Συλλογή Cult Ελληνικών Ταινιών (VHS)

Γιατί αν κάνεις μια βόλτα απο τους κανονισμούς θα δείς οτι εδώ μέσα δεν γίνεται διακίνηση υλικού. Οπότε δεν υπάρχουν και links
 
Gryzor είπε:
Πριν λίγες μέρες έκλεισε το Planet DVD Club στην πλατεία Πλαστήρα στο Παγκράτι. Μαζί με τα μπάζα ρίξανε στα container απ'έξω και το εναπομείναν στοκ βιντεοκασσετών...
Bluray μήπως πέταξαν; Αν είναι να περάσω μια βόλτα. Θα είναι retro σε 50 χρόνια. :p

Τώρα χωρίς πλάκα ο μόνος τρόπος νόμιμης απόκτησης rips και εξωφύλλων είναι η απόκτησή τους από τους σκηνοθέτες και συγγραφείς των σεναρίων ταινιών. Το scanάρισμα εξωφύλλων είναι το ίδιο παράνομο όσο και η διακίνηση των ταινιών, για όσους δεν τον γνωρίζουν. Στέλνοντας ένα email στον σκηνοθέτη της ταινίας που σας ενδιαφέρει υπάρχει 80% δυνατότητα απόκτησης ενός rip σε dvd (ναι, και οι σκηνοθέτες σε dvd τα έχουν, όχι σε vhs :sealed: ), καθώς επίσης και την θεατρική έκδοση αν υπάρχει η οποία έχει την μεγαλύτερη αξία συλλεκτικότητας επειδή τα καλά έργα (όχι σαν τις σαβούρες παραπάνω) συνήθως γίνονται θεατρικές παραστάσεις τις οποίες οι περισσότεροι μαθητευόμενοι ηθοποιοί ψάχνουν για να μελετήσουν καλύτερα, ανταποκρινόμενοι στον ρόλο που τους αποδόθηκε να μελετήσουν στις εξετάσεις. (βλ. Ο φονιάς (1983) του Κου. Μήτσου Ευθυμιάδη).

Συγγραφείς και σκηνοθέτες τέτοιου βεληνεκούς αξίζουν την προσοχή και συλλογή σας καθώς ο πόλεμος των cult junks τους άφησε εκτός του χορού των χρημάτων και της δημοσιότητας (όπως και αν αποδόθηκε αυτή στην δεκαετία του 80) και παραμερίστηκαν από άτομα που τους έκλεψαν τα σενάρια και τα αναφέρουν ως δικά τους (για την απόκτηση μιας φήμης σε κενή βάση ελληνικών ταινιών στην IMDB ή οποία πολεμάει τον ελληνικό καλό κινηματογράφο) και με ανακρίβειες για τους συγγραφείς με ψευδή στοιχεία.

Όπως ανέφερε στην αρχή ο φίλος που δημιούργησε το post, οι συλλέκτες δεν μαζεύουν τέτοιες ταινίες. Ο λόγος: Δεν έχουν σενάριο, σκηνοθεσία, αποτελούν την καταστροφή του ελληνικού κινηματογράφου και των θεατρικών παραστάσεων, δεν έχουν να δώσουν τίποτα, είναι απλά ....

μπάζα!

Η συλλογή βεβαίως αποτελεί αξία. Είναι η εποχή στην οποία οι εταιρείες κατέστρεψαν τον ελληνικό κινηματογράφο. Ας αναρωτηθούμε λοιπόν αν πρέπει να το θυμόμαστε βλέποντας και ψάχνοντας τέτοιου είδους.... παραγωγές..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποια λιστα με βιντεοκλαμπ που πωλουν παλιες κασετες σε Λογικη τιμη απο ΑΘΗΝΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΕΡΙΧΩΡΑ ? μπορει να προτεινετε
 
ψαχνω..

καλησπερα και απο μενα..ψαχνω κανα δυο χρονια τωρα 2 ταινιες με μαρα θρασυβουλιδου και μια με μπαρμπα...οι ταινιες ειναι:"η γυναικα μου ο τερματοφυλακας" και "εραστης χωρις γυναικα-με εναλλακτικο τιτλο "την εκανε λαχειο" με μαρα θρασυβουλιδου και μαρκο λεζε και το "ροδα μπλεξιμο και τρελλα" με μπαρμπα και τζανετακο..μπορει να με βοηθησει κανεις?????
 
Καλώς όρισες cultwar. Πολύ καλή η συλλογή σου!

Μήπως έχεις και το άγριες πλάκες στα θρανία νο2 που το ψάχναμε πρόσφατα; :p

(trashocult αλλά γιατί όχι; :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια εχω και εγω 10-15 εξωφιλλα ταινιον αλλα δεν εχω ιδεα πωs να τηs ανεβασω
 
ΒΑΓΓΕΛΗΣ είπε:
παιδια εχω και εγω 10-15 εξωφιλλα ταινιον αλλα δεν εχω ιδεα πωs να τηs ανεβασω
Πηγαίνεις στο προφίλ σου και στα άλμπουμ κάνεις upload από τον υπολογιστή σου τις εικόνες που σκάναρες. Εν συνεχεία κάτω απο κάθε εικόνα βγαίνουν 2 url. Διαλέγεις αυτό που έχει
και το κάνεις copy paste στο ποστ σου.

[edit]

Δες και αυτόν τον πολύ καλό οδηγό

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7907
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκανα τα παντα αλλα τιποτα. θα το ψαξω καποια αλλη φορα ευχαρηστω παντοs
 
picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυνατα κομματια!
 
Επειδη βλεπω οτι 80s cult = b movie = trash (τουλαχιστον στην συνειδηση των περισσοτερων απο μας και στα tags του topic), να προτεινω και "πγιοτικες" εναλλακτικες για να αποτελεσουν μερος συλλογης, με χαρακτηριστικο εκπροσωπο τον Νικολαϊδη (κινηματογραφιστης και οχι βιντεας) και ταινιες του οπως Singapore Sling, Θα σε δω στην κολαση, αγαπη μου, Πρωινη περιπολος, Τα κουρελια τραγουδανε ακομα, Γλυκια συμμορια...

Πολλα απο αυτα τα εχω πετυχει σε βιντεοκασσετα (σε πανερια πια) και ενα δυο να ναι μαχιμα, να κυκλοφορουν με περιοδικα η/και να νοικιαζονται σε DVD (Γλυκια συμμορια, Singapore Sling στα σιγουρα εχω δει σε μορφη DVD). Ειδικα η Γλυκια Συμμορια και τα Κουρελια ηταν "ρετρο", οροσημα" μιας εποχης.
 
Tywien είπε:
Επειδη βλεπω οτι 80s cult = b movie = trash (τουλαχιστον στην συνειδηση των περισσοτερων απο μας και στα tags του topic), να προτεινω και "πγιοτικες" εναλλακτικες για να αποτελεσουν μερος συλλογης, με χαρακτηριστικο εκπροσωπο τον Νικολαϊδη (κινηματογραφιστης και οχι βιντεας) και ταινιες του οπως Singapore Sling, Θα σε δω στην κολαση, αγαπη μου, Πρωινη περιπολος, Τα κουρελια τραγουδανε ακομα, Γλυκια συμμορια...
Εμένα δεν μ αρέσουν.

Άλλωστε (ειδικά) η δεκαετια του 80 θα μεινει χαρακτηρηστικα ώς εκεινη της video-παραγωγής.
 
video80 είπε:
Εμένα δεν μ αρέσουν. Άλλωστε (ειδικά) η δεκαετια του 80 θα μεινει χαρακτηρηστικα ώς εκεινη της video-παραγωγής.
Ε μια προταση εριξα, δε χρειαζεται μετο ζορι να τις αναζητησετε και να τις μαζεψετε βρε παιδια! :D
 
Ωραία συλλογή!! Δυστυχώς με την έλευση του DVD σχεδόν όλες τις VHS που είχα τις χάρισα σε φίλους απο'δω κι απο'κει... Τώρα τις αναζητώ αλλά δε βαριέσαι..χαλάλι! Συμφωνώ με τις ταινίες του Νίκου Νικολαϊδη που αναφέρει ο φίλος παραπάνω!! Χάθηκε ένας αξιόλογος (κατά την γνώμη μου) σκηνοθέτης! Κρίμα... Ενημερωτικά πάντως, σχεδόν όλες οι ταινίες του κυκλοφορούν σε DVDs απ'την "New Star"! Ορισμένες είχαν βγει πρωτύτερα και σε VHS αλλά δε θυμάμαι συγκεκριμένα ποιές.
 
Πραγματικα εξαιρετικη η συλλογη σου. Θα πρεπει να ειναι αρκετων χρονων ψαξιμο και δουλεια.
 
Όσες μου αρέσουν και τις βρίσκω, τις αγοράζω σε DVD!
 
Πίσω
Μπλουζα