Κιβωτό μας! (Ark)

Πολύ καλή πρωτοβουλία!

Καλώς μας ήρθες! :)
 
πραγματικα ... θα ηταν αρκετα καλο να εχουμε εναν οδηγο για το ποιες εχουν κυκλοφορησει. ας γινει λοιπον ενα νεο θεμα με το εξωφυλλο απο το καθε κουτι
 
ΟΚ παίδες :) Από αύριο ξεκινάω σκαναρίσματα και θα φτιάξω τη λίστα. Μέχρι Σάββατο πιστεύω να τα έχω ετοιμάσει όλα!!! Ετοιμαστείτε για πολλές εκπληξούλες :D
 
alexa666 είπε:
ΟΚ παίδες :) Από αύριο ξεκινάω σκαναρίσματα και θα φτιάξω τη λίστα. Μέχρι Σάββατο πιστεύω να τα έχω ετοιμάσει όλα!!! Ετοιμαστείτε για πολλές εκπληξούλες :D
Καλη τυχη και καλη δουλεια...αναμενω να δω ποιες εχω ξεχασει... :D
 
Αν θυμάμαι καλά το ΥΠΕΡ-ατού αν βρισκόταν αντίπαλο με το Α1 γινόταν σύγκριση σε όλα τα στοιχεία και κέρδιζε όποιο υπερτερούσε και συνήθως το Α1 ήταν ένα χαρτί με δυνατά στοιχεία.
 
alexa666 είπε:
ΟΚ παίδες :) Από αύριο ξεκινάω σκαναρίσματα και θα φτιάξω τη λίστα. Μέχρι Σάββατο πιστεύω να τα έχω ετοιμάσει όλα!!! Ετοιμαστείτε για πολλές εκπληξούλες :D
Ό,τι βοήθεια χρειαστείς, είμαι (-μαστε) στη διάθεσή σου! :)
 
denim13 είπε:
Αν θυμάμαι καλά το ΥΠΕΡ-ατού αν βρισκόταν αντίπαλο με το Α1 γινόταν σύγκριση σε όλα τα στοιχεία και κέρδιζε όποιο υπερτερούσε και συνήθως το Α1 ήταν ένα χαρτί με δυνατά στοιχεία.
Η σύγκριση ίσχυε με κάθε κάρτα που είχε το 1 (Α1, Β1, Γ1, Δ1 κλπ). Επίσης κάτι άλλο που δεν έχει αναφερθεί για την κάρτα υπερατού, είναι ότι η ισχύς της θα πρέπει να διαρκεί μια γύρα για να έχει νόημα και να είναι πρακτικά ενδιαφέρον το παιχνίδι, αλλιώς είναι καθαρά θέμα τύχης και όχι μνήμης και τακτικής (ειδικά στα σετ τα οποία το υπερατού είναι και το καλύτερο στα χαρακτηριστικά, δεν γίνεται να παιχτεί το παιχνίδι σωστά αν δεν "επέμβουμε" με αυτόν τον τρόπο). Αν χρησιμοποιηθεί έστω και μια φορά η ιδιότητα της κάρτας ως "υπερατού", στην επόμενη σειρά που θα είναι να παίξει αυτή η κάρτα, παίζεται σαν όλες τις υπόλοιπες επιλέγοντας ένα χαρακτηριστικό, είτε αυτό γίνεται κατά την άμυνα είτε κατά την επίθεση.

D@redevil είπε:
Ό,τι βοήθεια χρειαστείς, είμαι (-μαστε) στη διάθεσή σου!
Το ξέρω και σας ευχαριστώ που συμμερίζεστε τον πόνο μου :D
 
Πίσω
Μπλουζα