Ταινίες με αφήγηση - πρόλογο - επίλογο

Ο Χαρρυ Κλυνν στην ταινια "τα 201 καναρινια" προλογιζει την ταινια και παρουσιαζει τους συμπρωταγωνιστες του

201 kanarinia.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην τανία "κατηγορώ τους ανθρώπους" την ιστορία αφηγείται ο εισαγγελέας Νίκος Κούρκουλος

Στην ταινία "΄Ενας Βέγγος για όλες τις δουλιές" αφηγείται ο Ανδρέας Μπάρκουλης

Τις ταινίες "τετι μποι αγάπη μου" , "ο τσαρλατάνος" και " βοηθεια ο Βέγγος φανερός πρακτωρ 000" προλογίζει ο Στάυρος Ξενίδης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο πράγμα η αφήγηση του πρωταγωνιστή, σα να διηγείται το φλας μπακ της ίδιας του της ζωής κι άλλο ο τρίτος που δεν συμμετέχει καθόλου στην δράση.

Στην πρώτη κατηγορία, για θυμήστε μου, ο Φούντας στο "Πυρετός στην Άσφαλτο" αφηγείται; Θυμάμαι πάντως πως η ταινία αρχίζει, πολύ δυνατά με το που πηγαίνει και βρίσκει τη γυναίκα του στην παιδική χαρά όπου περνάει όλη της τη μέρα. Κάπως σ' αυτό το στυλ ταιριάζει και η διήγηση του Γεωργίτση στην κοπέλα του παγκακίου στο "Όλγα αγάπη μου".

Αξεπέραστος κλασικός αφηγητής βεβαίως ο Δημήτρης Μυράτ στην "Κάλπικη Λίρα". Ιδίως το κομμάτι που ενώνει την προτελευταία με την τελευταία σκηνή Χορν - Λαμπέτη διηγούμενος ήρεμα τις χωριστές ζωές τους με κάνει πάντοτε και ψιλοβουρκώνω. "Η ζωή έχει τον δικό, πιο δραματικό τρόπο, τον οδοστρωτήρα του χρόνου".
 
Ο Δημητρης Καλλιβωκας προλογιζει την ταινια Η γυναικα μου τρελαθηκε. Δεν εμφανιζεται, απλως ακουμε τη φωνη του.
 
Στην ταινια "η Αθηνα τη νυχτα" αφηγειται ο Σταυρος Ξενιδης,δε συμμετεχει απλα τον ακουμε σε ολη τη διαρκεια της ταινιας να προλογιζει σχετικα με το τι προκειται να δουμε την καθε φορα

Στην ταινια "τα διδυμα" ο Σταυρος Ξενιδης ξεκινα την αφηγηση του λιγο μετα την υιοθετηση του Μπουλη Χατζηφρυδη και μας εξηγει πώς μεγαλωσαν τα δυο διδυμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε διάφορες ταινίες γραμμένες από τον Νίκο Φώσκολο, η ηρωίδα αφηγείται την ιστορία, π.χ. η Μαίρη Χρονοπούλου στο "Εν ονόματι του νόμου", η Αλίκη Βουγιουκλάκη στο "Υπολοχαγός Νατάσσα", η Ζωή Λάσκαρη στο "Αιχμάλωτοι του μίσους", η Γκέλλυ Μαυροπούλου στο "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές".
 
Αν δεν κανω λαθος και στην ταινια "Μαρια της σιωπης" ακουμε κατα καποιο τροπο τις σκεψεις που κανει η Μαρια(Αλικη)
 
Στην ταινία "Η κοροϊδάρα" οι πρωταγωνιστές προλογίζουν την ταινία.
 
Ο Σταυρος Ξενιδης αφηγειται και στην ταινια "ποιος Θανασης" χωρις ομως να συμμετεχει με ρολο στην πλοκη του εργου
 
Είδα φως και μπήκα.

"Η Δούκισσα της Πλακεντίας",

"Άλλος για το εκατομμύριο",

"Ο Παλιάτσος"

Επίσης στο έργο "Η Άγνωστος" ακούγεται η φωνή του αφηγητή στο σημείο όπου η σύζυγος διωγμένη φεύγει νύχτα από το σπίτι...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλο θα ηταν να γραφουμε και το ονομα του αφηγητη και οχι μονο τους τιτλους των ταινιων
 
Quiz, αγαπητή μου.

Το άφησα να το βρεις...

Για την ταινία "Η Άγνωστος" δεν το ξέρω.

Επιπλέον, αυτή η σκηνή πρέπει να είναι σκηνοθετικά λανθασμένη :

ο αφηγητής αναφέρει ότι "έφυγε και χάθηκε μέσα στη νύχτα" ενώ φαίνεται να περπατά μέρα (!)

-
 
Αν και δεν ειδα ποτε την ταινια,συμφωνα με το σάιτ της ταινιοθηκης της Ελλαδος εδω ,αφηγητρια της ταινιας "δουκισσα της Πλακεντιας" ειναι η Δεσπω Διαμαντιδου

Στην ταινια "αλλος.. για το εκατομυρριο" προλογιζουν 1ος: ο Μιμης Φωτοπουλος πριν "πεσουν" τα γραμματα με τους τιτλους εναρξης της ταινιας

2ος: (καπου στα ενδιαμεσα των τιτλων εναρξης)εμφανιζεται ο Βασιλης Αυλωνιτης που λεει "μη μου πειτε οτι δεν τα βαριεστε τα γραμματα,εγω τουλαχιστον δεν τα διαβαζω ποτε μου.

Πώς ειπατε μανταμ; (απευθυνομενος στο κοινο/θεατες)

συμφωνειτε μαζι μου

μερσι μπιεν"

3ος: (αμεσως μετα το τελος της εμφανισης,στους τιτλους, των ονοματων με τους ηλεκτρολογους ) εμφανιζεται ο Γιαννης Γκιωνακης λεγοντας "ενδιαφεροντα πραματα ετσι; να μαθουμε ποιος ειναι ο ηλεκτρολογος Α',ο ηλεκτρολογος Β',ο ηλεκτρολογος Γ'..αυτα τα γραμματα με κανουν εξω φρενων"

4ος: (λιγο πριν το τελος των τιτλων)κανει την εμφανιση του ο Σταυρος Παραβας και λεει "τελειωνουμε; ε αντε λοιπον να δουμε και καμμια σκηνη

δεν ακουσα; (απευθυνομενος στο κοινο/θεατες)

εγω τι ρολο παιζω;

θα με δειτε σε λιγο"

5ος: (αμεσως μετα το τελος των τιτλων)εμφανιζεται ο ιδιος ο σκηνοθετης, ο Ορεστης Λασκος και λεει "επιτελους,τελειωσαν τα γραμματα.. και τωρα κυριες μου και κυριοι,σαν σκηνοθετης της ταινιας,θα σας πω μερικα λογια: η κωμωδια μου αυτη αρχιζει πολυ πολυ πρωτοτυπα: απο την Ακροπολη"

Τον Ορεστη Λασκο τον βλεπουμε να συμμετεχει στον επιλογο της ταινιας συνομιλωντας με εναν απ τους πρωταγωνιστες,τον Μιμη Φωτοπουλο

allosgiaekatomirio.jpg

Τελος απευθυνομενος στο κοινο

allosgiaek2.jpg,

ρωταει "και τωρα εσεις,τι θα κανατε; θα το δινατε πισω το εκατομμυριο ή δε θα το δινατε; δε μιλαει κανεις; καταλαβα... δε θα το δινατε...

αλλα ουτε κι εγω θα το 'δινα!! γεια σας"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά τα γράφεις.

Να συμπληρώσω μόνον ότι στην ταινία "Ο Παλιάτσος" (που πιθανόν δεν έχεις δει)

ο Σ. Παράβας παρουσιάζει τον εαυτό του και κάνει έναν εκτεταμένο πρόλογο.

-
 
Στην ταινια "η Κλεοπατρα ηταν Αντωνης" ακουμε την αφηγηση του Σταυρου Ξενιδη πριν ξεκινησουν οι τιτλοι εναρξης της ταινιας
 
attachment.php


αυτος ειναι ο αφηγητης της ταινιας "η χιονατη και τα 7 γεροντοπαλικαρα"

xionatik7gerontopalikara,afigisi.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Δημητρη Κουκη τον ειχα δει εντελως τυχαια στο κεντρο της Αθηνας, νομιζω στην οδο Ευριπιδου, γυρω στο 1983.

Περπαταγα μαζι με τη μητερα μου, και ηρθαμε φατσα με φατσα μαζι του. Εντυπωση μου εκανε το υψος του. Επιανε ανετα το 1,90.

Η ταινια που μου εχει μεινει περισσοτερο απο αυτον τον ηθοποιο ειναι το Ξυπνα Βασιλη, οπου ο Κουκης κραταγε το ρολο του σνομπ μπατλερ της Ναθαναηλ.
 
bambinella 100 είπε:
Τον Δημητρη Κουκη τον ειχα δει εντελως τυχαια στο κεντρο της Αθηνας, νομιζω στην οδο Ευριπιδου, γυρω στο 1983.Περπαταγα μαζι με τη μητερα μου, και ηρθαμε φατσα με φατσα μαζι του. Εντυπωση μου εκανε το υψος του. Επιανε ανετα το 1,90.

Η ταινια που μου εχει μεινει περισσοτερο απο αυτον τον ηθοποιο ειναι το Ξυπνα Βασιλη, οπου ο Κουκης κραταγε το ρολο του σνομπ μπατλερ της Ναθαναηλ.
attachment.php


εδω νομιζω φαινεται η διαφορα υψους με ολους τους υπολοιπους που χορευουν ενω αυτος περναει αναμεσα τους συνεχιζοντας την αφηγηση

xion.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα