Συλλογή από κάρτες ΝΒΑ

Κάρτες N.B.A. Upper Deck 1992, 1993, 1994, Fleer 1996 + ελληνικές απομιμήσεις !

Οι αγαπημένες μου κάρτες N.B.A. από την Upper Deck από τις χρονιές 1992, 1993, 1994, 1996. Αν και υπάρχει άλλο ένα Thread άνοιξα αυτό για να τις συγκεντρώσω εδώ μιας και οι φωτογραφίες είναι αρκετές :)

Ξεκινάμε με αυτές του 1993 που έχω και το άλμπουμ το οποίο δυστυχώς δεν μπόρεσα ποτέ να φτιάξω σωστά και τα φύλλα παραμένουν βγαλμένα...είχε κάτι βιδούλες θυμάμαι αλλά δεν τα είχα καταφέρει να το δέσω #) !

Από αυτό μου λείπουν καμιά 15αριά για να το συμπληρώσω οπότε όποιο καλό παιδάκι έχει κάτι ας μου στείλει μύνημα να ανταλλάξουμε μιας και έχω αρκετά διπλά κυρίως από του 1992 :)

Here we go !

I LOVE(D) THIS GAME !

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


και τα φοβερά Holograms !!

fetch


και φυσικά το φακελάκι (πάντα κρατούσα μερικά :) ))

fetch


Από την σειρά του 1992 :

Δυστυχώς δεν είχα πάρει το album και μου έμειναν μόνο οι κάρτες!

Από αυτές έχω αρκετές διπλές για ανταλλαγή όποιος ενδιαφέρεται !

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Από του 1994-1995 ένα μόνο φακελάκι :p :

fetch


Από του 1996-1997 της FLEER:

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Και μιας και μιλάμε για N.B.A. μερικά χαρτάκια της Panini από το 1989 και 94-95 (που ήταν μαζί με τα παραπάνω) εκτός το τέρμα δεξιά κάτω της Καρουζέλ :

fetch


Και τέλος (άσχετο αλλά τα είχα και αυτά μαζί με τα παραπάνω) μερικά χαρτάκια της Upper Deck πάλι, από το mundial του 1994 :

fetch


Τέλος (και καλύτερο :p ) οι ανεπανάληπτες ελληνικές απομιμήσεις της εποχής (σε κάρτες παρακαλώ) :

fetch


fetch


μπρός-πίσω διαφορετική κάρτα...ανταλλάσεις Michael Jordan με Magic Johnson ??? χμμμμ...γιατί όχι... αλλάαα.... αντί για 5 χαρτάκια θέλω 10 γιατί από πίσω έχει και τον Barkley.......ντάξει δεν παιζόμαστε !!

Προσοχή στο σβήσιμο (με μαρκαδόρο προφανώς) του γνήσιου συμβόλου ! Γέαααααα !

fetch


Και τέλος και μερικά αυτοκόλλητα αγνώστης ελληνικής προέλευσης :

fetch


Προσοχή στην ομοιομορφία στο κόψιμο :p Γέαααα Χ 2 :

fetch


Tέλος η καθιερωμένη αναμνηστική όλα μαζί με super χαμόγελο από Tyrone Bogues :

Smile :D :

fetch


Ελπίζω να σας άρεσε το φώτο-σούτινγκ :)

Ακολουθούν και άλλα πολλά με το που βρώ τον χρόνο !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δείτε τι βρήκα :D



:armed: Kneel before the Reignman :armed:

sonics 1996.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαπου έχω ένα παρόμοιο σημαιάκι με το παλαιοτερο λογότυπο των Supersonics...
 
Panayiotis, σχεδόν όλες τις κάρτες που έχεις τις είχα κι εγώ (βλακείες λέω... ακόμα τις έχω τις περισσότερες, απλώς είναι κάπου καταχωνιασμένες και έχω να τις δω καμιά 15αριά χρόνια).

Δυστυχώς είσαι άτυχος, αφού από τη σεζόν 1992-93, τα 50 περίπου διπλά που μου είχαν απομείνει, τα έδωσα για να αποκτήσω την τελευταία κάρτα που μου απέμενε, τον Johnny Newman που (τότε) έπαιζε στους (τότε) Charlotte Hornets... (χμ, παίζει να την έχω ξαναγράψει την ιστορία λίγες σελίδες πριν, αλλά βαριέμαι να τσεκάρω τώρα...)

Εννοείται πως θυμάμαι και τις απομιμήσεις που έβγαζαν οι ελληνικές εταιρείες με... σκαναρισμένες κάρτες και φωτογραφίες με σβησμένο το λογότυπο της Upper Deck (αλλά και άλλων εταιρειών). Κακόγουστες μεν, αλλά τις μάζευα...

Οι μόνες που δεν είχα ξαναδεί ήταν αυτές με τις Εθνικές ομάδες...

//Πάντως, δεν ξέρω αν είναι θέμα καφενειακής νοσταλγίας, αλλά το ενδιαφέρον μου για το ΝΒΑ μετά τη (δεύτερη) απόσυρση του Jordan δεν ήταν ποτέ πια το ίδιο... Νομίζω πως όσοι έπαιξαν το ΝΒΑ 2Κ11 που ουσιαστικά μετατοπίζει το βάρος στη ρετρολαγνεία και τους Bulls των 90s μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ...
 
Imgema είπε:
Kαπου έχω ένα παρόμοιο σημαιάκι με το παλαιοτερο λογότυπο των Supersonics...
Και με τον Kemp επάνω; :eek:

[edit]"Shawn Kemp Blocks Michael J..." Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί


εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.



Λυπούμαστε γι'αυτό.[edit]


:diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι εύκολο ρίξε καμιά φωτογραφία. Πάντα μου αρέσει να βλέπω "paraphernalia" του ΘΕΟΥ! :cool:
 
Με πριζώσατε να ανεβάσω κι εγώ σύντομα pics από τις δικές μου συλλογές! ;)
 
Μπορούμε να ρίξουμε και μια μετονομασία στο νήμα, να το κάνουμε "Ρετρό Nba" ή να δημιουργηθεί καινούργιο, για να αρχίσει το fire at will :cool:
 
γεια σε ολου!!λοιπον με nba δεν ασχολουμαι καθολου!! καποτε παλια απλα μου ειχε κατσει μανια me toronto raptors πιο πολυ βασικα ειχα πορωθει με το σημα τους!! καμμενος χαχα!! λοιπον κ μετα μανιας μαζευα καρτες απο εξω που μου εφερναν οι γονεις μου κ εχω πανω κατω καμια 300-400 μπορει κ παραπανω καρτες fleer 95-96 κ απλα τις εχ καταχωνιασμενες κ ελεγα να τις δωσω. [edit] υπάρχει υποφορουμ για αγγελίες [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omenforever είπε:
Αν είναι εύκολο ρίξε καμιά φωτογραφία. Πάντα μου αρέσει να βλέπω "paraphernalia" του ΘΕΟΥ! :cool:
Δυστηχώς δεν έχω τρόπο να βγάλω φωτογραφίες, από το καλοκαιρι που έκανα μπάνιο μαζί με το κινητό μου :p , αλλά αν βρω καποιον να τις βγάλει θα κανω κανενα post.
 
[edit] υπάρχει υποφόρουμ αγγελιών. Διάβασε τους κανονισμούς! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
L.A Lakers, fastball break makers

 


Kings of the court, shake and bake all takers

 


Back to back is a bad ass fact

 


A claim that remains in tact! :p
 
βρηκα καποιες καρτες fleer 93-94 αλλά είναι λίγο θολές + ότι το φλεερ 93-94 ειναι σβησμένο με μαυρο μαρκαδορο από τον εκδότη.

Γνωρίζει κανείς τι τρέχει με τις συγκεκριμένες;
 
sabbat είπε:
βρηκα καποιες καρτες fleer 93-94 αλλά είναι λίγο θολές + ότι το φλεερ 93-94 ειναι σβησμένο με μαυρο μαρκαδορο από τον εκδότη.
Γνωρίζει κανείς τι τρέχει με τις συγκεκριμένες;
Αν θυμάμαι καλά, είχαν βγει στα ελληνικά περίπτερα φακελάκια που περιείχαν σκαναρισμένες κάρτες. Θυμάμαι πως ήταν εντελώς χύμα. Διάφορες εταιρείες (fleer, Upper Deck κ.α.), διάφορες σεζόν, γενικά ό,τι να'ναι. Και προφανώς η ποιότητα ήταν τραγική αφού ήταν scans ή ακόμα και φωτογραφίες(!!) και απλώς έσβηναν με μαρκαδόρο το σήμα της εταιρείας...

Δεν θυμάμαι καν ποιος τις είχε βγάλει, αλλά σε άλλες χώρες μάλλον θα ήταν φυλακή τώρα...
 
εχει δικιο ο Olorin.

Υπηρχαν σκαναρισμενες καρτες απο διαφορες εταιρεις και τις πουλουσε ελληνικη εταιρεια.Εχω αρκετες απο αυτες ακομα.
 
Παρακάτω οι αυθεντικές fleer κάρτες μου του Michael Jordan και του Scottie Pippen. jordan86&pippen88 back1.jpg

jordan86&pippen88 front1.jpg
 
asemnos είπε:
Shawn Kemp, Karl Malone, John Stockton, Gary Payton διακρίνω... ΑΥΤΟ ήταν ΝΒΑ!
Το NBA είναι ΠΑΝΤΑ σε κορυφαίο επίπεδο, αλλά είχε άλλη αίγλη για εμάς εκείνης της γενιάς, μάλλον γιατί το βλέπαμε στην ελεύθερη τηλεόραση, π.χ. στο MEGA, και όχι μόνο συνδρομητικά.

Τώρα, για τα δικά μου, αγόραζα κι εγώ εδώ στην Ελλάδα τις κάρτες μιας σειράς, κάπου στα μέσα της δεκαετίας '90. Δυστυχώς ( :cry: ), δεν έχω κρατήσει τίποτα για να δώσω περισσότερα στοιχεία... Θυμάμαι μόνο ότι ήταν σε φακελάκια σαν κι αυτά που είδαμε παραπάνω. Αλλά, έχω ακόμα και σχεδόν άθικτες, τις 48 "Χρυσές Κάρτες" που είχε δώσει το (πάλαι ποτέ :( ) ΑΛΜΑΝΑΚΟ, τα έτη 1997-1998. Με παίκτες NBA, αλλά και τους καλύτερους Έλληνες και Ευρωπαίους! Μια από τις πολύ καλές και αξιομνημόνευτες δουλειές που μας έχει προσφέρει η οικογένεια Τερζόπουλου! Θα δω αν μπορώ να ανεβάσω καλές φωτογραφίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερές συλλογές. Μπράβο σε όλους που τις κράτησαν. Άσχετο εντελώς αλλά το σηματάκι των Atlanda Hawks πάντα μου θύμιζε τον Pacman την ώρα που πάει να φάει την τελίτσα.
 
Πίσω
Μπλουζα