Τα Νο1 της Eurovision

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.298
Μπαίνουμε και φέτος στο ρυθμό της Eurovision και σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα με τις πρωτιές όλων των διαγωνισμών. Στην αρχή σκέφτηκα να "ανεβάσω" τα τραγούδια αλλά επειδή με αυτά φοβάμαι μήπως υπάρξουν πνευματικά δικαιώματα κτλ θα αρκεστώ απλά στις απονομές. Οι σειρά που θα παρουσιαστούν είναι τυχαία.

 


Θα ξεκινήσω με ένα πολύ παλιό , την Eurovision του 1957 που έγινε στη Φρανκφούρτη της Γερμανίας. Οι χώρες που διαγωνίστηκαν ήταν μόλις 10 και οι βαθμολογίες είχαν ως εξής:


 


01. Ολλανδία 31



02. Γαλλία 17



03. Δανία 10



04. Γερμανία 08



05. Λουξεμβούργο 08



06. Ιταλία 07



07. Αγγλία 06



08. Βέλγιο 05



09. Ελβετία 05



10. Αυστρία 03


 


Το λογότυπο του διαγωνισμού


 


70.jpg
Προβολή συνημμένου 71182

Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Ολλανδίας , το "Net als toen" με την Corry Brokken.

 


http://www.youtube.com/watch?v=NyCk3gh0g4k&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA& index=1
 
Εξαιρετική η ιδέα σου tony!!! Το υλικό το έχεις από το κανάλι της Eurovision που είχαν ανοίξει το 2006; Πολύ θα ήθελα να έχω Nova τότε.

Όσο για τα τραγούδια, δε νομίζω να υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων. Έχουν ανέβει και σε άλλα θρεντ του φόρουμ αντίστοιχα βίντεο από το διαγωνισμό.

Εν τω μεταξύ, κάτι είχε πάρει το αυτί μου για ψηφιοποίηση, ψηφιακή επεξεργασία και αρχειοθέτηση των διαγωνισμών από την EBU και τη διάθεσή τους διαδικτυακά στο μέλλον, για να προλάβουν την επέτειο των 60 χρόνων του διαγωνισμού. Δεν ξέρω, όμως, αν ισχύει ή αν έχει ξεκινήσει ένα τέτοιο πρότζεκτ.

[edit: Για του λόγου το αληθές, εδώ.]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Εξαιρετική η ιδέα σου tony!!! Το υλικό το έχεις από το κανάλι της Eurovision που είχαν ανοίξει το 2006; Πολύ θα ήθελα να έχω Nova τότε.Όσο για τα τραγούδια, δε νομίζω να υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων. Έχουν ανέβει και σε άλλα θρεντ του φόρουμ αντίστοιχα βίντεο από το διαγωνισμό.

Εν τω μεταξύ, κάτι είχε πάρει το αυτί μου για ψηφιοποίηση, ψηφιακή επεξεργασία και αρχειοθέτηση των διαγωνισμών από την EBU και τη διάθεσή τους διαδικτυακά στο μέλλον, για να προλάβουν την επέτειο των 60 χρόνων του διαγωνισμού. Δεν ξέρω, όμως, αν ισχύει ή αν έχει ξεκινήσει ένα τέτοιο πρότζεκτ.

[edit: Για του λόγου το αληθές, εδώ.]
Ενδιαφέρον αυτό nwntas να κυκλοφορήσουν σε dvds κάποτε , αρκεί να έχουν ελληνικούς υπότιτλους γιατί για μένα έχει σημασία αυτό. Είχα NOVA τότε αλλά δεν θυμάμαι να είχε παίξει τελικούς. Άνοιξε πρόσφατα κανάλι Eurovision ο ΟΤΕ TV και θα προβάλλει έναν τελικό την ημέρα , μπερδεμένους όμως. Από εκεί και το παραπάνω βιντεάκι. Όσο για τα τραγούδια που λες , ε αφού όπως λες έχουν ανέβει όλα και είναι λίγο πολύ γνωστά , ας ανεβάσω εγώ τις απονομές... :)
 
