Ταινίες με αφήγηση - πρόλογο - επίλογο

Α, ωραία, μου λύθηκε η απορία, γιατί τον είδα σχετικά πρόσφατα σε μια ταινία κι αναρωτιόμουν πώς τον έλεγαν... συνηθισμένη παρουσία σε μικρούς ρόλους οπότε ποτέ δεν είχα προσέξει το όνομά του ας ήταν τόσο γνωστή φυσιογνωμία. Πολύ μορφωτικό φόρουμ το retromaniax.
 
O Δημητρης Κουκης εκτος απο ταινιες του '60 ειχε εμφανιστει και σε αρκετα "Θεατρα της Δευτερας" στα '70 και '80 με χαρακτηριστικο ρολο του ψυχοπαθη δολοφονου "Τζοναθαν Μπρουστερ" στο "Αρσενικο και παλια δαντελα"
 
Μετράει που στο τέλος της ταινίας Υιέ μου Υιέ μου λέει ο Κωνσταντάρας στο κοινό το:

 
mariadegrecia είπε:
Μετράει που στο τέλος της ταινίας Υιέ μου Υιέ μου λέει ο Κωνσταντάρας στο κοινό το:
φυσικα και μετραει και αυτη η περιπτωση mariadegrecia:)

ειναι ο επιλογος της ταινιας
 
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Δε μπορώ τώρα πρόχειρα να συνεισφέρω τίτλους και αφγητές. Θυμάμαι όμως το "κλασσικό" γενικό της Αθήνας, από Υμηττό ή Λυκαβηττό, και την επίσης "κλασσική" φράση του αφηγητή "Αθήνα. Μια μεγάλη πόλη..."

Σε ποιά ταινία είναι που ο αφηγητής λέει "άλλος κυνηγάει την τύχη του, άλλος κυνηγάει τον ποδόγυρο,..." και έχουν τη σκηνή με το χαρτονόμισμα που το τραβάνε με την κλωστή και κάποιος τρέχει από πίσω;

bambinella 100 είπε:
Η ταινια που μου εχει μεινει περισσοτερο απο αυτον τον ηθοποιο ειναι το Ξυπνα Βασιλη, οπου ο Κουκης κραταγε το ρολο του σνομπ μπατλερ της Ναθαναηλ.
Γιατί, ο μπάτλερ του στο "Ένας τρελός, τρελός Βέγγος"; Ξεσκεπάζει απότομα με μια πετσέτα την πιατέλα, ο Βέγγος γίνεται άσπρος από το φόβο του, και ο Κούκης του λέει :

- Θέλω να δω πώς ο κύριος θα φάει τον αστακό.

- Μα τρελός είσαι άνθρωπέ μου, αστακό δε μπορεί να φάει ούτε ο καρχαρίας !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δημήτρης Κούκης ήταν πάντως το όνομά του. Στην παραλήγουσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ, διορθώθηκε (κι όπως βλέπω, έμμεσα σε ανάγκασα και να..τονίζεις !)
 
Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να το αναφερω, και το ποστ σου μου εδωσε την ευκαιρια που ζητουσα. Το εχω δει παρα πολλες φορες τονισμενο στη ληγουσα.

Τωρα για το τονισμο που λες, οντως με εκανες να τονιζω, αλλα για ενα ποστ και μονο. :)

Βλεπεις, οσο και να θελω να συνηθισω να το κανω, ακομα δεν το εχω καταφερει. Μοναχα οταν γραφω στο χαρτι ειμαι ενταξει σ' αυτο το ζητημα.
 
Στην ταινια "η Αγνη του λιμανιου" ποιος ειναι ο αφηγητης που ακουμε στα 01:35λεπτα του βιντεο : http://www.youtube.com/watch?v=fjDa2SrmlXk :what:

Στην ταινια "ο Θυμιος τα χει 400" ο Χατζηχρηστος ειναι αυτος που κανει τον επιλογο της ταινιας

attachment.php


ο οποιος ως "Θυμιος Ταμτουλας" απευθυνομενος στο κοινο λεει: " κι υστερα σου λενε οτι δεν τα 'χω 400,εσεις που την ειδατε την ταινια: πληρωσα εγω τιποτας; ε; τιποτας! ε,λοιπον : Θυμιος και 400!!αμ πώς "

400.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "Ησαϊα μη χορευεις" αφηγητης ειναι ο Λαμπρος Κωνστανταρας ο οποιος πρωταγωνιστει στην ταινια

ξεχασα να πω οτι στην ταινια "Ο Θυμιος τα χει 400" υπαρχει και αφηγητης αλλα δεν ξερω ομως ποιος ειναι..

Η Γκελυ Μαυροπουλου στην ταινια "Η κυρια του κυριου" και αφηγειται και πρωταγωνιστει

Στην ταινια "Ζητειται τιμιος" αφηγειται στην αρχη καποιος που δεν αναγνωρισα τη φωνη του και αμεσως μετα συνεχιζει ο Μιμης Φωτοπουλος ο οποιος συμμετεχει στην ταινια.Μας διηγειται καθε φορα που ξεκιναει νεα ιστορια αλλα και κατα τη διαρκεια της,αλλοτε ακουμε μονο τη φωνη του κι αλλοτε συμμετεχει ενεργα στην εξελιξη της ιστοριας

Υπαρχει αφηγητης και στην ταινια "Όταν η πολις πεθαινει" αλλα δεν ξερω ποιος ειναι

Στην ταινια "Δυο αγαπες δυο κοσμοι" η Γκελυ Μαυροπουλου μας αφηγειται την ιστορια της και στο τελος για επιλογο μας λεει οτι ειναι ευτυχισμενη στο πλευρο του δευτερου συζυγου της μαζι με την κορη που απεκτησε απ τον πρωτο της συζυγο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Τις ταινίες "τετι μποι αγάπη μου" , "ο τσαρλατάνος" και " βοηθεια ο Βέγγος φανερός πρακτωρ 000" προλογίζει ο Στάυρος Ξενίδης
στην ταινια "τεντυ μπόι αγαπη μου" ο αφηγητης ειναι σιγουρα καποιος αλλος γιατι η φωνη που ακουμε στο παρακατω βιντεο δε μοιαζει καθολου μ αυτη του Σταυρου Ξενιδη:

[video=youtube;U1TCh-wBVnE]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια του 1962, Η Αθηνα τη νυχτα, αφηγητης ειναι ο Σταυρος Ξενιδης.

Η τοσο γνωριμη και ιδιοτυπη φωνη του μας μεταφερει στα χορευτικα κεντρα, στα θεατρα και στα καμπαρε μιας ομορφης, χαρουμενης πολης γεματης λαμψη και ζωη.

Ενα αποσπασμα της ταινιας με την καλλιγραμη Ελενη Προκοπιου:

 
bambinella για την ταινια "η Αθηνα τη νυχτα" το εχω γραψει εδω

συμφωνω κι εγω: η φωνη του Σταυρου Ξενιδη ειναι απ τις πιο χαρακτηριστικες
 
Ζητω συγνωμη!

Λαθος μου που δε διαβασα τις προηγουμενες σελιδες, αλλα ειναι καμποσες και τεμπελιασα. :)
 
bambinella 100 είπε:
Ζητω συγνωμη!Λαθος μου που δε διαβασα τις προηγουμενες σελιδες, αλλα ειναι καμποσες και τεμπελιασα. :)
δεν πειραζει :)

αλλωστε με την επαναληψη το εμπεδωνουμε καλυτερα :)
 
Στην ταινια "κυριακατικοι ηρωες" αφηγειται ο Γιωργος Καμπανελλης,τον βλεπουμε 2φορες σε ολη την ταινια αλλά δε συμμετεχει ενεργά:

attachment.php


εδω ειναι στην αρχη της ταινιας και μας λεει οτι ειναι αθλητικος συντακτης κι οτι θα μας διηγηθει την ιστορια των ηρωων

attachment.php


τον ξαναβλεπουμε λιγα λεπτα πριν το τελος ,πριν ξεκινησει να διηγειται τον επιλογο

kir.JPG

kiriak.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Χριστινα" αφηγητης ειναι αυτος που ακουμε στο βιντεο:

ποιος ειναι;
 
Ο αφηγητής στην ταινία "Χριστίνα" είναι ο Βύρων Πάλλης.
 
atanasio είπε:
Ο αφηγητής στην ταινία "Χριστίνα" είναι ο Βύρων Πάλλης.
ευχαριστω πολυ atanasio,ουτε που θα πηγαινε το μυαλο μου στον Βυρωνα Παλλη..
 
Πίσω
Μπλουζα