Τα Λιονταράκια (του κυρ' Ηλία) (1985 ΕΡΤ)

διαβαζω καλα...?

..που θα σας κανουν (τα φιλμακια του χοντρου-λιγνου) να ξεσκασετε για λιγο απο τα πληκτικα τηλεοπτικα ΜΑΣ προγραμματα.. 8)

ποιανου περιοδικου ειναι αυτη η καταχωρηση?
 
Απο εφημεριδα ειναι ,δεν γραφω ποια για να μην χαρακτηριστω πολιτικα( 85 καταλαβαινεις).

Παντως μην σου κανει εντυπωση ,υπηρξε πολυ κουλτουρα τοτε,μην βλεπεις που το παιδικο προγραμμα ηταν πλουσιο και περναγαμε καλα.

Ειμαστα τυχεροι. :)
 
Πάρα πολύ ωραίο το απόσπασμα. Εγώ με την σειρά μου θα το αφιερώσω στην ΕΡΤ που χάρη στις πετυχημένες ενέργιές της (ξεπούλημα της σειράς) δεν θα ξαναδούμε εποτέ.
 
Φανταστικό το απόσπασμα από τα Λιονταράκια του κυρ-Ηλία.

Μπράβο ChristosM που μας γύρισες τόσο όμορφα στο 1985 και στην εποχή που μεσουρανούσε η "χρυσή νεολαία": Μιχαλόπουλος, Παναγοπούλου, Γαρδέλης, Αλιμπέρτη, Ευαγγελόπουλος, Μπαλαούρα, Ευρυπιώτης και άλλοι...
 
Ωπα! Τωρα το πηρα χαμπαρι. Φοβερο ChristosM
 
ξέρω εγώ την Βάσια!!!!παιδιά είναι πολύ φιλική και γλυκιά γυναίκα!πραγματικά την θαυμάζω...
 
Κούκλα η θεία και τότε και τώρα...Α ρε Γιολαντάκι μου!! Απλώς ΣΚΙΖΕΙΣ!!!!!!! <3 <3
 
Δεν λες στη θεια σου να κανει και κανα ποστ με info για τη σειρα? :)
 
Ότι θέλετε για τη σειρά εδώ παιδιά σε μένα...Η ίδια δν προλαβαίνει να μπαίνει στο ιντερνετ τωρα...Παλιότερα έμπαινε...
 
Μια δικη μου πρωτη απορια (αν και εχω καποια υποψια) ειναι γιατι ο δευτερος κυκλος ειχε μονο 6 επεισοδια ενω ειχαν προγραμματιστει 13. Αν μαλιστα αναλογιστουμε και την τεραστια επιτυχια που ειχε η σειρα, η απορια μου αυτη γινεται πιο εντονη.
 
Η δικιά μου απορία είναι: είστε τελείως σίγουροι ότι αυτή η σειρά δεν πρόκειται να προβληθεί ποτέ;Χαίρομαι που μπορώ να το μοιραστώ μαζί σας!Χρόνια νοσταλγώ αυτή τη σειρά..
 
Να ρωτήσω και γω κάτι;;ξερει κανεις που μπορουμε να βρούμε το cd με τα τραγουδια της σειρας;;το εχει καποιος;;
 
To αλμπουμ ειναι της EMI (Virgin EMI) κανε μια βολτα απο την εταιρεια να μαθεις λεπτομερειες να μας πληροφορησεις κιολας.
 
Το βινύλιο πάντως βρίσκεται σε δισκοπωλεία στο Μοναστηράκι ή και αλλού.

Δεν έχει πολύ καιρό που το βρήκα και εγώ (σε προκλητική τιμή), γιατί έχω ακούσει και για παλαβές τιμές για τα τηλεοπτικά σάουντρακς
 
martha είπε:
Η δικιά μου απορία είναι: είστε τελείως σίγουροι ότι αυτή η σειρά δεν πρόκειται να προβληθεί ποτέ;Χαίρομαι που μπορώ να το μοιραστώ μαζί σας!Χρόνια νοσταλγώ αυτή τη σειρά..
"Λογικα" ποτέ, εκτος και αν συμβει καποιο θαυμα και η ΕΡΤ το ξαναβρει απο καπου. Ειναι πραγματικα κριμα γιατι περα απο το οτι ηταν απο τις δημοφιλεστερες σειρες της δεκαετιας του 80, προβληθηκε μονο μια φορα και οποιος προλαβε!

marilenius είπε:
Να ρωτήσω και γω κάτι;;ξερει κανεις που μπορουμε να βρούμε το cd με τα τραγουδια της σειρας;;το εχει καποιος;;
Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, υπαρχει μονο σε δισκο απο την ΕΜΙ. Δεν εχει βγει σε cd.
 
ChristosM είπε:
Μια δικη μου πρωτη απορια (αν και εχω καποια υποψια) ειναι γιατι ο δευτερος κυκλος ειχε μονο 6 επεισοδια ενω ειχαν προγραμματιστει 13. Αν μαλιστα αναλογιστουμε και την τεραστια επιτυχια που ειχε η σειρα, η απορια μου αυτη γινεται πιο εντονη.
Ναι, αυτή είναι μια απορία που έχουν όλοι οι φαν της σειράς. Μπορείς aggelikaki να μάθεις και να μας διαφωτίσεις σχετικά?
 
Παιδιά με την πρώτη ευκαιρια που θα μιλήσω μαζί της θα τη ρωτήσω και θα σας πω...
 
Μιας και αναφέρατε τον δίσκο, να πω ότι μου 'χε κάνει εντύπωση τότε που τα τραγούδια είχαν ξανα-ηχογραφηθεί ειδικά για τον δίσκο, δεν πήραν δηλαδή τις ηχογραφήσεις της σειράς. Έτσι, ακούγονταν όλες σχεδόν οι ηθοποιές να κάνουν φωνητικά στα ρεφρέν των τραγουδιών. Νομίζω ξεχώριζε ιδιαίτερα η φωνή της Μίνας Νεγρεπόντη, της ξανθιάς κυρίας με το Supermarket (Στον Καραπάνο που παίρνει η δραχμή σου τα πάνω...) που την έπεφτε στον Πάνο Μιχαλόπουλο, αλλά αυτός... βράχος!

Πρέπει να ξεθάψω την κασέτα εκείνη και να την ξανακούσω :) : "Μια παρεξήγηση ματώνει την καρδιά μου....."
 
Πίσω
Μπλουζα