Τα ανεξήγητα των Windows

Τα "7" θα είναι ο πραγματικός διάδοχος των XP. Αλλά μη ξεχνάμε ότι πατάνε πάνω στα Vista. Μια σύγκριση των Vista και των "7" τη βρίσκω ολίγον άδικη μια και θα έρθουν σε μια εποχή που και drivers θα υπάρχουν και το κοινό είναι έτοιμο να δεχτεί μια αλλαγή.

Τα Vista αν ξέρει κάποιος να τα παραμετροποιήσει είναι εξαιρετικά αξιόλογα, πενταστάθερα και διορθώνουν πολλά από τα "κακώς κείμενα" των XP. Η M$ έκανε το λάθος να τα πλασάρει άσχημα ρυθμισμένα (πιθανώς για να τονίσει τη διαφορά από τα XP;;;; ) και το μεγαλύτερο λάθος να τα πλασάρει σαν μονόδρομο για τα παιχνίδια με το φιάσκο των DX10 only games.

Τώρα θα δούμε μεγάλες αλλαγές.
 
Pooky είπε:
Τώρα θα δούμε μεγάλες αλλαγές.
"Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι" που λέει και ο λαός. Και με τα Vista η Microsoft υποσχόταν μεγάλες αλλαγές αλλά είδαμε που κατέληξαν. Υποτίθεται ότι θα βλέπαμε μεγάλη άνοδο των επιδόσεων στα games με το DirectX 10 και με το κλείσιμο των background διεργασιών που θα έκαναν το PC κονσόλα. Τελικά όλα τα games τρέχουν στα XP γρηγορότερα, έχουν λιγότερες απαιτήσεις και η οπτική διαφορά DX 9 με 10 δεν δικαιολογεί το upgrade. Μπου!

Να σας θυμίσω πόσες φορές η MS πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες;
 
το ανεξηγητο των win ειναι το ntldr is missing που βγαζει.......μου θυμιζει στην αρχη το ubuntu που εβγαζε μαυρη οθονη και δε ξεκιναγε και τα χα δει ολα.

τουλαχιστον το ubuntu εχει στρωσει ......τα xp γιατι δε τη παλευουν δε καταλαβαινω.....μαλλον φταινε οι χμ,δοκιμαστικες εκδοσεις....
 
Ένας λόγος να δεις άσκοπο μήνυμα ntldr is missing είναι αν αλλάξεις θέση (υποδοχή) σε δίσκο SATA που περιέχει το λειτουργικό. Γνωστή ιδιοτροπία των XP, "δένουν" με τον συγκεκριμένο controller/υποδοχή από τον οποίο έγινε εγκατάσταση του λειτουργικού. Από όλες τις άλλες αρνείται να κάνει boot και βγάζει μήνυμα ntldr is missing.

Και φυσικά υπάρχει πάντοτε το ενδεχόμενο corrupted δίσκου.
 
Bασίλη,είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες ;

Κι αν ναι,αφορά μόνο σε SATA δίσκο με λειτουργικό ;

Διότι κι αν απλά βγάλεις κι έναν οποιδήποτε δίσκο -IDE ή SATA-,ξεκινήσεις το PC,το σβήσεις και ξαναβάλεις τον δίσκο,συχνότατα αλλάζει το boot sequence,με αποτέλεσμα το γνωστό "ntldr is missing..."...
 
Επισης μια απορία για τα Windows... Δεν ξέρω αν είναι ανεξήγητο ή όχι, αλλά απορία είναι...

Γιατί ενώ μπορεί κανείς να εγκαταστήσει ένα δίκτυο πχ. μεταξύ 5 pc στο γραφείο ή στο σπίτι, δεν μπορεί μετά να το απεγκαταστήσει;;

(εκτός αν είμαι λάθος πληροφορημένη...)
 
Μάνο, μπορώ να πω με βεβαιότητα μόνο ότι έχω δει να συμβαίνει στο δικό μου μηχάνημα. Here goes:

Ηθελα να βγάλω έναν από τους δευτερεύοντες δίσκους για να τον πάρω κάπου. Κατά λάθος αποσύνδεσα πρώτον τον boot δίσκο και όταν συνειδητοποίησα το λάθος τον άφησα αποσυνδεμένο, πήρα τον άλλο και έφυγα. Όταν γύρισα δεν το πολυσκέφτηκα και σύνδεσα τον boot δίσκο σε ένα τυχαίο port (η mobo μου έχει 10 από δαύτα). Φυσικά "κλώτσησε" με μήνυμα ntldr is missing. Κόντεψα να σκάσω από το κακό μου γιατί αρχικά νόμιζα ότι είχα βλάβη, μέχρι να συνειδητοποιήσω τι είχε γίνει. Δοκιμάζοντας με διάφορα utilities είδα ότι ο C:\ υπήρχε κανονικά, το ίδιο και το ntldr. Αλλά το μηχάνημα κατάφερε να κάνει boot μόνο όταν τον ξανασύνδεσα στο σωστό port. Κάνοντας μετά πειράματα είδα ότι όντως μόνο από ένα συγκεκριμένο port μπορούσε να boot-αρει και ψάχνοντας στο web είδα ότι είναι γνωστή "παραξενιά" των XP.

Το BIOS πάντως κανονικά ΔΕΝ πρέπει να αλλάζει το boot sequence σε τυχόν προσθαφαιρέσεις δίσκων. Υποθέτω ότι εξαρτάται από το μηχάνημα και αυτό, αλλά το δικό μου μετά απολύτου βεβαιότητας δεν το κάνει. Αν έχεις ορίσει το boot sequence σαν C:\, D:\, E:\ θα κάνει boot πάντα από τον C:\ πρώτα και αν δεν τον βρει θα κοιτάξει στους υπόλοιπους με την ίδια σειρά, κάτι που νομίζω ότι είναι η λογική συμπεριφορά.
 
Xα,χα,μωρέ καλά το λες εσύ,αλλά ειδικά στα παλαιότερα μηχανήματα αυτό το "Το BIOS πάντως κανονικά ΔΕΝ πρέπει να αλλάζει το boot sequence σε τυχόν προσθαφαιρέσεις δίσκων" απλά δεν ισχύει.

Το έχω διαπιστώσει πολλάκις πλέον... :) :)
 
Πέτα όλα αυτά τα ερείπια που έχεις και πάρε ένα καλό. Μπορείς να παίζεις και τις ρετρίλες σου σε DosBox μια χαρά. :p
 
Maddog είπε:
Πέτα όλα αυτά τα ερείπια που έχεις και πάρε ένα καλό. Μπορείς να παίζεις και τις ρετρίλες σου σε DosBox μια χαρά. :p
8) 8) 8)

Xμμμμ,χμμμμμμμ......κάτσε να δεις,μπανίζω,όχι αυτό παραπέμπει αλλού,μπανέβω,όχι λάθος...ανέβω είναι,μπανιάρω,όχι ξανά λάθος,μπανιαρίζομαι είναι αυτό,,ωπα,ώπα,ΜΠΑΝΑΡΩ είναι η σωστή λέξη που ταιριάζει εδώ !!!! :tease: :tease: :tease:

ΙΕΡΟΣΥΛΕ !!!! :p
 
manos426f είπε:
8) 8) 8)

Xμμμμ,χμμμμμμμ......κάτσε να δεις,μπανίζω,όχι αυτό παραπέμπει αλλού,μπανέβω,όχι λάθος...ανέβω είναι,μπανιάρω,όχι ξανά λάθος,μπανιαρίζομαι είναι αυτό,,ωπα,ώπα,ΜΠΑΝΑΡΩ είναι η σωστή λέξη που ταιριάζει εδώ !!!! :tease: :tease: :tease:

ΙΕΡΟΣΥΛΕ !!!! :p
:rant: :rant:
Και πιο θα ήταν το "καλό" ας πούμε ;;; :xm:
 
manos426f είπε:
8) 8) 8)

Xμμμμ,χμμμμμμμ......κάτσε να δεις,μπανίζω,όχι αυτό παραπέμπει αλλού,μπανέβω,όχι λάθος...ανέβω είναι,μπανιάρω,όχι ξανά λάθος,μπανιαρίζομαι είναι αυτό,,ωπα,ώπα,ΜΠΑΝΑΡΩ είναι η σωστή λέξη που ταιριάζει εδώ !!!! :tease: :tease: :tease:

ΙΕΡΟΣΥΛΕ !!!! :p
Αν με μπανιαρίσεις δεν θα δεις άλλο Pixel DX. Πως σου φαίνεται αυτό, ε;;; :p

/me has invulnerability ring +5 (το νούμερο δεν είναι τυχαίο...)

Σοβαρά τώρα, επειδή έκανα διάφορα πειράματα πρόσφατα με το DosBox, δουλεύει πλέον εντυπωσιακά καλά. Έπαιξα Wing Commander IV, Z, Toonstruck, Top Gun, Aces of the Pacific και διάφορα ακόμα σε X2 6400+ χωρίς να πονοκεφαλιάσω καθόλου.
 
Maddog είπε:
Αν με μπανιαρίσεις δεν θα δεις άλλο Pixel DX. Πως σου φαίνεται αυτό, ε;;; :p
A,είσαι κι εκβιαστής λοιπόν... :wait2: :wait2:

Maddog είπε:
Σοβαρά τώρα, επειδή έκανα διάφορα πειράματα πρόσφατα με το DosBox, δουλεύει πλέον εντυπωσιακά καλά. Έπαιξα Wing Commander IV, Z, Toonstruck, Top Gun, Aces of the Pacific και διάφορα ακόμα σε X2 6400+ χωρίς να πονοκεφαλιάσω καθόλου.
Ναι ρε,το ξέρω,η 0.72 version τα πάει περίφημα πραγματικά !

Αλλά win98 games ΔΕΝ παίζει φυσικά... ;)

Άσε που άλλο το πρωτότυπο κι άλλα το emulation.Ναι,ισχύει και στα PCs αυτό..!
 
manos426f είπε:
Άσε που άλλο το πρωτότυπο κι άλλα το emulation.Ναι,ισχύει και στα PCs αυτό..!
Άρα τελικά παραδέχεσαι ότι γουστάρεις τις "παραξενιές". Άμα δεν ρυθμίσεις IRQ και δεν ψάξεις ποιό driver χρειάζεται το ΧΥΖ παιχνίδι δεν την παλεύεις. :) :) :)

Back to point 0 λοιπόν... :flower:
 
Maddog είπε:
Άρα τελικά παραδέχεσαι ότι γουστάρεις τις "παραξενιές". Άμα δεν ρυθμίσεις IRQ και δεν ψάξεις ποιό driver χρειάζεται το ΧΥΖ παιχνίδι δεν την παλεύεις. :) :) :) Back to point 0 λοιπόν... :flower:
Μα....πότε είπα κάτι το αντίθετο σ' αυτό ;;; :)
 
@Maddog

ευχαριστω,αλλα απο οτι φαινεται κατι αλλο πρεπει να ειναι,δεν ειχα αλλαξει δισκους και το τεστ που εκανα με το smart μου λεει δεν υπαρχει προβλημα,αν και πριν κανα δυο βδομαδες αρνιοταν να ξεκινησει ,αλλα μετα απο κανα δυο επανεκιννησεις πηρε μπροστα.

τελος παντως θα δοκιμασω με κανα hirens boot ,αν βγαλω ακρη πως δουλευει η κατι με copy paste αρχεια που πρεπει να γινουν που το εψαξα,αλλιως παμε για φορματ :( :( :(
 
Εννοείς δηλαδή ότι άλλες φορές/στιγμές βλέπει τον δίσκο με το λειτουργικό κι άλλες όχι ;
 
μονο μια φορα δεν ξεκιναγε ,εβγαζε ενα logo μιας εταιριας μαλλον του σκληρου,μετα ετρεχε κανονικα,τωρα δε ξεκιναει με τιποτα ,οτι κανω απο λινουξ μονο.
 
Reset το BIOS και μάλλον θα "καθαρίσεις".

Για καλύτερα αποτελέσματα, βγάλε καλώδιο ρεύματος, αφαίρεσε τη μπαταρία για δυο λεπτά και ξαναβάλτη.
 
(τώρα υποτίθεται ότι είστε εντός θέματος;; :D )
 
Πίσω
Μπλουζα