Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο - Κουμπαράδες

johngr

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
28
Η πρώτη ολοκληρωμένη μορφή Ταμιευτηρίου στη χώρα μας λειτούργησε την εποχή που η Κρήτη δεν είχε ενταχθεί ακόμη στην Ελλάδα. Με την υπογραφή του πρίγκιπα Γεωργίου και των τεσσάρων υπουργών της Κρητικής Πολιτείας, εκδόθηκε στις 10 Δεκεμβρίου 1900 και δημοσιεύθηκε στις 16 Δεκεμβρίου 1900 ο νόμος 265 περί Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Τo 1902 γίνεται η επίσημη έναρξη των εργασιών του Ταμιευτηρίου, με την έκδοση του πρώτου βιβλιαρίου στο όνομα του ύπατου αρμοστή τον Απρίλιο του 1903. Το δίκτυο υπηρεσιών του ΤΤ ξεκίνησε στα 20 ταχυδρομικά γραφεία του 1902, καλύπτοντας ολόκληρο τον αστικό ιστό του νησιού.

Η ίδρυση ιδιαίτερου τμήματος στην Κεντρική Υπηρεσία –το τμήμα Ταμιευτηρίων- που ανοίγει τις πόρτες του την 1η Μαΐου 1915, θα σημάνει και την έναρξη των εργασιών του Ταμιευτηρίου στην ελληνική επικράτεια.

Χαρακτηριστικό του Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου ήταν ο μεταλικός κουμπαράς που μπορούσε να προμηθευτεί ο κάθε καταθέτης , και ο κάθε κουμπαράς είχε μια κλειδαριά στο κάτω μέρος η οποία άνοιγε στο κατάστημα του Ταχ. ταμιευτηρίου με κλειδι που είχε ο ταμίας.

Μέσα απο αυτή την συλλογή ανακαλύπτεις τα διαφορετικά μοντέλα που κατα καιρούς είχε εκδόσει το Τ.Τ.

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/08/hellenic-postbank-coin-banks.html

Προβολή συνημμένου 62884

Αν κάποιος έχει κάποιο κομμάτι πέρα απο αυτά που έχω στην συλλογή μου ας μου αφήσει ενα μύνημα με φωτο του ... ευχαριστώ !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένοι κουμπαράδες! Αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Ο θείος μου, ήταν διευθυντής καταστήματος ΤΤ και κάθε χρόνο μας έφερνε από ένα κουμπαρά σε μένα και τον αδερφό μου. Αλλά, λόγω του "μέσου", ήμασταν τα μοναδικά παιδιά στο σχολείο που μπορούσαμε να ανοίγουμε τους κουμπαράδες μας, καθώς πάντα μας έφερνε και το κλειδί τους! :D

ΥΓ. Πολύ ωραία η συλλογή σου johngr!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σε καλα ... μηπως εχει περισσεψει κανένα κλειδακι ? :)
 
Φανταστικη η συλογη σου φιλε χιλια μπραβο.Εγω εχω ακομα αυτον τον μπλε που τον περιγραφεις ως ''Κουμπαρας ορθογωνιος γυαλιστερος''.
 
Εχω την εντύπωση ότι δεν έχω ούτε κουμπαρά, ούτε κλειδί... :( Θα ψάξω όμως και θα σε ενημερώσω με πμ αν βρω κάτι :)
 
Είχα τον 6ο από πάνω (τον ορθογώνιο μπλε). Και φυσικά είχα βρει και το κόλπο να τον ανοίγω χωρίς κλειδί : χρειαζόταν μια μαύρη φουρκέτα από αυτές που έχουν οι γιαγιάδες, σε σχήμα "Λ" (προσέξτε, φουρκέτα και όχι τσιμπιδάκι).

Με κατάλληλο στράβωμα έβαζες ένα-ένα τα ποδαράκια στις δύο τετράγωνες τρύπες, και με λίγη προσπάθεια άνοιγε...
 
Πατεντιάρη !!! ωραιος
 
Ναι...όμως πάνε εκείνα τα χρόνια. Τώρα, αντί για κουμπαρά, έχω το σπίτι μου υποθήκη στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Κι επειδή σ' αυτή την περίπτωση πατέντες δεν υπάρχουν, ο Θεός να δώσει ! (πάντως μεχρι τούδε καλά πάμε...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είχα έναν από τους "ορθογώνιους" (αλλά από πάνω αν τον κοίταγες ήταν οβάλ), δεν θυμάμαι αν ήταν γκριπράσινος ή γκριμπλ, πάντως όχι χτυπητό χρώμα. Βραβείο για την (υποχρεωτική χρονιάτικη) έκθεση για την αποταμίευση. Νομίζω ότι είχε τους Ηρακλείς αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Έχουν περάσει κάποιες δεκαετίες. Ούτε τι γίνεται τώρα ξέρω.
 
Ταχυδρομικόν Ταμιευτήριον

koumparas.jpg

Ξέχασα να γράψω πως μιαμέρα με αφραγκίες τον διέρηξα.Έβγαζα απο την τρύπα που μπαίνανε τα κέρματα τα κέρματα στριφογυρίζοντας τον κουμπαρά.Βασικά οχι αυτόν.Έναν άλλον.Θα τον ποστάρω και τον άλλο.ΟΤΑΝ τον βρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The_Kopanos είπε:
Ταχυδρομικόν ΤαμιευτήριονΠροβολή συνημμένου 75546

Ξέχασα να γράψω πως μιαμέρα με αφραγκίες τον διέρηξα.Έβγαζα απο την τρύπα που μπαίνανε τα κέρματα τα κέρματα στριφογυρίζοντας τον κουμπαρά.Βασικά οχι αυτόν.Έναν άλλον.Θα τον ποστάρω και τον άλλο.ΟΤΑΝ τον βρώ.
θυμάσε τι χρονολογία τον απεκτησες αυτόν ? ανυπομονω να δω και τον αλλον
 
Δυστυχώς οχι.Φαντάζομαι γύρω στο ΄75-'76.
 
Του πατέρα μου.

Τον κέρδισε στο δημοτικό,γράφοντας έκθεση για την αποταμίευση.

DSCN0425.jpg
 
Θυμαμαι ειχα και εγω ενα κουμπαρα TT και ειχα βρει τροπο να ξαναβγαζω τα κερματα.Χρησιμοποιουσα ενα λεπτο λαμακι το οποιο εβαζα στην σχισμη που εμπαιναν τα κερματα και το κερμα γλυστραγε εξω. Kριμα και χαζομαρα που τον πεταξα οταν μεγαλωσα και απεκτησα δικο μου χαρτζιλικι (δουλεια).Παντως τωρα τελευταια βρηκα εναν καινουργιο κουμπαρα ΤΤ πεταμενο το οποιο και μαζεψα με πολλη χαρα.
 
Είχα ένα σαν αυτό στο ποστ 10 σε σκούρο πράσινο χρώμα. Είχα και βιβλιάριο ταχυδρομικό ταμιευτήριο.
 
Παίδες βρήκα σε ένα χωριό (νομίζω το έχω ξανα γράψει) σαν τον από πάνω - μέσα σε ένα μαγαζάκι που το είχε ένας παππούς. Δεν είχε όμως τα σήματα του ΤΤ αλλά θυρεό των Γλύξμπουργκ.. άρα πρέπει να ήταν περιόδου 60ς-70ς.

Ζήτησα να τον αγοράσω αλλά δεν τον έδινε.
 
PT8 είπε:
Παίδες βρήκα σε ένα χωριό (νομίζω το έχω ξανα γράψει) σαν τον από πάνω - μέσα σε ένα μαγαζάκι που το είχε ένας παππούς. Δεν είχε όμως τα σήματα του ΤΤ αλλά θυρεό των Γλύξμπουργκ.. άρα πρέπει να ήταν περιόδου 60ς-70ς.
Ζήτησα να τον αγοράσω αλλά δεν τον έδινε.
Είναι το ίδιο μαγαζάκι με τα ξεθωριασμένα απορρυπαντικά που έβαλες σε ένα ποστ νομίζω;
 
Όχι, εκείνη η βιτρίνα είναι στο δικό μου χωριό. Ο κουμπαράς ήταν στο χωριό του πεθερού μου.

Έχω βρει δηλ. 2 μαγαζάκια με θησαυρούς αλλά στο nagotiation αποδεικνύομαι ανεπαρκής..
 
PT8 είπε:
Παίδες βρήκα σε ένα χωριό (νομίζω το έχω ξανα γράψει) σαν τον από πάνω - μέσα σε ένα μαγαζάκι που το είχε ένας παππούς. Δεν είχε όμως τα σήματα του ΤΤ αλλά θυρεό των Γλύξμπουργκ.. άρα πρέπει να ήταν περιόδου 60ς-70ς.
Ζήτησα να τον αγοράσω αλλά δεν τον έδινε.
Αν είναι κάποιος απο τους οποίους δεν υπάρχει εδω στην λίστα μου θα ηθελα οταν ξανα πας να μου τον φωτογραφισεις....

http://jkgrcollections.blogspot.gr/2012/08/hellenic-postbank-coin-banks.html
 
  • Like
Reactions: PT8
Πίσω
Μπλουζα