Σύγχρονη Ιαπωνική VS Σύγχρονη Δυτική βιομηχανία videogames VIII

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
[ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ THREAD ΤΟΥ PS4]

Νεο Trailer απο το επερχομενο FF XV , αρκετα εντυπωσιακα γραφικα! Απο gameplay λιγα εδειξαν...

FINAL FANTASY XV TGS 2014 TRAILER
 
Ειπα να ανοιξω το πρωι θεμα για την καταντια της σειρας final fantasy αλλα το μετανιωσα γιατι δεν αξιζει ουτε να ασχοληθεις.Απο το FF X και μετα αρχισε η παρακμη και ολοκληρωνετε με την αηδια που βλεπουμε παραπανω που καμια σχεση δεν εχει με την ιστορικη σειρα.Οσoυς τους αρεσει αυτο το πραμα με τα Backstreet boys που βγηκαν τσαρκα με το καμπριο και εκει που εκαναν road trip βγηκε ενα τερας και ειπαν δεν περνουμε τα σπαθια να πολεμησουμε λιγο γουστο τους και καπελο τους.Εγω προσωπικα δεν προκυται να δωσω ποτε ξανα λεφτα στους ξευτιλες της square enix που καταστρεψαν τα παντα.
 
Nαι ρε παιδιά, τι κακόγουστο character design είναι αυτό? Δηλαδή σε ποιον αρέσει να παίζει με 3-4 καγκουροτρέντηδες, εκτός βέβαια από τους κακόγουστους Ιάπωνες teenagers?
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Όπως τα λέει ο bill (αν και διαφωνώ για το Χ)...

Ωραία γραφικά, though...
 
Χαχαχαχα οταν ποσταρα το βιντεακι ψιλοπεριμενα τετοιες αντιδρασεις αλλα οχι τοσο εντονες :p .

Ps.Το FF X μια χαρα παιχνιδαρα ειναι :D (και ας ειναι γραμμικο...)
 
Ajax87 είπε:
Χαχαχαχα οταν ποσταρα το βιντεακι ψιλοπεριμενα τετοιες αντιδρασεις αλλα οχι τοσο εντονες :p .
Ps.Το FF X μια χαρα παιχνιδαρα ειναι :D (και ας ειναι γραμμικο...)
tidus_style_by_oolightningoo-d4vgysz.jpg


Ειληκρινά ρε παιδιά, πως τους αντέχετε αυτούς τους χαρακτήρες δεν μπορώ να καταλάβω!

tidus_style_by_oolightningoo-d4vgysz.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει τι να πω.... γούστα είναι αυτά :xm:
 
Ένα παιχνίδι δεν είναι μόνο ο χαρακτήρας...

Το συγκεκριμένο, έφερε στη σειρά των FF αρκετές καινοτομίες...

Άλλωστε τι είναι ο Tidus; Ένας ξανθός Squall!!! :D

Πάντως από όλες τις εικόνες που υπάρχουν με τον Tidus, μου αρέσει που πόσταρες αυτή τη γλυκανάλατη!

Σε forum με γιαπωνεζούλες τη βρήκες; :fafoutis:

System alert...

Offtopic detected...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω προβλημα με τους χαρακτηρες, μου αρεσουν οι Τζαπανιες ετσι και αλλιως. Πανω-κατω σε ολα τα jrpg το στυλ των χαρακτηρων καπως ετσι ειναι.

Ο Auron παντως ειναι ολα τα λεφτα στο FF X!

3931672-2239857741-20610.jpg

Ps. Φυγαμε εκτος θεματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου τοσο σας αρεσε το προηγουμενο βιντεακι FF XV που ειχα ποσταρει , ειπα να ποσταρω και ενα καινουργιο :p

Σαν παιχνιδι δεν ξερω τι θα ειναι αλλα απο γραφικα ειναι αλλου , δεν χορταινω να βλεπω τα τοπια!

FINAL FANTASY XV Walkthrough October 2014
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια φαινονται για την ωρα και ελπιζω να αποδειχτει καλυτερο απο το 13.
 
Mονο τα γραφικα αξιζουν απο αυτo τo αθλιο πραμα της επισης αθλιας square enix που καμια σχεση δεν εχει με το ενδοξο παρελθον της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει καλό δείχνει αλλά δεν είναι και κάτι φοβερό, τα έχουμε ξαναδεί αυτά και μάλιστα καλύτερα τουλάχιστον από τεχνικής άποψης. Και από αισθητική...Jpop boyband πάει βόλτα. Οκ τα Final Fantasy είχαν πάντα παρόμοια αισθητική αλλά αυτό παραπάει. Δύσκολα θα περάσει αυτό στη Δύση. Άσχημα τα πράγματα για την Square Enix και για το Ιαπωνικό gaming γενικότερα.
 
Αυτό που βλέπω είναι κάτι...ασύλληπτο από τεχνικής απόψεωςπου μάλιστα, δείχνει κι αρκετά ομαλό. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί. Εφόσον οι εταιρείες ασχοληθούν πραγματικά/ειλικρινά με ένα hardware, μπορούν να κάνουν τρομερά πράγματα.

Έπειτα, Leon νομίζω ότι κάνεις πλάκα. Διότι σε αυτή τη γενιά κονσολών, το συγκεκριμένο παιχνίδι δείχνει να βρίσκεται σε τοπ επίπεδο. Μετά, με δεδομένες τις καλές πωλήσεις του PS4 που αυτή τη στιγμή είναι η κονσόλες με τις υψηλότερες πωλήσεις, για ένα γνωστό franchise όπως το FF, οι καλές πωλήσεις είναι μάλλον αυτονόητες.

Μερικές γενικευμένες παρατηρήσεις, σχόλια περί Square-Enix.

Καταρχάς, ανεξάρτητα από το πόσο εκτιμάει κανείς την Square-Enix ~ή όχ~ι, είναι ένα πραγματικά εξαιρετικό developing στούντιο που σε αντίθεση με άλλα του χώρου, όλα αυτά τα χρόνια εφαρμόζει μία ισχυρή πολιτική κριτηρίων ποιότητας σχεδόν σε όλες τις κυκλοφορίες της. Αυτό, στην πράξη σημαίνει πως ακόμη και οι αδιάφορες παραγωγές της (πχ για εμένα τα FF X-II, XIII κτλ για κάποιον άλλο διαφορετικοί), κατά γενική ομολογία δε μπορούν να θεωρηθούν κακοί ποιοτικά τίτλοι επειδή απλά έχουν φροντίσει να είναι σε επίπεδα παραγωγής άνω του μετρίου.

Έπειτα το μέγεθός της, της επιτρέπει να διαθέτει reshearching group που τη βοηθά να προσαρμόζεται στις αλλαγές/τάσσεις της αγοράς.

Οπότε, αν η S-E εφαρμόζει την jpop κουλτούρα πάνω στην αισθητική των ηρώων τότε δε γίνεται τυχαία. Για να καταλάβουμε το λόγο που το κάνει θα πρέπει να δούμε τις τάσσεις των νέων που είναι και το Targeting group της αλλά και τις πωλήσεις που κάνει σε Ιαπωνία (πρωτίστως αφού αυτή η αγορά της φέρνει τα περισσότερα κέρδη διαχρονικά) κι έπειτα (σε σειρά) οι ΗΠΑ κι Ευρώπη. Απ΄ότι έχω δει πάντως , οι νέοι έχουν αφομοιώσει για τα καλά την Ιαπωνική κουλτούρα και μάλιστα έχουν προχωρήσει και παραπέρα πχ έχουμε άνθιση της k-pop (N.Kορεάτικη).

Τυχαίο δεν είναι και το Open World κομμάτι πάνω στη φιλοσοφία του τίτλου. Το επιτάσσει η αγορά κι απλά το εφαρμόζει. Όπως το ίδιο έκανε και πριν 10 χρόνια περίπου όταν άρχισε να εγκαταλείπει τους turn based μηχανισμούς ~λόγω κορεσμού~ κι άρχισε να υιοθετεί το action/RPG.

Αυτή λοιπόν η προσαρμογή/προσοχή της στην αγορά-βιομηχανία την έχουν κάνει μία απ'τις πιο γνωστές, μοντέρνες κι αξιοπρεπείς εταιρείες του χώρου.

Δε ξέρω εάν τελικά το FF XV θα είναι άριστο παιχνίδι, σίγουρα όμως δε θα είναι κακό και σίγουρα πάλι θα είναι υψηλών προδιαγραφών (παραγωγής) που θα αρέσει σε εκατοντάδες χιλιάδες.
 
Ajax87 είπε:
Σαν παιχνιδι δεν ξερω τι θα ειναι αλλα απο γραφικα ειναι αλλου , δεν χορταινω να βλεπω τα τοπια!
Τι έγινε αγόρι μου; Εσύ δεν είσαι που έχεις δηλώσει ότι δε σ'αρέσουν οι "ταινίες";; :p
 
Rygar είπε:
Τι έγινε αγόρι μου; Εσύ δεν είσαι που έχεις δηλώσει ότι δε σ'αρέσουν οι "ταινίες";; :p
Μα δεν ειπα οτι μου αρεσει, εχουνε δειξει πολυ λιγα πραγματα για να ξερω αν μου αρεσει ή οχι...(παντως μονο και μονο το Team με χαλαει ηδη) Σαν γραφικα ειναι εξαιρετικα και μου εκαναν εντυπωση , τι δεν καταλαβες ; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν απαντώ επί τούτου, θα βγούμε εκτός θέματος :D
 
Scatman είπε:
Έπειτα, Leon νομίζω ότι κάνεις πλάκα. Διότι σε αυτή τη γενιά κονσολών, το συγκεκριμένο παιχνίδι δείχνει να βρίσκεται σε τοπ επίπεδο. Μετά, με δεδομένες τις καλές πωλήσεις του PS4 που αυτή τη στιγμή είναι η κονσόλες με τις υψηλότερες πωλήσεις, για ένα γνωστό franchise όπως το FF, οι καλές πωλήσεις είναι μάλλον αυτονόητες.
Όχι δεν κάνω πλάκα. Είναι φυσικά εντυπωσιακό αλλά μάλλον δεν φτάνει κάποιους δυτικούς τίτλους και τις μηχανές γραφικών τους. Cryengine, Frostbyte 3, Unreal Engine 4, το Witcher 3 που βγαίνει σε λίγο καιρό, κλπ.

Τέλος πάντων, το τεχνικό μέρος μικρή σημασία έχει. Περισσότερη σημασία έχει η αισθητική και εδώ νομίζω έχουμε πρόβλημα κυρίως λόγω των πρωταγωνιστών. Μπορεί να το γουστάρουν οι Ιάπωνες αλλά μάλλον δεν κάνει κλικ στη δύση, κρίνοντας από τα σχόλια που έχω διαβάσει στο internet. Θα δείξει.
 
Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται στο hardware που έχουν οι κονσόλες σε αυτή τη γενιά κι όχι με τα PCs. Οι λόγοι είναι ευνόητοι.

Αυτό που λες δεν ισχύει. H Luminus Engine που χρησιμοποιεί η Square-Enix είναι ίδιων δυνατοτήτων με αυτές που αναφέρεις και κρίνοντας κυρίως μέσα απ'τα tech demos, δείχνει υψηλότερων προδιαγραφών. Βέβαια, αυτό πρέπει να αποδειχθεί και στην πράξη. Οπότε η κριτική θα έχει αξία στα επόμενα 4-5 χρόνια κι όχι τώρα.

Έπειτα, επέτρεψε μου να διαφωνήσω περί Witcher . Αυτό είναι το εκπληκτικό, ότι δείχνει καλύτερο οπτικά από έναν επερχόμενο τίτλο που έχει συγκλονίσει πάνω σε αυτόν τον τομέα και παράλληλα βρίσκεται ακόμη σε δοκιμαστικό στάδιο άρα θα βελτιωθεί περισσότερο.

Το FFXV δε ξέρω τι τεχνικές χρησιμοποιεί ~και μάλλον δε θα μάθω ποτέ~, ωστόσο το φωτορεαλιστικό αποτέλεσμα που βλέπουμε στα βίντεος δείχνει ένα βήμα πιο μπροστά απ'το...οτιδήποτε. Η μόνη επιφύλαξή μου όπως είπα είναι ότι θέλω να το δω σε άλλες συνθήκες πχ σε μάχη με πολλούς εχθρούς ταυτόχρονα.

Θέλω να πιστεύω πάντως ότι η τάση υποβάθμισης που έχεις στα ποστ σου δεν οφείλεται σε τρίτο παράγοντα.
 
Πίσω
Μπλουζα