tonytony είπε:
Ενδιαφέρον αυτό nwntas να κυκλοφορήσουν σε dvds κάποτε , αρκεί να έχουν ελληνικούς υπότιτλους γιατί για μένα έχει σημασία αυτό. Είχα NOVA τότε αλλά δεν θυμάμαι να είχε παίξει τελικούς. Άνοιξε πρόσφατα κανάλι Eurovision ο ΟΤΕ TV και θα προβάλλει έναν τελικό την ημέρα , μπερδεμένους όμως. Από εκεί και το παραπάνω βιντεάκι. Όσο για τα τραγούδια που λες , ε αφού όπως λες έχουν ανέβει όλα και είναι λίγο πολύ γνωστά , ας ανεβάσω εγώ τις απονομές... :)
Να και κάτι που τώρα μαθαίνω! Άνοιξε ειδικό κανάλι στο ΟΤΕ TV; Αυτό είναι τέλειο! Και την υπόλοιπη μέρα δείχνει ανακατεμένα κομμάτια βιντεο κλιπ από τα τραγούδια του διαγωνισμού; Ή απλά ανοίγει μόνο για να δείξει τους τελικούς;
 
nwntas είπε:
Να και κάτι που τώρα μαθαίνω! Άνοιξε ειδικό κανάλι στο ΟΤΕ TV; Αυτό είναι τέλειο! Και την υπόλοιπη μέρα δείχνει ανακατεμένα κομμάτια βιντεο κλιπ από τα τραγούδια του διαγωνισμού; Ή απλά ανοίγει μόνο για να δείξει τους τελικούς;
Την υπόλοιπη μέρα όπως το λες δείχνει τραγούδια από όλες τις χρονιές βαλμένα μέσα σε "εκπομπές". Το κανάλι είναι 24ωρο.
 
tonytony είπε:
Την υπόλοιπη μέρα όπως το λες δείχνει τραγούδια από όλες τις χρονιές βαλμένα μέσα σε "εκπομπές". Το κανάλι είναι 24ωρο.
Πωωωω, μακάρι να είχα ΟΤΕTV. Θα το είχα όλη μέρα ανοιχτό!!! :p
 
nwntas είπε:
Πωωωω, μακάρι να είχα ΟΤΕTV. Θα το είχα όλη μέρα ανοιχτό!!! :p
Μη νομίζεις , βαρετό είναι , τουλάχιστον για μένα...Επαναλαμβάνονται συνεχώς! :)

2005 και φυσικά είναι η χρονιά που κέρδισε η Ελλάδα! Οδιαγωνισμός έγινε στο Κίεβο της Ουκρανίας και οι χώρες που διαγωνίστηκαν ήταν 24. Η βαθμολογίες ήταν ως εξής:

 


01. Ελλάδα - Έλενα Παπαρίζου "My number one" 230


02. Μάλτα 192


03. Ρουμανία 158



04. Ισραήλ 154



05. Λετονία 153



06. Μολδαβία 148



07. Σερβία Μαυροβούνιο 137



08. Ελβετία 128



09. Νορβηγία 125



10. Δανία 125



11. Κροατία 115



12. Ουγγαρία 097



13. Τουρκία 092



14. Βοσνία Ερζεγοβίνη 079



15. Ρωσία 057



16. Αλβανία 053



17. Φύρομ 052



18. Κύπρος - Κωνσταντίνος Χριστοφόρου "Ela Ela" 046


19. Σουηδία 030


20. Ουκρανία 030



21. Ισπανία 028



22. Αγγλία 018



23. Γαλλία 011



24. Γερμανία 004


 


Το λογότυπο του διαγωνισμού


 


71.jpg
71.jpg

Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Ελλάδας , το "Μy number one" με την Έλενα Παπαρίζου.

 


http://www.youtube.com/watch?v=Z5ruZYNlwxs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεχνιούνται αυτές οι στιγμές; Η Πασχαλίδου να είναι μετεξεταστέα στα μαθηματικά (μα να μην αντιλαμβάνεται ότι είχαμε κερδίσει πριν καν τελειώσει η ψηφοφορία), κάποιοι να πλακώνονται πίσω από την Παπαρίζου μέχρι να ετοιμαστεί να βγει στη σκηνή και φυσικά η χαρά του ότι επιτέλους κερδίσαμε το διαγωνισμό! Το μόνο που είχα ξεχάσει είναι ότι η Πασχαλίδου κόντεψε να βάλει τα κλάματα από τη συγκίνηση.

Βλέποντας τον πρόεδρο της Ουκρανίας θυμήθηκα το πόσο επεισοδιακή ήταν η ετοιμασία αυτής της Γιουροβίζιον, με την πολιτική αστάθεια στη χώρα εκείνη την περίοδο. Νομίζω ότι το δέρμα στο πρόσωπό του ήταν έτσι μετά από απόπειρα δηλητηρίασής του.
 
Πίσω στα πολύ παλιά πάλι και συγκεκριμένα στο 1959 και στον 4ο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision που έγινε στις Κάννες. Συμμετείχαν 11 χώρες με νικήτρια και πάλι την Ολλανδία. Η βαθμολογία έχει ως εξής

 


01. Ολλανδία 21



02. Αγγλία 16



03. Γαλλία 15



04. Ελβετία 14



05. Δανία 12



06. Ιταλία 09



07. Βέλγιο 09



08. Γερμανία 05.



09. Σουηδία 04



10. Αυστρία 04



11. Μονακό 01


 


Το λογότυπο του διαγωνισμού


 


72.jpg
72.jpg

Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Ολλανδίας , το "Een beetje" με την Τέντι Σόλτεν

 


http://www.youtube.com/watch?v=hP6bqI1tSFc&feature=youtu.be
 
1970 και ο 15ος διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision γίνεται στο Άμστερνταμ. Συμμετείχαν 12 χώρες και νικήτρια η Ιρλανδία. Η βαθμολογία έχει ως εξής.

 


01. Ιρλανδία 32



02. Αγγλία 26



03. Γερμανία 12



04. Ελβετία 08



05. Γαλλία 08



06. Ισπανία 08



07. Νορβηγία 07



08. Ιταλία 05



09. Βέλγιο 05



10. Μονακό 05



11. Γιουγκοσλαβία 04



12. Λουξεμβούργο 00


 


Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Ιρλανδίας , το "All kinds of everything" με την Ντάνα.


 


[video=youtube;nFovSU1Ad-4]http://www.youtube.com/watch?v=nFovSU1Ad-4&feature=youtu.be
 
Ένας σχετικά επεισοδιακός διαγωνισμός το 1970, με αποχωρήσεις, λόγω της σκανδαλώδους τετραπλής νίκης του 1969. Ο διαγωνισμός του 1970 ήταν ο πρώτος που μετέδοσε η Ελλάδα, με ελληνική εκφώνηση της Μακώς Γεωργιάδου. Μπορούσαμε να συμμετάσχουμε, ως μέλος της EBU, από τη στιγμή που μπορούσαμε να μεταδώσουμε και το διαγωνισμό, αλλά έπρεπε να περιμένουμε λίγα χρόνια ακόμα...

Βλέποντας το σκηνικό, κάπου είχα διαβάσει ότι στις πρόβες σε μια από τις σφαίρες κόπηκε το σκοινί που την κράταγε και έπεσε στη σκηνή! Απίστευτο σκηνικό/οφθαλμαπάτη/τρισδιάστατο!
 
Για άγνωστο λόγο ξαφνικά δεν έχω πρόσβαση στο κανάλι μου στο Υ.Τ. οπότε δε μπορώ να ανεβάσω βιντεάκια...Αν κάποια στιγμή μπορέσω σας τα χρωστάω... :( Για να μην το κλείσω όμως το θέμα ας αρκεστούμε για την ώρα με στοπ καρέ και βλέπουμε...

 


1985 και ο 30ος διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision γίνεται στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας. Οι χώρες που διαγωνίστηκαν ήταν 19 με νικήτρια τη Νορβηγία. Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ως εξής.


 


01. Νορβηγία 123



02. Γερμανία 105



03. Σουηδία 103



04. Αγγλία 100



05. Ισραήλ 093



06. Ιρλανδία 091



07. Ιταλία 078



08. Αυστρία 060



09. Φινλανδία 058



10. Γαλλία 056



11. Δανία 041



12. Ελβετία 039



13. Λουξεμβούργο 037



14. Ισπανία 036



15. Τουρκία 036



16. Ελλάδα - Τάκης Μπινιάρης "Μοιάζουμε" 015


17. Κύπρος - Λία Βίσση "Το κατάλαβα αργά" 015



18. Πορτογαλία 009


19. Βέλγιο 007


 


74.jpg
74.jpg

Η συμμετοχή της νικήτριας Νορβηγίας με το τραγούδι "La det swinge" με τις Bobbysocks.

 


73.jpg
73.jpg

Η συμμετοχή της Ελλάδας με τον Τάκη Μπινιάρη

 


75.jpg


75.jpg

Και η συμμετοχή της Κύπρου με τη Λία Βίσση
 
Από τους αγαπημένους μου διαγωνισμούς αυτός του 1985, με απίστευτα κομμάτια και ακόμα πιο απίστευτη σκηνή και στήσιμο, τελείως 80's!

Εκείνη τη χρονιά την Ιταλία εκπροσωπούσε ο Al Bano με τη Romina Power, η παρουσιάστρια έχασε τη φούστα της την ώρα που πήγε να βγει για να ξεκινήσει η ψηφοφορία, η συμμετέχουσα της Πορτογαλίας, με μια φοβερή μπαλάντα, στο κλείσιμο έπεσε στα γόνατά της από τη συναισθηματική φόρτιση, και στη συμμετοχή της Δανίας συμμετείχε ένας από τους μικρότερους σε ηλικία ερμηνευτές στην ιστορία του διαγωνισμού. Ιστορική ήταν και η νίκη της Νορβηγίας, που ήρθε εντελώς αναπάντεχα (ή μήπως όχι), μιας και κατείχε τα σκήπτρα της τελευταίας θέσης, ακόμα και με μηδέν βαθμους!

Ισοβαθμήσαμε με την Κύπρο, και δεν είναι τυχαίο που τα τραγούδια μας έμοιαζαν κάπως. Παρόλα αυτά, θεωρώ από τις καλύτερες συμμετοχές και τα δύο κομμάτια.
 
Το βίντεο που σας "χρωστούσα" από το 1985

 


http://www.youtube.com/watch?v=xEo2TjfoC2s

 


Το 1992 ο 37ος διαγωνισμός τραγουδιού της Eurovision έγινε στη Σουηδία. Συμμετείχαν 23 χώρες με νικήτρια την Ιρλανδία. Η βαθμολογία αναλυτικά έχει ως εξής.


 


01. Ιρλανδία 155



02. Αγγλία 139



03. Μάλτα 123



04. Ιταλία 111



05. Ελλάδα - Κλεοπάτρα "Όλου του κόσμου η ελπίδα" 094


06. Ισραήλ 085


07. Ισλανδία 080



08. Γαλλία 073



09. Ολλανδία 067



10. Αυστρία 063



11. Κύπρος - Ευρυδίκη "Ταιριάζουμε" 057


12. Δανία 047


13. Γιουγκοσλαβία 044



14. Ισπανία 037



15. Ελβετία 032



16. Γερμανία 027



17. Πορτογαλία 026



18. Νορβηγία 023



19. Τουρκία 017



20. Βέλγιο 011



21. Λουξεμβούργο 010



22. Σουηδία 09



23. Φινλανδία 04


 


Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Ιρλανδίας , το "Why me?" με την Linda Martin.


 


http://www.youtube.com/watch?v=T8Om003SyBw&feature=youtu.be

 


To λογότυπο του διαγωνισμού


 


76.jpg
76.jpg
 
Να αναφέρω επίσης πως ο συγκεκριμένος διαγωνισμός (1985) είχε την κατά πολλούς καλύτερη παρουσιάστρια που πέρασε από το θεσμό...την Lill Lindfors. Κεφάτη, άνετη, μπριόζα (τραγουδίστρια γαρ- μάλιστα είχε συμμετάσχει στο διαγωνισμό του 1966 όπου ελαβε τη 2η θέση)...έκανε σε κάθε περίπτωση τη διαφορά. Δεν μπορώ προσωπικά να θυμηθώ άλλη καλύτερη παρουσιάστρια στο συγκεκριμένο θεσμό
 
Πίσω στα λίγο πιο παλιά πάλι και συγκεκριμένα στο 1967 και στον 12ο διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision που έγινε στη Βιέννη. Οι χώρες που συμμετείχαν ήταν 21 και νικήτρια η Αγγλία. Αναλυτικά η βαθμολογία έχει ως εξής.

 


01. Αγγλία 47



02. Ιρλανδία 22



03. Γαλλία 20



04. Λουξεμβούργο 17 (με την 17χρονη τότε Βίκυ Λέανδρος!)



05. Μονακό 10



11. Ισπανία 09



12. Βέλγιο 08



13. Γιουγκοσλαβία 07



14. Σουηδία 07



15. Γερμανία 07



16. Ιταλία 04



17. Πορτογαλία 03



18. Ολλανδία 03



19. Φινλανδία 03



20. Νορβηγία 02



21. Ελβετία 00


 


Η απονομή για το πρώτο τραγούδι της Αγγλίας , το "Puppet on a string" με την Sandie Shaw.


 


[video=youtube;jfgQQiUyv-Q]http://www.youtube.com/watch?v=jfgQQiUyv-Q&feature=youtu.be
 
Τωρα αν σου πω Νώντα πως ενώ γνώριζα για τη συμμετοχή του Τάκη Μπινιάρη το 1985, δεν είχα ακούσει ποτέ το τραγούδι; Τώρα που το άκουσα λοιπόν, θα συμφωνήσω μαζί σου πως ήταν από τα 5 καλύτερα που έχουμε στείλει! Αιφνιδίαστηκα γτ δεν περίμενα να'ναι τόσο καλό! (ενδεχομένως επηρέάστηκα από τη χαμηλή θέση - αν κι αυτό δεν είναι κριτήριο για τη γιουροβίζιον- πιθανότατα λειτουργεί και αντίστροφα:όσο πιο χαμηλή η θέση, τόσο μεγαλύτερη η αξία του τραγουδιού) Τώρα για το 1992, καλή linda martin αλλά προσωπικά προτιμώ το "in your eyes" της επόμενης χρονιάς..Γενικά τότε έστελνε καλά τραγούδια η Ιρλανδία, τώρα το'χει ρίξει στο σκουπιδαριο..Για μένα κορυφαίο τραγούδι (εντάξει, όχι ακριβώς τραγούδι αλλά τυπικά ως τέτοιο λογίζεται) όλων των εποχών το "nocturne" του 1994 (το οποίο απορώ πραγματικά απορώ πως δεν μπήκε στη δεκάδα του congratulations)ενώ σε απόσταση αναπνοής το ιστορικό "hold me now" του τζώνυ λόγκαν..Πολύ καλά νικητήρια τραγούδια θεωρώ των katrina and the waves του 1997,της sandra kim το 1986, της serifovic το 2007, της france gal το 1965, ε και φυσικά το apres toi της λέανδρος..Τα χειρότερα για μένα, αυτά του 2002 (σε μια χρονιά που υπήρχαν δε και τόσα ωραία τραγούδια -χαρακτηριστικά θυμάμαι δανία,φινλανδία, ρουμανία) και του 2006.. Πιθανότατα αδικώ πολλά των 2 πρώτων δεκαετιών αλλά θα με συγχωρήσουν πιστεύω οι νικητες ( :D ) και εσείς οι λίγο παλαιότεροι φανς αλλά λόγω ηλικίας ειδικεύομαι στα νεότερα...Πάντως πιστεύω θα είχε ενδιαφέρον και ένα post σχετικά με τα πιο αδικημένα τραγούδια της γίουροβίζον..ΤΟ θέτω σαν πρόταση,αναμένω ανταπόκριση..
 
Πολύ ωραία χρονιά το 1992 και με το παλιό λογότυπο της Γιουροβίζιον να κοσμεί τη σκηνή, φαρδύ πλατύ! Πολύ καλή χρονιά και για την Ελλάδα, αφού μια ξαφνική και ανέλπιστη 5η θέση ήταν η καλύτερή μας θέση μέχρι τότε (και επανέλαβε το θρίαμβο του 1977). Τις προάλλες θυμήθηκα το σουηδικό κομμάτι εκείνης της χρονιάς, μια απίστευτη μπαλάντα που έπαιζε ως φαβορί, αλλά κατέληξε προτελευταία!

retrofrog μια μικρή διόρθωση: το Nocturne ήταν του 1995 (σε έναν εκπληκτικό διαγωνισμό γεμάτο συμμετοχές-διαμάντια και μια απίστευτη σκηνή!). Καλή η ιδέα σου για αδικημένα κομμάτια σε διαγωνισμούς της Γιουροβίζιον, αλλά πολύ δύσκολη, καθώς είναι υποκειμενικό αν ένα τραγούδι αδικήθηκε. Ακόμη και σήμερα φανατικοί και μη του διαγωνισμού δε μπορούν να κατατάξουν ορισμένες συμμετοχές σε αδικημένες ή μη και να συμφωνήσουν σε μια λίστα κομματιών. Είναι τι σου κάθεται καλά στο αυτί. Επίσης, είναι ανάλογα και η αδικία, γιατί είναι κομμάτια που ήρθαν τελευταία και λες ότι ήταν αδικία να μην πάρουν βαθμούς, αλλά και κομμάτια που βγήκαν 6α και λες "μα αυτό άξιζε καλύτερα από το νικητή". Οπότε πολλά παίζουν. Σίγουρα, όμως, μη λαμβάνεις υπόψιν σου τόσο τις βαθμολογίες και τις θέσεις. Η Γιουροβίζιον έχει πολλά διαμαντάκια τόσο σε ψηλές όσο και σε χαμηλές θέσεις των βαθμολογικών πινάκων. Απλά σε καλούν να τα ανακαλύψεις ;)
 
Έχεις απόλυτο δίκιο..Κι εγώ όταν το έγραφα κάτι δεν μου πήγαινε καλά,απλά βαριόμουν και να το διασταυρώσω..Καλά, σίγουρα είναι υποκειμενική η κρίση (ειδικά στη μουσική).Εγώ απλά το πρότεινα σαν μορφή ανταλλαγής απόψεων, απ'την οποία ενδεχομένως να μπορούσε να προκύψει και μια κοινή συνισταμένη! Εμένα πάντως από αδικημένα τραγούδια μου έρχονται στο νου αμέσως: Ελλάδα 91 (άνοιξη),κύπρος 2007, ισλανδία 1997 (παρά την ομολογουμένως εκκεντρική εμφάνιση το θεωρώ πολύ πρωτοποριακό τραγούδι-ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα), του 1999, 2005, 2007 (εκεί κι αν ήταν-για μένα από τα καλύτερα που έχουν περάσει-παρά την αποκρουστική φυσιογνωμία του ερμηνευτή), 2008,2012..(γενικά η ισλανδία πολύ αδικημένη χώρα), δανία, ρουμανία, φινλανδία από 2002 ΄(αυτές βέβαια τις προανέφερα)

Επίσης αυτό που μου άρεσε πάαααρα πολύ,μυστηριώδες και μαγευτικό, σου έδινε την εντύπωση πως είσαι σ'ενα μυθικό δάσος, σε μια άλλη εποχή, στην εποχή των κελτών, με ένα εξαιρετικό εφεύρημα (την επινοημένη γλώσσα), εντυπωσιακή παρουσίαση (όπως ακριβώς έπρεπε), μια σαγηνευτικότατη (χωρίς να κυκλοφορεί ημίγυμνη όπως τοοοοοοσες άλλες στο διαγωνισμό) frontwoman, το sanomi των urban trad το 2003 που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να τερματίσει πρώτο. Δυστυχώς έπεσε πάνω στην (ομολογουμένως) επαγγελματική εμφάνιση της (καθόλου σαγηνευτικής) sertab...Κέλτες vs χανουμ μπουρεκ σημειώσατε 2!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα