Τα Τετράγωνα των Αστέρων

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Τα Τετράγωνα των Αστέρων (1980-81), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 15/6/1980



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_τετράγωνα_των_αστέρων_%281980%29

Johnalepou, γνωρίζεις επίσης αν έχει διασώσει η ΕΡΤ επεισόδια του ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ? Ξέρεις αν έχει κανείς?

Ακόμα και να υπάρχουν όμως, αποκλείεται να τα δούμε ποτέ... Η ΕΡΤ δεν έχει ξαναδείξει ποτέ παλιά τηλεπαιχνίδια...

Τουλάχιστον το MEGA και ο ANT1 είχαν δείξει τα Αφιερώματά τους στα 15 χρόνια. Η ΕΡΤ δεν θα έπρεπε ποτέ να προβάλει κανένα επετειακό αφιέρωμα από το πλούσιο αρχείο της???

Αν δεν κάνω λάθος, οι μόνες φορές που η ΕΡΤ έδειξε αποσπάσματα από παλιές της εκπομές ήταν στο ΣΗΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΗΡΙΑΛ (πού μπορούμε να το βρούμε, δεν το έχω γράψει) και στο ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV, το οποίο πολλές φορές με εκνευρίζει που έχει αφιερώματα σε συνθέτες και τραγουδιστές και όχι σε παλιές εκπομπές της ΕΡΤ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c , δεν ξερω για την ΕΡΤ,αλλα νομιζω οτι η Μαρια Αλιφερη εχει κρατησει εκπομπες των ΤΕΤΡΑΓΩΝΩΝ και δινει καμια φορα αποσπασματα,οπως στο ΚΑΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ οπου εδειξε καλεσμενες Βισση και Πρωτοψαλτη τον Ιανουαριο του 1981.

Το ΣΗΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΗΡΙΑΛ (1991 και επαναληψη 1995)εδειχνε αποσπασματα μονο απο σηριαλ και οχι αλλες εκπομπες. Ρωτησα αν θα το ξαναβαλουν και ειχαν πει οτι υπαρχει πιθανοτητα στο μελλον. Ειχε πραγματι πολυ σπανια αποσπασματα.Εχω γραψει τους τιτλους νομιζω.

To mail οπου ζηταμε εκπομπες κλπ ειναι Keep@ert.gr

Πραγματι, εχεις δικιο για το ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV: Ενω εδειχνε ολο τα ιδια αποσπασματα απο σειρες,ετρωγε και τον χρονο με διαφορους τραγουδιαρηδες!
 
"Τετραγωνα των Αστερων" [Βιντεο-Ντοκουμεντο]

Ενα βιντεακι για το ετερο τηλεπαιχνιδι της Μαριας "Σας αγαπω" Αλιφερη.

Πληροφοριες για τον χρονο της εκπομπης δεν εχω αλλα εχω ενα βιντεακι "δοκιμαστικο" απο το αρχειο μου.

Δοκιμαστικο λεω γιατι υπαρχει και ενα 5λεπτο υπολοιπο το οποιο θα μπει συντομα.

Ειναι το πρωτο μου ,οποτε την επιεικια σας. :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το videάκι δεν παίζει. Δες λίγο τις ρυθμίσεις σου (από εκεί κάτι φταίει)

Περιμένουμε με αγωνία να δούμε το video από το τηλεπαιχνίδι
 
Για δετε τωρα. :shake:
 
Δουλεύει, δουλεύει...Συμφωνείτε ή διαφωνείτε; ;-)
 
Το απολυτο τηλεπαιχνιδι της Ελληνικης τηλεορασης. Ηταν και το αγαπημενο μου.

Ξεκινησε τον Ιουνιο του 1980 και κοπηκε τελος Οκτωβριου του 1981 λογω της "αλλαγης". Ηταν το πιο πετυχημενο τηλεπαιχνιδι, με την μεγαλυτερη τηλεθεαση και το πρωτο με χρωμα (και μαλιστα πολυ εντονο). Αμετρητοι οι ηθοποιοι, τραγουδιστες, δημοσιογραφοι, σκηνοθετες, συγγραφεις, τηλεπαρουσιαστες, ποδοσφαιριστες, που περασαν απο τα Τετραγωνα ως καλεσμενοι-παικτες.

Θελω να αναφερω μερικους, μονο και μονο για να θυμηθουμε τι κοσμος εμφανιζοταν τοτε στην τηλεοραση.

Κρατηθειτε.....

Αναλυτη, Ρηγοπουλος, Καλουτα, Βογλης, Χρονοπουλου, Λαμπροπουλου, Κωνσταντινου, Γκιωνακης, Φωτοπουλος, Ζαφειριου, Φυσουν, Καλογηρου, Μουστακας, Βεγγος, Ηλιοπουλος, Φιλιππιδης, Μηλιαδης, Νικολαιδης, Ριζος, Νεζερ, Λειβαδιτης, Σακελλαριος, Φωσκολος, Στρατηγου, Σειληνος, Ναθαναηλ, Λασκαρη, Φρ. Γερμανος, Κανελλη, Σωκου, Καραγιαννης, Πλεσσας, Ζαμπετας, Τσανακλιδου, Βισση, Βιολαρης, Κοκοτας................... και παρα πολλοι ακομα.

Τι κριμα που το εσβησαν και αυτο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαλεχτοι ολοι ,ενας και ενας. :thumbup:

Μην απελπιζεσε ,ολο και καποιος απο τους θεατες θα εχει αρχειο.

Και να μην ξεχναμε το παιχνιδι το αυθεντικο ηταν το

Hollywood Squares - Wikipedia, the free encyclopedia

Οχι δεν ηταν δικια τους ιδεα. :D

200px-
 
Τηλεπαιχνίδι, στα όρια του "μυθικού", για μένα...

Πρέπει να το έβλεπα τότε ή να είδα λίγο αργότερα αποσπάσματα, γιατί θυμάμαι ότι είχα ένα μικρό "κόλλημα" με την Αλιφέρη στα πρώτα χρόνια του δημοτικού....
 
Aπό περιοδικό της εποχής
 
Μονο για τον Καλογηρου με τον Ληναιο ειμαι σιγουρος,τωρα θα ελεγα και Φυσουν, Βρανα στα δεξια και αυτη τερμα τερμα δεξια ειναι η κυρια που επαιζε την ευτραφη κωνσταντινουπολίτισσα που μου διαφευγει το ονομα. :confused:
 
Aardvark είπε:
Μονο για τον Καλογηρου με τον Ληναιο ειμαι σιγουρος,τωρα θα ελεγα και Φυσουν, Βρανα στα δεξια και αυτη τερμα τερμα δεξια ειναι η κυρια που επαιζε την ευτραφη κωνσταντινουπολίτισσα που μου διαφευγει το ονομα. :confused:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Ο Βιολάρης είναι!!!! :p

Επίσης διακρίνω Άλκιστις Πρωτοψάλτη και Τάνια Τσανακλίδου!
 
Παιδια πρεπει να επισπευσουμε τη κατηγορια Τηλεπαιχνιδια στη RetroDB!

και επιτελους πρεπει να παρουμε μια συνεντευξη απο την κυρια Αλιφερη!!
 
Aardvark είπε:
Μονο για τον Καλογηρου με τον Ληναιο ειμαι σιγουρος,τωρα θα ελεγα και Φυσουν, Βρανα στα δεξια και αυτη τερμα τερμα δεξια ειναι η κυρια που επαιζε την ευτραφη κωνσταντινουπολίτισσα που μου διαφευγει το ονομα. :confused:

Η Μητση Κωνστανταρα ειναι.

(Απο αριστερα Βιολαρης, ΛΟΓΟ, Τσανακλιδου, Καλογηρου, Πρωτοψαλτη, Φυσσουν, Βρανα, Κωνστανταρα)
 
Σε ολα μεσα επεσα.:D

Dino γιατι γελας,απο πλαγιως ιδιος με τον Στεφανο δεν ηταν ;;;;;;;;;; :D
 
Αναγνώρισα τους:

Άννα Βίσση


Γιώργο Κάπιο



Σωτήρη Μουστάκα



Γιώργο Πάντζα



Βασίλη Μαλούχο



Τέτη Σχοινάκη
 
Εγω βρηκα και την Μαρια Αλιφερη στην μεση. :award:
 
το ομορφόπαιδο αριστερά είναι ο Γιάννης Κατράνης???
 
Πίσω
Μπλουζα