Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

Δεν έχω να προσθέσω κάποια πολύτιμη πληροφορία, έχω χάσει τα ίχνη όλων των συμμαθητών μου από Αθήνα, ενώ από την επαρχία που συνέχισα το σχολείο..ουδείς γνωστός! Έχω όμως να πω ότι εκεί που ζήλεψα ήταν με το καλύτερο παιδί.....ααχ Γιάννη...
 
Συμμαθητής μου στο Λύκειο υπήρξε ο πολύ πετυχημένος συνθέτης και στιχουργός Φοίβος, που πρόσφατα γιόρτασε τα 20 χρόνια παρουσίας του στο ελληνικό τραγούδι με μια μεγαλειώδη συναυλία στο ΟΑΚΑ !!! Και μάλιστα όχι μόνο ήταν συμμαθητής μου, αλλά κάναμε και παρεούλα [παρόλο που ήμασταν σε διαφορετικά τμήματα, καθόσον τα αρχικά των επιθέτων μας αρχίζουν από γράμματα "μακρινά μεταξύ τους"] !!! Είχαμε, τότε, ΄"κοινό σημείο αναφοράς" μας την αγάπη μας για τη μουσική και, συγκεκριμένα, για τη χέβι μέταλ !!! Έτσι, όποτε βρισκόμασταν στο προαύλιο του σχολείου, πάναμε κουβεντούλα για τη μουσική : Για το "πόσο χάλια μουσική ακούνε οι "φλώροι"" [εντάξει, έφηβοι ήμασταν, έτσι σκεφτόμασταν #) #) :p ] ... Για το "ποια χέβι μέταλ συγκροτήματα ή τραγούδια μάθαμε τις τελευταίες ημέρες είτε από το ραδιόφωνο είτε από το περιοδικό Χέβι Μέταλ" .... Στις συζητήσεις μας έπαιρνε μέρος και ο κολλητός του Φοίβου, και διπλανός του στο θρανίο, ο Σωτήρης !!! Μερικές ατάκες του Φοίβου που θυμάμαι από τις τόοοτε συζητήσεις μας [η άχρηστη μνήμη μου έχει συγκρατήσει πολλά] :

- Χθες η Δήμητρα Γκουντούνα στην τηλεόραση ανέφερε τη συναυλία των Motorhead [την οποία, φυσικά, ο Φοίβος περίμενε πώς και πώς] !!!

- Χθες στο ραδιόφωνο ακούσαμε εκείνο το πολύ γνωστό τραγούδι των Toto, που αρχίζει με πιάνο και πάει : "τα τα τα τα" [και με κινήσεις των δαχτύλων του - είχε πολύ ωραία δάχτυλα, δάχτυλα "μουσικού" - έκανε ότι παίζει πιάνο "στον αέρα" την εισαγωγή του Hold The Line]

- Παιδιά, κοιτάξτε τι ωραίο που είναι το εξώφυλλο του Kill 'em All των Μetallica [κι εμείς "ψαρωμένοι" θαυμάζαμε το εξώφυλλο του βινυλίου που κρατούσε στα χέρια του ο Φοίβος] !!!

Ο Φοίβος, μαζί με τον κολλητό του τον Σωτήρη, ήταν ... πιο "χεβιμεταλλάδες' απ' όλους μας !!! Καταρχήν είχαν πολύ - πολύ μακριά μαλλιά [στον Φοίβο, που ήταν καστανά προς το ξανθό, προσέθεταν ένα εντυπωσιακό παρουσιαστικό] !!! Ο Φοίβος στο πίσω μέρος του τζην μπουφάν του είχε γράψει με μαρκαδόρο ένα σωρό ονόματα χέβι μέταλ καλλιτεχνών, αλλά με πιο έντονα γράμματα είχε γράψει BRUCE [εννοείται, Bruce Dickinson] !!! Ω ναι, ο Φοίβος "έπινε νερό" στο όνομα των Iron Maiden, τον θυμάμαι να ... μετράει τις μέρες μέχρι τη συναυλία τους στο γήπεδο της Νεας Φιλαδέλφειας [ενώ ο Σωτήρης αγαπούσε πολύ Rory Gallagher. Στην 5ήμερη εκδρομή εγώ και ο συγκάτοικός μου στο δωμάτιο του ξενοδοχείου τον είχαμε προσκαλέσει στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μας, ακούγαμε από το κασετόφωνο το Moonchild και ο Σωτήρης ... κόντευε να βάλει τα κλάματα] !!!

Και σαν να μην έφτανε αυτό ... Φοίβος και Σωτήρης είχανε φτιάξει χέβι μέταλ συγκρότημα : Ο Φοίβος στα ντραμς και ο Σωτήρης στην ηλεκτρική κιθάρα !!! Αυτή ήταν η μεγάλη λατρεία του Φοίβου στα σχολικά χρόνια : τα ντραμς !!! Ονειρευόταν να γίνει ντράμερ σε χέβι μέταλ μπάντα !!! Αν και, παρόλο που, όποτε συναντιόμασταν στο προαύλιο του σχολείου, μού διηγιόταν ότι "παίζει ντραμς", δεν έτυχε ποτέ να τον ακούσω !!! Όσοι ξέραμε να παίζουμε μουσικό όργανο το είχαμε δηλώσει στους καθηγητες, για να παίρνουμε μέρος σε σχολικές γιορτές και, φυσικά, να μάς γλυκοκοιτάξει καμιά συμμαθήτριά μας #) #) ... Ο Φοίβος, όμως, δεν είχε δηλώσει ότι παίζει ντραμς !!! Όμως, στην 3η Λυκείου τον άκουσα τελείως "από σπόντα" !!! Σε ένα λυόμενο που είχαμε στο σχολείο [που χρησίμευε ως τάξη] η ... νιου γουέηβ μπάντα [!!!] της 2ης Λυκείου [ω ναι, είχαμε και τέτοια μπάντα, με ... προτίμηση στα μαύρα ρούχα, στα "μυτερά" παπούτσια κλπ] είχε στήσει, μετά το τέλος του μαθήματος, όργανα και επιδιδόταν σε τζαμάρισμα !!! Πίσω απ' τα ντραμς καθόταν ο Φοίβος [ο οποίος ξεχώριζε με τη ... "χεβιμεταλλάδικη εμφάνισή" του] !!! Εγώ σκέφτηκα : "σήμερα θα πάω πιο αργά στο σπίτι, θα κάτσω να απολαύσω τα παιδιά που παίζουν μουσική" !!! Και μόλις είδα τον Φοίβο να παίζει ντραμς ... έπαθα πλάκα !!! Απίθανος !!! Και μάλιστα έπαιζε ρεπερτόριο πανκ / νιου γουέηβ μπάντας, στο οποίο δεν είχε "εντρυφήσει" !!! Όμως, πίσω απ' τα ντραμς, ανταποκρινόταν περίφημα !!! "Βρε, εσύ παίζεις καταπληκτικά, πού ήσουνα τόσο καιρό κρυμμένος???", τον ρώτησα ... Αν συνέχιζε να ασχολείται με τα ντραμς, πιστεύω ότι θα γινόταν ένας απ' τους καλύτερους ντράμερ στην Ελλάδα ....

Άλλο πράγμα που μού είχε κάνει εντύπωση στον Φοίβο : Το ότι έχει την ικανότητα να επηρεάζει τους γύρω του, και μάλιστα χωρίς να φαίνεται !!! Έτσι, στην 3η Λυκείου όλοι οι συμμαθητές του στο ίδιο τμήμα ... είχανε γίνει "χεβιμεταλλάδες", ακολουθώντας το παράδειγμά του !!! Επίσης, ήταν ο πρώτος που έκανε δεσμό με συμμαθήτριά του και μετά από αυτόν ... ακολούθησαν κι άλλα ζευγαράκια που σχηματίσθηκαν !!! [άλλωστε ... το ίδιο δεν έκανε και στα χρόνια που ακολούθησαν ??? Χωρίς να φαίνεται, έκανε΄ένα ... πολύ μεγαλύτερο σχολείο, την Ελλάδα, να τον "ακολουθήσει"} ....

Η τελευταία φορά που είχα επαφή με τον Φοίβο και τον Σωτήρη ήταν περί το 1989 μέσω μιας ... αγγελίας στο περιοδικό Χέβι Μέταλ !!! Ω ναι ... μετά τη λήξη της σχολικής χρονιάς, η σχολική χέβι μέταλ μπάντα, που είχανε φτιάξει οι δύο συμμαθητές μου, είχε, πλέον, όνειρα και φιλοδοξίες για ... να πάει πολύ μακριά !!! Στο ίδιο τεύχος του Μ.Χ., λοιπόν, εκείνης της χρονιάς, είχαν καταχωρηθεί δύο αγγελίες. Τη μία αγγελία την είχε στείλει ο Φοίβος και έγραφε ότι : "Χέβι μέταλ μπάντα ζητάει τραγουδιστή για σοβαρή συνεργασία !!! Απαραίτητο : Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας" !!! Την άλλη αγγελία την είχε στείλει ο Σωτήρης και έγραφε : "Χέβι μέταλ μπάντα ζητάει οργανίστα για σοβαρή συνεργασία !!! Απαραίτητο : Καλά δικά του όργανα" !!! Ο δικός μου κολλητός με είχε πάρει τηλέφωνο και μού λέει : "Πάρε το καινούριο τεύχος του "Χέβι Μεταλ", ο Φοίβος κι ο Σωτήρης βάλανε αγγελίες" !!! Οι αγγελίες αυτές ήταν μια πραγματική έκπληξη για εμάς : "Βρε το φαντάζεσαι, οι συμμαθητές μας να φτιάξουν ένα μεγάλο χέβι μέταλ συγκρότημα, που θα σταδιοδρομήσει και στο εξωτερικό, που θα φτάσει πιο μακριά από εκεί που έφτασαν και οι αγαπημένοι μας Spitfire ???", αρχίσαμε να συζητάμε ....

Όμως ... από τότε δεν είχα ξανά επαφή ούτε με τον Φοίβο, ούτε με τον Σωτήρη ... Μέχρι που από το 1994 κι εφεξής, όποτε έπεφτα σε βιντεοκλίπς της Γαρμπή ή της Βανδή, διάβαζα συνεχώς τα στοιχεία : "Στίχοι - μουσική : Φοίβος" !!! Κι όταν έμαθα το επίθετο που έχει αυτός ο Φοίβος .... έμεινα άφωνος !!! Όμως ... δεν πρόκειται να γράψω ούτε για τα τραγούδια του, ούτε για την πορεία του στη μουσική, την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι κλπ !!! Άλλωστε, από τον Φοίβο προτιμώ χίλιες φορές να κρατήσω εκείνες τις πολύ γλυκιές αναμνήσεις και τις, "εμποτισμένες" με αρκετή αθωότητα, στιγμές μας στα λυκειακά μας χρόνια ....

Το παραπανω ποστ δεν θα το έγραφα ποτέ αν ο ίδιος ο Φοίβος δεν είχε δώσει στοιχεία από τα σχολικά του χρόνια !!! Στην πρώτη του συνέντευξη στο ραδιόφωνο, που έδωσε το Σεπτεμβρη στην εκπομπή του Χατζηνικολάου στον Real FM [σκεφθείτε ... τόσα χρόνια στο τραγούδι και ... έδωσε για πρώτη φορά συνέντευξη] είπε πολλά πράγματα για τα λυκειακά του χρόνια ΄!!! Η συνέντευξη υπάρχει στο site του σταθμου [και, ακούγοντάς την, δεν μπόρεσα να αποφύγω τη συγκίνηση, μιας και μού ξύπνησαν αναμνήσεις ... όπως, επίσης, δεν μπόρεσα να μη θαυμάσω την ευστροφία του πρώην συμμαθητή μου, που είναι φανερή σε όλες τις απαντήσεις του] :

[edit by D@redevil] http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=171431&catID=7
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Λύκειο ήμουν συμμαθητής με τον δημοσιογράφο Θέμη Μάλλη. Στο Πανεπιστήμιο ήμουν συμφοιτητής με την ηθοποιό Ελευθερία Βιδάκη, που χάθηκε πολύ πρόωρα από τη ζωή.
 
Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγα χρόνια πριν από μένα ο ηθοποιός Σταμάτης Γαρδέλης τον βλέπαμε συχνά την εποχή των επιτυχιών του ,κάναμε παρέα με τον μικρότερο του αδερφό , επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω και ήμουν στο ίδιο θρανίο στην Α' Γυμνασίου με το μέλος των Ενδελέχεια, Αντώνη Δημητρίου . [h=1][/h]
 
pimenikos είπε:
Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγα χρόνια πριν από μένα ο ηθοποιός Σταμάτης Γαρδέλης τον βλέπαμε συχνά την εποχή των επιτυχιών του ,κάναμε παρέα με τον μικρότερο του αδερφό , επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω και ήμουν στο ίδιο θρανίο στην Α' Γυμνασίου με το μέλος των Ενδελέχεια, Αντώνη Δημητρίου . [h=1][/h]
Εκείνο το σχολείο της Δάφνης, έβγαλε διάφορους διάσημους τα χρόνια 80-83, όπως οι παραπάνω που ανέφερες, ο δημοσιογράφος του Real FM Γιώργος Χουδαλάκης αλλά και ο αδερφός μου, λιγότερο γνωστός, ηθοποιός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pimenikos είπε:
...επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω...
Μας έστειλες φίλε pimenike... Για να έλιωσε ο τύπος τον Φάνη, έναν από τους σπουδαιότερους ευρωπαίους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών, φανταστείτε τι παιχταράς θα γινόταν... :cool:
 
Έλα βρε, πατησιώτισσα είσαι?

Έτσι να βλέπω την περιοχή μας να βγάζει celebrities!!!

- Εκτός θέματος αλλά δεν μπορούσα να μην μιλήσω! - χι χι
 
mytinyworld είπε:
Χα χα, όλα θα τους τα βγάλουμε στη φόρα! Λοιπόν, στο 32ο Λύκειο Αθηνών, στα Πατήσια, εγώ είχα συμμαθητή τον Γιώργο Χρανιώτη, πολύ γνωστό από τη συμμετοχή του σε διάφορα σήριαλ, το πρώτο του αν θυμάμαι καλά ήταν "Τα μπακούρια" όπου και έπαθα σοκ όταν τον είδα! Μετά πρωταγωνιστούσε σε ένα άλλο με τον Πάνο Μιχαλόπουλο και τη Λίνα Σακκά (νομίζω έτσι τη λένε) το "Για μια γυναίκα και ένα αυτοκίνητο". Ηταν ο ωραίος του Λυκείου! Με μακριά μαλλιά που για το έτος 1989 για το συγκεκριμένο λύκειο ήταν..... ΣΚΑΝΔΑΛΟ! Στο διάλειμα πριν τα γαλλικά ερχόταν να του κάνω τις ασκήσεις (εγώ ήμουν η φυτούκλα!) #) #) #)

Και φυσικά η πιο διάσημη είμαι εγώ, αλλά δεν σας λέω ποιά είμαι!!!! :D :D:D
Έλα βρε, πατησιώτισσα είσαι?

Έτσι να βλέπω την περιοχή μας να βγάζει celebrities!!!

- Εκτός θέματος αλλά δεν μπορούσα να μην μιλήσω! - χι χι
 
Ρ.Λ. ΣΤΑΙΝ είπε:
Κι εμείς στο σχολείο μας είχαμε κάποια παιδιά που τώρα είναι γνωστά.
Στην χρονιά μου ήταν η Δούκισα Νομικού, μια πολύ απλή κοπέλα που δεν την ένοιαζε να φτιάχνεται πολύ για να έρθει στο σχολείο και συνήθως φόραγε απλά ρούχα (φόρμες κ.λ.π.) ενώ όλες οι άλλες κοπέλες έκαναν υπερπαραγωγές κάθε πρωϊ. Όλα τα αγόρια του σχολείου ήταν ερωτευμένα μαζί της.

2 τάξεις πιο πάνω ήταν ο Μύρωνας Στρατής που δεν τον θυμάμαι πολύ καλά σαν άτομο.

Επίσης έναν χρόνο μεγαλύτερος απο εμένα ήταν ο Παναγιώτης Βλάχος (γνωστός κυρίως από την σειρά "η ζωή της άλλης")

Αυτά από το μικρό 1ο λύκειο Βούλας....
ημουν συμμαθητης με τον Μυρωνα και τον Βλαχο τον θυμαμαι αλλα η Νομικου αν δεν κανω λαθος πηγαινε λυκειο Βουλιαγμενη , εκτος και αν δεν την ειχα προσεξει :p
 
Χμ, και το δικό μας σχολείο (39ο Αθηνών) έβγαλε κάποιους που αργότερα έγιναν με κάποιον τρόπο διάσημοι. Έτσι λοιπόν, μία χρονιά πριν από μένα αποφοίτησε η πρώην Μις Γιανγκ και μετέπειτα παρουσιάστρια μόδας στον "Πρωινό Καφέ" Νεκταρία (Τάρια) Μπούρα, εγώ η ίδια ήμουν συμμαθήτρια (στην -τότε- 3η Δέσμη) με την Μαριλένα Παπαγεωργίου, (πρώην πλέον) γυναίκα και μάνατζερ του τραγουδιστή Γιάννη Κότσιρα, ενώ οι δύο αδελφές μου ήταν συμμαθήτριες η μία με τον βουλευτή και κυβερνητικό στέλεχος Χρίστο Σταϊκούρα και η άλλη με τον ηθοποιό και σκηνοθέτη Γιώργο Νανούρη.
 
Λοιπόν , εμείς στην τρίτη δημοτικού 1987-88 στο χωριό μου στο Παγγαίο Καβάλας για ένα εξάμηνο περίπου είχαμε στην τάξη μας την μετέπειτα Μις Ελλάς Βαλεντίνη Δασκαλούδη.

Είχα να την δω από τότε όταν την είδα έξαφνα στην τηλεόραση το 2001 που ήταν και υποψήφια για τα καλλιστεία.

Δεν φαινόταν από μικρή που θα ακολουθούσε αυτόν τον δρόμο αλλά ίσως έπαιξε το ρόλο του το ότι η οικογένεια της είχε παράδοση στον χώρο της μόδας και της ραπτικής κυρίως στην Θεσσαλονίκη απλά εκείνο το διάστημα βρέθηκε σε μας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων των γονιών της.

Ηταν πάντως πολύ συμπαθητική και πολύ καταδεκτική! Ποτέ δεν θυμάμαι να την είδα νευριασμένη ή τσαντισμένη.
 
Κάπου στην Τετάρτη Δημοτικού ήρθε μια μέρα στην τάξη μας ένα αγοράκι τον οποίο μας τον σύστησαν ως Ανδρεά Παπανδρέου, εγγονό του γνωστού Ανδρέα. Μια μέρα κάναμε μάθημα κι έφυγε αμέσως. Τώρα που το σκέφτομαι απορώ τι ήταν αυτό το ξαφνικό!!
 
johnny19818 είπε:
Κάπου στην Τετάρτη Δημοτικού ήρθε μια μέρα στην τάξη μας ένα αγοράκι τον οποίο μας τον σύστησαν ως Ανδρεά Παπανδρέου, εγγονό του γνωστού Ανδρέα. Μια μέρα κάναμε μάθημα κι έφυγε αμέσως. Τώρα που το σκέφτομαι απορώ τι ήταν αυτό το ξαφνικό!!
με τόσες "γνωριμίες" που είχε στην ζωή του ο μακαρίτης, άντε να βγάλεις άκρη.... :D ;)
 
johnny19818 είπε:
Κάπου στην Τετάρτη Δημοτικού ήρθε μια μέρα στην τάξη μας ένα αγοράκι τον οποίο μας τον σύστησαν ως Ανδρεά Παπανδρέου, εγγονό του γνωστού Ανδρέα. Μια μέρα κάναμε μάθημα κι έφυγε αμέσως. Τώρα που το σκέφτομαι απορώ τι ήταν αυτό το ξαφνικό!!
Toν γιο του ΓΑΠ απ' τον 1ο γαμο λενε ετσι, που ειχε δηλωσει οτι ματωνει για τη χωρα :biglaugh:

Μαλλον αυτος ηταν ο συμμαθητης σου της μιας μερας :)
 
Προφανως εννοεις το 2ο Αμαρουσιου. Δεν τον προλαβαινα ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο καθοτι ημουν 3 χρονια μικροτερος αλλα τον ηξερα καλα καθως ειμασταν γειτονες και ειχαμε παιξει τελη 70 αρχες 80 απειρες ωρες μπαλλα μαζι στην αλανα που υπηρχε τοτε ακριβως εξω απο την εισοδο του σχολειου. Ηταν παντως πολυ καλο παιδι. Στην ιδια ταξη εκτος απο αυτον και το Τζουλη ηταν και ο πασαδορος του Παναθηναικου και της Εθνικης Χρηστος Παπαθανασιου ενω 2-3 χρονια μετα απο μενα ηταν οι γνωστοι ηθοποιοι σημερα Δημητρης Λιολιος (αν δεν κανω λαθος προεδρος του 15λους) και Αργυρης Ξαφης.
 
Προφανως εννοεις το 2ο Αμαρουσιου. Δεν τον προλαβαινα ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο καθοτι ημουν 3 χρονια μικροτερος αλλα τον ηξερα καλα καθως ειμασταν γειτονες και ειχαμε παιξει τελη 70 αρχες 80 απειρες ωρες μπαλλα μαζι στην αλανα που υπηρχε τοτε ακριβως εξω απο την εισοδο του σχολειου. Ηταν παντως πολυ καλο παιδι. Στην ιδια ταξη εκτος απο αυτον και το Τζουλη ηταν και ο πασαδορος του Παναθηναικου και της Εθνικης Χρηστος Παπαθανασιου ενω 2-3 χρονια μετα απο μενα ηταν οι γνωστοι σημερα ηθοποιοι Δημητρης Λιολιος και Αργυρης Ξαφης
 
Συμμαθητές/τριες διάσημους δεν είχα, όμως απόφοιτοι απο το σχολειο που πηγαίνα και εγω υπήρξαν οι Δημήτρης Παπαμιχαήλ και Κώστας Πρέκας.


(Για τον Παπαμιχαήλ είναι σίγουρο...για τον Πρέκα, μου το ειπαν, δεν το γνώριζα).



Μιλάω για το πρώην Β Εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά, στην οδο Αφεντούλη στην περιοχή Βρυώνη, που σήμερα λεγεται 6ο Λύκειο Πειραιά.
 
Επίσης μια χρονιά μικρότερος από μένα ήταν στο σχολείο μου ο ξάδερφος του ΝΙΒΟ (aka Νικος Βουρλιώτης).

Μου ήρθε φλασιά. Στην τάξη μου από δημοτικό αλλά μέχρι στην ίδια σχολή πήγαινα με τον ανηψιό του Μίμη Ανδρουλάκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα