Σχολικές Ποδιές

Δε με λες, δοκίμασες να δεις αν χωράς?! :D

Serious now, πανέμορφη!
 
Στο φαρδος μια χαρα μου ρχεται,στο μακρος τα χαλαμε λιγο. :supergrin:
 
Ωραιος ο Αρντυ μας!!! :thumbup: :worship:

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος... :wait2: ...νομιζω οτι η μανα μου καπου εχει παραχονιασμενη και την δικη μου.

Αν την βρω εννοειται οτι θα φωτογραφηθει με συνοπτικες διαδικασιες. :)
 
Και κατά σύμπτωση σήμερα φωτογράφισα 3 ποδιές που είδα στο σπίτι μια φίλης!

Η κλασική μπλε

IMG_20140205_123254.jpg

Και οι ροζ καρώ του νηπιαγωγείου

IMG_20140205_123411.jpg

Η πρώτη ροζ έχει την επωνυμία "Σαββουλίδης" στο πάνω τρίγωνο

IMG_20140205_123325.jpg
 
Διάολε! Ίσα που τις πρόλαβα, πρώτη & δευτέρα δημοτικού! Πάνε πακέτο με το πλαστικό "πλιάν" ποτηράκι... Τί όμορφες αναμνήσεις! Την καταβρίσκω...
 
Παράξενο... εγώ είμαι γεννημένη το 1976, πρωτοπήγα Δημοτικό το Σεπτέμβριο του 1982, συμπληρωμένα τα 6 μου και θυμάμαι ότι τη φόρεσα μόνο στην Α' Δημοτικού, στη Β' Δημοτικού αρχίσαμε να φοράμε τα ρούχα μας τα καθημερινά στο σχολείο ....
 
Kambia είπε:
Και κατά σύμπτωση σήμερα φωτογράφισα 3 ποδιές που είδα στο σπίτι μια φίλης! Η κλασική μπλε

Προβολή συνημμένου 96443

Και οι ροζ καρώ του νηπιαγωγείου

Προβολή συνημμένου 96444 Προβολή συνημμένου 96446

Η πρώτη ροζ έχει την επωνυμία "Σαββουλίδης" στο πάνω τρίγωνο

Στο νηπιαγωγείο υπήρχαν διαφορετικές ποδιές από τις μπλε;

Οι σχολικές ποδιές είχαν καθιερωθεί για να υπάρχει ομοιομορφία στο ντύσιμο στο σχολείο για όλους τους μαθητές. Πάντως οι μαθητές θα έπαιρναν σίγουρα δύο ποδιές, αν λερωθεί η μια να έχουν την άλλη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Στο νηπιαγωγείο υπήρχαν διαφορετικές ποδιές από τις μπλε;
Οι σχολικές ποδιές είχαν καθιερωθεί για να υπάρχει ομοιομορφία στο ντύσιμο στο σχολείο για όλους τους μαθητές. Πάντως οι μαθητές θα έπαιρναν σίγουρα δύο ποδιές, αν λερωθεί η μια να έχουν την άλλη...

Ναι, στο νηπιαγωγείο ήταν αυτό το ροζ καρώ που βλέπεις για τα κοριτσάκια και το μπλε καρώ για τα αγοράκια, τουλάχιστον έτσι ήταν στο δικό μου νηπιαγωγείο. Των αγοριών ήταν λίγο πιο κοντή και φορούσαν από κάτω σορτσάκια.

Ναι, όντως στην Α' Δημοτικού είχαμε δύο ποδιές, μου τις είχε πάρει η μαμά μου νομίζω από συνοικιακό κατάστημα με τέτοια είδη. Αλλά οι πιο τρέντυ ας πούμε μαθητές τότε, τις αγόραζαν από το Μινιόν
 
Δεν είμαι βέβαιος ακριβώς μέχρι ποια τάξη φορούσα ποδιά...κάπου στις πρώτες τάξεις του δημοτικού πάντως. Των κοριτσιών ήταν πιο μακριές και των αγοριών κοντύτερες. Και από ό,τι θυμάμαι ποδιά φορούσαν όλοι οι μαθητές μέχρι και το λύκειο. Στο νηπιαγωγείο όντως ήταν μπλε καρό των αγοριών και ροζ των κοριτσιών..

Επίσης άσχετο αλλά θυμάμαι ότι μεχρι τη μισή πρώτη δημοτικού πηγαίναμε και Σάββατα σχολείο, το πρόλαβε κανείς αυτό;
 
συγνωμη παιδια,αποτι ειδα επαψαν να ειναι υποχρεωτικες,οχι καταργηθηκαν ειναι τεραστια η διαφορα,σωστα;
 
Στην Ελλαδα οτι δεν ειναι υποχρεωτικο το θεωρουμε κατηργημενο χαχαχαχαχα...και να ηταν το μονο.
 
Wally είπε:
Στην Ελλαδα οτι δεν ειναι υποχρεωτικο το θεωρουμε κατηργημενο χαχαχαχαχα...και να ηταν το μονο.
δυστυχως ναι δεν εχεις αδικο,ετσι ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο νηπιαγωγείο υπήρχαν διαφορετικές ποδιές από τις μπλε;
Ναι. Τα κορίτσια ροζ-άσπρο καρουδάκι σε ποδιά κι τα αγόρια γαλάζιο-άσπρο καρουδάκι σε ζακετάκι (από κάτω φορούσαν ότι ήθελαν, παντελόνι, φόρμα ή σορτς)
676541.jpg

211851.jpg

Οταν πήγα Νηπιαγωγείο το 1984, παρόλου που οι ποδιές είχαν ήδη καταργηθεί από το 1982, οι 2 νηπιαγωγοί μας, είχαν πει στους γονείς οτι θα πρέπει να φοράμε υποχρεωτικά ποδιές καθημερινά. Κι μάλιστα δημόσιο Νηπιαγωγείο, όχι ιδιωτικό. Δεν ξέρω για ποιο λόγο...(άποψη των νηπιαγωγών;; ίσως επειδή ήταν ακόμη πρόσφατη η κατάργηση; ).
Έτσι παρόλο που οι ποδιές είχαν καταργηθεί, φόρεσα κανονικά τη ροζ ποδιά του νηπιαγωγείου.


Την επόμενη χρονιά (1985) στην Α Δημοτικού, ο δάσκαλος ουδέποτε μας επέβαλε ποδιά (όπως είχαν κάνει οι νηπιαγωγοί). Παρόλο αυτά τα 3/4 της τάξης φορούσαμε μπλέ ποδιά (μεταξύ κι αυτών κι εγώ). Πάλι ίδιο στιλ, δηλαδή τα κορίτσια σε ποδιά, τα αγόρια σε ζακέτα, όπως δείχνει η διαφήμιση του Μινιόν.
Στην Β Δημοτικού (1986) ελάχιστοι πλέον φορούσαν, ούτε το 1/4 της τάξης. Κι στη Γ Δημοτικού (1987) κανένας πια...
20220403_214141.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποδια φοραγαμε στο νηπιο υποχρεωτικα και τα αγορια,στις κοπελες ηταν υποχρεωτικη μεχρι το 1982.
Στο δημοτικο μαλλον πρεπει να ηταν για τα αγορια μεχρι και την 2α,θυμαμαι ειχαμε πρωϊνη επιθεωρηση στο θρανιο,μαντηλακι ασπρο επανω στο θρανιο και παλαμη κατω να φαινονται τα νυχια, οποιος δεν ειχε το πρωτο ή μαυρα τα δευτερα τις ετρωγε με τον χαρακα.
 
Είναι ίσως από τα θέματα που δεν έχω ξεκάθαρη άποψη για το αν ήταν σωστό που καταργήθηκε η ποδιά, ή μάλλον καταργήθηκε η υποχρεωτική ενδυμασία της ποδιάς το1982 (γιατί όποιος ήθελε φορούσε ποδιά κανονικά και μετά). Από την μια η μαθητική ποδιά είναι συνυφασμένη με τα πιο όμορφα, αγνά, αθώα και ανέμελα χρόνια της ζωής μας τα χρόνια του Δημοτικού και η κατάργηση της ουσιαστικά διαγράφει ένα μεγάλο μέρος από αυτές τις αθώες αναμνήσεις χωρίς φυσικά να τις καταργεί. Αφετέρου πως να το κάνουμε ρε παιδιά, η μαθητική ποδιά όπως το πηλίκιο πριν αρκετά χρόνια στα αγόρια, ήταν εντελώς παρωχημένο στυλ και δείγμα υπερσυντηρητισμού, χώρια ότι αυτή η ομοιομορφία στο ντύσιμο θυμίζει στρατιωτική μονάδα. Αλλά πάλι μην πάμε και στο άλλο άκρο και από την συντηρητική και παρωχημένη ποδιά, πάμε σε ένα τελείως απελευθερωμένο dress code, όπου οι κορασίδες τα πετάνε όλα χύμα προς τέρψιν του αρσενικού πληθυσμού, η στον διαγωνισμό ακριβής ενδυμασίας και μαρκών ρούχων διαφόρων φιρμών και σχεδιαστών μόδας για να καταλήξει το σχολείο πασαρέλα μόδας στην οποία δεν μπορούν να ακολουθήσουν τα φτωχότερα παιδιά, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται σε αυτά συμπλέγματα κατωτερότητας (κακώς για μένα), αποτέλεσμα ενός ανόητου ανταγωνισμού μεταξύ των παιδιών. Όλα με μέτρο λοιπόν.
 
Συμφωνω @SEBASTIAN. Αλλά ο διαγωνισμός ακριβής ενδυμασίας/μαρκών/φιρμών/σχεδιαστών υπήρχε κι την εποχή της ποδιάς. Από τη μια οι ακριβές φιρμάτες ποδιές ("Τσεκλένης", "Λάουρα" κλπ) που κόστιζαν πάνω από 1.000δρχ. Κι από την άλλη η απλή "ανώνυμη" ποδιά, είτε ραμμένη απο μητέρα/γιαγιά/θεία/νονά, είτε αγορασμένη απο κατάστημα της γειτονιάς με τιμή περίπου 300-400δρχ.
Από τη μια κορίτσια με φθαρμένες πολυφορεμένες ποδιές, "προίκα" από τις μεγαλύτερες αδερφές (σύνηθες τα μικρότερα παιδιά να φορούν τα ρούχα των μεγαλυτέρων). Κι από την άλλη κορίτσια που άλλαζαν ποδιά καθε 1-2 χρόνια επειδή τη βαριόντουσαν. Θέλω να πω δλδ οτι αυτά ανέκαθεν υπήρχαν, απλά τώρα πια εχει ξεφύγει η κατάσταση...
 
Δεν μου άρεσε η σχολική ποδιά δεν την ήθελα καθόλου , μου έφερνε κατάθλιψη .. Πάντα λερωμένη με σκισμένες τσέπες ... Φαινόντουσαν οι φούστες και οι μπλούζες, απο κάτω και εκείνα τα καλσόν ,αηδία και κακογουστιά το όλο αποτέλεσμα. ..Στο λύκειο ,αρχές ΄80, τις είχαμε καταργήσει στην πράξη πριν τον σχετικό νόμο ..Φορούσαμε τζην η κοτλέ φούστα ,κολάν με μακρύ πουλόβερ ,σκούρο πουκάμισο η σακάκι με το σήμα του σχολείου πάντα αλλά σε χρώματα που δεν προκαλούσαν ,μαυρο ,μπλε ,άσπρο,γκρι κτλ ενώ φορούσαμε συχνά και τις φόρμες της γυμναστικής . Οι καθηγητές μάλλον αδιαφορούσαν αρκεί να μην το παρακάναμε με τις χρωματικές επιλογές .Η ποδιά δεν είναι κάτι που θέλω να θυμάμαι απο εκείνα τα χρόνια..
 
Πίσω
Μπλουζα