Συλλογή ρετρό περιοδικών

Ρε συ, μοιάζουμε!

Μαζεύουμε περιοδικά, είμαστε Αταρικοί, γουστάρουμε το WWF/WWE, Playstationάδες και οι δύο και έχουμε και το ίδιο πλακάκι! :boss:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολοι εδω μεσα στο ιδιο καζανι βραζουμε. :D

Επειδη τολμησες να μπεις σε ξενα μονοπατια βαζοντας κομικς και επειδη τις εχω προχειρα τις φωτος απο αλλο site. :D

Iδου δειγμα απο τα "Καμπανας" μου και τα "Μαμουθ" μου. :cheers:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=147148&d=1448973685"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=147149&d=1448973720[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=147150&d=1448973750[/img]"]
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
WOW!!!!

Now it's getting personal! :armed:

ASTERIX και ΛΟΥΚΥ ΛΟΥΚ, παλαιάς κοπής...

fetch


-------------------------------------------------------------

STAR COMICS (Γιατί καμιά φορά μετράει η ποιότητα και όχι η ποσότητα) :D

fetch


Θα ακολουθήσει βαρύ πυροβολικό, σύντομα... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου εδώ, πρέπει να πω, πως αυτά που βλέπετε είναι ΟΛΑ αγορασμένα την εποχή που κυκλοφόρησαν και δεν τα αγόρασα μετά από χρόνια από κάποιο συλλέκτη ή από το Μοναστηράκι...

Είναι 100% δική μου συλλογή, χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος άλλος!

Η μόνη συνδιαλλαγή που έκανα, πριν καιρό ήταν 3-4 τεύχη PIXEL που πήρα από τον ΑΑ+ ...
 
ρε παίδες συγνώμη...αλλά που διά@λ@ τ' αποθηκεύετε και τα έχετε σε τέτοια κατάσταση; Ο φουκαράς μάζευα 20 χρόνια 4 τροχούς και τα πέταξα γιατί δεν χωράγανε πουθενά. Έτσι κάπως την πληρώσανε και τα πιξελάκια μου αλλά και τα κόμικς της παιδικής μου ηλικίας.

Θέλει πραγματικά ΚΟΠΟ για να διατηρείς κάτι έτσι! ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας!
 
Φοβερές εικόνες, και φοβερές αναμνήσεις !! :bow:

Μπράβο παίδες που καταφέρατε και τα σώσατε όλα αυτά.

Απο τα δικά μου, σώζωνται κυρίως κομπιουτεροπεριοδικά, αλλά και STAR COMICS, Αγόρι, καθώς και διάφορα περιοδικά ηρώων της Μάρβελ απο τον Καμπανά.

Δυστυχώς, παλιά περιοδικά όπως Μπόζο, Τσίκο, Ποπάυ, Φάντομ, Σεραφίνο, Τιραμόλα, Βαβούρα και Μίκυ Μάους, τα "έφαγε μπαμπέσικα" η mother (και μιλάμε για στοίβες ολόκληρες έτσι; ). Επίσης "εξαφανίστηκαν" (ως διά μαγείας που λένε) παλιά τεύχη Λούκυ Λούκ, αλλά και Αστερίξ & Ιζνογκούντ του Ψαρόπουλου (τα είχα όλα !!). Αργότερα στο Λύκειο είχα αρχίσει να αγοράζω τις (κατά τη γνώμη μου, κατώτερες) επανεκδόσεις του Αστερίξ & Ιζνογκούντ απο την Μαμούθ Κόμιξ για να "ρεφάρω", αλλά όπως και νά' χει, τα παλιά ήταν αναντικατάστατα...

Δύο άλλες απώλειες που με πλήγωσαν πολύ ήταν η τεράστια συλλογή απο MAD που είχα (του Σαμούχου), αλλά και η συλλογή της σειράς "ΚΟΜΙΞ" με τους γνωστούς ήρωες του Ντίσνεϋ σε συλλεκτικές ιστορίες (τα είχα όλα - πλην ενός τεύχους !! Η mother τα εξαφάνισε επιμελώς με την δικαιολογία πως ήταν περιοδικά για "μικρά παιδιά" :D )
 
@spyros_s

Τα αποθήκευα όπου μπορείς να φανταστείς!

Βιβιλιοθήκες, συρτάρια από ντουλάπες, συρτάρια του γραφείου μου...

Βέβαια κάποια στιγμή είχα την κλασική μουρμούρα "Πέτα τα να αδειάσει ο τόπος, τι θα τα κάνεις" κλπ. αλλά κατόρθωσα να τα κρατήσω με πολύ μικρές απώλειες. Άλλωστε οι γονείς μου τα είχαν (χρυσο)πληρώσει. Δεν ήθελαν κατά βάθος να τα πετάξω...

Τώρα, έχω μια μικρή μουρμούρα από τη σύζυγο, ειδικά όταν της λέω να πάρουμε άλλη μια βιβλιοθήκη, αλλά τελικά δείχνει να με καταλαβαίνει... :D

@billy

Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν ακούω πως τέτοιες όμορφες συλλογές καταλήγουν στα σκουπίδια! Κρίμα...

Ειδικά σήμερα θα άξιζαν πάρα πολλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι είναι Dino...

To αστείο είναι πως όταν κάποια φορά είπα στην mother ότι τώρα πιά αυτά τα περιοδικά αξίζουν λεφτά, νόμιζε πως την κοροϊδεύω !! :D
 
Κατι λιγα και διαφορα.

PC MASTER,oχι ιδιαιτερα παλια ,απο το 99-00 μεχρι που καναν την αλλαγη σε DVD και σταματησα να το παιρνω γιατι ειχα μεινει στο CD. :D

[edit] Dead photo [edit]

Εδω μιλαν τα mid90ς,περιοδο στρατου τα περισσοτερα,απο αριστερα προς τα δεξια,ενα τελειως φευγατο περιοδικο,ποικιλης υλης,ονοματι 01,μετα ειναι τα 2001 φακελος Χ ,βγηκαν πανω στην τρελα των X-FILES απο την COMPUPRESS οπως και τα ΜILLINNEUM,επιστημονικου περιεχομενου,τα strange Τα ξερετε οσοι ασχολουντασαν με το αντικειμενο,κατι HI-TECH απο τα mid90s με μπαουλα τηλεορασεις και SVHS Αφιερωματα,τα GAMES.....

Και απο την περιοδο που υπηρετουσα την μαμα πατριδα ο "ΣΥΓΧΡΟΝΟς ΣΤΡΑΤΟς",(ναι με ειχε πειραξει :D ).

Α και κατι USER. :xm:

[edit] Dead photo [edit]

Μενουν τα αγγλοφωνα οπου τα εχουμε αναφερει εδω.

Retro-Αγγλόφωνα περιοδικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε... Έπαιρνα κι εγώ Στρατιωτικά περιοδικά κατά τη διάρκεια της θητείας μου...

Άμυνα και Διπλωματία, Αμυντικά θέματα κλπ.

Μάλλον ήμασταν στρατόκ.... Άσε δε θα την πω τη λέξη γιατί μυρίζει :ban:

Επίσης, βλέπω πως έχουμε και τις ίδιες μεταφυσικές ανησυχίες!

2001 ΦΑΚΕΛΟΙ Χ - WWF MAGAZINE (USA) - EXPERIMENT (ΓΑΙΟΡΑΜΑ)

fetch


...to be continued...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Ξέχασα να αναφέρω πως φιλοδοξώ να φτιάξω και μια συλλογή από αυτό:
picture.php


[edit] Δεν χρειαζεται να παραθετεις ολες τις φωτο! [edit]
με τι εκτυπωτη το εκτυπωσες(inkjet η laset) και σε τι χαρτι(glossy η mat)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτυπωτής: Laser

Χαρτί: Απλό Α4 φωτοαντιγραφικό
 
DINO τα σέβη μου... :bow:

Εκπληκτικές συλλογές!!!

Ειδικά τα Millenium (αναφέρω ειδικα αυτά επειδή δεν είχαν την ίδια πέραση με τα PCMaster ή το CΓΟ ) δεν ξέρω αν τα έχουν στην Compupress σε τέτοια, άψογη κατάσταση... :sealed:

Δε θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες πως κάποια μέρα θα ανεβάσω και εγώ φωτό από τις συλλογές μου... :D

DINO ζήλεψα τη βιβλιοθήκη δίπλα στο κρεβάτι... Γεμάτη... Μπράβο!!!
 
Αγαπητή Juanita, τα σχόλιά σου μου έδωσαν κίνητρο για να "απλώσω" και τα HiTech που έχω...

fetch


Σε ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω είναι και τα δικά μου. Λίγα πράγματα όμως. Μια φορά και έναν καιρό που λένε είχα πάρα πολλά περιοδικά. Για παράδειγμα θυμάμαι ένα χαρτοκιβώτιο νουνού γεμάτο από περιοδικά spiderman (δεν κράτησα κανένα). Σακούλες σούπερμάρκετ γεμάτες με Αγόρι (πλέον έχω μόνο δύο τεύχη). Βαβούρες δεν ξέρω και εγώ πόσα ήταν, ένα γεμάτο τεράστιο κουτί. Σχεδόν τίποτα από αυτά δεν κράτησα. Όλα πήγαν στα σκουπίδια. Pixel και User είχα πολλά περισσότερα αλλά ο θερμοσίφωνας πανάθεμά τον μου πήρε πολλά μαζί του!

Είμαι περήφανος για τα περιοδικά Garfield. Τότε που τα μάζευα μικρός έπεφτε γέλιο μέχρι δακρύων. Ο Garfield και το αξεπέραστο χιούμορ του. Ελπίζω να βρω κάποτε και τα υπόλοιπα τεύχη που λείπουν.

telonio garfield.jpg

Είναι αδιανόητο να μην υπάρχουν βαβούρες στο σπίτι.

telonio vavoura.jpg

Camelot 3000 έχω την υποψία πως λείπει ένα τεύχος.

telonio camelot 3000.jpg

Το περιοδικό της Nintendo. Από τα φεγγάρια που είχα κάποτε ένα SNES. Εδω είναι και το σημείο που ο Maddog ετοιμάζει την πυρά μου! :D

telonio nintendo.jpg

Μερικά USER που κατάφεραν να γλιτώσουν από την επική καταστροφική μανία του θερμοσίφωνα!

telonio user.jpg

Τελικά όλοι έχουμε λίγα Pixel έτσι δεν είναι;

telonio pixel.jpg

Kαι μερικά mini Pixel.

telonio mini pixel.jpg

Aardvark τι κάνουν τα spiderman μου στα χέρια σου; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice collection you got there bro! :thumbup:

Το τεύχος Camelot 3000 που λείπει, μπορείς να το βρεις σε προηγούμενο πόστ μου!

Επίσης μου λείπει κι εμένα το "Πόλεμος"...
 
Dino και τα Hi-tech την ιδια εποχη τα μαζευαμε,θυμαμαι ειχαν δωρο SVHS βιντεοκασσετες με T2 και STARGATE.

Εννοειτε οτι τις εχω ακομα . :D

Τελονιο αξιοζηλευτη η συλλογη σου ,ειχα και εγω απο 5-6 χρονων κομικς σε σακουλες-κουτες-καφασια και ανα τακτα χρονικα διαστηματα μου τα ξεκαθαριζε η μανα.

Απο καποια χρονια και μετα και υστερα απο επανελημενες παρακλησεις μου ,καταλαβε οτι τα περιοδικα τα θελει ο μικρος και ετσι διεσωθηκαν καποια (αρκετα...χιχιχι :D )

Εννοειται οτι τα Σπαϊντερμαν ειναι τα δικα μου.......κατω τα χερια.

Χαϊγια
karate.gif
 
Έτσι έτσι... Και εγώ τις έχω τις βιντεοκασσέτες!

Πάντως, το HiTech έκανε μόδα το Home Cinema, τότε....
 
και συνεχίζει να μας ενημερώνει γύρω από τα θέματα της τεχνολογίας με ότι πιο καινούργιο στο χώρου της εικόνας, του ήχου και όχι μόνο
 
Πίσω
Μπλουζα