Σχολικές τιμωρίες

Δεν νομιζω οτι οι καθηγητες αποτελουν καποια εξαιρεση, αλλα απλα αντικατοπτριζουν την ελληνικη κοινωνια: οταν θεσμοι οπως η οικογενεια αντιμετωπιζουν τετοια κριση, πώς ειναι δυνατον θεσμοι οπως το σχολειο να μενουν αλλωβητοι?

Πολλες φορες γινομουν εξω φρενων με πραγματα και συμπεριφορες των καθηγητων στο σχολειο μου και φωναζα στον πατερα μου οτι τους χρειαζεται "μειωση μισθου" αντι για τις αυξησεις που ζητουσαν. Ομως απο την αλλη, πολλες φορες πραγματικα συγκινουμουν με περιπτωσεις που οι καθηγητες φερονται πολυ πιο ανθρωπινα και ζεστα απο τους ιδιους τους γονεις παιδιων και συμπαραστεκονταν στα παιδια που αντιμετωπιζαν οικογενειακα προβληματα. Ποσες φορες δεν εκαναν τζαμπα μαθημα σε παιδια ή βοηθουσαν στις εξετασεις. Και ολα αυτα τα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια, δεν ειναι πραγματα που ακουσα απο φημες. Δεν μπορει καποιος που δεν αγαπαει τα παιδια να γινει δασκαλος/καθηγητης.

Δεν θελω να υπερασπιστω κανεναν, ουτε καθηγητες, ουτε γονεις, απλα πριν ριξουμε το φταιξιμο στον οποιονδηποτε θα πρεπει να σκεφτουμε και την δικια μας αναμειξη και ευθυνη.
 
Για τους δασκάλους - καθηγητές το μόνο που έχω να πω άσχετα από τον τρόπο τιμωρίας είναι πως παλαιότερα αισθανόμουν πως γίνεται καλύτερη δουλειά...

Στις μέρες μας είναι ελάχιστοι αυτοί που επιλέγουν την παιδεία επειδή θεωρούν εαυτούς δημόσιους λειτουργούς. Αντίθετα, ολοένα και αυξάνονται οι καθηγητές δημόσιοι υπάλληλοι και μάλιστα στη χείριστη εκδοχή τους... Αυτοί που επιλέγουν την εκπαίδευση για τους 4 μήνες διακοπών, τις 21 (!) ώρες εργασίας, τις εκδρομές, εκλογές σχολικές αργίες κλπ. Οι ίδιοι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν πως να συμπεριφερθούν στις διάφορες κατηγορίες μαθητών παρά τα μαθήματα που έχουν διδαχθεί με αποτέλεσμα η παιδεία μας να παρουσιάζει αυτή την αισχρή κατάσταση.



Θα μπορούσε να ανοιχτεί άλλο θρεντ με τις εργαριακές εμπειρίες μας...

αλλά θα θίγονταν πολλοί...
 
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος των καθηγητών (γιατι συμπάθησα πολύ λίγους) η γνώμη μου είναι οτι πολλές φορές δεν έχουν άλλα μέσα για να αποκαταστήσουν την ηρεμία στην τάξη. Είναι αρκετά παιδιά που, είτε εκ φύσεως, είτε απο το σπίτι είναι προβληματικά. Εγώ θυμάμαι πέντε-έξι αλητάκια που έκαναν ό,τι τους καπνίσει σε όλη την σχολική ζωή τους (απο δημοτικό μέχρι τέλη λυκείου). Και πολλές φορές η οικογένεια δεν έδειχνε ένδιαφέρον ("κυρία μου το παιδί σας είναι λίγο ζωηρό", "ε τι να κάνουμε να το δέσουμε;"). Σε μια τέτοια περίπτωση πόσο μπορεί να ασχοληθει πια ο εκπαιδευτικός. Ειδικά οταν έχει ένα σωρό αλλα παιδιά που χρειάζονται (και θέλουν) βοήθεια.

Πάντως νομίζω οτι ανάμεσα στους καθηγητές πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν εξαιρέσεις, δηλαδή άψογοι επαγγελματίες που προσπαθούν με όσα μέσα διαθέτουν (ο χημικός μας έδινε δικές του οργανωμένες σημειώσεις και είχε κονκάρδα fuck the u.s.a.) να προσφέρουν κάτι καλό, άσχετα αν ξέρουν οτι τα παιδιά θα πάνε στο φροντιστήριο μετα και θα τα κάνουν ξανά εκεί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ επαγγέλματα !
Επίσης το "ήθος" των σημερινών εκπαιδευτικών, φαίνεται και από το εξής :

Αν είναι να διεκδικήσουν κάνα ευρώ αύξηση, βγαίνουν σύσσωμοι ως κλάδος,

στο δρόμο και κινητοποιούνται μαζικά.

Όταν είχαν έρθει τα "νέα" (τότε) κατάπτυστα βιβλία Ιστορίας που αλλοίωναν την ιστορία μας, ούτε καν θέση δεν έλαβαν !

Οι εκπαιδευτικοί φέρονται αποκελιστικά ως χειρίστου είδους δημόσιοι υπάλληλοι και όχι ως κοινωνικοί λειτουργοί (όπως και θα έπρεπε να είναι).

Υ.Γ. 1 : Συγχωρέστε με που ξέφυγα από το θέμα.

Υ.Γ. 2 : Σοφία, τα παραπάνω ασφαλώς και ΔΕΝ αποτελούν "επίθεση" σε εσένα. Απλώς είναι καταγραφή ενός "παραπόνου" προς τους εκαπιδευτικούς γενικά. Ασφαλώς υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις (ουκ ολίγες μάλιστα) που δυστυχώς χάνονται στο πλήθος.
Σαφώς και δεν το λαμβάνω ως "επίθεση" :nono: κ σίγουρα δεν είναι το μόνο ψυχοφθόρο επάγγελμα που υπάρχει!

Κυρίως ήθελα να τονίσω ότι ο εκπαιδευτικός οποιασδήποτε βαθμίδας όταν κάνει σωστά τη δουλειά του κ είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του απέναντι σε όλους (μαθητές, γονείς, συναδέλφους) σαφώς κ δεν "κάνει περίπατο στο σχολείο ή πάει σαν τουρίστας".

Κ επιπλέον πρέπει να είναι κ υποδειγματικός και υπερπροσεχτικός ως προς τον τρόπο που συμπεριφέρεται (τουλάχιστον στα παιδιά κ στους γονείς).

Κ δεν είναι διόλου εύκολο όταν είσαι σε μια τάξη με περισσότερα από 20 παιδιά, έχεις μια ύλη που τρέχει κ πρέπει να τη βγάλεις κ έχεις να αντιμετωπίσεις μια ποικιλία συνθηκών -μαθητές με προβλήματα συμπεριφοράς, μαθητές που χρειάζονται εξτρα βοήθεια την ώρα του μαθήματος, μεταναστόπουλα που δεν έχουν προσαρμοστεί αλλά κ τους καλούς μαθητές που "βαριούνται τη ζωή τους" όσο εσύ προσπαθείς να κάνεις τα πάντα-

και τουλάχιστον χαίρομαι όταν βλέπω ότι αναγνωρίζονται οι δύσκολες συνθήκες δουλειάς βλ. Ζιππο

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος των καθηγητών (γιατι συμπάθησα πολύ λίγους) η γνώμη μου είναι οτι πολλές φορές δεν έχουν άλλα μέσα για να αποκαταστήσουν την ηρεμία στην τάξη. Είναι αρκετά παιδιά που, είτε εκ φύσεως, είτε απο το σπίτι είναι προβληματικά. Εγώ θυμάμαι πέντε-έξι αλητάκια που έκαναν ό,τι τους καπνίσει σε όλη την σχολική ζωή τους (απο δημοτικό μέχρι τέλη λυκείου). Και πολλές φορές η οικογένεια δεν έδειχνε ένδιαφέρον ("κυρία μου το παιδί σας είναι λίγο ζωηρό", "ε τι να κάνουμε να το δέσουμε;"). Σε μια τέτοια περίπτωση πόσο μπορεί να ασχοληθει πια ο εκπαιδευτικός. Ειδικά οταν έχει ένα σωρό αλλα παιδιά που χρειάζονται (και θέλουν) βοήθεια.
Απλά να μην ξεχνάμε ότι κ οι εκπαιδευτικοι άνθρωποι είναι κ υπάρχουν στιγμές που κ στα όρια τους φτάνουν κ τα νεύρα τους γίνονται "τσατάλια" αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούν κ δεν έχουν κανένα απολύτως δικαίωμα να εκτονώνονται στο σχολείο κ στους μαθητές κ δεδομένουν ότι οι μισθοί είναι για κλάμματα, οι διακοπές είναι όντως μία καλή "επιβράβευση"

Γενικά ο ίδιος ο κλάδος έχει κάνει ότι μπορεί από μόνος του για να απαξιωθεί στα μάτια της ελληνικής κοινωνίας..Κάποτε έλεγες "ο Δάσκαλος " κ είχε βαρύτητα κ τωρα η λέξη είναι σχεδόν συνώνυμη της κακομοιριάς κ του δημοσιουπαλληλισμού! :(

Δεν θέλω να δικαιολήσω κανέναν, αλλά όταν το κράτος σε αντιμετώπιζει ως δημόσιο υπάλληλο κ έτσι σε αναφέρει σε επίσημα κείμενα, τοτε δεν είναι απορίας άξιο που υπάρχει κ η αντίστοιχη συμπεριφορά από τους εκπαιδευτικούς - το φιλότιμο έχει πεθάνει - και πλέον λίγοι είναι αυτοί που θα σκιστούν στη δουλειά όταν 1ον δεν υπάρχει εκτίμηση αυτής κ 2ον παράγοντες που θα συμβάλλουν ευνοϊκά προς τη διεξαγωγή της
 
Στο δημοτικό είχα πετύχει μια γριά δασκάλα που μια φορά θυμήθηκε τα νιάτα της και πήρε το σφουγγάρι γεμάτο κιμωλία και πασάλιβε τη μούρη ενός μαθητή, ο οποίο ήταν εντελώς αθώος, απλά δεν καταλάβαινε κάτι από το μάθημα.

Κατα τ'άλλα και "ξυλιές" με χάρακα στο χέρι, και χαστούκια, τα οποία ακόμα και τότε είχα καλύτερη διανόηση από τους "δάσκαλους" και τα έβρισκα αντιπαιδαγωγικά και έβαζα το χέρι μου να τα αποφύγω όποτε τύχαινε να είμαι υποψήφιος για χαστούκι.

Γενικά είναι απαράδεκτο. Κανείς ξένος δεν έχει το δικαίωμα για την παραμικρή χειρονομία σε ξένο παιδί. Σήμερα θα σήκωνε και μήνυση. Η γενιά των γονέων μας δεν αντιδρούσε διότι τα θεωρούσε φυσικά. Βέβαια, κανείς δεν έπαθε τίποτα, ίσα ίσα, αλλά θα έπρεπε κάποιος κηδεμόνας να εναντιωθεί στους δασκάλους και να ζητήσει το δικαίωμα.

Ίσως θα έπρεπε να πάμε οι ίδιοι σαν τους Sleepers να τους κάνουμε μαύρους στα χαστούκια και στις ξυλιές.

Στο γυμνάσιο τα πράγματα ήταν πιο πολιτισμένα, οι καθηγητές είχαν αρκεστεί σε αποβολές, σε επιπλήξεις, και σε παρατηρήσεις σε κηδεμόνες...
 
audiodee είπε:
Στο γυμνάσιο τα πράγματα ήταν πιο πολιτισμένα, οι καθηγητές είχαν αρκεστεί σε αποβολές, σε επιπλήξεις, και σε παρατηρήσεις σε κηδεμόνες...
Να δοκιμάσουμε μήπως, ξύλο με χάρακα στους ... κηδεμόνες ; :D
 
exetlaios είπε:
Να δοκιμάσουμε μήπως, ξύλο με χάρακα στους ... κηδεμόνες ; :D

Να μιά σοβαρή πρόταση... :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Δεν είναι τυχαίο που κάποια παιδιά έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά στο σχολείο...

Αντικατοπτρίζουν το μικρότερο κοινωνικό κύτταρο απ΄όπου προέρχονται...

Αδιάφοροι μαθητές ---> αδιάφοροι γονείς...

(όχι για τα παιδιά τους αλλά για την εκπαίδευση - μόρφωση και κοινωνική αγωγή αυτών)
 
Juanita είπε:
Δεν είναι τυχαίο που κάποια παιδιά έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά στο σχολείο...

Αντικατοπτρίζουν το μικρότερο κοινωνικό κύτταρο απ΄όπου προέρχονται...
juanita μου εισαι μεσα στο μυαλο μου :headbangdude:
 
Ωραίο θέμα...

Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω φάει ξύλο στο σχολείο. Όσο για τις τιμωρίες εντάξει... Όρθιος στη γωνία, κλπ κλπ.

Ολοήμερες αποβολές είχα φάει όμως... η πρώτη πόνεσε λίγο, οι επόμενες όμως ήταν εντάξει. Και να πω οτι άξιζαν τον κόπο... για ασήμαντα πράγματα. (Κοινώς δεν έκανα κανέναν μπαούλο στο ξύλο και τα συναφή, αυτά εκτός σχολικού χώρου χαχα)

Στη τελευταία είχε συμβεί το εξής τραγελαφικό περιστατικό. Τρώω την αποβολή στα δέκα πρώτα λεπτά της πρώτης σχολικής ώρας (γκολ απο τα αποδυτήρια) και για τις επομενες 2-3 ώρες βρισκόμουν στο προαύλιο και "περιφερόμουν ασκόπως". Κάποια στιγμή λέω να την κάνω. Βγαίνοντας όμως έξω, βλέπω παρκαρισμένο τον πατέρα μου ο οποίος είχε έρθει στο ξεκάρφωτο να ρωτήσει για την πρόοδο μου... τι timing και αυτό ρε παιδί μου.

Αφού του εξήγησα τι παίχτηκε μου λέει: "Και τι να κάνω τώρα, που έτσι και μπω μέσα θα με πιάσει ο Λυκειαρχης από τα μούτρα... πάμε να φύγουμε" :D :D

Επικές καταστάσεις...
 
Ωραίος ο μπαμπάς... :headbangdude: :headbangdude:

Αν ήταν η μάνα μου, θα φεύγαμε μεν, ξετσουλουφιασμένη δε... :D
 
Χεχε...μικρός ήμουν διαολάκι...μεγάλο πειραχτήρι...οπότε κάτι ψιλές στα χεράκια είχα φάει από τις δασκάλες μου στο Δημοτικό! Δεν αντιδρούσα όμως, γιατί είχαν δίκιο... αφού ήμουν διάολος! Μία φορά όμως με πείραξε πολυ...γιατί είχε γίνει αδικία! Δεν έφταιγα εγώ...άλλο παιδί είχε κάνει την σκανδαλιά... έτσι... με το που με χτήπησε η Δασκάλα στην παλάμη... με το άλλο χέρι της έδωσα μία σφαλιάρα μέσα στο πρόσωπο... την άλλη μέρα... ήταν η μάνα μου εκεί... την είχαν καλέσει από το σχολείο! Αλλη μία φορά, με είχαν τιμωρησει γιατί φταρνίστηκα...δεν έβαλα το χέρι μου μπροστά...και πετάχτηκε μία χλαπάτσα ''να ένα πράγμα'' στην φούστα της Δασκάλας! (ήμουν και γκαντέμης!!!)

Στο γυμνάσιο... είχα φάει σφαλιάρα από την φιλόλογό μας γιατί... είχα τσακωθεί με την κοπέλα μου... και της είχα γυρίσει την πλάτη!!! Ελεος!!! Στο λυκειο είχα πάρει αποβολή... γιατί έφυγα από το σχολείο γιατί χιόνιζε και δεν είχαμε καλοριφέρ! Φυσικά αυτό έγινε αφορμή να ξεκινήσει κατάληψη...με αποτέλεσμα να σβηστεί η αποβολή! :) ...

Εχουν γίνει και άλλα πολλά ακόμη...αλλά θα πρέπει να γράψω ολόκληρο βιβλίο!!!
 
Juanita είπε:
Ωραίος ο μπαμπάς... :headbangdude: :headbangdude:
Αν ήταν η μάνα μου, θα φεύγαμε μεν, ξετσουλουφιασμένη δε... :D

Μόλις φτάνουμε σπίτι, μπαίνουμε μέσα και η Μάνα μου ρωτάει "Τί έγινε Γιάννη, πως και τέτοια ώρα σπίτι?"

Και αμολάει την Επική ατάκα... "Ε... τον σχολάσανε λίγο νωρίτερα σήμερα" Χαχαχαχαχαχα... Α ρε Ντάντι ... μου λείπεις ρε γαμώτο
 
Δηλαδή εγώ που έχω εργαστεί και ώς προγραμματιστής και ώς εκπαιδευτικός πόση άδεια θα πάρω; Με ποιούς πρέπει να είμαι; ... Παιδιά το πρόβλημα είναι στον άνθρωπο, ΟΧΙ στο επάγγελμά του...
 
Όλες αυτές οι τιμωρίες που αναφέρθηκαν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι καταδικαστέες.

Σήμερα όμως τα πράγματα έχουν πάει στο άλλο άκρο.

Είμαι εκπαιδευτικός στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και μόνο ξύλο που δεν έχω φάει!

Τα παιδιά είναι αντελώς απείθαρχα και αδιάφορα.

Και δεν είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει να τα φιλοτιμήσω, να τους κινήσω το ενδιαφέρον.

Απλά: ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να μάθουν. Δεν έχουν όραμα και στόχους για τη ζωή τους.

Οι δε γονείς, δε σχολιάζω. Δύο μαθητές μου πήραν σχετικά χαμηλό βαθμό (δικαιολογημένα, γιατί ήταν εντελώς αδιάβαστοι), και οι γονείς τους μόνο που δε με έβρισαν (μου έβαλαν τις φωνές, μέχρι και μια μητέρα έστειλε επιστολή στον διευθυντή!)!! Κατηγορήθηκα ακόμα και για το ότι τους ετοιμάζω σημειώσεις, για να καταλάβουν καλύτερα το μάθημα!!

Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και κάποια λίγα παιδιά με ήθος και ενδιαφέρον για το μάθημα, τα οποία όμως "χαντακώνονται" από τα υπόλοιπα.
 
Τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι candy4ever, αν οι γονείς είναι ζώα κάτι που αποδεικνύεται με τη συμπεριφορά τους απέναντί σου, πως να είναι το παιδί όπως πρέπει....

Μιλάω εκ πείρας γιατί η αδελφή μου είναι εκπαιδευτικός.

Συνήθως αυτοί οι γονείς είναι περιπτώσεις ανθρώπων που δεν ασχολούνται ουσιαστικά με τα παιδιά τους και νομίζουν ότι τα μαθήματά του παιδιού είναι κάτι που δεν τους αφορά αλλά αφορά αποκλειστικά το παιδί. Μέγα λάθος γιατί κανένα παιδί δεν πρόκειται να διαβάσει αν δε το πιέσεις να στρώσει τον κώλο του κάτω και να διαβάσει.

Επίσης υπάρχουν και εκείνοι που πιστεύουν ότι τους μεταφέρει το παιδί τους, χωρίς να περνά από το μυαλό τους ότι τα παιδιά ψεύδονται ασύστολα με αποτέλεσμα οι γονείς να πιστεύουν ότι το παιδί τους αδικείται και να κάνουν τσαμπουκάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι το "όρθιος δίπλα στον σκουπιδοντενεκέ" (δεν φαντάζομαι να υποννοούσαν κάτι οι δάσκαλοι μ αυτό, θέλω να πιστεύω πως απλά τυχαία ήταν και ο σκουπιδοντενεκές στην άκρη της αίθουσας)

επίσης ξυλιές με ξύλινο χάρακα (στ αγόρια κυρίως) καθώς και δυνατά χαστούκια σε αγόρια και κορίτσια ανεξαιρέτως απ τον δάσκαλο στην Ε δημοτικού. Πολύ σκληρός και κακός άνθρωπος (κακόχρονο να χει όπου κι αν είναι και δεν το παίρνω πίσω) :sure:

μεταγενέστερες τιμωρίες, στο Λύκειο πια, η αποβολή!! (είχα φάει 2 φορές- μία ομαδική με όλη την τάξη γιατί κάναμε κοπάνα στην ώρα του παπά -λίαν βαρετού θεολόγου- :D και μία ατομική, όοοοολη δική μου, γιατί κοπάνησα μία συμμαθήτρια που έβρισε πρόσωπο της οικογένειάς μου)
 
Xμμ...θυμαμαι στην πρωτη μου δασκαλα στην πρωτη δημοτικου στην Λευκαδα,απο τον Σεπτεμβρη του 1984 μεχρι Ιουνιο του 1985...πωπω...τι μεγαιρα ηταν αυτη!!! ακομα θυμαμαι μια φορα που μου ειχε κανει την παλαμη κοκκινη με τιν βεργα ,εμενα και τον διπλανο μου,γιατι μιλαγαμε..(τι πρωτοτυπο!!).Μετα στην Αθηνα οταν πηγα Γκραβα το 1985,τον Σεπτεμβρη ,τα πραγματα ηταν αρκετα καλυτερα.Θυμαμαι μια σκυλα γυμναστρια με ειχε χαστουκισει ,μαλλον επειδη μιλαγα παλι με τον διπλανο μου και δεν ειπα τιποτα στο σπιτι γιατι θα ερχοταν η μανα μου να την μαλλιοστουπισει και θα γινομασταν ρεντικολο...μια μονο φορα ειχα δει χαστουκι απο την δασκαλα μου στο δημοτικο ,στην εκτη θυμαμαι ,προς ενα παιδι που ηταν λιγο καπεταν φασαριας και ελαφρως εως πολυ απειθαρχο.Ευτυχως η δασκαλα που ειχα για 5 χρονια στην Αθηνα ηταν κυρια με τα ολα της...οι τιμωριες της ηταν απλες...πχ.επειδη μιλαγα με τον Κωστα γιατι δεν ξεραμε τι ηταν τα σπαραγγια,με εβαλε να γραψω εκατο φορες στο διαλλειμα δεν θα ξαναμιλησω στην ταξη,ευτυχως στο τετραδιο μου!!Αφορμη για τα σπαραγγια ηταν ενα κειμενο της 3ης ή 4ης δημοτικου με θεμα την μαχη μηρμηγκιων και κατι αλλων εντομων ,που αντι για ακοντια ειχαν σπαραγγια και αλλα ζαρζαβατικα...ηταν απο την Γλωσσα μου...το θυμαται κανεις?μαλλον μια ιστορια του Λουκιανου...Αλλη μια φορα ειχα βγει εκω απο την ταξη για κανενα 10 λεπτο γιατι γελαγα με μια συμμαθητρια μου για την Λωξαντρα στη Λογοτεχνια..μαλλον 5η δημοτικου...ελεγε η Λωξαντρα <<Διες,διες>>(κοιτα κοιτα!!) και πεταγεται η φιλη μου και μου λεει <<γιε,γιες!!>> και κουνησε το κεφαλι της σαν υστερικη..με πιασανε κατι χαχανητα στο καπακι..ε οπως καταλαβαινετε βρεθηκαμε σουμπιτοι εξω να κανουμε παρεα στα λιγοστα σπουργιτια της αυλης του 46ου δημοτικου !!

Στο γυμνασιο και στο λυκειο ημουν το καλο παιδι και ο απουσιολογος βεββαιως βεββαιως,οποτε τιμωριες εκει δεν εφαγα..παρα μονο στην τριτη λυκειου την πρωτη ωρα της φιλοσοφιας,μια μερα πριν αλλαξω Λυκειο και παω στο 2ο Γαλατσιου(καταραμενη 2η Δεσμη!!δεσμη αυτοκτονιας).Σουξε ειχανε ομως οι αποβολες..θυμαμαι στο γυμνασιο το 1990-1991, 5 μαθητες της τριτης περνανε ματι τα αποδυτηρια των κοριτσιων και φαγανε 5αρα στη μουρη,ενω ενας τυπος (που ειχε την κακη συνηθεια να ρευεται στο μεγαφωνο,εξω απο το γραφειο του γυμνασιαρχη) εφαγε 3μερη γιατι κατεβασε τα παντελονια του μπροστα στην φιλολογο εν ωρα μαθηματος.

Στο Λυκειο οι αποβολες ειχα να κανουν ειτε με ψιλοτσαμπουκαδες ειτε με προσβολες και μπινελικια(λεγε με ασεβεια!!) κατα καθηγητων κτλ..παντως θα ηθελα να ακουσω σκηνικα με ξυλο μεταξυ μαθητων καθηγητων απο τα παλια αν και σημερα τα πραγματα απο οτι ακουω εχουν ξεφυγει τελειως...ακουω πραγματα που με κανουν να σκεφτομαι σοβαρα για την νοσηροτητα του σημερινου σχολειου...μονο ντου δεν κανουν στους καθηγητες σημερα!! και φυσικα την πληρωνουν καποιοι που θελουν να στρωσουν τον πισινο τους στο διαβασμα..μαλλον η δικη μου η γενια ηταν ενα μεταβατικο σταδιο..απο την απολυτη αυταρχικοτητα και φασισμο-τυρρανια των εκπαιδευτικων στην αναρχια και ασυδοσια των μαθητων....
 
Στο νήπιο η δασκάλα μου είχε τραβήξει το αυτί γιατί νόμιζε ότι έλεγα ψέματα πως η ωραιότερη ζωγραφιά με τον άι βασίλη ήταν δική μου. βλέπετε πάντα υπήρχαν ηλίθιες συμμαθήτριες τύπου ''χίτλερ επιμελήτρια'' που και να έλεγαν ψέματα τις πίστευαν οι δάσκαλοι. χάρηκα πολύ που δύο μέρες απεκαταστάθη η αλήθεια και που την έβαλε τιμωρία. και αφού δεν μπήκε στον κόπο να μου ζητήσει συγνώμη, την ταχτοποίησα με μια ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ Τ Ρ Ι Κ Λ Ο Π Ο Δ Ι Α χιχιχιχιχι
 
Ένα πλαστικό μπουκαλάκι βρισκόταν πεσμένο στο προαύλιο του Δημοτικού Σχολείου.Σκύβω να το πάρω για να το πετάξω στα σκουπίδια και .. ως δια μαγείας ένα ..πλάτς , μια χαστούκα από έναν δάσκαλο ο οποίος νόμισε ότι το πέταξα εγώ κάτω.Από τότε δε ξαναμάζεψα σκουπίδι από το προαύλιο και η οικολογική μου συνείδηση πήγε περίπατο..
 
Ghost είπε:
Ένα πλαστικό μπουκαλάκι βρισκόταν πεσμένο στο προαύλιο του Δημοτικού Σχολείου.Σκύβω να το πάρω για να το πετάξω στα σκουπίδια και .. ως δια μαγείας ένα ..πλάτς , μια χαστούκα από έναν δάσκαλο ο οποίος νόμισε ότι το πέταξα εγώ κάτω.Από τότε δε ξαναμάζεψα σκουπίδι από το προαύλιο και η οικολογική μου συνείδηση πήγε περίπατο..
Ακριβως την ιδια φαση ειχα και γω. Μονο που το δικο μου ηταν τράβηγμα αυτιου...
 
Πίσω
Μπλουζα