Σύγχρονος 8 bit IDE Controller για XT

Ωραίος! Η κάρτα αυτή ξαναζωντανεύει τα XT κυριολεκτικά. Απλά εγώ δεν βρήκα ακόμη πλαινό στήριγμα για να τη βιδώσω στο σασί.
 
16 μηνες μετα εχουμε αρκετη προοδο.

Ο rev 02 controller ειναι σχεδον ετοιμος

2013-06-23-05h27m05.JPG

Απεκτησε και αδερφακι

2013-06-23-05h27m33.JPG

Ακομα δεν εχω ξεβαρεθει αρκετα για να ξεθαψω το ενα pc μου που εχει και ISA slots για να φλασαρω και δοκιμασω την πρωτη καρτα. Που θα παει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραιος!!!! Ας υπάρχουνε δεν πάνε χαμένες!!!! χαχαχαχαχα Μπορείς να γράψεις από που ακριβώς προμηθεύτηκες την δεύτερη καρτα?
 
Τις rev 02 τις ειχα παρει και τις 2 μαζι, αλλα ειχα ξεκινησει μονο την πρωτη. Επειδη ηρθαν τωρα κατι αλλα πραγματα (που θα παρουσιασω συντομα), ειπα να τις ξεπεταξω και τις δυο να φευγουν απο την μεση.

Αυτο εδω το thread του VCF παρουσιαζει ολες τις διαφορετικες εκδοσεις και ποιος τις εκανε. Αν και απ' οσο γνωριζω, οι rev 02 εχουν εξαντληθει εδω και χρονια. Βεβαιως δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος!!!

Εψαχνα κι εγω να βρω, κατεληξα πανω στο προαναφερθεν thread και επιτα απο επικοινωνια μου με τον Andrew Lynch για να παρω κι εγω μια Rev2 με ενημερωσε πως δεν εχει στοκ αλλα σκοπευει να ξαναστοκαρει συντομα οταν συμπληρωσει την απαραιτητη ζητηση. Μαλιστα προσφερθηκε να με ενημερωσει ποτε θα βγαλει ωστε αν θελω ακομα να παρω να ειμαι μεσα στη λιστα (κατι και το οποιο εγινε).

Μεχρι τοτε πηρα απο τον James Pearce την παρακατω

http://www.lo-tech.co.uk/lo-tech-isa-compactflash-board/

Μου ηρθε προχθες με το ταχυδρομειο και ακομα δε πηγα να παρω τα απαραιτητα εξαρτηματα για να την φτιαξω, αλλα θα σας εχω νεα συντομα
 
Στα πλαισια της επισκευής του αγαπημενου μου PC, ειπα να δοκιμάσω τελικά και τον πρωτο XT-IDE controller που ειχα φτιαξει.

Περιττό να πω οτι δεν δούλεψε με την πρώτη (σύνηθες για το retrocomputing).

Ελεγξα να δω οτι ολα τα jumpers και dip switches ειναι οπως πρεπει, τον εβαλα στο tweener μου, πηρα μια βαθια ανασα και το έβαλα μπροστά.

Δυστυχώς εφαγα στην μαπα μια οθονη γεματη σκουπίδια και το μηχανημα παγωμένο.

Εβγαλα ολα τα ολοκληρωμένα, τα δοκίμασα ενα ενα στον programmer μου.

Αξιζει εδω να παρατηρήσουμε οτι στον programmer Genius G540 τα 74LS245 βγάζουν παντα λαθος, δοκίμασα δυο διαφορετικα αγορασμένα απο διαφορετικές πηγες. Ακόμα αντιμετώπισα πρόβλημα με την EEPROM 28C64. Παρολο που ειναι CAT28C64 της εταιριας Catalyst, δεν προγραμματίζεται σωστα αν δεν την δηλώσω σαν ATMEL AT28C64!

Αφου ικανοποιήθηκα οτι τα ολοκληρωμενα ειναι οκ, προχώρησα στο δευτερο βημα του troubleshooting, οπως το συναντάει κανεις στο support thread για τους XT-IDE controllers. Reflow σε ολες τις κολλήσεις.

Αρκετη ωρα μετα ημουν ετοιμος για την δοκιμη νούμερο δυο.

Περιεργως ο υπολογιστής αναψε και φόρτωσε κανονικά dos.

Δυστυχως ο flasher του XTIDE Universal BIOS αρνείτο πεισματικά να αναγνωρισει την eeprom. Φτάσαμε στην πηγη αλλα νερό δεν ηπιαμε.

Ακολουθώντας τις οδηγιες που βρηκα εδω, συγκέντρωσα τις προσπάθειες reflow σε συγκεκριμένα σημεια.

Ο δευτερος γυρος reflow απέδωσε καρπους! Συντομα ειχα flashαρει το firmware στον controller

2013-09-27-22h20m57.JPG

Μια επανεκκίνηση αργοτερα, και το bios ειναι ζωντανό!

2013-09-27-22h22m11.JPG

Συντομα θα δοκιμάσω μια CF καρτα με adapter για να δουμε αν και η υπολοιπη καρτα ειναι οκ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα περιμενε κανεις οτι μετα την προηγουμενη πολυωρη περιπετεια, θα ηταν παιχνιδακι να συνδεσω μια CF με εναν IDE adapter και να κανω την δουλεια μου. :points:

Αμ δε! Μου πηρε περιπου 6 ωρες για να το κανω να δουλεψει στο tweener μου και αλλη μιαμιση ωρα για να κατσει στο Samsung. :frypan:

Προβλημα πρωτο.

Συνδεω εναν CF-IDE adapter με μια CF 4gb. Δεν την αναγνωριζει.

Την συνδεω στον ide controller του board, αναγνωριζεται κανονικα, κανω format, βαζω dos 5, κανει boot, ολα αψογα.

Μην εχουμε καμια ασυμβατοτητα; Δοκιμαζω εναν SD-IDE adapter με μια SDHC 8gb. Δεν την αναγνωριζει.

Την συνδεω στον ide controller του board, αναγνωριζεται κανονικα, κανω format, βαζω dos 5, κανει boot, ολα αψογα.

Δεν γινεται λεω. Παλι κατι δεν κανει επαφη. Παμε παλι για reflow. Αυτη την φορα αντι για κολλητηρι ειπα να το κανω με το hot air station και ηταν μια εξυπνη ιδεα, γιατι εκανε πολυ καλυτερη δουλεια απο το κολλητηρι σε σημαντικα λιγοτερο χρονο. Περασα μονο τις επαφες που δεν ειχα κανει την προηγουμενη φορα.

Ξανασυνδεω την CF. Τζιφος.

Ξεθαβω απο την ντουλαπα εναν δισκο IDE 4gb, τον συνδεω. Τιποτα, δεν γυρναγε καν το μοτερ. :wait2:

Εδω αναβει η φωτεινη επιγραφη "BINGO". Ανατρεχω σε φωτογραφιες στο web και ανακαλυπτω οτι ειχα κολλησει αναποδα τον IDE connector στην καρτα. :bash: :banghead:

Εδω αν περναγε εξω κανεις απο το σπιτι, θα ακουγε πολλα και διαφορα πιπερατα. Αν κατι ηταν κατι αλλο, τοτε εγω σιγουρα θα ειχα κανει κατι τριτο (λογοκρισια για να μην μας κοψει η κυρια Καμπια!). :rant:

Κοβω ενα κομματακι απο το πλαστικο καλυμα του connector για να μπορω να συνδεσω το καλωδιο αναποδα και πλεον δουλευει φυσιολογικα

Εκανα παλι fdisk, format με dos 5. Αξιζει να επισημανουμε εδω οτι οι περισσοτερες SD και CF καρτες θα χρειαστουν ενα fdisk /mbr πριν μπορεσουν να bootαρουν dos.

Συνδεσα την καρτα στο pc μου και εγραψα πεντε πραγματακια βιαστικα για να κανω καμια δοκιμη, ολα αψογα. (Εδω ειμαστε στις 6 ωρες χοντρικα)

Προβλημα δευτερο.

Αφου εμεινα ικανοποιημενος οτι η καρτα δουλευει σωστα στο tweener, μεταφερω ολο το πακετο στο Samsung.

Τα συνδεω ολα, το βαζω μπροστα χαρουμενος και η ανταμοιβη μου ηταν ενα: E0000h Optional ROM bad checksum: και ενας δεκαεξαδικος αριθμος. :shake:

Reboot, το ιδιο μηνυμα λαθους, παντα διαφορετικος αριθμος.

Αλλαζω διευθυνση στην rom, το ιδιο (απλα με την νεα διευθυνση στο μηνυμα λαθους). Το εκανα αυτο 2-3 φορες χωρις αποτελεσμα.

Παιζω με το CSEL, καμια διαφορα.

Δοκιμαζω ολα τα slots του backplane, καμια διαφορα.

Ξαναβαζω το ic που ειχα βγαλει το απο backplane (δειτε εδω για τις περιπετειες μου με το Samsung), παιζω με τα δυο jumpers απο το backplane, καμια διαφορα.

Μεταφερω το 3.5'' floppy στο samsung και δοκιμαζω να ξαναflashαρω το firmware του XT-IDE. Αποτυγχανει στο verify.

Ξαναφερνω το πακετο στο tweener, δεν δουλευει τιποτα, το flash συνεχιζει να αποτυγανει στο verify. :points:

Χτυπαω την κεφαλα μου στον τοιχο και κανω ενα ακομα reflow με το hot air station, τωρα στην περιοχη που δεν ειχα κανει πριν. :banghead:

Το flashαρισμα επιτυγχανει στο tweener. Μεταφερω ολο το πακετο στο Samsung, ολα δουλευουν τελεια. (Εχει περασει αλλη μιαμιση ωρα).

2013-10-06-01h35m26-jpg.204604


Εδω μπορω να πω οτι το project XT-IDE rev 01 ολοκληρωθηκε με επιτυχια! :cheers: :award: :hurrah: :happyjump:

Οσο σκεφτομαι τα δυο XT-IDE rev 02 και το XT-CF-Lite V4 που με περιμενουν, μου κοβωνται τα ηπατα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλη δουλεια :thumbup: (με λιγη ταλαιπωρια βεβαια,αλλα χωρις ταλαιπωρια δεν γινεται τιποτα...)-και να λες καλα που εχεις και τον θερμο αερα...

Ερωτηση:στο XT-CF-lite θα πρεπει κολλησεις εσυ τον κονεκτορα της CF???:nervous::animeek::eek:
 
Γενικα ναι, αλλα επειδη επεσα γονατιστος και τον παρακαλεσα, μου τον κολλησε το παλικαρι που τα δινει.

40-somi_1606.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια στα χέρια σου freaktmp και χαρά στην υπομονή σου!
 
Εκπληκτική δουλειά!!!

Να δω που θα βρω και εγώ μία... Έχω φάει τον κόσμο!!!
 
Πριν 1 χρονο ειχα πει να τελειωσω τις 2 XT-IDE rev.2 καρτες που εχω. Αν και ειναι σχεδον ετοιμες περιμενω ακομα ενα εξαρτηματακι για τις ολοκληρωσω.

Εν τω μεταξυ ανακαλυψα οτι καποια στιγμη ειχα προμηθευτει και δυο Lo-tech ISA CompactFlash Adapter revision 2 και τις ειχα εντελως ξεχασει. Ειπα να τις βαλω μπροστα να φευγουν και αυτες.

Οι συγκεκριμενες καρτες ειναι μια ριζικη ανασχεδιαση του κλασσικου XT-IDE design, χρησιμοποιουν δραματικα λιγοτερα στοιχεια και εχουν πολυ μικροτερες πλακετες. Παρολο που λεγονται CompactFlash εχουν κανονικο IDE βυσμα. Ειναι through hole, με optional SMD εξαρτηματα στο πισω μερος της πλακετας που προσθετουν συμβατοτητα με το 8ο slot του IBM XT και λειτουργικοτητα LED. Επειδη δεν εχω τα απαραιτητα αναλωσιμα για SMD κολλησεις, για την ωρα θα μεινω στο through hole μερος της κατασκευης. Μελλοντικα βλεπουμε.

Η ποιοτητα κατασκευης των πλακετων ειναι εξαιρετικη και τα μεγαλα επιχρυσωμενα pads κανουν τις κολλησεις ευχαριστηση. Σιγουρα ειναι ενα κλικ ανωτερες απο αυτες του Andrew Lynch. Η συναρμολογηση δεν χρειαζεται πανω απο 10-15 λεπτα.

2014-07-20-02h53m17.JPG

Ελπιζω οτι με αυτες τις καρτες θα εχουμε λιγοτερα παρατραγουδα απ' οτι με τις αλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφου ηρθαν ολα τα εξαρτηματα και τσακωσα και 2 καλωδια με βυσματα για floppy απο καμενα τροφοδοτικα, οι controllers ειναι ετοιμοι.

2014-07-30-18h03m42.JPG

Αφου απενεργοποιησα τον onboard controller, εβαλα τον πρωτο στο tweener μου, πηρα μια βαθια ανασα και πατησα το κουμπι.

Ο υπολογιστης ξεκινησε χωρις προβλημα. Εκανα boot απο δισκετα και flashαρα το bios, ακολουθωντας τις οδηγιες του δημιουργου. Κανενα προβλημα εως εδω.

2014-08-03-17h11m33.JPG

Συνδεω τον CF adapter με μια CF 2gb και της δινω ρευμα απο τον controller.

2014-08-03-17h23m33.JPG

Μια δευτερη βαθυτερη ανασα και: τεραστια επιτυχια!!! Ολα λειτουργουν κανονικα.

2014-08-03-17h20m41.JPG

Δευτερος γυρος με την δευτερη καρτα, ομοιως κανενα απολυτως προβλημα! Δεν θα μπορουσε να εχει παει καλυτερα.

Τελικα αυτες οι καρτες ειναι εξαιρετικες και προτεινονται για οσους φιλους θελουν να βαλουν CF στο XT τους!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλή λύση! Καρτούλα που πιάνει λιγότερο χώρο και είναι εγγυημένα συμβατή με CF. Επίσης σημαντικό ότι δεν ταλαιπωρεί και το τροφοδοτικό με τα έξτρα αμπέρ που απαιτεί ο σκληρός δίσκος... Μπράβο, ίσως να το δοκιμάσω. Από κόστος?
 
5 ευρω συν εξοδα αποστολης η σκετη πλακετα, 20 ευρω συν εξοδα αποστολης η πλακετα μαζι με ολα τα εξαρτηματα.
 
Πολύ οικονομικό. thanx

freaktmp είπε:
5 ευρω συν εξοδα αποστολης η σκετη πλακετα, 20 ευρω συν εξοδα αποστολης η πλακετα μαζι με ολα τα εξαρτηματα.
 
Επειδή είδα από τις φωτογραφίες πως τα δοκίμασες σε "σύγχρονο" (=tweener) pc με pci κλπ, λειτουργούν και εκεί κανονικά? Είχα την εντύπωση πως θα μπορούσαν να flashαριστούν και να bootάρουν μόνο σε XT. Τσάμπα παιδευόμουν? :)
 
Τουλαχιστον στο δικο μου παιζει κανονικα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα