Ταινίες με αφήγηση - πρόλογο - επίλογο

η φωνη που ακουγεται στο βιντεο

ειναι του αφηγητη της ταινιας "προδομενη αγαπη"
 
Στην ταινια "σχολη για σωφερινες" ακουμε τη φωνη δυο αφηγητων :

ποιοι να ειναι; :wait2:
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "σχολη για σωφερινες" ακουμε τη φωνη δυο αφηγητων.ποιοι να ειναι; :wait2:

Ο άνδρας που ακούγεται είναι ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομάτης.
 
miki-mik7 είπε:
Ο άνδρας που ακούγεται είναι ο ηθοποιός Βασίλης Μαυρομάτης.
σ ευχαριστω πολυ miki-mik7!! μενει τωρα να βρεθει ποιας ηθοποιου ειναι η γυναικεια φωνη που ακουγεται στην αφηγηση
 
Στην ταινια "στη θυελλα του παθους" απ οτι γραφει στους τιτλους εναρξης αφηγητης ειναι ο Αντρεας Ζησιματος sti8ielatoypa8ous.JPG

 
.....και ειναι ο Ανδρεας Ζησιματος.

Ενας θαυμασιος ηθοποιος που με το σπανιο ταλεντο και την εξαισια φωνη του, μας χαρισε αξεχαστους ρολους.

Πιο αγαπημενη μου στιγμη του, αυτη στο Γρουσουζη οπου υποδυεται το χαμενο ερωτα της Δαφνης Σκουρα και πατερα του παιδιου της.

http://www.35yearsntng.gr/final/pages/zisimatos.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
.....και ειναι ο Ανδρεας Ζησιματος.Ενας θαυμασιος ηθοποιος που με το σπανιο ταλεντο και την εξαισια φωνη του, μας χαρισε αξεχαστους ρολους.

Πιο αγαπημενη μου στιγμη του, αυτη στο Γρουσουζη οπου υποδυεται το χαμενο ερωτα της Δαφνης Σκουρα και πατερα του παιδιου της.

http://www.35yearsntng.gr/final/pages/zisimatos.html
σ ευχαριστω πολυ για την επιβεβαιωση bambinella!!

υπεροχη η φωνη του Ζησιματου
 
Στην ταινια "νυχτοπερπατηματα" αφηγητης ειναι ο Χρηστος Κατσιγιαννης,τουλαχιστον αυτο το ονομα αναφερεται στους τιτλους εναρξης στο "σπικαζ"

nixtoperpatimat.JPG

στο βιντεακι ακουμε και τη φωνη : [video=youtube;C6Erm-aM2xs]

 
Στην ταινια "ο Θυμιος στη χωρα του γελιου" εχουμε αφηγητη (δε γραφει ομως στους τιτλους εναρξης το όνομά του) και επιπλεον ο Κωστας Χατζηχρηστος προλογιζει,συμμετεχει στην ταινια και κανει και τον επιλογο οπως θα δουμε στα 2 βιντεακια :

[video=youtube;Ton-jZGzagA]

επιλογος
 
αφηγητης στην ταινια "αγαπη γραμμενη με αιμα" ειναι αυτος που ακουμε στο βιντεακι : [video=youtube;UiV-JOnMJKU]

 
Στην ταινια "ο χρυσος και ο τενεκες" αφηγητης ειναι μαλλον ο Αντρεας Φιλιππιδης,αυτον μου θυμιζει η φωνη που ακουμε στο βιντεακι :

 
Στην ταινια "η δοσατζου" βλεπουμε τον επιλογο της ταινιας απο τη Γεωργια Βασιλειαδου :

[video=youtube;pDGrz3-fWwE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στην ταινια "ο χρυσος και ο τενεκες" αφηγητης ειναι μαλλον ο Αντρεας Φιλιππιδης,αυτον μου θυμιζει η φωνη που ακουμε στο βιντεακι.
Ειναι σιγουρα ο Ανδρεας Φιλιππιδης.

Περα απο τη χροια της φωνης που μπορει να μοιαζει πολυ με μιαν αλλη και να ξεγελαστει κανεις, ειναι και ο τροπος της εκφορας του λογου.

Και εδω δεν υπαρχει περιθωριο για αμφιβολιες: Ανδρεας Φιλιππιδης, ξεκαθαρα.
 
bambinella 100 είπε:
Ειναι σιγουρα ο Ανδρεας Φιλιππιδης. Περα απο τη χροια της φωνης που μπορει να μοιαζει πολυ με μιαν αλλη και να ξεγελαστει κανεις, ειναι και ο τροπος της εκφορας του λογου.

Και εδω δεν υπαρχει περιθωριο για αμφιβολιες: Ανδρεας Φιλιππιδης, ξεκαθαρα.
ευχαριστω πολυ για την επιβεβαιωση bambinella :flower:
 
Μια διορθωση ηθελα να κανω στον τιτλο , ο σωστος ειναι "δοσατζου, επιχειρησις γαμπρος"

Αφηγηση εχουμε και στην ταινια "τα τρια μωρα"


Η φωνη της αφηγητριας μου θυμιζει λιγο εκφωνητρια διαφημισης..
 
katerinak είπε:
Η φωνη της αφηγητριας μου θυμιζει λιγο εκφωνητρια διαφημισης..
Aκριβως, katerinak! Γνωστοτατη φωνη ραδιοφωνικων διαφημισεων. Εδω η ιδια φωνη, μαζι με τη φωνη ενος αντρα, σε μια κινηματογραφικη διαφημιση απο τα τελη του '60.

LRkEKqsLgLK8pGz4iReR93w
 
bambinella 100 είπε:
Aκριβως, katerinak! Γνωστοτατη φωνη ραδιοφωνικων διαφημισεων. Εδω η ιδια φωνη, μαζι με τη φωνη ενος αντρα, σε μια κινηματογραφικη διαφημιση απο τα τελη του '60.

ευχαριστω πολυ ΒΒ για τις πολυτιμες οπως παντα πληροφοριες σου!!! μακαρι να γνωριζαμε και το ονομα της εκφωνητριας/αφηγητριας

οφτοπικ : παρατηρησα και τη συμμετοχη της Μπεττυ Λιβανου ,αφου η κινηματογραφικη διαφημιση ειναι απ τα τελη '60 πολυ πιθανον να προκειται για την πρωτη της τηλεοπτικη εμφανιση

attachment.php


στη διαφημιση της

εχω την εντυπωση οτι ηταν λιιιιιιιγο μεγαλυτερη απ αυτη του γαλακτος ΝΟΥΝΟΥ
attachment.php


betty.JPG

b1.JPG
 
Εμενα δε μου πολυφαινεται για Μπετυ Λιβανου στη διαφημιση Νουνου.

(Εκανα και ομοιοκαταληξια) :)
 
bambinella 100 είπε:
Εμενα δε μου πολυφαινεται για Μπετυ Λιβανου στη διαφημιση Νουνου.(Εκανα και ομοιοκαταληξια) :)
αφου δε σου πολυφαινεται τοτε σιγουρα δε θα ειναι αυτη

ωραια η ομοιοκαταληξια που εκανες ;)
 
Ο αφηγητης στην ταινια "οι βασεις και η Βασουλα" δεν ξερω ποιος ειναι,ακουμε ομως τη φωνη του στο παρακατω βιντεακι :

 
Πίσω
Μπλουζα