Τάο-Τάο (Taotao)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Τάο-Τάο (Taotao, 1983, Ιαπωνικής παραγωγής, 52 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Δευτέρα 15/7/1985



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τάο_-_Τάο

Δεν θυμάμαι να έχει δικό του θρέντ (έψαξα) ίσως όμως να το έχουμε ξαναναφέρει

"Tρέχουν, γάργαρα νερά, λούλούδια όλο ομορφία, εκεί που ζει ο φίλος μας... Είναι ο Ταο Ταο, γειά σου Ταο Ταο", κάπως έτσι πήγαινε το τραγούδι τίτλων της σειράς κιν. σχεδίων η οποία είχε να κάνει με ένα μικρό αρκουδάκι πάντα και την μητέρα του (την φωνή της μητέρας την έκανε η Αιμιλία Υψηλάντη)

Παιζότανε περίπου στα 83 με 84 από ερτ

Ήτανε ΓερμανοΙπαωνική παραγωγή του 1983

http://www.imdb.com/title/tt0313133/fullcredits#cast

http://www.serienoldies.de/main/serie_detail.php?id=189

[edit] To video έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]

εδώ η εισαγωγή στα γαλλικά

(τέλεια ακούγεται το τραγούδι)

[edit] To video έχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]

(και εδώ με ένα ολανδό στο τραγούδι, αλλά με τεράστια διαφορά στην ποιότητα της κόπιας (εικόνας)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι Dominion! Ενα ακομα πολυ γλυκο και τρυφερο παιδικο, οτι πρεπει δηλαδη για παιδακια, και εντελως εκτος κλιματος στην σημερινη εποχη.

Αν θυμαμαι καλα, το τραγουδακι πηγαινε οπως το λες Dominion:

Tρέχουν, γάργαρα νερά, λούλούδια όλο ομορφία, εκεί που ζει ο φίλος μας...o Tαο Ταο, φιλε Ταο Ταο, ελπιδες θα βρεις στην ζωη ξανα, μικρουλη φιλε προσεχε καλα...

Κατι ειχε συμβει και ειχε πεθαινει η μητερα του σε ενα επεισοδιο...

Η φωνη της Αιμιλιας Υψηλαντη εχει γραψει στην μνημη μου. Υπεροχη φωνη...
 
Κι'αυτό μ'αρεζε και το έβλεπα αρκετά.

Αναρωτιέμαι, με τόοοοσες 1000δες σειρές κιν. σχεδίων που βλέπαμε στα 80's που βρησκαμε χρόνο για σχολείο, διάβασμα παιχνίδι... :)

Πάντως ορισμένοι εδω πέρα εχούν βαριάς μορφής προγονοπληξία τηλε-σειρών των '80s! Oxι τιποτ'άλλο αλλά η ασθένεια είναι και μεταδοτική! :)
 
Ταο Ταο, το μικρό αρκουδάκι πάντα

Την θυμάται άραγε κανείς αυτή τη σειρά; Μ'άρεσε πάρα πολύ όταν ήμουν μικρή και την έδειχνε η ΕΡΤ γύρω στο 1985. Αφορούσε το μικρό αρκουδάκι πάντα Ταο Ταο και τη φιλενάδα του την μαϊμουδίτσα Κίκι. Πάντα αυτά τα δυο κάποια σκανδαλιά σκαρώναν, τα μάλωνε η μαμά της Κίκι και η μαμά-Πάντα τους έλεγε κάποιο παραμύθι ή σχετική διδακτική ιστορία. Χαρακτηριστικά θυμάμαι 3 από αυτές. Το γιατί το φίδι δεν έχει πόδια, τις 3 βατραχίνες που ζουν στο φεγγάρι και μια άλλη για 2 πουλιά που δεν τα άφηναν να παωτρευτούν!

Η εισαγωγή που μας έδειχναν ήταν η γερμανική νομίζω, οπότε τη βρήκα και σας παραθέτω το λινκ!

http://uk.youtube.com/watch?v=NW7ZN4Uc2a8
 
Χμμ... δεν σκεφτηκα να το ψάξω στα άλλα, οπότε αν μπορεί καποιος μοδ να σβήσει το thread μου plz! :)

Όχι απλά το θυμάμαι, το λάτρευα!! 'Ηταν τόσο γλυκούλια! Το μικρό αρκουδάκι πάντα Ταο Ταο και η φιλενάδα του η μαϊμουδίτσα Κίκι. Πάντα αυτά τα δυο κάποια σκανδαλιά σκαρώναν, τα μάλωνε η μαμά της Κίκι και η μαμά-Πάντα τους έλεγε κάποιο παραμύθι ή σχετική διδακτική ιστορία. Χαρακτηριστικά θυμάμαι 3 από αυτές. Το γιατί το φίδι δεν έχει πόδια, τις 3 βατραχίνες που ζουν στο φεγγάρι και μια άλλη για 2 πουλιά που δεν τα άφηναν να παντρευτούν. Μάλιστα θυμάμαι πως είχα στείλει τη μαμά μου σ'όλα τα παιχνιδάδικα της Κυψέλης να μου βρει ένα ΤάοΤάο! Τελικά η καήμενη είχε βρει μόνο μια μινιατούρα την οποία έλεγα μαμα-Πάντα.

Επίσης στην πρώτη δημοτικού είχα κασσετίνα Ταο Ταο, την οποία και θα ψάξω να βρω για να σας δείξω!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι κασετίνα δεν έχω αλλά στο blog μου έχω ένα μικρούλι πάντα που μιλάει ελληνικά...Σπεύσατε!
 
supersonic είπε:
Εγώ πάλι κασετίνα δεν έχω αλλά στο blog μου έχω ένα μικρούλι πάντα που μιλάει ελληνικά...Σπεύσατε!
supersonic darling να σε φιλήσω! Το επεισόδιο που θυμάμαι είναι ακριβώς αυτό! Το κοράκι που ήθελε να γίνει δρυοκολάπτης!!

Βρήκα και την κασσετίνα! :D

kassetinataotao.jpg
 
δεν το θυμαμαι καθόλου αυτό αλλά μου αρέσει πολυ το τραγουδάκι των τίτλων...
 
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (AMIGA,SPECTRUM,AMSTRAD,COMMODORE) ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΤΟ FLEAMARKET,KAI ΣΤΟ EBAY.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΑΒΡΙΗΛ
 
Φοβερη η κασετινα QueenofHearts!

Tις θυμαμαι αυτες τις κασετινες με το μεταλλικο ανοιγμα. Απλα καταπληκτικη :clap:
 
σενα επεισοδιο ειχε ανεβει ψηλα σενα καταρακτη να σωσει αν φιλο του νομιζω!!συγκλονιστικο!μακαρι να το βρουμε στα ελληνικα
 
Sorin είπε:
μακαρι να το βρουμε στα ελληνικα
Πολυ δυσκολο, νομιζω. Εκεινη την εποχη τα video δεν ηταν διαδεδομενα. Μιλαμε για πριν το 85. Και δεν νομιζω η ΕΡΤ να ξαναεβαλε την σειρα σε επαναληψη :nervous:
 
Παιδιά σας χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου.

Το ΤΑΟ ΤΑΟ έχει παιχτεί σίγουρα και μετά το 1985, το θυμάμαι χαρακτηριστικά.

Και μάλιστα το θυμάμαι 2 φορές, μία αρχές του '90 από κρατική τηλεόραση και λίγο αργότερα από ΕΤ3.

Πιστεύω πως κάτι μπορεί και να βρεθεί επομένως...
 
Σιγουρα παειχτηκε σε επαναληψη γιατι εγω το πρωτοείδα 1992 περίπου..
 
candy είπε:
Δυστυχως το connex που εχει ο ξαδερφος μου στην Θεσσαλονικη ειναι τρομερα αργο :icon_cry: για να κατεβασει το βιντεακι κανει χρονια...ζητω η Forthnet!

Πολυ καλη προσπαθεια Candy! Συνεχισε την καλη δουλεια :clap: :clap: :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα