Τα Καθημερινά

grtt

RetroWannaBe
Joined
10 Ιαν 2007
Μηνύματα
78
Αντιδράσεις
31
Τα Καθημερινά (1983-84), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 19/2/1983



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_καθημερινά

Τη θυμάστε αυτή τη σειρά; Τα Καθημερινά, με τον Γ. Κωνσταντίνου και την Ξ. Καλογεροπούλου. Ο Κωνσταντίνου έπαιζε το ρόλο του Λεωνίδα αν θυμάμαι καλά και ήταν ανδρόγυνο. Έπαιζε και ο Στ. Γαρδέλης, το ρόλο του Φοίβου, νομίζω ότι από εκεί έγινε γνωστός (τι να έχει γίνει άραγε ;) ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες αγαπητέ grtt και καλή επιστροφή στις αναμνήσεις...

Τα Καθημερινά

Πω πω ναι!Που το θυμήθηκες βρε συ!!!Θυμάμαι την έναρξη του έργου που ξεκινούσε σε ένα πλάνο η κάμερα με ζουμ σε ένα πίνακα και σιγά σιγά τραβιώταν προς τα πίσω..Θυμάμαι τους υπότιτλους της έναρξης με άσπρο χρώμα τα καθημερινά......Και τι δεν θα έδινα για να έβλεπα έστω ένα επεισόδιο!!!!!
 
Τα Καθημερινά

Ετσι δε λεγόταν η σειρά που πρωταγωνιστούσαν Κωνσταντίνου και Καλογεροπούλου? Του Δαλιανίδη ήταν?
 
Nαι ετσι λεγοταν καταπληκτιη σειρα με πολυ γελιο και η μοναδικη συνεργασια Δαλιανιδη-Κωνσταντινου στην τv.

Πρεπει να ηταν και ο Γαρδελης στον ρολο του ανιψιου.

Καπου στο φορουμ πρεπει να εχει αναφερθει η σειρα. :thumbup:
 
ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΣΕΙΡΕΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80 ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ.

ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ ΤΟ 1983, ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΣΗΡΙΑΛ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΑ 13 (ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΤΟΤΕ) ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΗΡΑΝ 3 ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ, ΕΦΤΑΣΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ 39 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλάμε αν έχεις καμία φωτογραφία η κανένα βίντεο άλλο τίποτα δεν θέλω!!!!!
 
tsalk είπε:
ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΣΗΡΙΑΛ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΑ 13 (ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΤΟΤΕ)
αχ, αυτή η ελαστικότητα της ΕΡΤ..!
 
ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΜΠΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ Η ΣΚΗΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΑΡΧΗΣ.
 
ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ
 
Ωραιος ,τον Δαλιανιδη πιτσιρικας απο εκει τον πρωτοεμαθα και αγαπησα (οπως και τις σειρες 80ς του Κωνσταντινου) μετεπειτα ολες τις σειρες του και οχι απο τις Ελληνικες του ταινιες.

Αν και πολλα "στορυ" επαναλαμβανονταν και στις ταινιες του και στις σειρες του τα "καθημερινα" τα θυμαμαι με μια ευχαριστη μελαγχολια.

Υπηρχε βεβαια και το "Λουνα παρκ" πριν απο αυτο αλλα συνεργασια Κωνσταντινου-Δαλιανιδη δεν ξαναγινε.
 
tsalk είπε:
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΣΕΙΡΕΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80 ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ.ΠΡΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ ΤΟ 1983, ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΣΗΡΙΑΛ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΑ 13 (ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΤΟΤΕ) ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΗΡΑΝ 3 ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ, ΕΦΤΑΣΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ 39 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.
Στο βιβλίο "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ - Οδηγός Τηλεοπτικών Σειρών 1967-1998" του Στάθη Βαλούκου γράφει ότι η σειρά ξεκίνησε να προβάλλεται το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 1983 και ότι τα επεισόδια ήταν συνολικά 12 των 45 λεπτών. Λίγα μου φαίνονται τα 12 - από πού γνωρίζεις ότι ήταν συνολικά 39?
 
Οντως το Βιβλιο του Βαλουκου μιλαει για 12 επεισοδια - το ιδιο αναφερουν και τα γνωστα Βιογραφικα sites πχ το Senariografoi.GR αλλα και το Athinaecinema.gr

Μηπως ο tsalk μπερδεψε τα "Καθημερινα" με τους "Μικρομεσαιους" των 40 επεισοδιων ή με τα "Στραβα & Αναποδα" των 34 ? ή μηπως κανουμε ολοι λαθος και οντως τα "Καθημερινα" ειχαν παραπανω επεισοδια ?
 
tsalk!!!Που την βρήκες την φώτο?Έχεις κανένα βίντεο από την σειρά?!!!!!
 
Λοιπόν παιδιά το βιβλίο του βαλούκου αναφέρει 12 επεισόδια τα οποία είχαν κυκλοφορήσει και σε vhs γύρω στο 1987. (η φωτό είναι από το πέμπτο επεισόδιο). όμως στο σήριαλ των σήριαλ (εκπομπή με την ρένα θεολογίδου) ανέφερει ότι τα συνολικά επεισόδια των καθημερινών είναι 39.

Ελπίζω να σας ενημέρωσα.

Τώρα αν η Ρένα Θεολογίδου έκανε κάποιο λάθος δεν ξέρω παιδιά.

Χτές πάντως ξαναβλέποντας την εκπομπή φρέσκαρα πάλι την μνήμη μου.

Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akmakas είπε:
tsalk!!!Που την βρήκες την φώτο?Έχεις κανένα βίντεο από την σειρά?!!!!!
Εγω μεγαλωσα με τα καθημερινα...Αφου μεσα στο σπιτι χρησιμοποιουμε τις ατακες...

Εχω 4-5 επεισοδια...

Ψαχνω να τα βρω ολα...

Ειμαι 30 χρονων και τα εβλεπα σε ηλικια 5 ετων...

Μεγαλωσα με αυτα και τα ψαχνω χρονια τωρα να τα βρω...

Κανεις να βοηθησει?:nervous: :help:
 
και εγώ έχω μεγαλώσει με τα καθημερινά φίλε bill.

Τα πρώτα 12 επεισόδια κυκλοφόρησαν το 1987 σε VHS, τα υπόλοιπα είναι στο αρχείο της ΕΡΤ υποθέτω. Δεν υπάρχουν πουθενά (τα Αναζητώ και εγώ την τελευταία 20ετία). Ας ελπίσουμε στην ραδιοτηλεόραση μήπως δόσει κάποια στιγμή κάτι.
 
tsalk είπε:
Λοιπόν παιδιά το βιβλίο του βαλούκου αναφέρει 12 επεισόδια τα οποία είχαν κυκλοφορήσει και σε vhs γύρω στο 1987. (η φωτό είναι από το πέμπτο επεισόδιο). όμως στο σήριαλ των σήριαλ (εκπομπή με την ρένα θεολογίδου) ανέφερει ότι τα συνολικά επεισόδια των καθημερινών είναι 39.Ελπίζω να σας ενημέρωσα.



Το βιβλιο του Βαλουκου εχει αρκετα λαθη. Οσον αφορα Τα Καθημερινα ηταν προγραμματισμενα 13 επεισοδια και λογω της μεγαλης επιτυχιας εγιναν 24 και μετα εφτασαν τα 61.

Η σειρα αρχισε τον Φεβρουαριο του 1983 και τελειωσε 16 Ιουνιου 1984.

"Επισημα" η σειρα ειναι σβησμενη απο την ερτ και ας ειχε τοση επιτυχια. (Απιστευτη η ερτ!)
 
Ψάξτε στα videoclub (όσα έχουν VHS κασέτες μήπως βρείτε τα καθημερινά)

Είχαν κυκλοφορήσει τα 12 πρώτα επεισόδια σε 3 κασέτες το 1986 (όταν το vhs ήταν στα φόρτε του)
 
Το εξωφυλλο της μιας απο τις βιντεοκασετες που ειχε βγαλει η εταιρεια magnetics στα μεσα τις δεκαετιας του 80. Η ΕΡΤ ειχε πουλησει αρκετες εκπομπες απο το αρχειο της στην εταιρεια αυτη!!!

Προβολή συνημμένου 416

Προβολή συνημμένου 417
 
Πίσω
Μπλουζα