Τα Λιονταράκια (του κυρ' Ηλία) (1985 ΕΡΤ)

καποια επεισοδια βλεπω δειλα δειλα ανεβαινουν καπου

δεν θα πω που.αληθεια παιδια η Βασια παναγοπουλου

υπαρχει περιπτωση να εχει κατι;αν την περναμε μια συνεντευξη

θα μας κατατοπιζε.
 
καποια επεισοδια βλεπω δειλα δειλα ανεβαινουν καπου

δεν θα πω που.αληθεια παιδια η Βασια παναγοπουλου

υπαρχει περιπτωση να εχει κατι;αν την περναμε μια συνεντευξη

θα μας κατατοπιζε.
Ναι τα εχει ολα τα επεισοδια.
 
Λίγο θα ξεφύγω απ' το θέμα,αλλά πάντα μου δίνονταν η εντύπωση πως απ' τα Λιονταράκια και μετά λόγω της μεγάλης επιτυχίας που είχε η σειρά (από 1986 και μετά δηλαδή ) η ΕΡΤ είχε κάνει μεγάλο άνοιγμα σε ηθοποιούς που κατά κόρον τους έβλεπες σε εμπορικές ταινίες και βιντεοκασέτες. Από εκείνη την χρονιά και μετά παρατηρώ πως οι πιο πολλές σειρές της ερτ ήταν γυρισμένες σε βίντεο, λίγες ήταν πλέον σε φιλμ (για οικονομία λογικά) και πιστεύω είχε πέσει λίγο η ποιότητα και το επίπεδο των σειρών με αποκορύφωμα την τριετία 1990-1993 που πλέον έβλεπες τα κρατικά κανάλια να προβάλουν βιντεοκασέτες στο πρόγραμμα τους κατά το παράδειγμα των ιδιωτικών. Βέβαια ίσως η επέλαση του βίντεο στα μέσα εκείνης της δεκαετίας να έκανε την ΕΡΤ πιο ανταγωνιστική γιατί είχαν πέσει πολύ οι θεαματικότητες των εκπομπών της όταν ο κόσμος άρχισε να νοικιάζει βιντεοκασέτες. Και λίγα χρόνια μετά οι ελληνικες βιντεοκασετες την πάτησαν απ' το ξεκίνημα των ιδιωτικών καναλιών.
 
Για το νήμα 158 κάποια απάντηση; Έχετε κάτι υπόψη;
 
Για το νήμα 158 κάποια απάντηση; Έχετε κάτι υπόψη;
Το ΡΙΚ δεν τα κρατησε, τα επεστρεψε στην ΕΡΤ και η ΕΡΤ μετα τα....εξαφανισε!
Δεν γνωριζω εαν η εταιρεια παραγωγης υπαρχει ακομα. Μακαρι καποιος να γνωριζει τον ιδιοκτητη της.
 
πρέπει να κινήσουμε γή και ουρανό για την εταιρία παραγωγης.μηπως αλλαξε ονομα;θα μου πειτε και να υπαρχει,σιγα μην εχει τα επισοδια 13-25,χλωμο το κόβω.ο Συγχωρεμενος Δαλιανιδης ,δέν ξέρω άν ειχε τιποτα στην κατοχή του.
 
Μόνο στο άκουσμα του τίτλου της αγαπημένης σειράς ξυπνάνε σε όλους μας όμορφες αναμνήσεις και μας πλημμυρίζουν αισθήματα νοσταλγίας για την δεκαετία του ΄80. Μια άλλη Ελλάδα και ένας άλλος κόσμος πιο ανθρώπινος, πιο αγνός που δεν φοβόταν να ονειρευτεί, να ατενίσει το μέλλον με αισιοδοξία, κάτι που μοιάζει ουτοπικό σήμερα. Εγκληματική όσο και παράλογη η ενέργεια να σβηστεί αυτό το σήριαλ όπως και τόσα άλλα. Υπέροχοι όλοι οι ηθοποιοί, το συζυγικό ζεύγος Ψαρρά-Γιουλάκη τα σπάει, δεν υστερεί το αντίστοιχο ζεύγος Κούρου-Μπράτσου ενώ την νεανική φρεσκάδα στην σειρά την δίνουν σχεδόν όλα τα πρωτοκλασάτα ονόματα της εποχής.
Θα σταθώ στην εκπληκτική και αυθεντική φυσική ομορφιά της Βάσιας Παναγοπούλου και θα την συγκρίνω με την κατασκευασμένη και ρετουσαρισμένη εικόνα των τωρινών ενζενί. Η σύγκριση είναι καταλυτική υπέρ της Βάσιας, γιατί δεν μπορείς να μην ερωτευτείς αυτήν την αγνή και ανόθευτη ας μου επιτραπεί η έκφραση ομορφιά της Βάσιας. Αν έλειπαν και οι υστερικές φωνασκίες που συνηθίζει και στα μετέπειτα σήριαλ του ο Δαλιανίδης η σειρά θα άγγιζε το τέλειο. Όπως και να έχει μας συντροφεύει νοερά στις όμορφες αναμνήσεις μας.
 
Πολλοί από εσάς θα θυμάστε μια σπαρταριστή σκηνή της σειράς στην οποία ο Ιάκωβος Ψαρράς - προφανώς εξαγριωμένος από τη δυνατή μουσική που έπαιζε στη διπλανή πολυκατοικία - έριξε έναν τεράστιο κουβά νερό πάνω στους πιτσιρικάδες που έκαναν party με αποτέλεσμα να επέμβει η αστυνομία για να τον συλλάβει. Έτυχε να παρακολουθήσω την επίμαχη σκηνή από μικρός αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο επεισόδιο γυρίστηκε.

Το μόνο που ξέρω είναι πως ο καυγάς ανάμεσα στον Ιάκωβο και τους άτακτους πιτσιρικάδες εκτυλίσσεται λίγο πριν τους τίτλους τέλους.
 
Πολλοί από εσάς θα θυμάστε μια σπαρταριστή σκηνή της σειράς στην οποία ο Ιάκωβος Ψαρράς - προφανώς εξαγριωμένος από τη δυνατή μουσική που έπαιζε στη διπλανή πολυκατοικία - έριξε έναν τεράστιο κουβά νερό πάνω στους πιτσιρικάδες που έκαναν party με αποτέλεσμα να επέμβει η αστυνομία για να τον συλλάβει. Έτυχε να παρακολουθήσω την επίμαχη σκηνή από μικρός αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο επεισόδιο γυρίστηκε.

Το μόνο που ξέρω είναι πως ο καυγάς ανάμεσα στον Ιάκωβο και τους άτακτους πιτσιρικάδες εκτυλίσσεται λίγο πριν τους τίτλους τέλους.
Είναι στο 7ο επεισόδιο της πολυαγαπημένης μας σειράς ημερομηνία 6-3-1985. Το επειδόδιο υπάρχει ολόκληρο στο youtube.
 
Παιδιά, όντως διεγράφη αυτή η σειρά όπως διάβαζα; Μα αυτή δεν ήταν η δημοφιλέστερη του 1985;
 
Πάντως το καλό με αυτή τη σειρά είναι ότι παρ'όλο που επίσημα δε σώζεται ο 1ος κύκλος στην ΕΡΤ, το 1985 τα βίντεο στην Ελλάδα ήταν το απόλυτο trend, και η αγαπημένη συνήθεια όλων των Ελλήνων ήταν να πηγαίνουν στα βιντεοκλαμπ Παρασκευή απόγευμα νοικιάζοντας τσάντες με βιντεοκασέτες, αλλά και να γράφουν τα αγαπημένα τους προγράμματα στο βίντεο. Για το λόγο αυτό θεωρώ πως σε μερικά χρόνια δεν το αποκλείω να υπάρχουν όλα τα επεισόδια των Λιονταρακίων στο yt από ιδιώτες εδώ και εκεί....που θα τα ανεβάζουν
 
Ο μικρός απ' τα Λιονταράκια ο Λαέρτης Μαλκότσης, φέτος παίζει στο Κάνε ότι κοιμάσαι και υποδύεται τον πατέρα ενός μαθητή που είχαν διώξει για ναρκωτικά. Παίζει τρομερά τον αδίστακτο τύπο και όταν τον βλέπεις λες "ποτέ να μην συναντήσω έναν τέτοιο τύπο στον δρόμο μου ή στο επαγγελματικό ή φιλικό περιβάλλον". Ο χαρακτήρας που υποδύεται και μπήκε στην σειρά τα τελευταία επεισόδια δίνει πολύ ενδιαφέρον στον φετινό κύκλο.
 
Πολύ καλός ηθποιός ο Λαέρτης Μαλκότσης (από παιδάκι φαινόταν :) οτι θα γινόταν), και με ήδη σημαντική πορεία σε θέατρο/κινηματογράφο/τηλεόραση. Όπου τον έχω δει ήταν πραγματικά καλός
 
Πολύ καλός ηθποιός ο Λαέρτης Μαλκότσης (από παιδάκι φαινόταν :) οτι θα γινόταν), και με ήδη σημαντική πορεία σε θέατρο/κινηματογράφο/τηλεόραση. Όπου τον έχω δει ήταν πραγματικά καλός
Θα μου φαινόταν πολύ περίεργο αν έβλεπα σε μια σκηνή μαζί (σε κάποιο σήριαλ) τον Λαέρτη Μαλκότση με Βάσια Παναγοπούλου και Γιολάντα Μπαλαούρα απ' την άποψη πλέον ότι θα φαίνονταν ίσα ηλικιακά ενώ στα Λιονταράκια ήταν ο Βενιαμίν. Τώρα πιστεύω θα φαίνονταν συνομήλικος με τις άλλες ηθοποιούς
 
Στην πρόσφατη (και εξαιρετική) σειρά της ΕΡΤ τα "Καλύτερά μας Χρόνια" υπήρξαν κάποιες σκηνές που έπαιξαν μαζί ο Μαλκότσης με τη Μπαλαούρα. Και όντως δεν φαινόταν ιδιαίτερα σημαντική η ηλικιακή τους διαφορά
 
Θα μου φαινόταν πολύ περίεργο αν έβλεπα σε μια σκηνή μαζί (σε κάποιο σήριαλ) τον Λαέρτη Μαλκότση με Βάσια Παναγοπούλου και Γιολάντα Μπαλαούρα απ' την άποψη πλέον ότι θα φαίνονταν ίσα ηλικιακά ενώ στα Λιονταράκια ήταν ο Βενιαμίν. Τώρα πιστεύω θα φαίνονταν συνομήλικος με τις άλλες ηθοποιούς

Οπως λεει και η Βλαχοπουλου στο Ζητειται επειγοντως γαμπρος, μετα τα 40 ολοι οι ανθρωποι ειμαστε συνομηλικοι. :D
 
Πίσω
Μπλουζα