Τα Λιονταράκια (του κυρ' Ηλία) (1985 ΕΡΤ)

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Τα Λιονταράκια (του κυρ' Ηλία) (1985-86), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 23/1/1985



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_λιονταράκια_του_κυρ_Ηλία

Πολυαγαπημένη χιουμοριστική σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη που ξεκίνησε να προβάλλεται το 1985.

Ιάκωβος Ψαρράς και Κατερίνα Γιουλάκη και η "χρυσή νεολαία των 80s":

Πάνος Μιχαλόπουλος , Βάσια Παναγοπούλου, Παύλος Ευαγγελόπουλος και Σταμάτης Γαρδέλης.

(Μου κάνει εντύπωση πώς και δεν έχει ανοιχθεί thread ακόμα...)

Για να σας "φρεσκάρω" λίγο τη μνήμη, δείτε το εξώφυλλο του soundtrack της σειράς με το καστ:

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα λιονταρακια τα βλεπω στη φωτο,ο κυρ Ηλιας που ειναι? :)
 
Η σειρα ειχε αναφερθει και παλαιοτερα αλλα δικο της θρεντ δεν ειχε μιας και δεν υπηρχαν πληροφοριες-φωτο.

Ειχα ξεχασει και εγω ποιος ηταν ο Κυρ Ηλιας,ειχα εντυπωση οτι ηταν καποιος πιο γνωστος ,οπως ο Νικος Κουρος . :xm:

Ο πιτσιρικας παντως ο καθιστος ειναι ο Λαερτης Μαλκοτσης ,απο παιδι σε σειρες της ΕΡΤ και προσφατως σε ταινιες του Ελληνικου κινηματογραφου.

36b.jpg


Επισης μεση δεξια ειναι και η Κουλα Αγαγιωτου η Μανα της Κατερινας απο μια αλλη σειρα του Δαλιανιδη,το "Ρετιρε".

Απουσιαζει ο Γαρδελης ,ηταν σιγουρα στην σειρα; :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Απουσιαζει ο Γαρδελης ,ηταν σιγουρα στην σειρα; :xm:
Νομιζω οτι ο Γαρδελης ηταν ο αδερφος της Παναγοπουλου (Παναγοπουλου και Γαρδελης ηταν τα παιδια του κυρ Ηλια-Ιακωβος Ψαρρας).
 
Μμμμμμ τον εχει και στο IMDB τον Γαρδελη επισης εχει και τον Ευαγγελοπουλο ως Γιαννη και την Γιουλακη ως Ευθυμια.

http://www.imdb.com/title/tt0329872/
 
Άλλη μία σειρά από τα 80s της οποίας η τύχη αγνοείται. Κανείς δεν ξέρει αν την έχει ακόμα η ΕΡΤ, σε τι κατάσταση? αν πουλήθηκε? ή αν χαρίστηκε στο γνωστό videoclub (όπως έγινε και με τα καθημερινά). Γεγονός είναι ότι δεν προβλήθηκε ποτέ σε επανάληψη και δεν κυκλοφόρησε σε video κασσέτα όπως συνέβει με άλλες σειρές περίπου τηε ίδιας εποχής.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο άλλο στοιχείο για την τύχη της σειράς ας μας το πει.

Η περίπτωση να έχει σβηστεί η σειρά είναι μάλλον μικρή (πιθανόν να έχουν συμβεί αυτά που αναφέρω πιο πάνω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Τα λιονταρακια μας" (αργοτερα αλλαξε σε "Τα λιονταρακια του κυρ-Ηλια")

ΕΡΤ εναρξη Ιανουαριος 1985

2 κυκλοι 31 επεισοδια

Πατερας ο Ψαρας (ο κυρ Ηλιας)

Μητερα η Γιουλακη (Ευθυμια)

Γιος ο Ευαγγελοπουλος (Γιαννης)

Κορη η Παναγοπουλου (Μαρια)

Στην αλλη οικογενεια

Πατερας ο Κουρος

Μητερα η Μρατσου

Κορη η Μπαλαουρα (Ηρω)

Γιος ο μικρος Μαλκοτσης (Αλεξανδρος)

Ο Μιχαλοπουλος ηταν ο "Πανος" με μητερα την Κουλα Αγαγιωτου.

Ο Γαρδελης επαιξε μονο στον δευτερο κυκλο επεισοδιων το φθινοπωρο και δεν ειχε καμια συγγενεια με τους υπολοιπους.

Στα πρωτα επεισοδια επαιζε και ο Ευρυπιωτης αλλα γρηγορα αποχωρησε.

Επισημα η ΕΡΤ λεει πως ο πρωτος κυκλος εχει σβηστει (προσωπικα πιστευω οτι και ο φιλος tsalk, δηλαδη πως τα tapes εχουν δωθει καπου ειτε νομιμα ειτε παρανομα.

Ο δευτερος κυκλος μεχρι πριν 10 χρονια υπηρχε κανονικα στο αρχειο της ΕΡΤ (τωρα ποιος ξερει!)

Τα λιονταρακια του κυρ-Ηλια ειχαν τεραστια επιτυχια και στην Κυπρο και απ οτι εχω ακουσει παιχτηκαν και στην Αμερικη (στους Ελληνες φυσικα) αρκετα χρονια μετα την προβολη τους σε εμας.

Ισως καποιος καλος ανθρωπος απο την Κυπρο να μπορουσε να βοηθησει. Η επιτυχια της σειρας ηταν τοσο μεγαλη που ειχαν καλεσει ολους τους ηθοποιους (τα νεα παιδια) και ειχαν κανει συναυλια εκει με τα τραγουδια της σειρας (που υπαρχουν και στον δισκο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Βασια Παναγοπουλου μιλαει για τα Λιονταρακια....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BBGHG3BbQjg]YouTube - Panagopoulou
 
Κι άλλο, κι άλλο.Μας άνοιξες την όρεξη. Πάντως σε ευχαριστούμε πολύ για το απόσπασμα
 
Πόσο χρονών να ήταν το 85 η Βάσια Παναγοπούλου,να ήταν 22-23?Δεν είναι και πολύ μεγάλη πάντως γύρω στα 44 από ότι έχω ακούσει
 
ChristosM είπε:
Η Βασια Παναγοπουλου μιλαει για τα Λιονταρακια....
:bow: :bow: :bow:

Τι ωραίο βίντεο! Τι όμορφες αναμνήσεις, ενδιαφέρουσες "αποκαλύψεις" και "συγκινητικό" το reunion μεταξύ Βάσιας Παναγοπούλου - Σταμάτη Γαρδέλη.

Ευχαριστούμε πολύ! Από ότι καταλαβαίνουμε, η Βάσια Παναγοπούλου θυμάται τα "Λιονταράκια" με νοσταλγία...
 
bernard.c είπε:
:bow: :bow: :bow:
Τι ωραίο βίντεο! Τι όμορφες αναμνήσεις, ενδιαφέρουσες "αποκαλύψεις" και "συγκινητικό" το reunion μεταξύ Βάσιας Παναγοπούλου - Σταμάτη Γαρδέλη.

Ευχαριστούμε πολύ! Από ότι καταλαβαίνουμε, η Βάσια Παναγοπούλου θυμάται τα "Λιονταράκια" με νοσταλγία...
Ναι και αυτο το εκτιμησα ιδιαιτερα, μια και εχω ακουσει αρκετους ηθοποιους να σνομπαρουν τις παλιες τους δουλειες, κατι το οποιο θεωρω απαραδεκτο, μια και μεσω αυτων βρεθηκαν στην τωρινη τους θεση.
 
Εχω μια σοβαρή ερώτηση: η Δρούζα γιατί τινάζει το μαλλί σαν χαλασμένο Ντούρασελ;

α) την ενοχλεί το μαλλί/ η μύγα / η υπενθύμιση από το πάνελ ότι λέει μ...κίες.

β) Χριστέ μου τι ακούω τώρα...

γ) Δεν έπρεπε να κάνω αυτήν την εκπομπή...

δ) Πάρκινσον.

Η Παναγοπούλου έχει όλη τη σειρά στο αρχείο της; Αν ναι, ποιος θα μπορούσε να επικοινωνήσει μαζί της; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σημειωσουμε οτι στις 23 Ιανουαριου του 1985, ημερα Τεταρτη, μετα το δελτιο των 9.00 και συγκεκριμενα στις 9.40 ξεκινησαν "Τα Λιονταρακια" του Γιαννη Δαλιανιδη, που γρηγορα εγιναν μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της δεκαετιας του 80.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mhmerotategiatipino είπε:
Εχω μια σοβαρή ερώτηση: η Δρούζα γιατί τινάζει το μαλλί σαν χαλασμένο Ντούρασελ;α) την ενοχλεί το μαλλί/ η μύγα / η υπενθύμιση από το πάνελ ότι λέει μ...κίες.

β) Χριστέ μου τι ακούω τώρα...

γ) Δεν έπρεπε να κάνω αυτήν την εκπομπή...

δ) Πάρκινσον.
ε) Όλα από τα παραπάνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα