Ταινίες της FINOS FILM από τις οποίες λείπουν σκηνές

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.298
Λίστα ταινιών της FINOS FILMS από τις οποίες λείπουν σκηνές:

 


1. Στεφανία (1966) - εναλλακτικό τέλος ("happy end")



2. Αγάπη και αίμα (1968 ) - ?



3. Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά (1969) - μια μικρή σκηνή



4. Ένα αστείο κορίτσι (1970) - 2 τραγούδια και μια σκηνή



5. Υπολοχαγός Νατάσσα (1970) - περίπου 20 λεπτά



6. Σ' αγαπώ (1971) - λείπει το τέλος


 

 


Αυτό που χτυπάω το κεφάλι μου είναι που ξέχασα να ρωτήσω τον ευγενέστατο αυτό άνθρωπο της Φίνος Φιλμ για τις κομμένες σκηνές των ταινιών!!!Πιστεύω θα μου απαντούσε...Μπορεί να ξαναπάρω δε ξέρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
... κομμένες σκηνές των ταινιών...
Σε ποιες κομμένες σκηνές των ταινιών αναφέρεσαι? Σε σχέση με το πώς είχαν αρχικά γυριστεί οι ταινίες (βλ. "Σ' αγαπώ"), ή σε σχέση με το πώς έχουν προβληθεί στην τηλεόραση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κομμένες σκηνές από όσο ξέρω έχουν πολλές ταινίες. Και το Σ' Αγαπώ (είναι κομμένο όλο το τέλος!!!) , και η Υπολοχαγός Νατάσσα (περίπου 20 λεπτά) , και το Ένα Αστείο Κορίτσι (2 τραγούδια και μια σκηνή) , και η Δασκάλα με τα Ξανθά Μαλλιά (μια μικρή σκηνή) , και το Αγάπη και Αίμα που έδωσαν την προηγούμενη βδομάδα και ποιος ξέρει και σε πόσες ακόμα...Αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα τώρα...Μακάρι να τις έδιναν να τις είχαμε με καλή εικόνα όπως και αυτές τις 150 που έδωσαν και ας ήταν κι έτσι...
 
Μπορεί να ανοίγουμε άλλο θέμα, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον και αυτό.

Από ότι καταλαβαίνω, οι σκηνές αυτές έχουν κοπεί από τις ταινίες πολλά χρόνια ήδη. Γνωρίζεις αν στην πρώτη προβολή στους κινηματογράφους είχαν προβληθεί αυτές οι σκηνές ή αν είχαν κοπεί στην επεξεργασία των ταινιών πριν αυτές προβληθούν στο σινεμά?
 
Για αυτό που ξέρω σίγουρα ότι έχει προβληθεί παραπάνω είναι για την Υπολοχαγό Νατάσσα και μάλιστα ξέρω σε ποιο σημείο είναι κομμένες οι σκηνές! Από ότι ξέρω το "έγκλημα" έγινε όταν άρχισαν να προβάλλονται οι ταινίες στη τηλεόραση και πολύ περισσότερο στην ιδιωτική.Ο διαφημιστικός χρόνος είναι τόσο πολύτιμος βλέπετε που δεν διστάζουν να πετσοκόψουν ταινίες για 5 λεπτά παραπάνω διαφημίσεις!!!Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως η Φίνος Φιλμ δέχτηκε να "συνεργαστεί" σε ένα τέτοιο έγκλημα! Και δυστυχώς τα dvd που έδωσαν είναι από το telecine της τηλεόρασης και όχι από την αρχική κόπια...
 
Θα 'θελα να συμπληρώσω ότι κάποιες σκηνές κόβονταν και στα χρόνια της κρατικής τηλεόρασης. Αναφέρω πχ την "Κόμησσα της Κέρκυρας" που όταν προβλήθηκε το 1987 από την ΕΤ1 ειχαν κόψει δυο τραγούδια, μισό χορευτικό και κάποιες ατάκες. Επίσης, όταν οι ταινίες αυτές προβάλλονταν από την κρατική τηλεόραση πριν το 1990, συχνά κόβονταν οι αναφορές κάποιων καταστημάτων από τους τίτλους (πχ. τάπητες "Ανατόλια", έπιπλα "Συρίγος") ίσως γιατί θεωρούνταν διαφήμιση και αυτό δεν επιτρεπόταν. Τέλος αξίζει να αναφέρω ότι κάποιες φορές κόβονταν ατάκες από σημεία που προφανώς άλλαζε η "πράξη" της ταινίας (αυτό ευτυχώς διορθώθηκε όταν έγινε νέο telecine για τα ιδιωτικά κανάλια) ενώ έχω επισημάνει ένα τουλάχιστον κόψιμο ατάκας που μάλλον λογοκρίθηκε: στη "Χαρτοπαίχτρα", σε μια από τις πρώτες σκηνές όπου η Βλαχοπούλου χάνει στα χαρτιά, σε μια μάλλον αυτοσχεδιαστική έκρηξη λέει στον συμπαίχτη της "Ε, φάε, σκ.....ες!" Αυτή την ατάκα την άκουσα για πρώτη φορά το 1991, όταν η ταινία προβλήθηκε για πρώτη φορά από το Mega...

Για την Υπολοχαγό Νατάσα, έχω να πω ότι σίγουρα κυκλοφορούσε "κομμένη" σε VHS (ήταν νομίζω η κόπια που είχε προβληθεί στην Αγγλία, με αγγλικούς υπότιτλους) και νόμιζα ότι στο DVD την είδαμε ολόκληρη. Μάλλον πρέπει να το ελέγξω ξανά.

tonytony, συγχαρητήρια για τις πρωτοβουλίες σου στο θέμα...
 
Να συμπληρωσω οτι το "Ενα Αστειο Κοριτσι" παιχτηκε για τελευταια φορα ολοκληρο γυρω στο 1979 απο την κρατικη τηλεοραση. Και απ οτι ακουσα οι σκηνες που κοπηκαν μαλλον εχουν πεταχτει. Επισης να αναφερουμε και την Στεφανια που εχει δυο διαφορετικα φιναλε, ομως στην τηλεοραση βλεπουμε παντα το ενα (το κακο).
 
Έχω να παρατηρήσω το εξής!!!Η ταινία "Ένα αστείο κορίτσι" που όλοι έχουμε από τον Τηλεθεατή είναι 93 λεπτά (μόλις τώρα το τσεκάρισα!). Το άλλο Σάββατο 23 Ιανουαρίου στις 19.00 η ΝΕΤ θα δείξει τη ταινία αυτή και δίνει διάρκεια (στο site της) 108 λεπτά...δηλαδή 15 λεπτά παραπάνω!!!Αν υποψιαστώ ότι ήρθε η στιγμή να τη δω επιτέλους ολόκληρη ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩ!!!
 
tonytony είπε:
Έχω να παρατηρήσω το εξής!!!Η ταινία "Ένα αστείο κορίτσι" που όλοι έχουμε από τον Τηλεθεατή είναι 93 λεπτά (μόλις τώρα το τσεκάρισα!). Το άλλο Σάββατο 23 Ιανουαρίου στις 19.00 η ΝΕΤ θα δείξει τη ταινία αυτή και δίνει διάρκεια (στο site της) 108 λεπτά...δηλαδή 15 λεπτά παραπάνω!!!Αν υποψιαστώ ότι ήρθε η στιγμή να τη δω επιτέλους ολόκληρη ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩ!!!
Παιδιά, οπωσδήποτε να μας ενημερώσετε μόλις δείτε την προβολή της ταινίας από τη ΝΕΤ κι εμάς που δεν ζούμε στην Ελλάδα...
 
Άσε και μέχρι να ρθει το άλλο Σάββατο θα φάω σίδερα από την αγωνία μου!!!Αυτό θα φανεί αμέσως γιατί το πρώτο ψαλίδι στη ταινία αυτή είναι στα 2 πρώτα λεπτά της ταινίας το τραγούδι Το Τσίρκο που ερμηνεύει η Αλίκη...
 
Πολυ ενδιαφερον, μακαρι η ΕΡΤ να μας εκπληξει για ακομα μια φορα. Αν θελεις πες μας σε ποια σημεια λειπουν σκηνες, για να προσεξουμε καλυτερα. (Εχω και χρονια να δω την ταινια...)
 
Λείπει λοιπόν το τραγούδι "Το Τσίρκο" στα πρώτα 2 λεπτά της ταινίας , μετά λείπει το τραγούδι "Τα Επαγγέλματα" μόλις μεθάει η Αλίκη στο σπίτι του Γαλανού και άλλη μία ακόμα σε ένα γεφυράκι και στη θάλασσα η Αλίκη με τον Γαλανό πάλι αφού ερωτεύονται...
 
Ταινίες της FINOS FILMS από τις οποίες λείπουν σκηνές

Γι αυτούς που ενδιαφέρονται έχω τα εξής νέα: Μίλησα πρώτα με τη Φίνος Φιλμ. Του είπα αν ξέρει πόσες ταινίες έδωσαν στο Θέμα και δεν είχε ιδέα!!! (άκου απάντηση τώρα...). Του είπα για τις κομμένες σκηνές που έχουν ορισμένες ταινίες (αυτές που ξέρω σίγουρα είναι η Υπολοχαγός Νατάσσα , το Αστείο Κορίτσι και η Δασκάλα με τα Ξανθά Μαλλιά) και η απάντηση που μου ήρθε..."Και που το ξέρεις εσύ ότι έχουν κομμένες σκηνές?"!!!! Του λέω κύριε μου για να σας το λέω θα το ξέρω , είμαι συλλέκτης και έχω και φωτογραφικό υλικό από τις ταινίες , και σινερομάντσα από τις συγκεκριμένες 3 αλλά μου έχουν πει και άτομα που τις έχουν δει τότε στον κινηματογράφο! Η απάντηση που μου ήρθε...(τι πρωτότυπο...) "Τι να σας πω δεν έχω ιδέα...".


Αυτά τα νέα...ελπίζω να μη σας κούρασα...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο θέμα... Μπράβο στον tonytony που μας ενημέρωσε. Εγώ προσωπικά μόνο για την "Στεφανία" ήξερα που είχε δύο τέλη: ένα καλό και ένα κακό.
 
και στο "μια Ελληνίδα στο χαρέμι ", πάντα κόβουν την σκηνή του χορού της Βλαχοπούλου...
 
RIO είπε:
και στο "μια Ελληνίδα στο χαρέμι ", πάντα κόβουν την σκηνή του χορού της Βλαχοπούλου...
Μα ακριβώς εκεί είναι όλα τα λεφτά... Εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ να λείπει τίποτα.
 
johnnie24 είπε:
Ποιά σκηνή λείπει από την ταινία "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά";
Από την "Δασκάλα" λείπει η εξής σκηνή. Μόλις τελειώνει η κουβέντα της Αλίκης με τον Νότη Περγιάλη και την παρουσιάζει για πρώτη φορά στο προαύλιο του σχολείου στους μαθητές της. Εκεί η Αλίκη βγάζει έναν "λόγο" στους νέους της μαθητές και μετά μπαίνουν στην τάξη (που της βάζουν τον σκατζόχοιρο κτλ). Ε αυτός ο "λόγος" της Αλίκης κόπηκε...Γιατί , δεν ξέρω!
 
Πίσω
Μπλουζα