Τα Ν64 παιχνίδια σας!

Spyke88

RetroWannaBe
Joined
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
1
Τι παιχνιδια για το Ν64 εχετε? Εγω εχω τα εξης ολιγα:

1. 1080 Snowboarding

2. Banjo-Kazooie

3. Cruis'n USA

4. Donkey Kong 64

5. F-Zero X

6. Glover

7. Goldeneye 007

8. The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time

9. Mario Kart 64

10. Mario Party

11. Perfect Dark

12. Pilotwings 64

13. Lylat Wars

14. Super Mario 64

15. Turok 2: Seeds of Evil

16. Wave Race 64

;) :D
 
1.The legend of zelda:eek:carina of time

2.The legend of zelda:Majora's mask

3.Super mario 64

4.Donkey kong 64

5.Killer instinct gold

6.Banjo kajooie

7.Banjo tooie

8.Paper mario

9.Mario kart 64

10.conker's bud fur day

11.star fox 64

12.castlevania

13.castlevania legacy of darkness

14.Ogre battle 64

15.Pokemon stadium

16.Mario party 2

17.Harvest moon 64

18.Pokemon stadium 2

19.pilotwings 64

20.F-zero X

21.Mario golf

Kανενα δεν εχω με κουτι τα εχω πεταξει ολα εχω μονο της κασσετες.Τα περισσοτερα απο αυτα τα παιχνιδια τα εχω δωσμενα σε φιλους και αλλα στην κοπελα μου και εγω εχω κρατησει συγκεκριμενα που δεν τα ακουμπαει κανενας εκτος απο μενα :D
 
Μια χαρα συλλογη!! Καποια που δεν εχω και εχεις, θελω να τα παρω!!
 
1 mario 64

2 mario kart 64

3 banjo tooie

4 legend of zelda ocarina of time

5 donkey kong 64

6 turok

7 iss64

8 pokemon stadium

9 bio freaks

10 fifa 98

11 madden football 64

τα μονα που θελω ακομα να βρω ειναι το banjo kazooie και το conkers bad fur day...
 
Ωραίες συλλογές παιδιά!! Χαίρομαι που στην Ελλάδα υπάρχουν άτομα με τόσα πολλά παιγνίδια για το Nintendo 64!

Όσον αφορά εμένα, έχω ορισμένα από την παιδική μου ηλικία και προσέθεσα μερικά πριν από 3-4 χρόνια για να την ολοκληρώσω τη συλλογή. Μεταξύ αυτών τα Ocarina, majora, Mario, Banjo, Conker και Castlevania!!
 
Εγώ δυστυχώς έχω μόνο τα δύο Banjo. Κάποτε είχα και το Mario Kart 64, αλλά κάπου χάθηκε στην πορεία.
 
Mε σειρά αγοράς:

- Mario 64

- Turok: Dinosaur Hunter

- Starfox 64 (Aς το πούμε Lylat Wars)

- Goldeneye

- Top Gear Rally

- Zelda OOT

- F-Zero X

- Turok 2

- Jet Force Gemini

- Zelda MM

- Perfect Dark

- Body Harvest (χωρίς κουτί)

- World Driver Championchip (ανταλλαγή με φίλο από το forum)

Kαβαντζωμένα από ξαδέρφια που δεν τους ενδιαφέρει πια οπότε έγινε κατάσχεση: :p

- Banjo-Kazooie

- Donkey Kong 64

Το μόνο παιχνίδι που μου λείπει από αυτά που θέλω είναι το Conker αλλά δεν νομίζω ότι θα το βρω ποτέ σε καλή τιμή.

Αυτή είναι η πιο πολύτιμη συλλογή μου, δεν θα την αντάλλαζα με τίποτα εκτός και αν κάποιος μου έδινε τα ίδια παιχνίδια με κουτιά κλπ σε US έκδοση (μαζί με την κονσόλα φυσικά) αφού πλέον δεν μπορώ να γυρίσω πίσω στις PAL εκδόσεις, ούτε καν για την νοσταλγία. Και για άλλη μια φορά, με την ευκαιρία, επιτρέψτε μου να κράξω την Nintendo για το Ευρωπαϊκό Virtual Console στο Wii. Βοοοοο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Mε σειρά αγοράς:
Αυτή είναι η πιο πολύτιμη συλλογή μου, δεν θα την αντάλλαζα με τίποτα εκτός και αν κάποιος μου έδινε τα ίδια παιχνίδια με κουτιά κλπ σε US έκδοση (μαζί με την κονσόλα φυσικά) αφού πλέον δεν μπορώ να γυρίσω πίσω στις PAL εκδόσεις, ούτε καν για την νοσταλγία. Και για άλλη μια φορά, με την ευκαιρία, επιτρέψτε μου να κράξω την Nintendo για το Ευρωπαϊκό Virtual Console στο Wii. Βοοοοο!
Τόση μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τις PAL εκδόσεις;

Με το virtual console τι ακριβώς πρόβλημα έχεις;
 
Και τα δικα μου.




attachment.php
 
divined είπε:
Τόση μεγάλη η διαφορά σε σχέση με τις PAL εκδόσεις;Με το virtual console τι ακριβώς πρόβλημα έχεις;
Το ότι αν έχεις Ευρωπαϊκή κονσόλα και θες να αγοράζεις παιχνίδια στο VC δεν έχεις άλλη επιλογή από τις PAL-50hz εκδόσεις. Πράγμα αδικαιολόγητο εν έτη 2006 που βγήκε η κονσόλα. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να κάνουν ένα από τα εξής:

Να υπάρχει επιλογή ποια έκδοση θες έτσι ώστε αν δεν έχεις τηλεόραση που να υποστηρίζει 60hz να κατεβάζεις την pal και οι υπόλοιποι να χαιρόμαστε την καλύτερη έκδοση.

ή

Να μας είχαν προειδοποιήσει ότι στο Ευρωπαϊκό VC θα είμαστε αναγκασμένοι να παίζουμε τις εκδόσεις με το χαμηλότερο frame rate και τις μαύρες μπάρες πάνω-κάτω ώστε να μην το αγοράσουν κάποιοι τσάμπα, όπως έκανα εγώ και έκλαιγα τα λεφτά μου. Γι αυτόν τον λόγο και το έσπασα με softmode (κάτι που δεν σκόπευα αρχικά) και βρήκα τρόπο να παίζω έστω κάποια από τα N64 wads στα 60hz.

Έχοντας ήδη N64 emulators και roms στο PC μου, μπορούσα να παίζω τα games αυτά εκεί αλλά είπα να υποστηρίξω την Nintendo για την ωραία ιδέα που είχε με το VC αλλά που να ήξερα ότι θα θυμηθώ τις παλιές "καλές" εποχές των σκουπιδο-Pal εκδόσεων, τις οποίες είχαμε ήδη αφήσει πίσω μας από την προηγούμενη γενιά.

Sorry για το off topic αλλά έπρεπε να απαντήσω στην ερώτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Το ότι αν έχεις Ευρωπαϊκή κονσόλα και θες να αγοράζεις παιχνίδια στο VC δεν έχεις άλλη επιλογή από τις PAL εκδόσεις. Πράγμα αδικαιολόγητο αφού ακόμα και όταν βγήκε η κονσόλα όλες οι τηλεοράσεις ήταν πλέον LCD και οι CRT που είχαν μείνει ήταν συμβατές με 60hz έτσι κι αλλιώς. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να κάνουν ένα από τα εξής:
Να υπάρχει επιλογή ποια έκδοση θες έτσι ώστε αν δεν έχεις τηλεόραση που να υποστηρίζει 60hz να κατεβάζεις την pal και οι υπόλοιποι να χαιρόμαστε την καλύτερη έκδοση.

ή

Να μας είχαν προειδοποιήσει ότι στο Ευρωπαϊκό VC θα είμαστε αναγκασμένοι να παίζουμε τις εκδόσεις με το χαμηλότερο frame rate και τις μαύρες μπάρες πάνω-κάτω ώστε να μην το αγοράσουν κάποιοι τσάμπα, όπως έκανα εγώ και έκλαιγα τα λεφτά μου.

Έχοντας ήδη N64 emulators και roms στο PC μου, μπορούσα να παίζω τα games αυτά εκεί αλλά είπα να υποστηρίξω την Nintendo για την ωραία ιδέα που είχε με το VC αλλά που να ήξερα ότι θα θυμηθώ τις παλιές "καλές" εποχές των σκουπιδο-Pal εκδόσεων, τις οποίες είχαμε ήδη αφήσει πίσω μας από την προηγούμενη γενιά.

Sorry για το off topic αλλά έπρεπε να απαντήσω στην ερώτηση.
Συμφωνω και γω σαυτα.Το χαμηλοτερο Frame rate σε πολλα παιχνιδια ειναι πολυ ενοχλητικο ειδικα αν εχεις παιξει το ιδιο παιχνιδι στα 60hz και εχεις μια ιδεα πως ειναι.Φυσικα για της μαυρες μπαρες δεν το συζηταω καν και μονο που της κοιταω με γυρνανε τα μυαλα :rant:
 
Μου λείπουν αρκετά σημαντικά αλλά πιστεύω να πάρω κάτι ακόμα στην πορεία!

Μέχρι στιγμής:

1) 007 The World is not Enough

2) Armorines: Project S.W.A.R.M.

3) Conker's Bad Fur Day

4) Daikatana

5) Doom 64

6) Duke Nukem 64

7) Duke Nukem Zero Hour

8) F-1 World Grand Prix II

9) F-Zero X

10) Hexen

11) Hydro Thunder

12) International Superstar Soccer 64

13) International Superstar Soccer 98

14) International Superstar Soccer 2000

15) Mortal Kombat Trilogy

16) Mortal Kombat 4

17) NBA Live 2000

18) Perfect Dark

19) Quake

20) Quake II

21) Resident Evil 2

22) Roadsters

23) ShadowMan

24) Star Wars: Episode 1 - Racer

25) Turok: Dinosaur Hunter

26) Turok 2: Seeds of Evil

27) Turok 3: Shadow of Oblivion

28) Turok: Rage Wars

29) Wave Race 64

30) World Driver Championship

31) Wipeout 64
 
borellus είπε:
Ποιά? Αν και λογικά αξίζει να τα πάρεις όλα! :p
Κάποιο από τα ISS,το ΜΚ Trilogy το οποίο έχω ήδη στο Saturn αλλά θέλω να δω διαφορές! Το Roadsters. Αλήθεια είναι καλό, αξίζει? Το έχω παίξει μόνο σε emulator και μου φάνηκε καλό. Το Shadowman έμαθα πριν λίγο ότι είναι καλό. Το τσεκάρω και βλέπουμε. Αυτά!
 
johnny19818 είπε:
Κάποιο από τα ISS,το ΜΚ Trilogy το οποίο έχω ήδη στο Saturn αλλά θέλω να δω διαφορές! Το Roadsters. Αλήθεια είναι καλό, αξίζει? Το έχω παίξει μόνο σε emulator και μου φάνηκε καλό. Το Shadowman έμαθα πριν λίγο ότι είναι καλό. Το τσεκάρω και βλέπουμε. Αυτά!
To Shadowman για μένα είναι από τα καλύτερα παιχνίδια του N64.

To Roadsters το πήρα επειδή το βρήκα φτηνά..δεν του έχω αφιερώσει πολύ χρόνο ακόμα. Θετικές εντυπώσεις μου άφησε. Δεν είναι το απόλυτο racer του N64 αλλά είναι από τα πολύ καλά.

ΤΟ ΜΚ Τrilogy δεν ξέρω αν πολυαξίζει να το πάρεις.. Σίγουρα δεν θα το βρεις αρκετά φτηνό. Γενικά σε όλα τα περιοδικά της εποχής είχε θαφτεί. Εγώ το πήρα για συναισθηματικούς λόγους. Η έκδοση για Ν64 έχει αρκετές διαφορές από τις άλλες εκδόσεις. Αν μπεις στο wikipedia μπορείς να δεις ένα μεγάλο άρθρο με τις διαφορές της έκδοσης του Ν64.

ISS εννοείται να πάρεις. Και τα τρία είναι τέλεια. Γενικά καλύτερο θεωρείται το ISS 98. Αλλά οκ.. Επειδή μεγάλωσα με αυτά δεν μου αρέσει να τα ξεχωρίζω! Γι αυτό άλλωστε τα έχω και όλα.
 
Το ωραίο με το Shadowman είναι ότι όσο το προχωράς, τόσο πιο ωραίο γίνεται. Δεν θέλω να σου πω spoilers αλλά αν οι πρώτες περιοχές σου φανούν λίγο αργές ή βαρετές μην το παρατήσεις. Το παιχνίδι έχει πολύ ζουμί και είναι αρκετά μεγάλο (30-40 ώρες αν το παίζεις πρώτη φορά, βάλε και άλλες 10-20 αν το πας για 100%) αλλά δείχνει πραγματικά τα δόντια του μετά τις 2-3 πρώτες ώρες κατά την άποψή μου. Και έχει πολύ μεγάλη ποικιλία στο level design και στα themes των διάφορων περιοχών.

Το N64 magazine πάντως τo είχε χαρακτηρίσει ως το "evil twin" του Zelda ΟΟΤ και συμφωνώ απόλυτα με αυτό.
 
Αυτά τα ολίγα.Έχω επικεντρωθεί στην συλλογή για snes και το Ν64 το έχω αφήσει για λίγο. Το waialae country club true golf classics το βρηκα 5 ευρώ και το πήρα οπότε μην κράζετε (είναι και σφραγισμένο απο την Nortec) :p :p

Προβολή συνημμένου 97099

DSCN3499.jpg
 
sephirothson είπε:
Αυτά τα ολίγα.Έχω επικεντρωθεί στην συλλογή για snes και το Ν64 το έχω αφήσει για λίγο. Το waialae country club true golf classics το βρηκα 5 ευρώ και το πήρα οπότε μην κράζετε (είναι και σφραγισμένο απο την Nortec) :p :p
Προβολή συνημμένου 97099

Turok και Turok 2 άπαιχτα! (Μπορείς να αγοράσεις και Turok 3..αν και τα 2 πρώτα είναι καλύτερα..)

ISS 2000 περίεργο παιχνίδι.. κλασσικό αλλά δεν φάνηκε να ξεπερνάει το ISS 98. Kρίμα που σε high resolution είναι χάλια..

F-Zero και RE2 απλά παιχνιδάρες!

Το golf μια χαρά για την τιμή του :p
 
borellus είπε:
Turok και Turok 2 άπαιχτα! (Μπορείς να αγοράσεις και Turok 3..αν και τα 2 πρώτα είναι καλύτερα..)ISS 2000 περίεργο παιχνίδι.. κλασσικό αλλά δεν φάνηκε να ξεπερνάει το ISS 98. Kρίμα που σε high resolution είναι χάλια..

F-Zero και RE2 απλά παιχνιδάρες!

Το golf μια χαρά για την τιμή του :p
σε ευχαριστω borellus.Οσο για το golf παιζει και τα 5 να ηταν πολλα :p
 
Πίσω
Μπλουζα