Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Παιδιά χέρομαι που πέρασε ομορφα ή ρετρο-παρέα στην Θεσσαλονικη.

Θα είθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο (με το thread) εσάς τους Θεσσαλονικιούς πιθανοτατα να ξέρετε ,ακουσα στην ΕΤ-3 πριν απο κερό οτι ειπαρχει καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη που το ονομάσανε ''Χαρισομάγαζο'' και οτι μπορεί ο οποιοσδηποτε να αφισει καποιο δικο του μεταχηρισμενο αντικειμενο που δεν το χρειάζετε και να το ανταλάξει με κάτι άλλο ή να παει καποιος και απλά να παρει κατι δωρεάν απο τα μεταχειρησμένα εκει!Στην εκπομπή της Ελσας Ποιμενίδου αναφέρθηκε.

Το ψάξατε το θέμα γνωρίζετε κάτι?Το επισκευτικε κανεις απο σας.Εαν καποιος γνωρίζει κατι σχετικά μπορεί να μου το πει σε π.μ. ,μιας και το θέμα είναι άσχετο με το thread.

Sorry για τη φλιαρία μου.Τους χερετισμούς μου. Φισικά περιμένουμε και φωτος απο τη συναντηση.
 
video80 είπε:
Θα είθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο (με το thread) εσάς τους Θεσσαλονικιούς πιθανοτατα να ξέρετε ,ακουσα στην ΕΤ-3 πριν απο κερό οτι ειπαρχει καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη που το ονομάσανε ''Χαρισομάγαζο'' και οτι μπορεί ο οποιοσδηποτε να αφισει καποιο δικο του μεταχηρισμενο αντικειμενο που δεν το χρειάζετε και να το ανταλάξει με κάτι άλλο ή να παει καποιος και απλά να παρει κατι δωρεάν απο τα μεταχειρησμένα εκει!Στην εκπομπή της Ελσας Ποιμενίδου αναφέρθηκε.

Το ψάξατε το θέμα γνωρίζετε κάτι?Το επισκευτικε κανεις απο σας.Εαν καποιος γνωρίζει κατι σχετικά μπορεί να μου το πει σε π.μ. ,μιας και το θέμα είναι άσχετο με το thread.
[off topic mode on] Απλά google it !!! [off topic mode off]
 
Αν και καθυστερημένα, (συγνώμη, αλλά χθες έκανα αποτοξίνωση από τον ψηφιακό κόσμο!), να πω κι εγώ ότι χάρηκα που γνώρισα τον Shock & τον Aardvark! Είναι πολύ ωραίο συναίσθημα να συναντάς ανθρώπους που τόσο καιρό μοιραζόσουν απόψεις μαζί τους ή που περίμενες κάθε ποστ τους για παιχνίδια (αυτό πάει για τον Aardvark!).

Ε, ήρθε κι ο Ρήγανης, οπότε ολοκληρώθηκε το καρέ! :)

Μόνος απών ο tsalk, οπότε αναμένω να τον δω στην επόμενη συνάντηση!

Εννοείται ότι χάρηκα που είδα τους υπόλοιπους (Optimus, Lorena, Ford, και-όποιον-άλλο-ξεχνάω-ένεκα-ηλικίας!). Να είστε καλά και να τα ξαναπούμε σύντομα! :)

[edit] Όπως λέω και στην αιτία για επεξεργασία: Shock, με την παρούσα πρόταση, κλαίγομαι για τις φωτός! Ευχαριστώ εκ των προτέρων που δε με έχεις ξεχάσει (είμαι σίγουρη! :D ) [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν μια πολυ ωραια συναντηση, που κρατησε αρκετες ωρες και χαρηκα που ειδα ατομα απο μακρια.

Αρντυ, δεν ηταν η μερα σου.. ησουν σοβαρος.

Shock χαρηκα πολυ που σε ξαναδα, μετα απο κεινη την πιτα

Rygar.. τα λογια ειναι φτωχεια

με τους υπολοιπους.. περναμε παντα καλα, και μια ακομη δεν εβλαψε φυσικα ;)

Αλκη και Χρηστο.. χασατε. :p
 
Κι εμείς χαρήκαμε που σας είδαμε ;)
 
Πω πω... με το που είδα το (μισό :p )τίτλο... νόμιζα πως έχασα συνάντηση στην Αθήνα...

 


Ευτυχώς που από δραστηριότητες/συναντήσεις στην Αθήνα θυμίζουμε μεξικάνο σε σιέστα...
:p :p:p
 
Απ' ότι κατάλαβα, περάσατε πολύ καλά. Άντε να δούμε και φωτογραφίες.

ΥΓ.

@Rygar στη φωτογραφία με το φεγγάρι, θυμίζεις Pacman...
 
Μουχαχαχαχα! Σωστή παρατήρηση! Ουτε καν μου πέρασε από το μυαλό, και είναι και το arcade που θα έπαιρνα μαζί μου αμα με παρατούσαν σε βραχονησίδα στον Ειρηνικό :D :D:D
 
kouikaras είπε:
ΥΓ.

@Rygar στη φωτογραφία με το φεγγάρι, θυμίζεις Pacman...

Παναρχαιοι Μυθοι σχετικα με την Εκλειψη Σεληνης

Vikings

The tale of Skoll and Hati, the descendants of giantesses, is enshrined in 13th-century Icelandic literature, which recounts:

"Skoll is the wolf that to Ironwood

Follows the glittering god,

And the son of Hrothvitnir, Hati, awaits

The burning bride of heaven."

If either wolf caught up with Sun or the Moon, humans must scare the beast off with as much noise as possible in order to restore light, according to Norse beliefs.

The Serrano Indians




The Serrano Indians of California believe an eclipse is the spirits of the dead trying to eat the Sun or Moon. So during an eclipse, the shamans and ceremonial assistants sing and dance to appease the dead spirits while everyone else shouts to try and scare the spirits away. Meanwhile, everyone avoids eating food with the idea that it would starve the spirits out.

Chinese




The Moon was represented by a mirror in China. During an eclipse, people beating on mirrors is a very old tradition. It was believed that a dragon swallowed the Moon during an eclipse and beating the mirrors would cause the dragon to cough it up and return it to the sky.

Vietnamese




According to the Vietnamese legend, eclipses of the Moon were the result of an enormouse frog determined to swallow it. The giant amphibian, tied to the pool of Hanh by a a golden chain, sometimes tried to escape when the neighbouring lord was sleeping. The ladies of the Moon would then rush to wake the lord of Hanh, who alone was able to make the frog disgorge the Moon. Young girls still beat their rice-grinding bowls with pestles to help the ladies wake the lord.

Indonesians on the island of Bali

It was inspired by the Hindu epic, the Mahabharata. The malevolent Kala Rau (Rahu in the Indian version) is jealous of the immortal and the omniscient gods inhabiting Nirvana. Kala Rau lays his plans to achieve immortality. Disguised as a woman, he connives to be present at the gods' banquet, serving their magical elixir. Taking advantage of a disturbance, he furtively takes a mouthful of the drink, but Vishnu, aware of the crime, cuts off his head immediately after he has committed it. Kala Rau's decapitated body dies, but his head has been made immortal by the potion. Ever since, the head has chased the Moon and the Sun through the sky in an attempt to catch and eat them, but when it succeeds they reappear, after a brief absence, through his open throat.

Retromaniacs

 


Προβολή συνημμένου 34878http://retromaniax.gr/attachment.php?attachmentid=34764&d=1310850115

 




 

 

 

 

 

 

 

 




rygar.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνω μιά χαζή παρατήρηση;;;; :(


Όταν λείπει ο Τσαλκ, αποσυντονίζεστε...



Ούτε φωτογραφίες, ούτε εκτεταμένες αναφορές σε μασαμπούκες...



Φτωχικά τη βγάλατε... παρά τους επίτιμους προσκεκλημένους...
:xm:

 

που στην Αθήνα, σπάνια, πλέον, μας κάνουν την τιμή... :angry:

 
 


 
Juanita είπε:
Να κάνω μιά χαζή παρατήρηση;;;; :(
Όταν λείπει ο Τσαλκ, αποσυντονίζεστε...



Ούτε φωτογραφίες, ούτε εκτεταμένες αναφορές σε μασαμπούκες...



Φτωχικά τη βγάλατε... παρά τους επίτιμους προσκεκλημένους...
:xm:

 



Είπα να μην σχολιάσω και να περιμένω να δω πρώτα τις φωτογραφίες.......αλλά που????

Ακόμα περιμένω και εγώ και όλοι. Για να δούμε. Όσο για το σχόλιο της Ιωάννας ...................

φοβάμαι ότι έχει δίκιο
 
Φωτογραφίες είχαμε

Δυστυχώς πλέον δεν έχουμε :(

Έκανα format την κάρτα την επόμενη μέρα καταλάθος, η μόνη που γλύτωσε ήταν αυτή του Rygar που την έβγαλα αμέσως με το που γύρισα σπίτι γιατί με είχε ζαλίσει! :p
 
Μπράβο Αντώνη!!!!! Σιγουρα θα σε προτιμήσω, για να απΟθανατίσεις* τη στιγμή του γάμου μου!!!!

* το αντίθετο του απΑθανατίζω :D :D:D:D
 
Κάνε φίλους να δεις καλό!
 
Shock είπε:
Φωτογραφίες είχαμεΔυστυχώς πλέον δεν έχουμε :(

Έκανα format την κάρτα την επόμενη μέρα καταλάθος, η μόνη που γλύτωσε ήταν αυτή του Rygar που την έβγαλα αμέσως με το που γύρισα σπίτι γιατί με είχε ζαλίσει! :p

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, αν δεν έχεις "γράψει" τίποτ' άλλο από πάνω σώζονται... :xm:


(Η Κριός ξέρει περισσότερα...
:) )
 
Την επόμενη μέρα είχα φωτογράφιση, γράφτηκαν αρκετές φωτο...
 
Shock, η ενασχόληση σου με τα Mac σου έχει κάψει τον εγκέφαλο... :p

Δεν αρκεί που τις έσβησες (ήδη δύσκολο κατόρθωμα IMHO...) δεν μπορούσες καν να κατεβάσεις την επόμενη στιγμή ένα από τα δεκάδες un-erase utilites που κυκλοφορούν;

Ένα n00bery stick στο 10 παρακαλώ... :diablotin:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα