Τάο-Τάο (Taotao)

Κόκορας / Σκίουρος - Γιώργος Βασιλείου

Μάγειρας / Κόραξ - Γιάννης Παπαιωάνου

Ποντικός - Ηλίας Πλακίδης

Μαμά Φάντασμα - Ματίνα Καρρά

Κα Ποντικίνα - Δήμητρα Δημητριάδου (ή Ματίνα Καρρά)

Μαμά Πάντα - Αιμιλία Υψηλάντη

Φωτία - ??? (πολύ ωραία φωνή)

Κόρη Φάντασμα - ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηταν αυτο το τραγουδι που ακουγαμε

Νομιζω πως πηγαινε καπως ετσι :

Τρέχουν, γάργαρα νερά

τα δέντρα, βγάζουνε κλαδιά

λουλούδια με τόση ομορφιά, (στο "ο" το τονιζε πολυ)

εκεί ψηλά, που ζεί, ο φίλος μας..

είναι ο Τάο τάο

φίλε Τάο τάο.

.............

εχει και αλλο που δεν θυμαμαι
 
Kαπου το τραγουδι ελεγε

...ο Ταο Ταο, μ'ολα του τα φιλαρακια...

Εχουμε DVD της κορης μου, αλλα καπου το εχει καταχωνιασει.

Οταν το βρω θα επανελθω με τους στιχους :)
 
παιδια αυτη ειναι η εισαγωγη που επαιζε
 
joe είπε:
παιδια αυτη ειναι η εισαγωγη που επαιζε
Joe δεν ηταν αυτη.. το θυμαμαι καλα

Αν ο DoctorGalifrean, εχει τα παλια ντιβιντι και βρει το τραγουδι, θα εχουμε και αποδειξεις.
 
Λορένα είπε:
Joe δεν ηταν αυτη.. το θυμαμαι καλα
Αν ο DoctorGalifrean, εχει τα παλια ντιβιντι και βρει το τραγουδι, θα εχουμε και αποδειξεις.
Eγω ρε παιδια αυτη θυμαμαι, λετε να κανω τοσο λαθος? Για να δουμε τι θα παιξει ο Ντοκτορας...
 
Τρέ-χουν γάργαρα νερά

λουλού-δια όλο ευωδειά

εκεί

που ζει

ο φι-λος μας

ειν' ο Ταο Τάο

φίλε Τάο Τάο ...

Το θυμάμαι αυτό γιατί το τραγουδούσαμε στην Α' Λυκείου και μόλις φτάναμε στο "ειν' ο Τάο Τάο" το γυρνάγαμε σε hard rock και χτυπιώμασταν.
 
Πράγματι καταπληκτική σειρά . Δυστηχώς θυμάμαι τις εικόνες από την εισαγωγή (ιδίως τα πανέμορφα πουλιά που σηκώνονται στον αέρα) , αλλά η μουσική δεν μου θύμισε τίποτα . Πάντως έχω ξαναδεί παλιές παιδικές σειρές όπου τα τραγούδια στο ξεκίνημα ήταν δαφορετικά . Πιθανολογώ πως αυτό οφειλόταν στους διαφορετικούς κύκλους επισοδείων .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο amigabill :clap: έτσι πηγαινε το τραγουδι :) , και ακολουθουσε και δευτερο στιχακι με τα δεντρα

Τα δεντρα βγαζουνε κλαδια

χαριζουν τοση ομορφια

εκει που ζει ο φιλος μας κτλ κτλ

και υπηρχε και μια καταληξη θυμαμαι, στο περιπου .. :

μικρου-λη

φιλε προσεχε πο-λυ
 
Τάο Τάο και Κίκι σε ντοσιέ μου, που χρονολογείται γύρω στο 1985-86.
 
Ένα από τα πιο τρυφερά κινούμενα σχέδια που παρακολουθούσα την περίοδο που πήγαινα στο νήπιο! Τότε όταν οι γονείς μου με πήγαν σε ένα μαγαζί για να διαλέξω την πρώτη μου σχολική τσάντα, εγώ διάλεξα τη τσάντα με τον Taotao! Ωραίες αναμνήσεις!
 
Παροτι την εβλεπα, το κονσεπτ των σειρων "ιστορίας πλαισίου" πάντα μου τη σπάγανε. Ιστορία πλαισίου είναι όταν το 99% της ιστορίας είναι μόνο αφήγηση που κάνουν οι "πρωταγωνιστές" (και όχι ιστορία που αφορά τους ιδιους τους πρωταγωνιστές)

Πχ. Όπως έβλεπα τη σειρά "Ποπάυ" και είχε ιστορίες με τον Ποπάυ, έτσι περίμενα και η σειρά "Τάο-Τάο", με τραγούδι που μιλούσε για τον Τάο-Τάο και εισαγωγή με σκηνές απο τον Τάο-Τάο, να είχε τις περιπέτειες του Τάο-Τάο.

Αντίθετα ο μικρούλης Τάο-Τάο καμία σχέση δεν είχε με τη σειρά, οπως και το όμορφο γλυκό τραγουδάκι δεν ειχε καμία σχεση με το πραγματικό θέμα της σειράς που ήταν τα παραμυθια της μαμας του Τάο-Τάο. Θα μπορούσε κάλλιστα η σειρά να λέγεται πχ και "Τα Παραμύθια της Γιαγιάς Πάντα" :xm:

Συγνωμη για την υστερία μου, αλλά πραγματικά, παιδάκι ακόμα ένιωθα οτι έπεftα θύμα "παραπλανητικού μάρκετινγκ" με τετοιες ιστοριες :points:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδου οι στιχοι :

Μεσα στα δεντρα τα πυκνα

Και τα ασημενια τα νερα

Φυτρωνουν ανθη ευωδιαστα.

Χρωματα ομορφα παντου

Και ασπρα πουλια ψηλα πετουν,

Τα παντα ειν'ειρηνικα.

Εδω ζει ο Ταο Ταο

μ'ολα του τα φιλαρακια,

Και με τη μαμα του τη σοφη.

Ταο Ταο ολοι σ'αγαπουν πολυ.
 
DoctorGaligrean αυτα ειναι τα λογια του προσφατου τραγουδιου, δεν ειναι αυτο το τραγουδακι που ακουγαμε παλια, αλλα η νεα εκδοχη του.
 
Γιατι, υπαρχει και προσφατο?? Τα επεισοδια παντως ειναι τα παλια. Γιατι το επεισοδιο που το εχει, αυτο που ο Θεος φτιαχνει να ζωα χωρις ποδια, το θυμαμαι κι εγω απο μικρος.
 
Λοιπον.. το παρακατω βιντεακι, ειναι απο την μεταγλωττιση της ΕΡΤ. Προσεξε την φωνη της μαμας παντα απο τα 4.15 λεπτα (ειναι μιας γνωστης ηθοιποιου, που εχει παιξει και σε μια ταινια με τον Κωνστανταρα)

(αυτο βλεπαμε εμεις)



και αυτο το βιντεο ειναι απο καποια νεα μεταγλωττιση (ειναι σιγουρα αλλη η φωνη στο 6.49)

http://www.youtube.com/watch?v=Qe_GCCxOK3o&feature=related

Λογικα αφου εγινε και δευτερη μεταγλωττιση, οι στιχοι του τραγουδιου αλλαξαν. Το τραγουδι που αναφερθηκε και στο βιντεο, αλλα και σε στιχους ειναι το νεο.

Το παλιο, ειναι αυτο που ειπε ο amigabill και συμπληρωσα εγω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκ! Ναι, μαλλον εγινε δευτερη μεταγλωτιση.
 
Είν 'ο Τάο-Τάο

Γειά σου Τάο-Τάο

Παγίδες έχει η ζωη συχνά

Μικρούλη φίλε πρόσεξε καλά

Εγώ αυτό θυμάμαι μόνο από το τραγουδάκι πάντως...
 
λοιπόν, στους τίτλους τέλους ακούγεται:

Γειά σου___Τάο - Τάο

Φίλε______Τάο - Τάο

Παγίδες___ έχει η ζωή συχνά

Μικρούλη__ φίλε έχε γειά χαρά!

μπορώ να επιβεβαίωσω μόνο το τραγουδάκι του τέλους διότι έχω σώσει μόνο το μισό απο ένα επισόδειο σε vhs (απο την τότε ΕΡΤ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα