Ταινίες με δυσάρεστο τέλος

Κατερίνα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τη Γαϊτάνου. Πιάστηκα αδιάβαστος για τη συγκεκριμένη ηθοποιό!
 
atanasio είπε:
Κατερίνα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τη Γαϊτάνου. Πιάστηκα αδιάβαστος για τη συγκεκριμένη ηθοποιό!
atanasio ουτε κι εγω την ηξερα,σημερα την ανακαλυψα.. το ερωτημα ομως που γενναται ειναι γιατι το ονομα της λειπει απ τους τιτλους;

το εχετε ξανασυναντησει σε αλλη περιπτωση,δηλαδη να απουσιαζει ονομα καποιου πρωταγωνιστη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
το ερωτημα ομως που γενναται ειναι γιατι το ονομα της λειπει απ τους τιτλους;
Μήπως έχει χαθεί η αρχή των τίτλων έναρξης. Αφού είναι η πρωταγωνίστρια θα είναι το πρώτο όνομα που γράφει στους τίτλους μετά την εταιρεία παραγωγής. Εγώ αυτό το έχω δει σε αρκετές ελληνικές ταινίες. Με τα χρόνια μπορεί να χάθηκε ή να καταστράφηκε η αρχή των τίτλων έναρξης, στο σημείο που αναφέρεται το όνομά της.
 
Όντως, το όνομα της Δέσπως Διαμαντίδου λείπει από τους ηλεκτρονικούς τίτλους έναρξης της έκδοσης της ταινίας που κυκλοφορεί σήμερα από την εταιρεία "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος". Πρόκειται για παράλειψη. Στην αρχική εκδοχή της ταινίας που είχε βγει στους κινηματογράφους το 1963 υπήρχε το όνομα της Διαμαντίδου.
 
σ ευχαριστω πολυ bambinella,το πιο πιθανο ειναι να συνεβη αυτο που γραφει ο atanasio,αλλωστε η "Καραγιαννης-Καρατζοπουλος" εχει την ταση να πετσοκοβει τις ταινιες ενω αλλες φορες προσθετει ασχετα στοιχεια(σκηνες,μουσικη..) Για περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος,υπαρχει αντιστοιχο θρεντ...

rapide υπαρχει περιπτωση να ειναι ετσι οπως τα γραφεις,σ αυτο ομως μπορει να μας απαντησει μονο καποιος που ειδε παλια την ταινια

Για να επιστρεψουμε στο θεμα του θρεντ:

Στην ταινια "αμαρτωλα νειατα" πεθαινει ο Νικος (Κωστας Κουρτης)
attachment.php
,ενας απ τους πρωταγωνιστες

am.JPG
 
Στην ταινια "οι καθως πρεπει" πεθαινει η Μαρω Κοντου
 
H Eλενη Ανουσακη πεθαινει και ο Αλεξης Ζαννας αυτοκτονει στην ταινια "στη θυελλα του παθους"
 
Η Αννα (Ελλη Φωτιου) αυτοκτονει στην ταινια "Επιστροφη"
 
Στην ταινια "χωρις αυριο" η Τανια (Σοφια Αλιμπερτη) αν και εχει ογκο τελικα σκοτωνεται απο χτυπημα αυτοκινητου λογω απροσεξιας της τη στιγμη που διασχιζει το δρομο,θα μπορουσε να ζησει εστω λιγες μερες παραπανω.Προκειται για αλλη μια παρομοια περιπτωση σαν αυτη της Ελενας Ναθαναηλ στην ταινια "εκεινο το καλοκαιρι",ειχε και αυτη καρκινο αλλά τελικα πεθαινει επειδη μπλεκεται στα διχτυα(ηταν και εξασθενημενος ο οργανισμος της και δεν αντεξε το επιπλεον στρες) οταν πηγαινουν με τον Κομνηνο για καταδυσεις,ομοιως θα μπορουσε να ζησει λιγο παραπανω κι αυτη (εχει αναφερθει η ταινια αυτη σε προηγουμενο ποστ του παροντος θρεντ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Η Τινα (Τιτικα) Γαϊτανου ειναι αυτη : πληροφοριες για τις ταινιες που εχει παιξει βρισκουμε στο σάιτ Επισης το ονομα της δεν αναφερεται ουτε στη retrodb και το πιο παραξενο ειναι οτι ουτε στους τιτλους εναρξης υπαρχει τετοιο ονομα :eek: τι παραξενο ομως αφου αυτη ειναι η πρωταγωνιστρια..

ΥΓ: το screenshot ειναι απ την ταινια "το κοριτσι της αμαρτιας"
Επαναφέρω λίγο το θεματάκι για τους εξπέρ του ελληνικού κινηματογράφου! :)

Έχουμε ένα προβληματάκι και θέλουμε τη βοήθειά σας, παρακαλώ! :flower:
 
Τι εξακριβωση ζητατε δηλαδη; Αν η ηθοποιος λεγεται οντως Τινα Γαϊτανου;
 
Το πρόβλημά μας είναι ότι ο nasos (όπως και διάφορα sites) αναφέρουν ότι η ηθοποιός έπαιζε (και ότι πρωταγωνιστούσε μάλιστα, όπως λέει η Katerinak), αλλά:

(α) Δεν αναφέρεται καν στους τίτλους της ταινίας (αυτό, πρώτη φορά το βλέπω!)

(β) Δεν υπάρχει στα στοιχεία της RetroDB: ούτε στην καρτέλα της ηθοποιού, ούτε στην καρτέλα της ταινίας!...

Οποιαδήποτε βοήθεια, είναι ευπρόσδεκτη! :)

[edit] Για του λόγου το αληθές:

http://www.youtube.com/watch?v=xdOd3XMNWdA&feature=player_embedded
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Τι εξακριβωση ζητατε δηλαδη; Αν η ηθοποιος λεγεται οντως Τινα Γαϊτανου;
αν η Τινα (Τιτικα) συμμετειχε οντως στην ταινια "το κοριτσι της αμαρτιας"
 
D@redevil είπε:
(α) Δεν αναφέρεται καν στους τίτλους της ταινίας (αυτό, πρώτη φορά το βλέπω!)
σχετικα μ αυτο το ερωτημα εχει γινει σχετικη συζητηση εδω

στην ταινια "κοκκινα φαναρια" ξεχασαν να βαλουν στους τιτλους εναρξης το ονομα της Δεσπως Διαμαντιδου
 
Βεβαιως και η Τινα Γαϊτανου πρωταγωνιστησε στο Κοριτσι της αμαρτιας.

Την ξερω την ηθοποιο γιατι την εχω πετυχει αρκετες φορες σε διαφορα αθλια μελο του '60. Το παιδικο καναλι 0 - 6 συνηθιζε να προβαλει πολλα απο αυτα πριν απο οχτω - εννια χρονια, κι επειδη τοτε η κορη μου ηταν νηπιο, το παρακολουθουσα συχνα.

Την ηθοποιο αυτη την εχω δει ως πρωταγωνιστρια κυριως και μαλιστα τη θυμαμαι εντονα και σε ενα βουκολικο δραμα του οποιου ο τιτλος μου διαφευγει.

Στο κοριτσι της αμαρτιας ειναι αυτη λοιπον, οπως και σε πολλες αλλες ταινιες ακομα. Χαρακτηριστικη ειναι και η πολυ λεπτη, σχεδον μωρουδιστικη φωνη της.

Το γεγονος οτι η εν λογω ταινια δεν εχει το ονομα της ηθοποιου στη retrodb και αντιστροφα, εξηγειται απο το οτι το αρχικο κομματι των τιτλων δεν ειναι αυθεντικο. Δηλαδη οι λεξεις "πρωταγωνιστουν" και "Ανδρεας Μπαρκουλής" προστεθηκαν μεταγενεστερα. Υποθετω οτι αυτο το κομματι ειχε καταστραφει (κατι που εχω ξαναδει και σε αλλες παλιες ταινιες) και κανεις δε μπηκε στον κοπο να προσθεσει το ονομα που ελειπε γιατι δεν το γνωριζε. Φυσικα, αν ειχε περισσοτερη υπευθυνοτητα και περισσοτερη καλη θεληση, θα το ειχε βρει.

Λογικο λοιπον, στο σημειο αυτο η retrodb να ειναι ανενημερωτη.
 
bambinella 100 είπε:
Βεβαιως και η Τινα Γαϊτανου πρωταγωνιστησε στο Κοριτσι της αμαρτιας. Την ξερω την ηθοποιο γιατι την εχω πετυχει αρκετες φορες σε διαφορα αθλια μελο του '60. Το παιδικο καναλι 0 - 6 συνηθιζε να προβαλει πολλα απο αυτα πριν απο οχτω - εννια χρονια, κι επειδη τοτε η κορη μου ηταν νηπιο, το παρακολουθουσα συχνα.

Την ηθοποιο αυτη την εχω δει ως πρωταγωνιστρια κυριως και μαλιστα τη θυμαμαι εντονα και σε ενα βουκολικο δραμα του οποιου ο τιτλος μου διαφευγει.

Στο κοριτσι της αμαρτιας ειναι αυτη λοιπον, οπως και σε πολλες αλλες ταινιες ακομα. Χαρακτηριστικη ειναι και η πολυ λεπτη, σχεδον μωρουδιστικη φωνη της.

Το γεγονος οτι η εν λογω ταινια δεν εχει το ονομα της ηθοποιου στη retrodb και αντιστροφα, εξηγειται απο το οτι το αρχικο κομματι των τιτλων δεν ειναι αυθεντικο. Δηλαδη οι λεξεις "πρωταγωνιστουν" και "Ανδρεας Μπαρκουλής" προστεθηκαν μεταγενεστερα. Υποθετω οτι αυτο το κομματι ειχε καταστραφει (κατι που εχω ξαναδει και σε αλλες παλιες ταινιες) και κανεις δε μπηκε στον κοπο να προσθεσει το ονομα που ελειπε γιατι δεν το γνωριζε. Φυσικα, αν ειχε περισσοτερη υπευθυνοτητα και περισσοτερη καλη θεληση, θα το ειχε βρει.

Λογικο λοιπον, στο σημειο αυτο η retrodb να ειναι ανενημερωτη.
Ευχαριστώ απείρως για τον κόπο και το χρόνο σου! :)

Πάρα πολύ χρήσιμες και οι πληροφορίες που παραθέτεις, τις οποίες δε γνώριζα καθόλου!...

Οπότε πάω να ενημερώσω τη RetroDB!

katerinak είπε:
σχετικα μ αυτο το ερωτημα εχει γινει σχετικη συζητηση εδωστην ταινια "κοκκινα φαναρια" ξεχασαν να βαλουν στους τιτλους εναρξης το ονομα της Δεσπως Διαμαντιδου
Αμάν! :D

Μπράβο, καλά λες!

Ούτε το θυμόμουν αυτό! (γιατρεεεεέ! Τα χάπια για τη μνήμη! :D )

Εντάξει, ντροπή μου! :[


[edit] Τα λήμματα ενημερώθηκαν! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "γιατι με προδωσες" σκοτωνεται η Αλικη (Σασα Καστουρα) σε αυτοκινητιστικο δυστυχημα,προσπαθουσε να φτασει εγκαιρα στη συναντηση που ειχε με τον Πετρο (Κωστας Καρρας) αλλά δεν τα καταφερε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια Το Σκιαχτρο (Ερωτας στους Αμμολοφους), μια απο τις πρωτες ταινιες της Αλικης, σκοτωνεται ο Ανδρεας Μπαρκουλης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά και η ταινία " Οι απάνθρωποι " (1972) με Κομνηνό και Μπάρκουλη, δεν έχει ευχάριστο τέλος...
 
Πίσω
Μπλουζα