Σύνδεση πικαπ με PC?

masbass

RetroActive
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
327
Αντιδράσεις
3
Ήρθα στη δυσκολη ώρα που πρεπει να περασω κατι LP της μανας μου σε CD. Καθως εχω ηδη 2 πικαπ και μπορω να δανειστω κι ενα πολυ καλο απο φιλο που την ειδε DJ (δωματιου) και δεν το χρησιμοποιει, δεν θα θελα να παρω αλλο ενα πικαπ με εξοδο USB που βλεπω να παιζει. Υπαρχει καποιο μαραφετι που να συνδεεται στο out του πικαπ και να δινει αναλογη εξοδο;
 
Ναι. Λέγεται ενισχυτής. :D

Θέλεις κάποιον με είσοδο phono και έξοδο line out την οποία θα βάλεις στο line in του PC σου. Υπάρχουν και μείκτες που κάνουν την ίδια δουλειά.
 
Δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.

Απλά σύνδεσε το πικαπ με τον ενισχυτή σου και από εκεί κάνε σύνδεση με το line in της κάρτας ήχου. Μετά με κάποιο πρόγραμμα όπως Adobe Audition Κάνεις την ηχογράφηση / επεξεργασία.
 
Πιθανόν να μη χρειαστείς ούτε ενισχυτή. Τα πικάπ έχουν έξοδο RCA, οπότε μ' ένα καλώδιο μετατροπής του RCA σε mini-jack συνδέεις απευθείας στο PC στο line in. Πρόσεξε μόνο, επειδή το πικάπ έχει διαφορετική αντίσταση από τις υπόλοιπες συσκευές, μήπως δε γίνεται. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με πολύ χαμηλή ένταση εισόδου στην κάρτα ήχου.

Η πρόταση του ενισχυτή ή προενισχυτή phono είναι σίγουρα η καλύτερη για την ποιότητα του ήχου αρκεί να έχεις χώρο να τα στοιβάξεις όλα κοντά στο PC σου.

Αν έχεις NERO, διαθέτει το Wave Editor, όπου έχει και ένα φίλτρο καθαρισμού (βελτίωσης) του ήχου. Να θυμάσαι ότι θέλεις αρκετό χώρο, μιάς και η μετατροπή με αρκετά προγράμματα γίνεται σε wav file οπότε υπολογίζεις πολλά ΜΒ.

Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα προγράμματα, αν ψάξεις λίγο θα τα βρεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο. Πιστεύω ότι θα βρεις και freeware. Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα, κι έτσι δεν μπορώ να σου πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το Soundforge γίνεται πολύ καλή ηχογράφηση από line in και επεξεργασία για απομάκρυνση χρατσα-χρουτσα και λοιπόν βινυλιακών ήχων! Αν θες, να τους απομακρύνεις φυσικά. Όσο για τη σύνδεση, ενισχυτής χρειάζεται σίγουρα για σύνδεση με πικαπ. Το πικαπ στο phono και αν έχει έξοδο καλώς, αν όχι τότε από την έξοδο των ακουστικών στο line in.
 
Uninvited είπε:
Όσο για τη σύνδεση, ενισχυτής χρειάζεται σίγουρα για σύνδεση με πικαπ. Το πικαπ στο phono και αν έχει έξοδο καλώς, αν όχι τότε από την έξοδο των ακουστικών στο line in.
Για να το λέει, κάτι ξέρει παραπάνω...
 
Είναι γιατί η έξοδος του πικαπ είναι πολύ χαμηλή. Αν την στείλεις κατευθείαν στο line in του PC ακόμα και αν δυναμώσεις την εγγραφή στο τέρμα από την κάρτα ήχου θα είναι πολύ χαμηλά. Θα πρέπει να περάσει από ενίσχυση πρώτα. Νομίζω πάντως ότι υπάρχουν κάποια καινούρια πικαπ που βγάζουν σε κανονικό line out επίπεδο, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 
masbass είπε:
Ήρθα στη δυσκολη ώρα που πρεπει να περασω κατι LP της μανας μου σε CD. Καθως εχω ηδη 2 πικαπ και μπορω να δανειστω κι ενα πολυ καλο απο φιλο που την ειδε DJ (δωματιου) και δεν το χρησιμοποιει, δεν θα θελα να παρω αλλο ενα πικαπ με εξοδο USB που βλεπω να παιζει. Υπαρχει καποιο μαραφετι που να συνδεεται στο out του πικαπ και να δινει αναλογη εξοδο;
για την μετατροπη μαλλον ψαχνεις για κατι τετοιο

http://www.amazon.com/Behringer-U-CONTROL-UCA202-USB-Audio-Interface/dp/B000J0IIEQ

μην ξεχασεις βεβαια την προενισχυση των decks!!!
 
Ωραίο μηχανηματάκι μου φαίνεται αυτό το "ΨΑΘΙΝ". Τουλάχιστον στα χαρτιά. Αν κάποιος δεν έχει και δεν θέλει να αγοράσει ενισχυτή μόνο και μόνο για εγγραφές από βινύλιο φαίνεται σαν μία καλή λύση.
 
pitsunami είπε:
Για καλύτερα αποτελέσματα νομίζω πως είναι καλό ένας προενισχυτής σαν αυτό...http://cgi.ebay.com/YAQIN-MS-11B-MM-RIAA-Pre-Amplifier-preamp-for-turntable_W0QQitemZ270517409611QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3efc18174b
Δες κι αυτόν που τον έχω και φωτό στο site.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=627&pictureid=11189

Κοστίζει γύρω στα 85 με 95 ΕΥΡΩ καινούργιος και τον βρίσκεις εύκολα.

Καλύπτει και τους δύο τύπους κεφαλών MC και MM και έχει καταπληκτικό αποτέλεσμα σε πολύ σούπερ τιμή. Αν δεν έχεις πρόβλημα για το έξτρα κόστος αξίζει...
 
Καλά ρε παιδιά δεν είναι ανάγκη να αγοράσει τόσα πράγματα. :p

Αφού έχει και φίλο Dj προφανώς θα υπάρχει και κάποιος ενισχυτής. Τον παίρνει, συνδέει πάνω το πικαπ το βάζει στo line in της κάρτας ήχου του, βάζει και κάποιο πρόγραμμα και τέλος.
 
Βρε παιδιά, ο φίλος δεν θέλει να στήσει στούντιο μετατροπής βινυλίων χεχε...

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι πριν από εμένα, για να συνδέσεις το πικάπ χρειάζεται 100% ενίσχυση.

Ένας απλώς προενισχυτής σήματος των 25ευρώ από οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών θα σου κάνει τη δουλειά σου. Και εγώ ένα τέτοιο χρησιμοποιώ....

Με κάποιο πρόγραμμα sound editing μπορείς να σηκώσεις τις στάθμες αν σου φαίνεται πολύ χαμηλή η ένταση, αν και δεν το νομίζω.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη φθηνή και δοκιμασμένη λύση εδώ και πάνω από 3 χρόνια και απολαμβάνω τους δίσκους μου σε οποιαδήποτε πηγή.

Τα πικάπ με usb δεν αξίζουν τα λεφτά τους έχουν πλαστικές ψευτοβελόνες που μόνο ζημιά θα κάνουν στο βινύλιο.
 
Εφόσον έχεις και 2 πικάπ, γιατί δέν παίρνεις ένα φθηνό μίκτη να γίνεις και εσύ Dj δωματίου (σάν το φίλο σου) ? Ετσι θα έχεις και προενίσχυση, αλλά και την δυνατότητα να κάνεις πάρτυ μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών !!! Υπάρχουν μερικοί φτηνοί μίκτες με απλές λειτουργίες, σύν το ότι έχεις και Equaliser για να κάνεις μικροδιορθώσεις. Κάνε μια βόλτα στην Ομόνοια και με κανα 40άρι ευρώ είσαι μια χαρά με έναν απλό δικάναλο.

Για software θα χρειαστείς κάτι σάν το Audacity, γράφεις μονοκοπανιά όλη την πλευρά του δίσκου, και μετά κόβεις τα κομμάτια πολύ απλά με selection και trim (και φυσικά μετά κάνεις απευθείας export σε mp3). Ξηγιέσαι και ένα normalise και είσαι άρχοντας. Άν έχεις δισκάκια με πολύ "χρούτσου-χρούτσου" θα χρειαστείς κάτι καλύτερο, όπως το Clean! της Steinberg. Και μιάς και μιλήσαμε για Clean, κάνε και μιά μπουγάδα τα βινύλια πρίν ξεκινήσεις να γράφεις, με μπόλικη σαπουνάδα - χλιαρό νερό και μαλακό σφουγγαράκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τον αλλο τον λεω dj δωματιου γιατι πηγε τα πηρε, μαζεψε και βινυλιο και... τα κοιταει. Η καλυτερη λυση που βλεπω ειναι εκεινο το audio interface. Απ την αλλη, το πικαπ που εχω εδω ειναι ενα dual με ενσωματωμενο ενισχυτη (δινει κατευθειαν σε μικρα ηχεια), ισως το βαλω αυτό που εχει καινουργια κεφαλη κιολας με κανα audio προγραμμα και δοκιμασω ετσι. Υπαρχει κανα προγραμμα να κανει detect τα κενα κλπ;
 
Other_Reality είπε:
Εφόσον έχεις και 2 πικάπ, γιατί δέν παίρνεις ένα φθηνό μίκτη να γίνεις και εσύ Dj δωματίου (σάν το φίλο σου) ? Ετσι θα έχεις και προενίσχυση, αλλά και την δυνατότητα να κάνεις πάρτυ μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών !!! Υπάρχουν μερικοί φτηνοί μίκτες με απλές λειτουργίες, σύν το ότι έχεις και Equaliser για να κάνεις μικροδιορθώσεις. Κάνε μια βόλτα στην Ομόνοια και με κανα 40άρι ευρώ είσαι μια χαρά με έναν απλό δικάναλο.
Για software θα χρειαστείς κάτι σάν το Audacity, γράφεις μονοκοπανιά όλη την πλευρά του δίσκου, και μετά κόβεις τα κομμάτια πολύ απλά με selection και trim (και φυσικά μετά κάνεις απευθείας export σε mp3). Ξηγιέσαι και ένα normalise και είσαι άρχοντας. Άν έχεις δισκάκια με πολύ "χρούτσου-χρούτσου" θα χρειαστείς κάτι καλύτερο, όπως το Clean! της Steinberg. Και μιάς και μιλήσαμε για Clean, κάνε και μιά μπουγάδα τα βινύλια πρίν ξεκινήσεις να γράφεις, με μπόλικη σαπουνάδα - χλιαρό νερό και μαλακό σφουγγαράκι.

σωστός ο other reality...απλώς αν πας για φθηνό μείκτη...να βεβαιωθείς ότι έχει ενσωματωμένη προενίσχυση γιατί δεν έχουν όλοι ;)
 
Εφόσον έχει ενσωματωμένο προενισχυτή τότε απλά σύνδεσε το με καλώδιο στο line in σου. Δεν χρειάζεσαι ούτε audio interfaces ούτε να δώσεις extra λεφτά για κάτι που κάνεις σαν χομπίστας.

Εντάξει τα κενά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα. Αμα τα περάσεις σαν 1 track στον υπολογιστή βλέπε που τελειώνει το κάθε κομμάτι και χώριζε το. Δεν είναι τίποτα. Εξάλλου πόσα tracks να έχει κάθε πλευρά βινυλίου 5 - 6 max; Δεν είναι και μεγάλος κόπος :)
 
masbass είπε:
τον αλλο τον λεω dj δωματιου γιατι πηγε τα πηρε, μαζεψε και βινυλιο και... τα κοιταει. Η καλυτερη λυση που βλεπω ειναι εκεινο το audio interface. Απ την αλλη, το πικαπ που εχω εδω ειναι ενα dual με ενσωματωμενο ενισχυτη (δινει κατευθειαν σε μικρα ηχεια), ισως το βαλω αυτό που εχει καινουργια κεφαλη κιολας με κανα audio προγραμμα και δοκιμασω ετσι. Υπαρχει κανα προγραμμα να κανει detect τα κενα κλπ;
εφόσον έχεις πικάπ με ενσωματωμένο ενισχυτή δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι...

σύνδεσε ένα καλώδιο από την υποδοχή ακουστικών του πικάπ/ενισχυτή με την υποδοχή του line/mic In του υπολογιστή σου και καθάρισες ;)
 
πείτε μου ότι υπάρχει τρόπος να συνδεθεί και μαγνητόφωνο (παλιό όχι με κασέτες αλλά με μαγνητοταινίες - μπομπίνες) με pc !!! είναι B&O

και συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά συγκινήθηκα
 
Clemence είπε:
πείτε μου ότι υπάρχει τρόπος να συνδεθεί και μαγνητόφωνο (παλιό όχι με κασέτες αλλά με μαγνητοταινίες - μπομπίνες) με pc !!! είναι B&O
και συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά συγκινήθηκα
τα περισσότερα μπομπινόφωνα έχουν προενίσχυση οπότε λογικά από την έξοδο στο line/mic in του pc... ;)

Αν δεν είσαι σίγουρος τσέκαρε τα specs του μηχανήματος που έχεις ή δώσε κάνα λινκ να σου πω ;)
 
Πίσω
Μπλουζα