Τα Πουλιά Πεθαίνουν Τραγουδώντας (The Thorn Birds)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας (The Thorn Birds, 1983), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 10/3/1984


Δευτέρα πρωί... κάπου εκεί στη Β' Γυμνασίου, λίγο μετά την Πρωτοχρονιά του '85 η κολλητή μου με ρώτησε:

- Είδες τα "Πουλιά;;;; "

- Μπα... όχι... είδα μόνο Αθλητική Κυριακή...

- Όχι εχτές... το Σάββατο το απόγευμα στην ΕΡΤ...

- Μπα... όχι... αναρωτιόμουν ποιά εντεκάδα θα κατεβάσει ο Ολυμπιακός...

- Να το δεις... είναι πολύ ωραίο... με έναν παπά και...

- Μπα... όχι... δε μου αρέσουν τα περί θρησκείας...

(Συνεννόηση... μπουζούκι... )

Είδε και απόειδε η φίλη μου να μου δώσει να καταλάβω πως επρόκειτο για μιά νέα μίνι σειρά, δραματική, που αναφερόταν στον έρωτα ενός καθολικού ιερέα και μιάς πιτσιρίκας...

Χαζό το στόρυ σκέφτηκα, αλλά το Σάββατο θρονιάστηκα στον καναπέ και περίμενα να αρχίσει...

Στην αρχή ήταν η μουσική του Henry Mancini που με καθήλωσε... νοσταλγική... ευαίσθητη μιλούσε μέσα στην καρδιά σου...

Και μετά το καστ...

Ο πολύ γοητευτικός Ρίτσαρντ Τσάμπερλειν στο ρόλο του Πατήρ Ράλφ ντε Μπρικασάρ να πέφτει στα δίχτυα της πανέμορφης νεαρής Μάγκι Κλίαρυ κατά κόσμον Ρέιτσελ Γουόρντ,

Η Τζιν Σίμονς στο ρόλο της μητέρας με την ταραχώδη ζωή

ο Κρίστορερ Πλάμερ στο ρόλο του συμβουλάτορα - φίλου Καρδινάλιου

ο Μπράιαν Μπράουν στο ρόλο του μισητού συζύγου της Μεγκ και πλήθος γνωστών ηθοποιών που με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο σχετίζονταν με την πολύπαθη οικογένεια που συνεχώς μετρούσε πληγές...

Μα η ιστορία αυτή καθ' αυτή ήταν που σε γοήτευε... η τραγική ιστορία μιάς οικογένειας και της μικρής τους κόρης που μεγαλώνει στη Ντρογκίτα το αγρόκτημά τους στη Νέα Ζηλανδία.

Όταν η περιοχή έρχεται στην κατοχή της Καθολικής εκκλησίας, ο φιλόδοξος ιερέας γνωρίζεται με την οικογένεια και παίρνει άτυπα υπό την προστασία του τη μικρή Μάγκυ που με τη σειρά της τον κάνει το κέντρο του κόσμου της.

Η συνέχεια γνωστή και χιλιοειπωμένη σαν βγαλμένη από αρχαία τραγωδία: ο έρωτας και μετά η σύγκρουση με τη μοίρα - Θεό σε μιά προσπάθεια να ξεφύγεις από το κισμέτ και, τελικά, η σκληρή διαπίστωση, λίγο πριν το τέλος, πως δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί τους αλλά να δεχτείς ό,τι σου έχει γραφτεί...

Δε θυμάμαι πόσα πακέτα χαρτομάντηλα είχα καταστρέψει κατά τη διάρκεια της μίνι σειράς...

Μετά όμως από αυτό το σοκ, ό,τι και να μου έλεγαν για τραγικούς ανεκπλήρωτους έρωτες ήταν ψιλά γράμματα.

Το σενάριο ( που ΔΕΝ το έγραψε η Μιζούκι :sure: ) ήταν βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Colleen Mc Cullough και το κομμάτι που αναφέρεται στο θάνατο του Daren βασισμένο σε αληθινά γεγονότα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7k_kdfaAq68&feature]YouTube - The Thorn Birds_Main Theme
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το'βλεπα και αν τοσο καιρο δεν ειχε ανοιξει καποιος θεμα ,τι να'πω.........

Απαραδεκτοι. :tsktsk:
 
τσίου τσίου

Τα Πουλιά Πεθαίνουν Τραγουδώντας... για πιο σύντομα τότε το λέγαμε τσίου τσίου μπαμ λαλά!

πάντως ήσουν λίγο πνεύμα αντιλόγιας, έτσι Χουανίτα;
 
Την αρχή την έκανε το Σογκούν! Ο Ρίτσαρντ Τσάμπερλαιν στα καλύτερά του...

Χωρίς δεύτερη σκέψη παρακολούθησα και "Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας"...

Καμία σχέση το ένα με το άλλο, παρ'όλα αυτά δεν έχανα επεισόδιο...

Ήταν και αυτό, part of our childhood...

Nice! :thumbup:
 
Ανεπανάληπτη σειρά και πολύ καλή η τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου!

Αχ.. και ο φάδερ Ραλφ Ντε Μπρικασάρ ...λουκούμι! Άξιζε όλη την ταλαιπωρία που πέρασε η Μάγκι για χάρη του.. :cry:

Το δάκρυ πήγαινε κορόμηλο σε κάθε επεισόδιο #)
 
Πραγματικα απο τις καλυτερες μινι σειρες στην ιστορια της τηλεορασης.

Αριστουργηματικη μουσικη, ακρως συγκινητικη και υπεροχοι ηθοποιοι.

Πρωτοπαιχτηκε απο την ΕΡΤ τον Μαρτιο του 1984 σε 10 επεισοδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε απιστευτη σειρα, φοβερη και η Barbara Stanwyck. Nομιζω υπηρξε και καποια συνεχεια αργοτερα,σωστα?

 


Ο Richard Chamberlain τοτε εκανε τουμπεκι ψιλοκομμενο το γεγονος οτι ειναι gay και περιμενε να γινει 70 για να το αποκαλυψει στην αυτοβιογραφια του...
 
[edit] Dead pictures [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ακόμη αγαπημένη σειρά και ένας Ρίτσαρντ....:what:εμμμ τι....γκέι!????????? :sealed: .......8).Μα εγώ ήμουν τρελή και παλαβή για αυτόν!Τώρα με κάνατε κουρέλι.... :cry: Λοιπόν αν κανείς σας ξέρει τίποτε αντίστοιχο για τον ξανθό απο τους Ντιούκς,παρακαλείτε να το κρατήσει για τον εαυτό του.... :angry: !.....Ακούς εκεί!! Ε....α ναι.... :cry: :cry:Ρίτσαρντ....
 
μακράν η αγαπημένη μου

όσες φορές και να την δω την αγαπώ όλο και περισσότερο

[edit] Dead yt link [edit]

εδώ μια απ τις πολυαγαπημένες μου σκηνές

κι αυτή η μουσική μου ματώνει την καρδιά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπήρξε συνέχεια και καλά για τα χρόνια που παρεμειναν χωρισμενοι για καποιο διαστημα (λες και μας νοιαζει τι κανανε). Για πεταμα το σήκουελ ασυζητητί. Δεν το κράτησα με τίποτε στο αρχείο μου.
 
Α και για οσες και οσους τους αρεσει ο Τσαμπερλεν θα κανει γκεστ στις Νοικοκυρες στον 4ο κυκλο (επεισοδιο ογδοο!). Στη ΝΕΤ ελπιζω συντομα.
 
Κι εκει? Εκανε και στο Nip/Tuck
 
Στις Νοικοκυρές έκανε τον γκέι με ιδιαίτερη ευαισθησία μπορώ να πω ένεκα το γήρας. Αν έκανε και στο Νιπτακ το ίδιο... ε τι να πω...
 
Και στο NipTuck τον γκέι έκανε,αλλα απ οτι θυμαμαι χωρις πολλες-πολλες ευαισθησιες...
 
Τελικά όντως τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας (μεταφορικό υποννοούμενο για τον Ρίτσαρντ). :) Κρίμα...
 
γεια σας παιδια!ειμαι κι εγω φανατικη της σειρας κι ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο site που μπορω να την κατεβασω?
 
giotaki,διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνες του forum,η ερώτηση που κάνεις αντίκειται σ' αυτούς....

Και φυσικά,καλώς ήρθες στο GRM !
 
Η σειρα υπαρχει προς αγορα και στην Ελλαδα με ελληνικους υποτιτλους.
 
TO KΛΑΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ..

The Thorn Birds is a 1977 best-selling novel by Colleen McCullough
 
Πίσω
Μπλουζα