Τα Τετράγωνα των Αστέρων

Ολοι σωστοι. Ευγε! Να προσθεσω μονο την Κουνελακη και την Μαυροπουλου.
 
Το πιο αγαπημενο μου τηλεπαιχνιδι, με την πανεμορφη, πανεξυπνη και πολυαγαπημενη μου Μαρια Αλιφερη. Η δε μουσικη τελοια και χαραγμενη στο μυαλο μου εδω και 28 χρονια!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LCFxDx00Luw]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσα θες να μας τρελάνεις???????

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

:bow: :bow: :bow:
 
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

ChristosM, όσα θες να σου δώσει ο tsalk να μας τρελάνεις, σου δίνω τα ΤΡΙΠΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!! :bow: :bow: :bow:

Ότι είχα και 'γω ένα κολληματάκι μαζί της, το είχα! Και δικαίως! :dribble: :flower:
 
stam1370 είπε:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!
ChristosM, όσα θες να σου δώσει ο tsalk να μας τρελάνεις, σου δίνω τα ΤΡΙΠΛΑΑΑΑΑΑΑ!!!! :bow: :bow: :bow:

Ότι είχα και 'γω ένα κολληματάκι μαζί της, το είχα! Και δικαίως! :dribble: :flower:
Εγω να δεις!
 
ChristosM, θεώρησε σε παρακαλώ και από μένα τα τριπλά από αυτά που σου δίνουν ο tsalk και ο stam1370 μαζί !! (παιδιά, βλέπω και τους 4 της GRM-TV Team να κοντραριζόμαστε για την αγάπη της Αλιφέρη!!)

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Πόσα όμορφα και γλυκά μας ταξίδεψες ChristosM... Τη μουσική των τίτλων δεν την είχα ακούσει για 28 χρόνια (ναι, τόσα πέρασαν!!) και όμως αμέσως την θυμήθηκα. Πόσο ευχάριστη και "παιχνιδιάρικη" είναι! (και πόσο λίγο κρατάει, μάλλον θα πρέπει να την θυμάμαι σε μεγαλύτερη διάρκεια από τους τίτλους τέλους που τότε τους άφηναν να "παίξουν" ολόκληροι!)

Για το τηλεπαιχνίδι τι να πω? "Το απόλυτο τηλεπαιχνιδι της Ελληνικης τηλεορασης" όπως πολύ καλά λέει ο ChristosM παραπάνω, το οποίο "έσπασε" κάθε ρεκόρ θεαματικότητας στην ΕΡΤ. Τα γράμματα από θαυμαστές έφταναν για την Μαρία Αλιφέρη τότε κατά εκατοντάδες, οι διαφημίσεις πάμπολλες και τα αφιερώματα στα περιοδικά άπειρα. Τα "Τετράγωνα των Αστέρων" θεωρούνται το δημοφιλέστερο τηλεπαιχνίδι που έγινε ποτέ στην Ελληνική τηλεόραση και το παιχνίδι έχει πάρει το status του "θρυλικού", επειδή ενώ είχε αγαπηθεί τόσο πολύ από τον κόσμο, "κόπηκε μέσα σε μια νύχτα" από τη νέα Διοίκηση της ΕΡΤ τον Οκτώβριο του 1981. Το γεγονός επίσης ότι επίσημα υπάρχουν ελάχιστες εκπομπές από το παιχνίδι σωσμένες στο Αρχείο της ΕΡΤ (ChristosM, φαντάζομαι να ξέρεις νούμερα να προσθέσεις εδώ), ενισχύει ακόμα περισσότερο τον χαρακτηρισμό του "θρυλικού". Δεν είναι τυχαίο ότι όποτε γίνονται αναφορές σε παλιά τηλεπαιχνίδια της Ελληνικής τηλεόρασης, τα "Τετράγωνα των Αστέρων" αναφέρονται πάντα πρώτα.

Τέλος, για τη Μαρία Αλιφέρη τι να προσθέσω που δεν έχει ήδη ειπωθεί?

Πανέμορφη (για να μην πω κουκλάρα!), άνετη στο φακό, καλλιεργημένη, αυθόρμητη και απλή και εκτός όλων των προηγουμένων, σεμνότατη (παρά το γεγονός ότι λόγω ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ επιτυχίας είχε κάθε λόγο να "πάρουν τα μυαλά της αέρα"). Αυθόρμητα και λόγω της ανάγκης της να ανταπωδώσει στον κόσμο την αγάπη που της έδειχνε, της "βγήκε" το "Σας αγαπώ" και τότε ήταν που ο κόσμος πλέον την λάτρεψε! Η Μαρία Αλιφέρη ήταν η απόλυτη ΣΤΑΡ της Ελληνικής τηλεόρασης στις αρχές της δεκαετίας του 1980 και θα την αγαπούμε για πάντα! Μήπως "διαφωνεί" κανείς? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
!Επομένως, πιστεύω τι καλύτερο/πιο πρέπον από το να "εγκαινιάσουμε" τις συνεντεύξεις με ειδικότερο θέμα τη Ρετρο Τηλεόραση (στο πλαίσιο των συνεντεύξεων με Ρετρο θεματολογία) με τη Μαρία Αλιφέρη!

(αν είναι να το κανονίσετε, πείτε το μου για να έρθω κι εγώ Ελλάδα - χωρίς πλάκα!)
Πάντως αν η Μαρία Αλιφέρη είναι η Νο 1 υποψήφια για συνέντευξη στην Ρετρό Τηλεόραση θα μου επετρέψεται να εκφέρω άποψη και για την Νο 2 συνέντευξη (που εγώ τουλάχιστον θα ήθελα να πάρω) με έναν άνθρωπο που έχει σχολιαστεί από όλους μας εδώ

Και το όνομα αυτού Γιάννης Δαλιανίδης
 
Πόσα όμορφα και γλυκά μας ταξίδεψες ChristosM... Τη μουσική των τίτλων δεν την είχα ακούσει για 28 χρόνια (ναι, τόσα πέρασαν!!) και όμως αμέσως την θυμήθηκα. Πόσο ευχάριστη και "παιχνιδιάρικη" είναι! (και πόσο λίγο κρατάει, μάλλον θα πρέπει να την θυμάμαι σε μεγαλύτερη διάρκεια από τους τίτλους τέλους που τότε τους άφηναν να "παίξουν" ολόκληροι!)

Ετσι ειναι, σωστα θυμασαι bernard.c

Το γεγονός επίσης ότι επίσημα υπάρχουν ελάχιστες εκπομπές από το παιχνίδι σωσμένες στο Αρχείο της ΕΡΤ (ChristosM, φαντάζομαι να ξέρεις νούμερα να προσθέσεις εδώ), ενισχύει ακόμα περισσότερο τον χαρακτηρισμό του "θρυλικού".

Επισημα στην ΕΡΤ δεν υπαρχει ουτε μια για δειγμα!
 
Mοναδικό. Ξαναρχίσουν οι υποκλίσεις.

:bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2: :bow: :thanx2:
 
Άντε πάλι τα ίδια......

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Ακόμα μία φωτογραφία από το τηλεπαιχνίδι, αλλά δεν γνωρίζω τους καλεσμένους! :eek:
 
Μπράβο για την φωτογραφία stakovios, σε ευχαριστούμε πολύ!
 
http://www.youtube.com/watch?v=N0qobZr1uqk

Ευχάριστο μουσικό διάλειμμα στο παιχνίδι. Τραγουδά ο Γιώργος Ζαμπέτας και η χρονολογία στο ημερολόγιο λέει 1981.
 
στο παραπανω βιντεο ο Γιωργος Ζαμπετας τραγουδαει σε ενα μουσικο διαλειμμα στο αξεχαστο τηλεπαιχνιδι "τα τετραγωνα των αστερων" της Μαριας Αλιφερη..βιντεο προβολης 1981
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Ευχάριστο μουσικό διάλειμμα στο παιχνίδι. Τραγουδά ο Γιώργος Ζαμπέτας και η χρονολογία στο ημερολόγιο λέει 1981.
Η ακριβής ημερομηνία προβολής της συγκεκριμένης εκπομπής από την ΕΡΤ ήταν η Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 1981. Στην εκπομπή συμμετείχαν τα εξής αστέρια (με τη σειρά που ήταν καθισμένα): Θάνος Λειβαδίτης, Έλσα Ρίζου, Χρήστος Νέγκας, Γιώργος Ζαμπέτας, Ρόμπερτ Ουίλιαμς, Σταμάτης Κόκοτας, Άννα Μπαλή, Ντίνος Μπαλής και Χρήστος Αρβανίτης.
 
Ντοκουμέντο. Από τις τελευταίες εμφανίσεις του Νέγκα, ο οποίος πέθανε τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς.
 
stakovios είπε:
Ντοκουμέντο. Από τις τελευταίες εμφανίσεις του Νέγκα, ο οποίος πέθανε τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς.
Ντοκουμέντα ήταν και άλλες πολλές ακόμα εμφανίσεις καλλιτεχνών στα Τετράγωνα των Αστέρων, όμως αυτό δεν σταμάτησε την ΕΡΤ από το να σβήσει τις εκπομπές από το Αρχείο της... :(
 
Πίσω
Μπλουζα