Συλλογή από κάρτες ΝΒΑ

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Aν και δε κολλαει 100% με το subforum,δεν ηξερα που αλλου θα ηταν καλυτερα να μπει,οποτε ανοιξα εδω το thread..(αν νομιζουν οι mods οτι θα επρεπε να ειναι καπου αλλου,ας μετακινηθει ασφαλως...)

Λοιπον,σκεφτηκα να δω αν υπαρχει καποιος εδω μεσα που μοιραζοταν την ιδια τρελα με εμενα παλαιοτερα και ηταν συλλεκτης εκεινων των υπεροχων καρτων που κυκλοφορουσαν (και νομιζω ακομη κυκλοφορουν στην Αμερικη) δυο εταιρειες,η Upper Deck και η Fleer,με θεμα το αμερικανικο μπασκετ (ΝΒΑ) και οι οποιες κυκλοφορησαν για 3-4 χρονια και στη χωρα μας.....

Εγω τυχαινει να ειμαι ευτυχης κατοχος 5 ολοκληρων συμπληρωμενων σειρων,συγκεκριμμενα Upper Deck 1991-1992,1992-1993,1994-1995 και Fleer 1995-1996,1996-1997....

Οι καρτες ηταν απο σκληρο χαρτι,δυο οψεων και ερχονταν με τα αλμπουμ τους,(διαφανες θηκες των 9 θεσεων ανα σελιδα) και ηταν πραγματικα υψηλης ποιοτητας..!H Upper Deck ηταν κατα τη γνωμη μου καλυτερη και παντα την προτιμουσα απο την Fleer....

Υστερα απο πολυ ψαξιμο,πολλα λεφτα στα περιπτερα και συνεχεις ανταλλαγες τοτε,(ξερετε... ''μου δινεις Michael Jordan να σου δωσω Charles Barkley,Hakeem Olajuwon και Dennis Rodman..;;'' ) καταφερα να τις συμπληρωσω και τις 5,ενω μαζευα και αλλες τετοιες καρτες αλλων εταιρειων που πουλουσαν τα μαγαζια αθλητικων ειδων,αν θυμαστε,και οι οποιες ηταν σκορπιες....

Μ'αυτα και μ'αυτα,μαζεψα τελικα 2000+ τετοιες καρτες,τις οποιες και ασφαλως διατηρω εως και σημερα.....

Μαλιστα η σειρα Upper Deck 1994-1995 ειχε στο τελος και μια σελιδα-9αδα καρτων,αφιερωμενη στον μεγαλο Michael Jordan,ο οποιος τοτε ειχε αποσυρθει για πρωτη φορα και οι οποιες ηταν βεβαια ολα τα λεφτα της συλλογης εκεινης.....

Αχ,τι θυμηθηκα παλι........

(Αυτη η ευχαριστη συναναστροφη με σας εδω μεσα παιδια,θα με κανει να ξεθαψω οτι παλιο εχω και δεν εχω....)
 
Έχω μείνει άφωνος...Άν μπορέσεις σκάναρε τίποτα να δούμε!!!!!
 
Με χαρα θα το εκανα αλλα....den exo scanner kardia mou..!!!

Ειμαι απαραδεκτος,το ξερω,αλλα μεχρι τωρα -σημειωστε το ''μεχρι τωρα''- δεν ειχα χρειαστει scanner....

Μηπως να σκεφτομουν σιγα σιγα την αγορα ενος ε...;;;;
 
χαχαχαχαχαχ..απίστευτο..έχω και εγώ αρκετές που τις έβρισκα μετα κόπων και βασάνων στην Ελλάδα- ας είναι καλά οι φίλοι απο το εξωτερικό!Καθ'οτι φαν των Chicago Bulls και κυρίως του Jordan οι περισσότερες είναι αυτών.Έχω χρόνια να ασχοληθώ.. :(
 
H ποιοτητα τους ηταν εξαιρετικη παντως..!!!
 
Νομιζω πως ειδικα στις ΗΠΑ εχουν μεγαλη τρελα με αυτου του ειδους τις καρτες, ανεξαρτητου ηλικιας, ειδικα με αυτες του baseball γινεται μεγαλο πανηγυρι. Τις συγκεκριμενες στις οποιες αναφερεστε δεν τις εχει παρει το ματι μου, θυμαμαι μονο γυρω στο 1988 που ειχε κυκλοφορησει ενα album με αυτοκολλητα χαρτακια με θεμα το ΝΒΑ.
 
ebay παιδιά ebay... υπάρχουν όλα!
 
Βρήκα κάποιες απο τις κάρτες της συλλογής μου και παραθέτω μερικές του Michael. Ελπίζω να μπορείτε να τις δείτε.

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


υ.γ ας μικρύνω λίγο τις φωτογραφίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Upper Deck,για μενα η καλυτερη μαρκα...!

Ποιας χρονολογιας ειναι αυτες οι καρτες...;;
 
Έχω κι εγώ κάποιες αλλα δεν θυμάμαι καν την μάρκα. Θα τις τραβήξω μια φωτο με την πρώτη ευκαιρία και θα ποστάρω :thumbup:
 
Μέσα δεκαετίας '90 τις μάζευα. Δυστυχώς έχω χρόνια να ασχοληθώ.
 
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1065

...Δείτε τι ανακάλυψα στο πατρικό μου... τα είχα ξεχάσει!!!

Σκέφτομαι να τα πουλήσω σε κανέναν τρελό αμερικάνο (αν και συγκινήθηκα όταν τα είδα...) οπότε άνοιξα και το παραπάνω blog.







WOW :eek:

Ρίξε ένα σκανάρισμα στους Lakers αν μπορείς. :cool:

OK Omenforever, αλλά θα περιμένεις επειδή δεν έχω σύνδεση στο σπίτι και πηγαίνω σε ΝετΚαφε, ΟΚ?

απιστευτο Nada μπραβο σου!

nba 89 c.jpg

nba 89 b.jpg

NBA 89 a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς, thanks στον manos426f, που μου υπέδειξε το εν λόγω thread, αλλά και απέραντο σεβασμό για τη συλλογή του... :bow:

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί Έλληνες με αντίστοιχη συλλογή, ίσως και κανείς, έστω και αν εκείνη την εποχή τα Ελληνόπαιδα είχαν διπλάσιο ενδιαφέρον για το ΝΒΑ από ό,τι π.χ. σήμερα για το Champions League (θυμάμαι είχα μάθει μέχρι και στην 7-8χρονη αδερφή μου τις βασικές 5άδες των μεγαλύτερων ομάδων και όταν πριν 3 βδομάδες πρόβαλε κάποια αφιερώματα των πρώτων Dream Team, τους είδε και συγκινήθηκε...)

Προσωπικά, η μόνη συλλογή που κατάφερα να συμπληρώσω ήταν της σεζόν '92-'93 (είχε πάντως την Rookie Card του... Baby Sofo!!! :D ), με την τελευταία μου κάρτα να είναι αυτή του Johnny Newman (τότε) των (τότε) Charlotte Hornets την οποία είχα ανταλλάξει με έναν συμμαθητή μου για καμιά 50αριά "διπλά" μου... Αγαπημένες μου κάρτες φυσικά (θα τις θυμάται σίγουρα ο Μάνος), τα ολογράμματα με τους κορυφαίους σε κάθε στατιστική κατηγορία και οι comic-ίστικες κάρτες (Larry Bird - Birdman, Karl Malone - Mailman, Michael Jordan - Agent 23, Dikembe Mutombo - Warrior, αν τα θυμάμαι καλά όλα...):

[dead] dead ebay photo [edit]

Βέβαια, σε αρκετά καλό σημείο ήταν και η επόμενη σεζόν, αλλά δεδομένου πλέον ότι είχαμε μεγαλώσει (Β'Γυμνασίου, νομίζω) και δεν υπήρχαν τόσες "πηγές" για ανταλλαγές, έφτασε σε... επίπεδο πληρότητας κάπου 70%-80%...

Πάντως, είχα βρει κι εγώ (σε κατάστημα αθλητικών ειδών στην Καλλιθέα) τα πακέτα που περιείχαν ένα... ποτ-πουρί από διάφορες εταιρείες (κυρίως UD και Fleer, προφανώς) και διάφορες σεζόν...

Θυμάμαι πως καθόμουν με τις ώρες και χάζευα τα στατιστικά των περισσοτέρων παικτών... Να μην πω για τον ενθουσιασμό μου όταν κάποια ελληνική ομάδα υπέγραφε με κάποιον από τους παίκτες αυτούς και ήξερα ότι θα τους έβλεπα κι από κοντά. Σαν να έβρισκα παλιούς συγγενείς μου ένιωθα... :eek:

Δεν λέω... καλά και νοσταλγικά τα Panini, αλλά αυτές ήταν πραγματικά συλλεκτικές κάρτες και είναι μαθηματικά βέβαιο ότι πολλές θα αποκτήσουν αξία στο μέλλον... Για αυτό και αυτά δεν πρόκειται να τα πετάξω που να μη μένει χώρος για να κάτσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΡΤΕΣ ΝΒΑ

Παιδιά, τακτοποιούσα το δωμάτιο μου και βρήκα κάτι παλιές κάρτες ΝΒΑ UPPER DECK μάλλον του 1990-1991 και είναι γύρω στις 250. Aυτές έχουν καμία αξία; Αξίζει το κόπο να μπω στη διαδικασία να τις πουλήσω;
 
Κάποιες μεμονομένες κάρτες ίσως έχουν μια αξία σήμερα -και πάλι όχι τρελά πράγματα πιστεύω-,σίγουρα όμως ως ολοκληρωμένη συλλογή θα μπορούσε να σου αποφέρει περισσότερα χρήματα....

Postαρε καμια φωτό αν θες να δούμε αν όντως είναι από 1990-1991,μου κάνει εντύπωση,καθότι νομίζω ότι εκείνη τη χρονιά οι Upper Deck δεν είχαν έρθει ακόμη Ελλάδα....
 
Συλλογή

Καλησπέρα, με λένε Νίκο και είμαι καλά.

Είδα κάπου τη συζήτηση σας και είπα να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Έχω μια συλλογή με πάνω απο 30.000 διαφορετικές (μονές) κάρτες με μπασκετμπολίστες απο το ΝΒΑ και την Ευρώπη. Έπαψα να αγοράζω (απο Αμερική φυσικά) γύρω στο 2000-2001 και έχω αρκετές ολοκληρωμένες σειρές απο όλες τις εταιρίες. Ακόμα και κολλεγιακό πρωτάθλημα έχω. Άν κάποιος ενδιαφέρεται για ανταλλαγές κτλ. το συζητάμε.

Το e-mail μου είναι [edit]Διαγραφη email για την αποφυγη spam μυνηματων[edit]

για όποιον ενδιαφέρεται ακόμη και για συζήτηση περί του θέματος.

Οφείλω να ομολογήσω οτι το πιο συναρπαστικό κομμάτι της συλλογής μου είναι οι υπογεγραμμένες κάρτες που έχω απο τους ίδιους τους αθλητές(που θα έλεγε κι ο πρόεδρος). Έχω χρόνια να πάρω αυτόγραφο, αλλά ήταν μια πολύ καλή και αξέχαστη εποχή. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα φίλε vikos1908.Θα βοηθούσε πολύ αν μας έλεγες ποιες συλλογές έχεις και -κυρίως- τι ενδιαφέρεσαι να ανταλλάξεις και τι ψάχνεις.. :)

Πάντως,την όποια συζήτηση περί των καρτών αυτών την κάνουμε εδώ μέσα,ώστε να μπορούν να συμμετάσχουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι... ;)
 
Συλλογές

Υπάρχουν σειρές απο :

Fleer, Upper Deck, Topps, Skybox, Hoops, Κολλεγιακό, ακόμα και παίκτες που έπαιζαν στην Ευρώπη και τους είχαν σαν prospects(ελπιδοφόρους).

Απο την κάθε εταιρία υπάρχουν οι περισσότερες σειρές, καθ'ότι κάθε εταιρία αρχικά έβγαζε 2 σειρές κάθε χρονιά: Series I πρίν ξεκινήσει η σεζόν με νέες μεταγραφές και τους rookies και Series II κάπου στο τέλος της σεζόν όπου είχε και στατιστικά της σεζόν που τέλειωσε.

Για παράδειγμα: τη σεζόν 1992-93 κυκλοφόρησε η Topps Stadium Club Series I με τις μεταγραφές, ανταλλαγές του καλοκαιριού 1992 (π.χ. Barkley/Suns, Hornacek/Sixers)και τους rookies του Draft 1992(πολλές φορές χωρίς τις εμφανίσεις της ομάδας τους, αλλά του κολλεγίου ή της ευρωπαϊκής ομάδας στην οποία έπαιζαν) και στατιστικά της σεζόν 1991-92. Αυτά κυκλοφορούν Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και δεν είναι δυνατόν να έχουν πληροφορίες για μια σεζόν που δεν έχει ξεκινήσει.

Γι'αυτό το λόγο κυκλοφορεί μια ακόμα σειρά στο τέλος της σεζόν με ονομασία Series II, συνεχίζοντας απο το νούμερο που τελείωσε η Series I και έχοντας τους Rookies και τις μεταγραφές με τις νέες τους φανέλες, ενημερωμένα στατιστικά και όποιες μεταγραφές/ανταλλαγές έχουν γίνει στο μέσο της σεζόν και μέχρι τη διακοπή των μεταγραφών λίγο μετά το διάλλειμα του All Star Game.

Μετά απο λίγα χρόνια η αγορά άλλαξε αρκετά με τις εταιρίες να βγάζουν αρκετές διαφορετικές σειρές κάθε σεζόν και αυτό αποδείχθηκε καταστροφικό για όσους δεν μπορούσαν να αντέξουν. Οι εταιρίες πλέον έχουν εξαφανιστεί οι περισσότερες και απορροφήθηκαν κυρίως απο την Upper Deck.

Hoops, Skybox , Fleer δεν υπάρχουν πιά. Πλέον δεν θα υπάρχει για αρκετά χρόνια στο ΝΒΑ καμία απο τις προαναφερόμενες εταιρίες (όλες), διότι το ΝΒΑ αποφάσισε να δώσει τα αποκλειστικά δικαιώματα στην Panini για 5 χρόνια νομίζω και βλέπουμε. Ουσιαστικά η Panini δεν έρχεται ουρανοκατέβατη στο χώρο, καθ'ότι αγόρασε την Donruss, μια εταιρία που δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με το μπάσκετ, αλλά με το Baseball και το αμ. ποδόσφαιρο.

Ούφ, αυτά...:shtup:

Νίκος
 
Μπράβο ρε φίλε,μου έλυσες αρκετές απορίες.Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες!

Πάντως ειδικά για την Topps θα ήθελα να πω ότι ήταν πραγματικά πολύ ποιοτικές κάρτες,καλύτερες από τις Fleer κατά τη γνώμη μου.Έχω αρκετούτσικες από μια σειρά,τις έπαιρνα σκόρπιες από τα καταστήματα αθλητικών ειδών,δεν ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα ως συλλογές που να πωλούνται στα περίπτερα άλλωστε.

Φίλε Nίκο,χώσε καμιά photo από καμιά συλλογή,ειδικά Topps Stadium Club αν μπορείς!
 
Ελπίζω να κάλυψα...







Είμαστε εντάξει; Ή να βάλω κι άλλες;

Shaguille.jpg

kobe bryant.jpg

alonzo mourning nba.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα