Σχολικές Ποδιές

Εγώ άρχισα σχολειο το ᾽83 αλλά λογω ακρα συντηριτικου δασκαλου επρεπε να φοραμε ποδιες σε ολο το δημοτικο. Η δικια μου ηταν χαλια φτηνιαρικη και ελεεινη. Ειχα κανει απειρους καυγαδες στο σχολειο με το δασκαλο με το επιχειρημα πως αν φοραμε εμεις πρεπει να φορανε και τα αγορια κατι σαν στολη. Μαλιστα ειχα ξεσηκωσει και τα αλλα κοριτσακια. Για μια βδομαδα τις ειχα πεισει να φοραμε κατω απο τις ποδιες τα καλα μας και να τις βγάζουμε στην τάξη.Οι αποπειρες φεμινισμου αντιμετωπιστηκαν με γελια στην καλυτερη περιπτωση και τιμωριες στη χειροτερη. Μισησα για πάντα τις στολές και μην ακουσω πως ῾᾽μας έκανε όλους ίσους῾᾽ γιατί αλλη ηταν η δικιά μου ποδιά και άλλες αυτές που ειχαν άλλα κοριτσάκια κάτι υπέροχες ντιζαινάτες! Με το που τέλειωσα δε το σχολειο (οπου και εκει υπηρχαν ανεπισημες ᾽᾽ποδιες῾᾽π.χ. στο λυκειο φοράγαμε όλες τζην κολλητα Lewis και οποια δεν φοραγε μαυρη της η μοιρα) αρχισα να φοράω απίθανα εξωφρενικά ρουχα ως μέσο έκφρασης ακομα και τωρα τα πιο πολλα μου ρουχα ειναι μεταποιημένα απο μένα γιατί φρίττω στην σκέψη να φοράω κάτι ιδιο με μια άλλη γυναίκα και νομίζω πως αυτό το οφειλω στην ποδιά!
 
Domenica είπε:
Εγώ άρχισα σχολειο το ᾽83 αλλά λογω ακρα συντηριτικου δασκαλου επρεπε να φοραμε ποδιες σε ολο το δημοτικο. Η δικια μου ηταν χαλια φτηνιαρικη και ελεεινη. Ειχα κανει απειρους καυγαδες στο σχολειο με το δασκαλο με το επιχειρημα πως αν φοραμε εμεις πρεπει να φορανε και τα αγορια κατι σαν στολη. Μαλιστα ειχα ξεσηκωσει και τα αλλα κοριτσακια. Για μια βδομαδα τις ειχα πεισει να φοραμε κατω απο τις ποδιες τα καλα μας και να τις βγάζουμε στην τάξη.Οι αποπειρες φεμινισμου αντιμετωπιστηκαν με γελια στην καλυτερη περιπτωση και τιμωριες στη χειροτερη. Μισησα για πάντα τις στολές και μην ακουσω πως ῾᾽μας έκανε όλους ίσους῾᾽ γιατί αλλη ηταν η δικιά μου ποδιά και άλλες αυτές που ειχαν άλλα κοριτσάκια κάτι υπέροχες ντιζαινάτες! Με το που τέλειωσα δε το σχολειο (οπου και εκει υπηρχαν ανεπισημες ᾽᾽ποδιες῾᾽π.χ. στο λυκειο φοράγαμε όλες τζην κολλητα Lewis και οποια δεν φοραγε μαυρη της η μοιρα) αρχισα να φοράω απίθανα εξωφρενικά ρουχα ως μέσο έκφρασης ακομα και τωρα τα πιο πολλα μου ρουχα ειναι μεταποιημένα απο μένα γιατί φρίττω στην σκέψη να φοράω κάτι ιδιο με μια άλλη γυναίκα και νομίζω πως αυτό το οφειλω στην ποδιά!
όχι ότι έχεις άδικο, αλλά καταλαβαίνεις και η ίδια πιστεύω ότι υπερβάλλεις. πολύ χειρότερο από ένα φτηνό ύφασμα είναι η κακογουστιά του να βλέπεις τα κοριτσάκια να κυκλοφορούν σαν κακόγουστες κακοντυμμένες και κακοβαμμένες μεστωμένες και όλα αυτά έχουν σαν αρχή την έξυπνη ιδέα του να ελευθερωθούμε απ΄τις ποδιές για να σκλαβωθούμε στη μόδα και στο μακιγιάζ 10 χρόνια νωρίτερα. νομίζω πως συγκριτικά περάσαμε πολύ πιο ελεύθερα και φυσιολογικά τα παιδικά μας χρόνια (και όσες πρόλαβαν τα εφηβικά) παρά τα καημένα που πρέπει να ξυπνούν 1 ώρα πιο νωρίς για να αποφασίσουν τι θα βάλουν και πώς θα βαφτούν.

edit: μεταξύ μας, μπορεί να είναι ιδέα μου, ή μπορεί να οφείλεται στο ότι ήμουν 1 χρόνο μικρότερη απ΄τις περισσότερες συμμαθήτριές μου, ή ακόμα στο ότι μέχρι και λύκειο είχα παιδικό και όχι γυναικείο σώμα, αλλά όσες συμμαθήτριες έμοιαζαν όμορφες και χαριτωμένες με ποδιά, ήταν και χωρίς, εννοώ πως δε θεωρώ ότι η ποδιά ασχήμιζε καμία, αν και ίσως το είχε σκοπό αρχικά. εμένα ποτέ δε μ΄άρεσα με την ποδιά, κι αυτό επειδή η μητέρα μου με υποχρέωνε να φορώ παντελόνι, πράγμα το οποίο στα δικά μου παιδικά μάτια ήταν ΚΑΙ Η κακογουστιά, αλλά δε μπορούσα τότε να επιβάλλω τη γνώμη μου και δεν είχα καμία ελευθερία για το τι να ψωνίζω. κατέληξα να γίνω μια γυναίκα τρομερά ανασφαλής με το ντύσιμο γενικά και με τις φούστες ειδικά, για να μη μιλήσω για φορέματα, που ακόμα στα 35 δεν έχω! αλλά για όλα αυτά ευθύνεται πολύ περισσότερο η μαμμά μ με τις εμμονές της και ο δικός μου χαρακτήρας παρά οι ποδιές στο δημοτικό. είμαι σίγουρη ότι αν μ΄άφηνε να φορώ φορεματάκια τότε, θα ντυνόμουν πολύ πιο γυναικεία και αργότερα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence νομίζω πως συμφωνούμε. Οταν λέω ῾᾽ποδιά῾᾽ εννοώ κάθε μαζικά ομοιόμορφο ντύσιμο.Το ιδιο που γίνοταν τοτε στο λύκειο μου με τα τζην και στο δημοτικο με τις ποδιές γινεται και τώρα με τις πιτσιρίκες που λες. Εμάς μας επέβαλλαν η ποδιά να μην ειναι εφαρμοστή και να μοιάζει σαν σακί ῾᾽για να μην προκαλούμε῾᾽ λες και αν κάποιος βρει προκλητικό το εντεκάχρονο με την ποδιά φταίει αυτό και οχι το διεστραμένο μυαλο του τύπου! Αν η ποδιά ήταν καλοραμμενη ήταν ως και χαριτωμένη αν όχι κλάφτα! Μου ειχαν μια φορά κάνει παρατήρηση για το μήκος,μεσαίωνας δηλαδή κανονικά!

Εγω πάλι ως συνέπεια έφαγα κόλλημα με φουστάνια και φουστες, παντελόνι βάζω μόνο στο γυμναστήριο ή το καλοκαίρι αν ειναι κάπρι και συνδυάζεται με τακουνια. Πάντως εδώ στην Αγγλία που έχουν στολές ειναι χαριτώμενες. Βέβαια το καθε παιδάκι βρισκει τρόπους να δειχνει το γουστο του και τα χρήματα φαίνονται με ποδιά, με στολή ή χωρίς.
 
Χαρακτηριστικό του Retromaniax είναι οι αντικρουόμενες απόψεις που εκφράζονται σε κάθε θεματική ενότητα. Είναι ένας από τους λόγους που αγαπώ αυτή την ιστοσελίδα καθώς η κρίση και η άποψη βγαίνουν μέσα από το διάλογο και τις αντικρουόμενες απόψεις και όχι από το μονόλογο και το δογματισμό.

Όσον αφορά τις ποδιές, ναι μεν υπάρχουν διαφωνίες αλλά ο καθένας προβάλλει ουσιαστικά επιχειρήματα!

Εγώ δεν τις πρόλαβα.Τα διαφορετικά επιχειρήματα που διαβάζω εδώ με κάνουν να μην ξέρω αν είμαι υπέρ ή κατά. Βεβαίως, πολύ ορθό το συμπέρασμα ότι το ντύσιμό μας είναι καθρέπτης της προσωπικότητάς μας.

Ωστόσο, πόσο ανεξάρτητη προσωπικότητα έχουν οι μαθητές/μαθήτριες που αντιγράφουν το μάγκα της γειτονιάς ή την τηλεοπτική "μούρη" και κάποιοι άλλοι τους μιμούνται όχι επειδή το θέλουν πραγματικά ή επειδή το επιβάλλει κατά κάποιο τρόπο η ηλικία τους αλλά προκειμένου να αποφύγουν το χλευασμό και την απόρριψη;
 
WalkerYannis είπε:
Ωστόσο, πόσο ανεξάρτητη προσωπικότητα έχουν οι μαθητές/μαθήτριες που αντιγράφουν το μάγκα της γειτονιάς ή την τηλεοπτική "μούρη" και κάποιοι άλλοι τους μιμούνται όχι επειδή το θέλουν πραγματικά ή επειδή το επιβάλλει κατά κάποιο τρόπο η ηλικία τους αλλά προκειμένου να αποφύγουν το χλευασμό και την απόρριψη;
Πραγματικά εντυπωσιακό, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Έχεις απόλυτο δίκιο!
 
ποδια ε?

ποδια ομως με ολο τον υπολοιπο συνδυασμο γιακαδακι λευκο τις περισσοτερες φορες πλεχτο απο τα χερακια της γιαγιας η'της μαμας κορδελα απρη η μπλε να συγκρατη σεμνα τα μαλια και καλσον χοντρο κατα προτημιση λευκο.

οσο για μαρκες δυστηχως και τοτε υπηρχαν οι ακριβες επωνυμες και φτωχες απλες οποτε δεν αλλαξε κατι το μονο ισως οτι τωρα μπορεις να εισαι στην μοδα και με ποιο φτηνα ρουχα
 
οι σχολικες ποδιες σε νεα εκδοση θα παρουσιαστουν στο καινουργιο ροδα τσαντα και κοπανα
 
οι "ποδιες" καταργηθηκαν αρχες του 1982 αλλα εγω θυμαμαι οτι μεχρι την τριτη δημοτικου (1984-85) μας υποχρεωναν να την φοραμε ακομα..αδιαψευστος μαρτυρας οι ομαδικες φωτο που εβγαζε η καθε ταξη στο σχολειο μου..απο την τεταρτη δημοτικου (1985-86) φορουσαμε ολοι τα ρουχα μας εκτος απο καποια ελαχιστα παιδακια που επεμενα ακομα στην "ποδια" και ηταν κατα καποιο τροπο στιγματισμενα απο τους υπολοιπους..μεγα λαθος οπως διαπιστωσα με την παροδο των χρονων..
 
kostas είπε:
Πρώτον, η ποδιά (γαλλικής έμπνευσης, ή στολή στο αγγλοσαξωνικότερο) δεν καλύπτει απαραίτητα τις κοινωνικές/οικονομικές διαφορές μέσα στο σχολείο, ούτε δίνει την αίσθηση της ισότητας. Οι λόγοι πολλοί. Η μάνα μου έχει αναφέρει πολλές φορές πως στο σχολείο της τα πλουσιοκόριτσα φορούσαν την ποδιά του τάδε σχεδιαστή και κάνανε μόστρα στις υπόλοιπες (που φορούσαν τις ποδιές από 2ο χέρι). Το ανέφερε άθελά του και ένα μέλος εδώ, η ποδιά του Τσέλιου που είχε το τάδε διαφορετικό. Πάει περίπατο η ισότητα.

Επιπλέον, η ποδιά είναι πανοφώρι, και αντίθετα με την πλήρη στολή, μπορείς να βάλεις ό,τι θες από κάτω. Έχω δει παλιές σχολικές φωτό και από κάτω, τζην, κοτλέ, φούστες κτλ. Πάει περίπατο η ισότητα ξανά.

Επίσης, αν ρωτήσετε παππούδες σε χωριά ειδικά στα ορεινότερα θα σας πουν πως με τη μεταπολεμική φτώχεια, δεν είχαν καθόλου λεφτά για τις ποδιές και ο καθένας φορούσε ό,τι είχε (επιβεβαιώνεται από παλιές σχολικές φωτογραφίες). Σε αυτά τα μέρη, το να φορούσες ποδιά ήταν επίδειξη πλούτου, όχι ισότητας. Και φυσικά θα αναφέρω το ευστοχότατο που είπε άλλο μέλος προηγουμένως, πως η ποδιά απλώς καλύπτει τις ανισότητες, δεν τις εξαφανίζει. Με ή χωρίς ποδιά τα παιδάκια ξέρουν ποιός είναι φτωχός και ποιός πλούσιος μέσα στην τάξη.
Επαναφέρω το θέμα διότι πρόσφατα βρέθηκα σε μία συγκέντρωση που πραγματοποίησε μία συνομίλικη εξαδέρφη μου, στην οποία παρεβρέθηκαν και πολλές (πρώη φυσικά) συμμαθήτριές της. Κάποια στιγμή, λοιπόν, η μία αναφέρθηκε σε μία κοινή τους γνωστή η οποία ήταν ο περίγελος του σχολείου. Ο βασικός λόγος ήταν ότι η κοπέλα δεν ενδιαφερόταν να φοράει "μάρκες". Και όλα αυτά σε μια λαϊκή συνοικία, τις Τζιτζιφιές.

Με τις ποδιές, ίσως ήταν αλλιώς τα πράγματα. Ακόμα και αν οι υπόλοιποι φορούσαν ποδιές...Goucci, αποκλείεται να έπαιρνε τόσο μεγάλες διαστάσεις, όπως παραπάνω.

Θυμάμαι επίσης, στο δικό μου σχολείο, το 8ο Αθηνών, που τα κάποια από τα "καλόπαιδα" του σχολείου σήκωσαν σε ένα διάλειμμα την κοντή φούστα μίας συμμαθήτριάς τους με ψυχολογικά προβλήματα. Αν αυτή η κοντή φούστα περιβαλλόταν από μία ποδιά, ίσως το συμβάν να είχε αποτραπεί!
 
Απ' τις ποδιές προτιμώ τη στολη, δηλαδή κάποιο πουκάμισο ή μπλουζάκι, με παντελόνι ή φούστα μέχρι το γόνατο (που είναι και το πιο κολακευτικό μήκος για όλες τις γυναίκες).

http://www.skoolkit.co.uk/schools.php?letter=A

Και όποιος δεν έχει χρήματα για μάρκες, ή απλώς δε θέλει να αγοράσει, καλά κάνει. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που σχολιάζουν αρνητικά, όχι εκείνος.
 
Όταν δε σε γουστάρει κανένας από ένα ολόκληρο σχολείο, έχεις πρόβλημα!

Πάντως συμφωνώ για τις στολές.
 
ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΠΟΔΙΕΣ..ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΕΠΟΧΗΣ

Σαν σήμερα το 1982 καταργήθηκε η σχολική ποδιά,που δήλωνε την ταυτότητα του μαθητή.Σύμφωνα με τους πολέμιους έκανε τα σχολεία να μοιάζουν με παιδικά στρατόπεδα,σύμ,φωνα με τους νοσταλγούς της τα σχολεία σήμερα μοιάζουν με παιδικές πασαρέλες

 


Πάντως όσο υπήρχαν στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς συνέρρεαν όλοι οι μαθητές αγόρια και κορίστια συνοδεία γονέων ή κηδεμόνων σε βιοτεχνίες αλλά και μεγάλα καταστήματα, όπως ήταν το ΜΙΝΙΟΝ, προκειμένου να αγοράσουν σχολική ποδιά.


Το 1975 οι ποδιές έφτασαν τις 3.500 και 4.000 δραχμές όταν ήταν ακριβής μάρκας, ενώ τα τελευταία χρόνια πριν την κατάργηση είχαν φτάσει ακόμα ψηλότερα με αποτέλεσμα οι οικογένειες των μαθητών να τρέμουν τη στιγμή που θα πρέπει να αγοράσουν καινούρια ποδιά στα παιδιά τους.


 


Φυσικά δεν μιλάμε καν για τις περίφημες σχολικές ποδιές «Tseklenis», που κόστιζαν τα διπλά χρήματα και έφταναν περίπου στο 1/3 ενός βασικού μισθού αν και ομολογουμένως ήταν άριστης ποιότητας κι αισθητικής.


 


Η σχολική ποδιά έπαψε να είναι υποχρεωτική το 1982. Ήταν απόφαση της νέας τότε κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και του υπουργού παιδείας Λευτέρη Βερυβάκη.



Οι μαθητές αλλά και πολλοί γονείς δέχτηκαν με χαρά την κατάργηση αυτή υποστηρίζοντας πως η ποδιά περιόριζε την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας και καταπίεζε τους μαθητές που ασφυκτιούσαν μέσα στους γιακάδες.


 


Ωστόσο, σήμερα πολλοί είναι αυτοί που αναπολούν με νοσταλγία τις «αθώες» εκείνες εποχές που δεν αγωνιούσαν καθημερινά για την εντύπωση που θα προκαλέσει η εμφάνισή τους στους συμμαθητές τους.


 


ΥΓ: και η ΛΟΥΑΝΑ καλές ήταν.



Δείτε ένα βιντεάκι που βρήκαμε το οποίο περιγράφει το κλίμα και κυρίως την εικόνα,δυστυχώς δεν ξέρουμε το δημιουργό


School Recollections - Σχολικές Αναμνήσεις




 

 


ΠΗΓΗ: ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ



http://www.mixanitouxronou.gr/blog/2...zolikes-podies
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πρόλαβα τις ροζ & γαλάζιες ποδιές στο νηπιαγωγείο και μπορώ να πώ πως ήταν πολύ γλυκούλες!!! Αυτό που δεν θυμάμαι είναι άν υπήρχε καλοκαιρινή και χειμωνιάτικη βερσιόν ...
 
fani_grgr είπε:
Εγώ πρόλαβα τις ροζ & γαλάζιες ποδιές στο νηπιαγωγείο και μπορώ να πώ πως ήταν πολύ γλυκούλες!!! Αυτό που δεν θυμάμαι είναι άν υπήρχε καλοκαιρινή και χειμωνιάτικη βερσιόν ...

Λες να είχαμε την ίδια; Αν και απ' ότι διάβασα μας χωρίζει μία δεκαετία (ωχ!!!) περίπου :) . Καλωσόρισες και από μένα

IMG_2300.jpg
 
Η δική μου έιχε πίο ψιλό καρώ και στα μανίκια σφιγγοφωλιά ! Και ούτε είχε αυτήν την όμορφη φιγούρα μπροστά!
 
Αχ αυτή η ποδιά...Η ποδιά ήταν το μεγάλο μου βάσανο..σαν διάολος που ήμουν πάντα επέστρεφα σπίτι με την πεντακάθαρη ποδιά σε κακά χάλια:σκισμένες τσέπες,βρώμικος ή και ξηλωμένος γιακάς και γενικά ένας πονοκέφαλος για τη μάνα μου...Όσο για τις επώνυμες ποδιές των πλουσιόπαιδων θα συμφωνήσω...οι κομπλεξικοί νεόπλουτοι και τότε είχαν βρει τρόπο να πουλάνε μούρη....και στην τελική ήταν ανόητο θέαμα τα αγοράκια με τη ποδιά:Να αμφιταλαντεύονται μεταξύ ποδιάς και πουκάμισου ανάλογα το μπόι και τη φθορά...μια σαλοπέτα ή ένα ομοιόμορφο σετ με παντελόνι και πουκάμισο θα ήταν πολύ πιο πρακτικό στους μικρούς μαθητές...
 
αυτο που φοραει ο ηθοποιος στη βιντεοταινια "η φαπα της χρονιας" ειναι ποδιά νηπιαγωγειου;

pod.JPG
 
Α Christmas miracle,ευρεθη η ποδια απο το πουθενα του μικρου Ααρντυ,αδυνατω να πιστεψω οτι καποτε ημουν τοσο μικρος.


Anyway 2 λεπτομερεις ξεχωριζουν ,το κατι σαν φυλαχτο σταυρος στο φερμουαρ και το στριφωμα στην πισω πλευρα για καλυτερη εφαρμογη..

82084.jpg82085.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελλαίνομαι για τέτοια ευρήματα. Είναι σούπερ!
 
Δεν θέλω να πω, τι μου φάνηκε αρχικά ότι ήταν ο τίτλος του θέματος.... :eek: :D
 
Πίσω
Μπλουζα