Σωστος τροπος συγκρισης στην εικονα των ρετρο παιχνιδιων?

τουλάχιστον με ένα καλό shader μπορεί κάποιος να δει τα γραφικά και τα sprites σωστά, όπως τα είχε φανταστεί ο developer και όχι ένα μάτσο pixels.
Eδω εχει να κανει πως θα δειχνουν τα παιχνιδια μονο με την τεχνολογια της crt.Οι προγραμματιστες εβλεπαν πως δειχνουν τα sprites στην crt και με βαση την τεχνολογια της crt οθονης σχεδιαζαν ετσι τo μεγεθος των pixels και τις αναλυσεις των παιχνιδιων ωστε να βγει και καλο το γραφικο αποτελεσμα στην οθονη της crt.

 
Εδώ μια σύγκριση Total Recall Atari ST χωρίς φίλτρο και στην Trinitron σε ορίτζιναλ ανάλυση
Στις φωτογραφιες παντως δεν μπορει να φανει οπως φαινεται πραγματικα η μασκα της trinitron τηλεορασης.Κανονικα οι μπαρες φωσφορου φαινονται σαν να ειναι γυαλινες με εντονο λαμπερο χρωμα μεσα.Στις φωτογραφιες φαινεται μονο ενας διαχωρισμος χρωματων.
Το ιδιο και με την μασκα shadow mask.

Eδω ακομη ενα αποτελεσμα με απλη συνδεση svideo σε rca σε crt τηλεοραση 14" και αναλυση 640x480 στους emulators.Στην trinitron 21" το αποτελεσμα ειναι ακομη καλυτερο με το vga to scart rgb στις αυθεντικες αναλυσεις.

Shadow mask crt τηλεοραση 14"

Nes astyanax

1.JPG

Arcade undercover cops

2.JPG

Arcade revolution x

3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απέκτησα πιν λίγες μέρες ένα wii το οποίο έχω σκοπό να το έχω μόνιμα στο γραφείο μου. Θα είναι συνδεδεμένο με hdmi splitter στην οθόνη του υπολογιστή για gamecube k wii games. Επίσης έχω παραγγείλει καλώδιο για svideo προκειμένου με ένα βγάλε βάλε καλωδίου να δίνει εικόνα στην crt philips που έχω. Έχω παραλαβει nes wireless gamepad το όπιο το έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής στο nes classic. Έχω παραγγείλει gamecube usb gamepad το οποίο είχα σκοπό να το έχω για το pc και ελπίζω να κάνει κ για το wii. Κοιτάω να παραγγείλω κ ένα snes gamepad wireless γιατί το οφείλω στον εαυτό μου.
Το wii το έκανα softmod αρκετά εύκολα θα έλεγα
Στην crt θα το έχω για nes snes sega pc engine mame κ στην led 24" για GameCube κ Wii.
Πώς σας ακούγεται το πλάνο μου;

Update.
Επίσης έχω ένα ps2 slim που του έχω βρει memory card freemc κ έχω παραλαβει για αυτό ένα χειριστήριο ps2 wirelessτο όποιο έχω δοκιμάσει κ παίζει μια χαρά . Το ps2 μάλλον θα είναι κ αυτό συνδεδεμένο στην crt.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραιος. Περιμενουμε φωτογραφιες απο την ολη διαδικασια.

Μερικες σκεψεις/ερωτησεις/παρατηρησεις:
  1. Το wii που εχεις ειναι η πρωτη εκδοση που εχει υποδοχες για gamecube controllers κλπ;
  2. Ποιον οδηγο ακολουθησες για το softmod; Γιατι εγω το ειχα κανει πριν αρκετα χρονια και ηταν ενας απλος οδηγος απο 400 βηματα. o_O
  3. Πως θα βγαλεις hdmi απο το wii;
  4. Πια ασυρματα χειριστηρια σκεφτεσαι να προμηθευτεις;
 
1. Όχι δεν είναι η πρώτη. Είναι μαύρο κ δεν έχει ports gamecube
2. Οι οδηγοί που είδα είναι δύο
Guide 1
Guide 2
Ο δευτερος ειναι πιο γρηγορος στην παρουσιαση. Ο 1ος για ενα copy paste εχει 5 πλάνα.
Τους είδα και τους δύο και μετά τα έκανα οπως ειχα καταλάβει.
3. WII HDMI adapter

4.
SNES
GameCube
PS2 (το έχω παραλάβει και είναι μια χαρά)
NES (το έχω παραλάβει και είναι μια χαρά)

*ξεκίνησα να απαντώ από το κινητό μου. Τα παράτησα και άνοιξα υπολογιστή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ' οσο ξερω δεν δουλευει σαν gamecube controller ο usb κλωνος στο wii, αλλα μπορει να κανω και λαθος. Ετσι κι αλλιως θα ελεγα να παρεις ενα wii πρωτη εκδοση εφόσον το θες για αυτη την δουλεια.

Αυτα τα wii hdmi adapters ειναι καπως αθλια. Ειχα παρει ενα τετοιο πριν πολλα χρονια και χαλασε μεσα σε μερικες ωρες. Ακομα και αν δεν χαλασει αμεσως, εχουν αθλια εικονα και υποθετω μπολικο lag.
 
Απ' οσο ξερω δεν δουλευει σαν gamecube controller ο usb κλωνος στο wii, αλλα μπορει να κανω και λαθος. Ετσι κι αλλιως θα ελεγα να παρεις ενα wii πρωτη εκδοση εφόσον το θες για αυτη την δουλεια.

Αυτα τα wii hdmi adapters ειναι καπως αθλια. Ειχα παρει ενα τετοιο πριν πολλα χρονια και χαλασε μεσα σε μερικες ωρες. Ακομα και αν δεν χαλασει αμεσως, εχουν αθλια εικονα και υποθετω μπολικο lag.
Θα δοκιμάσω το nes gamepad να δω αν κάνει.
Το hdmi adapter το είδα σε κάνα δυο τρία review sto YouTube κ από τα σχόλια δεν διαπίστωσα κάτι αρνητικό. Κάποιοι έγραφαν ότι είναι πολύ καλό και το έχουν χρόνια. Θα δείξει. Πάντως η τιμή του είναι ψιλό τζάμπα Αν βγει μάπα τοτε μπορεί να δοκιμάσω από καλώδιο svideo μετατροπή από svideo σε hdmi.
Πάντως δεν μου κάθεται καλά να παίζω παιχνίδια wii k gc στην 14 crt γι'αυτό το ψάχνω με hdmi.
 
  • Like
Reactions: XLV
Επίσης ξέχασα να αναφέρω το παρακάτω βίντεο στο οποίο παρουσιάζονται πάρα πολλά gamepads συνδεδεμένα με wii
Video 1
 
Πάντως δεν μου κάθεται καλά να παίζω παιχνίδια wii k gc στην 14 crt γι'αυτό το ψάχνω με hdmi.
Καλα κανεις, αλλα γενικα ειναι προβλημα το hdmi. Αυτο το καλωδιο της hyperkin λενε οτι ειναι λιγο καλυτερο απο τους τυπικους adapters. Αλλα ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις στην ευρωπη.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω το παρακάτω βίντεο στο οποίο παρουσιάζονται πάρα πολλά gamepads συνδεδεμένα με wii
Video 1

Καλα αυτο ειναι παιχνιδια wii που υποστηριζουν classic controller. Για να δουλεψει αυτο με παιχνιδια gamecube, πρεπει να τα τρεχεις μεσα απο τον loader Nintendont.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: XLV
Ναι έτσι σκοπεύω να κάνω. Εχθές τον ρύθμισα τον Νitendont κ έτρεξε μια χαρά το wind waker (θεέ μου τι παιχνίδαρα)
 
Λοιπόν το wii συνδέθηκε με το 14αρι μόνιτορ της philips.
Αγόρασα για αυτόν τον σκοπό ένα καλώδιο από Ελλάδα Wii svideo
Σύνδεσα το svideo (όχι το κίτρινο καρφί ) στην είσοδο. Η εικόνα που πήρα ήταν ασπρόμαυρη κ χάλια γιατί τρεμοπαιζε.
Μπήκα στις ρυθμίσεις του wii αλλά ότι κ αν έκανα η εικόνα ήταν χάλια. Μετά δοκίμασα το κίτρινο καρφί το οποίο το σύνδεσα σε σνταπτορα rca to svideo (μόνο το κίτρινο) κ το ξαναεβαλα. Η εικόνα σταθεροποιήθηκε όμως ήταν άσπρομαυρη.
Μπήκα πάλι ρυθμίσεις wii κ έβαλα νομίζω 50hz 480. Η εικόνα καθάρισε κ απέκτησε άχρωμα στο μενού του wii.
Μετά στους emulator snes9x κ του fceux για nes επέλεξα σήμα ntfs κ πραγματικα το scrolling κ όλο το emulation ήταν άριστο. Όντως οι lcd υστερούν στον scrolling καθώς κάνουν αυτή την θολούρα κατά την κίνηση. Καρααυθεντικη αίσθηση με την crt.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει.
Περνάω δύσκολες στιγμές στο σεταρισμα του wiimednafen (το οποίο είναι ακριβώς ίδιο με το mednafen) για το pc engine κ όλα αυτά για ένα κ μοναδικό game το castlevania rondo of bood. Έχω βάλει στον φάκελο roms/pc engine το rom που κατέβασα σε συμπιεσμένη μορφή όπου μέσα έχει το .bin to .cue και το syscard3. Ο emulator τα βλέπει αλλά στην περίπτωση του cue μου λέει δεν υπάρχει τέτοιο directory (αν και το βλέπει) στην περίπτωση του bin παραπονιέται ότι είναι πολύ μεγάλο. Ξέρει κανείς πως σεταρετε ο wiimednafen για pc engine;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει.
Περνάω δύσκολες στιγμές στο σεταρισμα του wiimednafen (το οποίο είναι ακριβώς ίδιο με το mednafen) για το pc engine κ όλα αυτά για ένα κ μοναδικό game το castlevania rondo of bood. Έχω βάλει στον φάκελο roms/pc engine το rom που κατέβασα σε συμπιεσμένη μορφή όπου μέσα έχει το .bin to .cue και το syscard3. Ο emulator τα βλέπει αλλά στην περίπτωση του cue μου λέει δεν υπάρχει τέτοιο directory (αν και το βλέπει) στην περίπτωση του bin παραπονιέται ότι είναι πολύ μεγάλο. Ξέρει κανείς πως σεταρετε ο wiimednafen για pc engine;
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Saulot.
Το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο αλλά άκρη δεν βρήκα. Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.
 
Μαλλον εχεις λαθος rip
Λάθος rip σημαίνει λάθος αρχείο αποτι καταλαβαίνω.
Έχω κατεβάσει δύο. Το ένα λέγεται castlevania rondo of blood fully translated και το άλλο είναι το japan k λέγεται dracula x . Από πού μπορώ να βρω το σωστό αρχείο παιχνιδιού;
 
Λάθος rip σημαίνει λάθος αρχείο αποτι καταλαβαίνω.
Έχω κατεβάσει δύο. Το ένα λέγεται castlevania rondo of blood fully translated και το άλλο είναι το japan k λέγεται dracula x . Από πού μπορώ να βρω το σωστό αρχείο παιχνιδιού;
Το που, δεν το ξερω, τελευταια φορά που διαβασα σχετικά ειναι οτι υπαρχουν ξεχωριστά rips για καθε emulator, οποτε ψαξε αυτο για τον mednafen
 
Τελικά βρήκα το έφταιγε.
Δεν είχα βάλει το syscard3 στο σωστό φάκελο αλλά το είχα παρέα με τα roms . Το syscard3θα πρέπει να είναι τοποθετημένο στον αρχικό φάκελο του mednafen κ όχι μέσα στα roms. Τι μουσικαρα έχει το rondo of blood.
Η εμπειρία μου με το χακαρισμενο wii είναι πολύ καλή. Πολύ εύκολο στον προγραμματισμό (αν εξαιρέσουμε την περιπέτεια με το pc engine).
Πλέον από τις δοκιμές που έχω κάνει έχω καταλάβει αυτό που λέγατε οι υπόλοιποι. Το composite σε σχέση με το svideo είναι η μέρα με την νύχτα. Όταν δίνω με svideo η εικόνα αποκτά sharpness κ τα χρώματα είναι πιο ζωντανά κ καθολου μουντά.
 
Πίσω
Μπλουζα