Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

Η γυναίκα μου είχε συμμαθητή τον ηθοποιό Μάξιμο Μουμούρη και την αθλήτρια δρομέα Νάντια Εφεντάκη.
 
Λοιπον, ξερω τρεις περιπτωσεις ατομων οπου ειμασταν στο ιδιο σχολειο η ειχαμε πολυ κοντινους κυκλους. Δεν θα πω ομως τα ονοματα τους, ουτε πολυ τρανταχτα για τους ιδιους στοιχεια, για λογους που θα κλεισω το κειμενο μου.

Στο ιδιο σχολειο, σε μικροτερη ταξη ηταν μια απο τα κοριτσια "σταρ" της δεκαετιας του 90 και στις αρχες του 2000. Επαιξε στην αρχη το κοριτσακι της οικογενειας, και οσο μεγαλωνε επαιζε την νεαρη κοπελα σε σειρες.

Καπου αρχομεση του 2000, θαμωνας στο ιδιο καταστημα βιντεοπαιχνιδιων, ηταν και ενας πολυ γνωστος αρχικα σε διαφημισεις προιοντων, και επειτα σε σειρες.

Τελος, στο ιδιο λυκειο ημουν με παικτη της Β και Α εθνικης, υποτιθεται απο τα ανερχομενα και υποσχομενα αστερια του εγχωριου ποδοσφαιρου.

Δεν θελω να κανω αναφορες σε σειρες, σωματια κτλ για να μην φερω σε δυσκολη θεση την διαχειριση για αυτα που σχηματισα μεταξυ αλλων με αυτα τα ατομα.

Δεν μπορω να ξεχασω την αντιμετωπιση οπου ειχαν απο τους γονεις τους, και τον στενο τους ευρυτερα οικογενειακο κυκλο, οπου τους εβλεπαν σαν κινουμενα χρηματα για τους ιδιους. Απο μικρος σκεφτομουν το ποσο σπουδαια θα ηταν να επαιζα και εγω σε καποια ταινια η σειρα, η με καποιο τροπο να ημουν στη θεση των ηθοποιων και αθλητων νεαρης ηλικιας. Το μετανιωσα πληρως οταν ειδα μεταξυ αλλων το πως συμπεριφεροντε οι "γονεις" αυτων των ανθρωπων στους ιδιους, και το ποσο ψευτικη ειναι η κατα τα αλλα "τελεια" συγχρονη κοινωνια της τηλεορασης και του αθλητισμου.
 
Προσωπικά δε θεωρώ κάποιον"διάσημο"επειδή τον παίζει η τηλεόραση ή το ράδιο ή ό,τιδήποτε.Και δε με ενδιαφέρουν καθόλου φυσικά.Θα αναφέρω ένα άτομο συμμαθητή μου που έχει μία metal μπάντα και όχι για τη "διασημότητα",αλλά για το οτι έκανε κάτι πολύ δημιουργικό στα μάτια μου και ακόμα τον χαίρομαι.Για μένα οι φίλοι μου είναι πολύ περισσότερο διάσημοι από αυτούς που τυχαίνει να βρίσκονται πίσω από ένα γυαλί.Τώρα αν είχα κάποιον επιστήμονα ή κάτι άλλο αξιόλογο θα το ανέφερα με χαρά,χωρίς να τον αποκαλώ διάσημο,αλλά επιτυχημένο στον τομέα του.Φυσικά δεν μιλάω για τους παλαιότερους ηθοποιούς που είχαν ταλέντο,τους οποίους παραδέχομαι και ευχαριστιέμαι να βλέπω ταινίες τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν πάμε αυστηρά με το θέμα, το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι είχα συμμαθητές τους Λιόλιο (στο λύκειο) και Στούρα (στο φροντιστήριο), μπασκετμπολίστες του Ηλυσιακού τη δεκαετία του '90.

Κατά τα άλλα, πήγαινα στο Αμερικάνικο Κολλέγιο την ίδια εποχή με το Νότη Μηταράκη, σήμερα βουλευτή της ΝΔ, που ήταν τότε πρόεδρος του φοιτητικού συμβουλίου, και συχνά συζητούσαμε κάποια θέματα και προβλήματα του κολλεγίου που πίστευα ότι θα μπορούσε να λύσει. Δεν έτυχε πάντως να έχουμε κάποια κοινή τάξη.

Στην πρώτη δημοτικού (μόνο, γιατί μετά άλλαξα σχολείο) ήμουνα συμμαθητής με την κόρη της Βίκυς Μοσχολιού, την Ευαγγελία, και μάλιστα την είχα δει και στην τηλεόραση σε μια συνέντευξη και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια την κόρη του ηθοποιού Βασίλη Μαυρομάτη, Μαρία. Ψάχνοντας στο Google, συμπέρανα ότι μάλλον είναι κόρη του από το γάμο του με την Καίτη Χωματά, κάτι που δε θυμόμουνα από τότε.
 
panp είπε:
Εκείνο το σχολείο της Δάφνης, έβγαλε διάφορους διάσημους τα χρόνια 80-83, όπως οι παραπάνω που ανέφερες, ο δημοσιογράφος του Real FM Γιώργος Χουδαλάκης αλλά και ο αδερφός μου, λιγότερο γνωστός, ηθοποιός.
Ναι όντως έτσι είναι, πήγαινα και εγώ σε αυτό το σχολείο, εκείνα τα χρόνια...
 
manos311 είπε:
Αν πάμε αυστηρά με το θέμα, το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι είχα συμμαθητές τους Λιόλιο (στο λύκειο) και Στούρα (στο φροντιστήριο), μπασκετμπολίστες του Ηλυσιακού τη δεκαετία του '90.
Κατά τα άλλα, πήγαινα στο Αμερικάνικο Κολλέγιο την ίδια εποχή με το Νότη Μηταράκη, σήμερα βουλευτή της ΝΔ, που ήταν τότε πρόεδρος του φοιτητικού συμβουλίου, και συχνά συζητούσαμε κάποια θέματα και προβλήματα του κολλεγίου που πίστευα ότι θα μπορούσε να λύσει. Δεν έτυχε πάντως να έχουμε κάποια κοινή τάξη.

Στην πρώτη δημοτικού (μόνο, γιατί μετά άλλαξα σχολείο) ήμουνα συμμαθητής με την κόρη της Βίκυς Μοσχολιού, την Ευαγγελία, και μάλιστα την είχα δει και στην τηλεόραση σε μια συνέντευξη και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια την κόρη του ηθοποιού Βασίλη Μαυρομάτη, Μαρία. Ψάχνοντας στο Google, συμπέρανα ότι μάλλον είναι κόρη του από το γάμο του με την Καίτη Χωματά, κάτι που δε θυμόμουνα από τότε.
Αυτοί οι πρώτοι θυμίζουν Νεοπεντελικό...
 
Το δικό μου σχολείο δεν εβγαλε κανεναν διάσημο ευτυχως η δυστυχως, δεν ξέρω αν γινω εγω αργότερα :D βλέπω πως το'χω :p

φυσικα εβγαλε παιδια με πολλες γνωσεις, ηθος και με πτυχια αν και δεν θεωρούνταν και από τα καλύτερα λύκεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ παιδιά είμαι μάλλον απο τους μεγάλους του φόρουμ.. Ήμουν στο ίδιο έτος στη Νομική Αθηνών με τον Κώστα Καραμανλή,μετέπειτα πρωθυπουργό. Ήταν λεπτός τότε,συμπαθής,ένας ευγενικός προσγειωμένος και χωρις καμμία έπαρση νεος και ερχόταν κανονικά στα μαθήματα. Πέρασε πολύς καιρός για να μαθευτεί οτι ήταν ανεψιος του τότε πρωθυπουργού,και πάλι δεν έτρεχε τίποτα ,ήταν ένα κανονικό παιδί της ηλικίας μας και της τότε εποχής εξ απόψεως συμπεριφοράς ,κι εκείνος κι η παρέα του
 
Αν και παλιο ποστ, θα πω και εγω το δικο μου σαν νεο μελος του φορουμ.
Λπν εγω ειχα συμμαθητρια μια κοπελα που ειχε βγει καποια χρονια μις γιανγκ. Νομιζω το 94. Ημασταν τοτε 14 ετων. Ειχε κανει και κατι φωτογραφησεις σε περιοδικα και επαιζε στο 321 κανοντας την γλαστρα. Την ελεγαν Νικη Καραλη.
Στο σχολειο ειχαμε τα παιδια του Πασχαλη, στο σχολειο ειχα οταν ημουν 1η γυμνασιου στην 3η λυκειου τον Φραγκισκο Αλβερτη, για πολλα χρονια τον μπασκετμπολιστα Περικλη Δορκοφικη (σε αλλο τμημα), και φιλος του αδελφου μου ηταν ο μπασκετμπολιστας Φαλεκας (Μαρουσι,ΑΕΚ κ.α.)
Ειχα και συμαθητρια απο το δημοτικο την Μαρια Ματσουκα αλλα δεν θελω να πω αλλα πραγματα για αυτην.
 
Εγώ είχα στο σχολείο την Μυρτώ Κοντοβά, τη σεναριογράφο της σειράς "Υπέροχα πλάσματα" (είδα όμως ότι είναι και στιχουργός). Ήμασταν στην ίδια τάξη, αλλά σε άλλο τμήμα, γιατί εκείνης το επώνυμο άρχιζε από Κ και το δικό μου από Σ... Έτσι, δε γνωριστήκαμε ποτέ. :)

Η διπλανή μου έγινε ηθοποιός. Έλενα Στάμου. Ήμασταν διπλανές από την δευτέρα δημοτικού και για πολλά χρόνια (μέχρι 1η ή 2α Λυκείου νομίζω) μέχρι που άλλαξε σχολείο και έτσι χαθήκαμε. Μου έλεγε από τότε ότι θέλει να γίνει ηθοποιός, αλλά εντάξει, το έλεγαν και πολλές άλλες. Την πρώτη φορά που την είδα, ήταν στην θεατρική παράσταση "Απιστίες" με τον Χαλκιά και τον Παρτσαλάκη. Τη γνώρισα αμέσως αλλά δεν πήγα να της μιλήσω γιατί ντράπηκα. Κατόπιν όμως, αυτού παρακολουθούσα τα σήριαλ που έπαιζε και την έχω και σε δραματικό ρόλο και σε κωμικό. Είναι πολύ καλή. Όταν συναντηθήκαμε στο reunion των 25 χρόνων της τάξης μας, της είπα πού την πρωτοείδα και μου λέει "Γιατί δεν ήρθες να μου μιλήσεις? Μόνο εσένα θυμάμαι από εδώ μέσα!!!" Πρόσφατα την είδα σε ρόλο guest στο "Θα γίνει της πολυκατοικίας".
 
Αν πάμε αυστηρά με το θέμα, το μόνο που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι είχα συμμαθητές τους Λιόλιο (στο λύκειο) και Στούρα (στο φροντιστήριο), μπασκετμπολίστες του Ηλυσιακού τη δεκαετία του '90.

Κατά τα άλλα, πήγαινα στο Αμερικάνικο Κολλέγιο την ίδια εποχή με το Νότη Μηταράκη, σήμερα βουλευτή της ΝΔ, που ήταν τότε πρόεδρος του φοιτητικού συμβουλίου, και συχνά συζητούσαμε κάποια θέματα και προβλήματα του κολλεγίου που πίστευα ότι θα μπορούσε να λύσει. Δεν έτυχε πάντως να έχουμε κάποια κοινή τάξη.

Στην πρώτη δημοτικού (μόνο, γιατί μετά άλλαξα σχολείο) ήμουνα συμμαθητής με την κόρη της Βίκυς Μοσχολιού, την Ευαγγελία, και μάλιστα την είχα δει και στην τηλεόραση σε μια συνέντευξη και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Στο γυμνάσιο είχα συμμαθήτρια την κόρη του ηθοποιού Βασίλη Μαυρομάτη, Μαρία. Ψάχνοντας στο Google, συμπέρανα ότι μάλλον είναι κόρη του από το γάμο του με την Καίτη Χωματά, κάτι που δε θυμόμουνα από τότε.
Και κάτι άλλο που θυμήθηκα, στο Αμερικάνικο Κολλέγιο είχα καθηγητή τον Γιάννη Κιουρκτσόγλου, μέλος του συγκροτήματος Πελόμα Μποκιού. Αν θυμάμαι καλά, το μάθημα ήταν κάποια γλώσσα προγραμματισμού υπολογιστών.
 
στο 2ο γυμνασιο πευκης αλλα 2 ταξεις μεγαλυτερη ηταν η αλεξανδρα νικολαϊδου της σειρα καληνυχτα μαμας επαιζε στο σιριαλ εκεινη την χρονια κιολας.και στο λυκειο(2ο λυκειο πευκης) την φαιη ζαφειρακου ,τοτε με κοντο καρε πλατινε μαλλι, που επαιξε στην σειρα της αγαπης μαχαιρια.
 
Πίσω
Μπλουζα