Σωτηρία Μπέλλου - Η ύστερη περίοδος (1980- )

Σκοπευτήριο

Ένα ακόμη τραγούδι από τον κύκλο τραγουδιών "Λαικά προάστια"

 
Θα με δικάσει

Ένα μεγάλο τραγούδι που πρόσφατα είχα την ευκαιρία να απολαύσω a cappella από τη μεγάλη ερμηνεύτρια Φωτεινή Βελεσιώτου. Ιδιαίτερη μνεία στο video του τραγουδιού που περιγράφει αποστομωτικά τα τραγικά γεγονότα της Σμύρνης το 1922. Στίχοι: Μιχάλης Μπουρμπούλης, μουσική: Δημήτρης Λάγιος.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μία συνέντευξη...

... από τις εξαιρετικά σπάνιες που παραχώρησε η Σωτηρία στον Ηλία Κακλαμάνη.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τον δίσκο "Φράγμα" το πιο γνωστό τραγούδι που λέει η Μπέλου είναι, φυσικά, το "Δε λες κουβέντα" !!! Τραγούδι που μάς αποκαλύπτει το πόσο μεγάλο ταλέντο είναι ο Δήμος Μούτσης !!! Κατάφερε στο ίδιο τραγούδι να "συγκεράσει" τον Βασίλη Τσιτσάνη με .... τους Πινκ Φλόυντ !!! Και μάλιστα η φωνή της Μπέλου ήταν η ιδανική επιλογή για να "εκπληρωθεί" αυτό το "όραμα" του συνθέτη !!! Θυμάμαι, λοιπόν, όταν ήμουνα παιδάκι και άκουσα για πρώτη φορά αυτό το τραγούδι, μερικούς μήνες αφότου εκδόθηκε !!! Ένιωσα ... σαν να με χτύπησε κεραυνός, κυρίως λόγω της ερμηνείας της Μπέλου !!! Αλλά και το γεγονός ότι, σε εκείνη την ηλικία, δεν πολυ- καταλάβαινα τους στίχους [εμ, για να ακούσεις Μούτση και Τριπολίτη και να τους νιώσεις, πρέπει ... να έχεις ζήσει κάποια πράγματα] καθιστούσε το τραγούδι ακόμη πιο "μυθικό" στα αυτιά μου !!!

Για μένα, όμως, το .... υπ' αριθμ. 2 αγαπημένο τραγούδι του δίσκου είναι ένα άλλο συγκλονιστικό ζεϊμπέκικο, το "Στον ίδιο παρανομαστή !!! Και σε αυτό η φωνή της Μπέλου είναι "το κάτι άλλο" !!!

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγούδι "Στις λασπωμένες γειτονιές" από το δίσκο "Λαικά Προάστια" με τη σχετικής θεματολογίας σκηνοθεσία του.

[EDITED]
 
Δεν ξέρω αν ήδη το έχετε βάλει, αλλά αυτό το τραγούδι σου ξυπνάει αρκετές μνήμες. Και σε συνδυασμό με το παρακάτω βίντεο σου φέρνει μια πικρή νοσταλγία από τα παλιά σχολικά χρόνια.


Κρίμα που η Μπέλλου έζησε τα 2 τελευταία χρόνια της ζωής της στο Νοσοκομείο και έφυγε μόνη και φτωχή.
 
Nassos83 είπε:
Δεν ξέρω αν ήδη το έχετε βάλει, αλλά αυτό το τραγούδι σου ξυπνάει αρκετές μνήμες. Και σε συνδυασμό με το παρακάτω βίντεο σου φέρνει μια πικρή νοσταλγία από τα παλιά σχολικά χρόνια.

Εξαιρετικό κομμάτι από το δίσκο "Ξένες πόρτες" (1985) που δεν είχε αναφερθεί. Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου, μουσική: Ηλίας Ανδριόπουλος. Πολύ καλά έκανες φίλε Nassos83 και μας το παρουσίασες!!!
 
Να φανταστείς ουδέποτε ήμουν του λαϊκού, ο παραπάνω όμως συνδυασμός σε ταξιδεύει σ'αυτό που λέω εγώ "χαμένη αθωότητα". Τις χρονολογίες να αλλάξεις χρειάζεται μόνο, μιας και το νόημα των στίχων παραμένει τρομακτικά ίδιο ανεξαρτήτου εποχής.
 
Μπορεί ο δίσκος "Λαικά προάστια" των Μιχάλη Μπουρμπούλη και Ηλία Ανδριόπουλου να κυκλοφόρησε το 1980 με τη φωνή της Μπέλλου, ωστόσο έλαβε χώρα μια χρονιά πριν μια συναυλία (Ιούλιος 1979) στο γήπεδο του Παναθηναικού όπου ακούστηκαν κάποια από τα τραγούδια με τη φωνή της Βίκυς Μοσχολιού. Περισσότερα για αυτήν την συναυλία μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

 
Άλλα 3 (ανέκδοτα) κομμάτια σε συναυλιακή έκδοση (1978) του Σταύρου Ξαρχάκου σε στίχους Κώστα Κινδύνη της περιόδου μετεξέλιξης της Μπέλλου προς το κοινωνικοπολιτικό τραγούδι.

[video=youtube;ZRfxk-3Gebw]

 
Η αγαπημενη μου εποχη της μεγιστης Σωτηριας Μπελλου μιας υπεροχης γυναικας και τραγουδιστριας. Βγαζουν ομως τοσο πικρια αυτα τα τραγουδια, την πικρια του ανθρωπου που ειδε τα ιδανικα και τους αγωνες του να προδιδονται. Ειδικα εχω ακουσει πως το ᾽᾽Δεν λες κουβεντα᾽᾽ φαινοταν και στην κ. Μπελλου τρομερα καταθληπτικο και τελικα την επεισε ο Δημος Μουτσης να το τραγουδησει.
 
Εκτενή στιγμιότυπα από εμφάνιση της Σωτηρίας Μπέλλου, πιθανότατα στο κέντρο ΔΙΑΣ (αν κάποιος γνωρίζει που βρισκόταν το μαγαζί αυτό ας το σημειώσει). Περίοδος 1985-1987.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλα δύο εξαιρετικά κομμάτια από τα Λαϊκά Προάστια, το πρώτο "Στις λασπωμένες γειτονιές" (με εκδοχή και "Στις λασπωμένες στράτες")

 
Ένα συγκινητικό video-ντοκουμέντο, αφιέρωμα που προβλήθηκε την ημέρα του θανάτου της Σωτηρίας Μπέλλου στις 27 Αυγούστου 1997. Περιλαμβάνει στιγμιότυπα από τις μέρες που νοσηλευόταν στο Σωτηρία έχοντας χάσει τη φωνή της.

 
Παραθέτω (για όσους πιθανώς δε γνωρίζουν) όσον αφορά το τραγούδι "Δε λες κουβέντα" από αυτή την πηγή, τη διήγηση του Δήμου Μούτση σχετικά με αυτο :

Εκείνο όμως που, παρά τα τόσα χρόνια, μου ʽχει μείνει αξέχαστο, αφορά στο φαινόμενο Μπέλλου και ως τραγουδίστρια και ως άνθρωπο και, κυρίως, ως συνεργάτιδα. Βρίσκομαι, λοιπόν, στο στούντιο της Columbia , με ηχολήπτη τον Στέλιο Γιαννακόπουλο. Έχω τελειώσει την ηχογράφηση όλων των τραγουδιών κι έμενε το «Δε λες κουβέντα», που επρόκειτο να τραγουδήσει εκείνο το απόγευμα η Μπέλλου. Σημειωτέον, της είχα κάνει πρόβα μοναχά τα κουπλέ κι αυτό γιατί στο ρεφρέν το τραγούδι άλλαζε τελείως ύφος και η φωνή της και ο τρόπος που τραγουδούσε δε θα βοηθούσε στο καλύτερο αποτέλεσμα. Η Σωτηρία, βέβαια, αγνοούσε την ύπαρξη αυτού του ρεφρέν. Στήθηκε μπροστά στο μικρόφωνο κι άρχισε να τραγουδάει. Ακούστε , όμως, ένα περίεργο φαινόμενο για μια τόσο σπουδαία λαϊκή τραγουδίστρια: Κάτι της συνέβαινε με το ρυθμό του ζεϊμπέκικου! Μυστήριο, αλλά αληθινό! Και στα κέντρα μεν που τα τραγουδούσε ρυθμικά όπως ήθελε, ήταν κοντά της η ορχήστρα και την ακολουθούσε καταπώς τα ʽλεγε. Στο στούντιο όμως, με την ορχήστρα ήδη μαγνητοφωνημένη, τα πράγματα δυσκόλευαν. Εν πάση περιπτώσει, ύστερα από δεν ξέρω πόσα μερόνυχτα, τέλος καλό, όλα καλά. Τραγουδώντας μάλιστα-επιτέλους-σωστά και την τελευταία φράση του τραγουδιού, της έκανα νόημα ότι τελειώσαμε. Βγήκε από το καμαράκι, μʼ αγκάλιασε, με φίλησε και μου ʽπε: «Ήταν καλά;» « T έλεια», της απάντησα. Κι αφού πήρε ένα αντίγραφο σε μια κασέτα, έφυγε. Πέντε μέρες αργότερα χτυπάει ξαφνικά το κουδούνι του σπιτιού μου στα Ιλίσια- μέναμε πολύ κοντά. «Ποιος είναι;» «Η Σωτηρία ρε, άνοιξε». Ανοίγω και μπαίνει μέσα μια Μπέλλου έξαλλη. «Τι μʼ έβαλες, ρε, να πω αυτό το ...τράγουδο; Τραγούδι είναι αυτό; Όλο “όχι” είναι. Δε λες κουβέντα, δεν πας πουθενά, δεν κάνεις τίποτα. Τι διάολο, δηλαδή, χάθηκε να λέει και κάπου: “Παρʼ όλα αυτά, σʼ αγαπάω;” Έστειλα εξώδικο στον Πατσιφά, να μην κυκλοφορήσει. Θα γίνω ρεζίλι». Βρόντησε την πόρτα κι έφυγε. Όταν όμως βγήκε το δείγμα και τʼ άκουσε, μου τηλεφώνησε και ήρθε με κάτι λουλουδάκια σπίτι, μʼ αγκάλιασε συγκινημένη και μουʼπε: «Φχαριστώ ρε Δήμο, τελικά είμαι τυχερή». Πηγή: www.ogdoo.gr

Επίσης, από το δίσκο "Ξένες πόρτες" δικό μου αγαπημένο το "Τις ξένες πόρτες μη χτυπάς", που αποδείχτηκε και πολύ προφητικό (Μάνος Ελευθερίου...), όπως και το "Τραγούδι του 1985" του ίδιου του Ανδριόπουλου.

[video=youtube;RUaCiLP-tJI]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα video ντοκουμέντο από συναυλία της Σωτηρίας Μπέλλου με τον συνθέτη Ηλία Ανδριόπουλο στο μουσικό μέγαρο Berwaldhallen στη Στοκχόλμη. Πρέπει να είναι λίγο πριν την κυκλοφορία των "Λαικών Προαστίων", δηλαδή γύρω στον Μάιο 1980. Εξαιρετικό.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένη μας Μπέλλου με αυτή την ιδιαίτερη φωνή. Μου αρέσει η "ρεμπέτικη" Μπέλλου όμως μου άρεσε ακόμη περισσότερο η συνεργασία της με λίγο πιο ποιοτικούς, ας το πω έτσι, δημιουργούς. Ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι από το δίσκο Φράγμα του Μούτση και Τριπολίτη.

[video=youtube;RMogxy-VF8k]

 
Δύο φωτογραφίες από την εποχή που η Σωτηρία Μπέλλου τραγουδούσε το 1987-88 στις Κουκουνάρες στη Θεσσαλονίκη (στροφή Φιλύρου). Πηγή.

1. Εδώ με τον μουσικό Φώτη Ιωαννίδη.

mpellou1.jpg

2. Στο πάλκο με την ορχήστρα στο ίδιο μαγαζί.

mpellou2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλα δύο εξαιρετικά κομμάτια από τα Λαϊκά Προάστια, το πρώτο "Στις λασπωμένες γειτονιές" (με εκδοχή και "Στις λασπωμένες στράτες")

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα