Τα εφτά κακά της μοίρας μου (1991 MEGA)

Για μενα ειναι η καλύτερη σειρά του Γιώργου Κωνσταντίνου με πάρα πολυ καλούς κωμικούς ηθοποιούς και διασκεδαστικοτατο σενάριο... και ο Τόνι Άντονι στα καλυτερα του !!!!
 
Μία σειρά που προσπαθούσα να δω όσο πιο κρυφά γίνεται από τον πατέρα μου καθότι δεν μπορεί τον Κων/νου σε αυτές τις σειρές. Ήταν και η τηλεόραση στο δωμάτιο των γονιών μου και όπως καταλαβαίνετε ήταν δύσκολο εγχείρημα. Θυμάμαι τον κύριο Φουντούκη όπως και τον Τρύφωνα Παπουτσή ως τον μονίμως ενοχλητικό γείτονα του. Εντάξει κάποιες φορές το γέλιο έβγαινε μετά βίας αλλά γενικά είχε πλάκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Μία σειρά που προσπαθούσα να δω όσο πιο κρυφά γίνεται από τον πατέρα μου καθότι δεν μπορεί τον Κων/νου σε αυτές τις σειρές. Ήταν και η τηλεόραση στο δωμάτιο των γονιών μου και όπως καταλαβαίνεται ήταν δύσκολο εγχείρημα. Θυμάμαι τον κύριο Φουντούκη όπως και τον Τρύφωνα Παπουτσή ως τον μονίμως ενοχλητικό γείτονα του. Εντάξει κάποιες φορές το γέλιο έβγαινε μετά βίας αλλά γενικά είχε πλάκα.
Ο Τρύφωνας Παπουτσής και ο γιος του στη σειρά έπιναν μονιμως τις μπυρες που είχε στο ψυγειο του ο Λάμπρος Φουντούκης!
 
Ήταν συμπαθητική σειρά (αρχικά γιατί μετά από κάποιο σημείο, μοιραία ξεχείλωσε) με τον Κωσταντίνου όμως να παίζει τον τυπικό ρόλο του, αυτού του μόνου υπεύθυνου σε ένα ετερόκλιτο τσούρμο ανεύθυνων που του φορτώνουν τα προβλήματά τους.
 
Για μενα παντως δεν ξεχειλωσε σε κανενα σημειο και ηταν και ειναι απολαυστικη απο το πρωτο μεχρι και το τελευταιο επεισοδιο γιαυτο και ειναι η μονη ελληνικη σειρα που την εχω δει ξανα και ξανα δεκαδες φορες.Ασε που ειδαμε και μετα την συνεχεια με το ''ολα τα κακα της μοιρας μου'' το οποιο ηταν και αυτο ολα τα λεφτα.
 
Η πολυκατοικία που δείχνει απ΄έξω στην οποία έμενε ο Λάμπρος με τον Ζαχαρία στα νότια προάστια είναι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραία σειρά, θυμάμαι στους τίτλους έναρξης οι πρωταγωνιστές εμφανίζονταν διαδοχικά στον καναπέ του σπιτιού, τελευταίος εμφανιζόταν ο Γιώργος Κωνσταντίνου ο οποίος κατέληγε στο πάτωμα επειδή τον παραμέριζαν οι υπόλοιποι...
 
Τον ταξιτζή που το λέγαν Σπύρο ποιος ηθοποιός ήτανε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον ταξιτζή που το λέγαν Σπύρο ποιος ηθοποιός ήτανε?
 
Ειχα να δω επεισοδιο της σειρας εδω και δεκαετιες :)

Σημερα πριν φυγω για δουλεια, επεσα πανω σε ενα επεισοδιο και κολλησα! Περασα μια χαρα! Ωραιες ατακες, ρυθμος, χαρακτηρες. Μου εκανε εντυπωση το τεραστιο καστ της σειρας αν και πολλους απο αυτους δεν τους θυμαμαι να παιξαν αλλου.

Οταν ο Κωνσταντινου ειχε ορεξη να γραψει, μας εδινε δυνατα κομματια. Οταν δεν ειχε...
 
Τρειλερ απο την κωμικη σειρα του Μεγκα ((Τα εφτα κακα της μοιρας μου)) με τον Γιωργο Κωνσταντινου που μεταδοθηκε το 1991
 
Εχω μια λιστα με σειρες που της ονομαζω καλοκαιρινες και της βλεπω καθε καλοκαιρι.Η πρωτη σειρα της λιστα και κορυφαια ειναι τα εφτα κακα της μοιρας μου και δευτερη η συνεχεια της σερας το ολα τα κακα της μοιρας μου.Για μενα η σειρα αυτη ειναι οτι πιο αστειο εχει κυκλοφορησει σε ελληνικη σειρα καθε ατακα ειναι ψαγμενη μεχρι εκει που δεν παει και ολοι που παιζουν στη σειρα ο ρολος που εχει ο καθενας πιστευω πως δεν υπηρχε αλλο ατομο που να επαιζε καλητερα το casting για τους ρολους δηλαδη ηταν απολυτα επιτυχημενο.Τι ρετιρε και κλαιν μαιν τωρα βαλτε ρε καμια επαναληψη τα εφτα κακα της μοιρας μου την κορυφαια κωμικη σειρα της ελληνικης τηλεορασης και αφηστε το βρωμορετιρε που μας εχετε πρηξει πια μαυτο.
 
Εχω πολλες αγαπημενες σειρες και κωμωδιες και αστυνομικες και μυστηριου και γενικα απ'ολα τα ειδη ομως μια μονο ειναι η σειρα που υπηρχαν καποιες φορες απο της αμετρητες που την εχω δει που με το που τελειωνει το τελευταιο επεισοδιο στα καπακια βαζω το πρωτο και την ξαναβλεπω απο την αρχη.Δεν ειναι μονο που μαρεσει τρομερα που τρελενομαι και ριχνω το γελιο της αρκουδας καθε φορα που την βλεπω αλλα ειναι γιατι καθε φορα που τελειωνει το τελευταιο επεισοδιο και ακουω το goodbye απο τον τολη και τον γερασιμο ψυχοπλακωνομαι οχι γιατι τελειωσε αλλα γιατι μετα τα εφτα κακα της μοιρας μου το χαος και για λιγο και δεν με κανει αισθηση να δω καμια αλλη κωμικη σειρα γιαυτο και οποτε τελειωνει η σειρα αυτη παντα βλεπω μετα καποια αστυνομικη η μυστηριου και ποτε κωμωδια.

Ετσι λοιπον σημερα ειναι μια απο αυτες της φορες που τελειωσα για δευτερη φορα την σειρα ενω την ξεκινησα ξανα αμεσως μετα το τελευταιο επεισοδιο.Εχουν υποθει πολλα για τα εφτα κακα της μοιρας μου σε αυτο το θεμα οποτε δεν εχω να γραψω κατι το προτοτυπο απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως για μενα η σειρα δεν επρεπε να μετονομαστει σε ολα τα κακα της μοιρας μου επρεπε να τελειωσει οπως ξεκινησε ως τα εφτα κακα της μοιρας μου με την ιστορια οπως ξεκινησε και οπως τελειωσε κοπως και τον αριθμο επεισοδιων που εφτασε.Στα ματια του κοσμου γενικοτερα το ολα τα κακα της μοιρας μου φανταζε σαν μια νεα σειρα σαν ξαναζεσταμενο φαγητο και ασχετα που η ιστορια συνεχιζοταν απο εκει που σταματησε πολλα πραγματα εδειχναν πως τα ψωμια της ηταν μετρημενα.

Καταρχας το πρωτο και σημαντικοτερο ηταν τα προσωπα απο τα εφτα κακα της μοιρας μου και το ολα τα κακα της μοιρας μου που καμια σχεση δεν ειχαν κυριως στην δυναμικη των ρολων και δεν ξερω αν απλα ηταν θεμα ιστοριας και σεναριου απο τον γιωργο κωνσταντινου η αν επεσε κανενα ψαλιδι απο το mega για μειωση του κοστους της σειρας και τον αριθμο των ηθοποιων.Δεν ηταν μονο οι πρωταγωνιστες οπως ο λαμπρος φουντουκης η αφρουλα ο αδερφος του οι τρεις γυναικες του και τα τρια παιδια του η φωνη ο γερασιμος ο θυρωρος με τον γιο του τον τολη και η σεσιλια με τον βαγγο αλλα υπηρχαν και ενα σωρο αλλοι χαρακτηρες που μπορει να ειχαν ακομα και τον ποιο μικρο ρολο αλλα κολλουσαν φοβερα με τον ρολο και εβγαζαν απιστευτο γελιο οπως για παραδειγμα ο γαβρηλος ο διευθηντης του ραδιοφωνικου σταθμου που δουλευε ο λαμπρος η ο ηχοληπτης του ακομα και ο λογιστης του σταθμου μιλαμε ηταν ολα τα λεφτα με της κοντρες του και της φαρμακερες κουβεντες που ανταλαζε με τον λαμπρο.Απο κει και περα ειχαμε και τον υποκοσμο με φοβερους χαρακτηρες οπως ο αγκοπιαν ο μπανος ο ποντικος η μητσος ο αδερφος της φωνης αλλα και η μανα της ακομα και η γιαγια της που ηταν ολα τα λεφτα ακομα και στον μικρο ρολο που ειχε.Ακομα και ο δικηγορος ο αρμαος ο μελοντικος αντρας της κατινας ηταν ολα τα λεφτα και φοβερος χαρακτηρας.Για να μην τους αραδιασω ολους λοιπον γιατι υπαρχουν και αλλοι τα εφτα κακα της μοιρας μου ειχαν πολλους και απιστευτους ρολους και χαρακτηρες κατι που δεν μπορουσε να φτασει το ολα τα κακα της μοιρας μου.

Στο ολα τα κακα της μοιρας μου λοιπον βλεπουμε να μην υπαρχουν ποια τα δυο παιδια του λαμπρου οι τρεις γυναικες του ο ραδιοφωνικος σταθμος μας εχει τελειωσει οπως και ολοι οι χαρακτηρες που υπηρχαν εκει οπως και ολη η παλιοπερα του υποκοσμου γενικοτερα αλλα και πολλοι αλλοι χαρακτηρες που μπορει να εκαναν ενα μικρο περασμα αλλα οι στιγμες γελιου που μας χαρισαν ηταν παρα πολλες.Αντιθετα οι χαρακτηρες που υπαρχουν στο ολα τα κακα της μοιρας μου δεν εχουν το βαρος και την δυναμικη οπως εγραψα ποιο πανω ωστε να καλυψουν της απωλειες.Ο γιαγκος και η ματουλα οπως και η ελλη με τους γονεις της ο πολιμανος αλλα και η δαμασκο η γυναικα του γερασιμου του θυρωρου δεν φτανουν σε καμια περιπτωση να καλυψουν της μεγαλες απωλειες.Γιαυτο αλλωστε και το ολα τα κακα της μοιρας μου τελειωσε μεσα σε 43 επεισοδια πιστευω πως καταλαβε και ο κωνσταντινου πως δεν τραβουσε αλλο η σειρα και επρεπε να τελειωσει αν και το ολα τα κακα της μοιρας μου γενικα ολα τα λεφτα ηταν ομως δεν μπορουσε να φτασει τα εφτα κακα της μοιρας μου.

Προσωπικα πιστευω παντως πως η σειρα ειχε και αλλα να δωσει και μπορουσε να συνεχιστει και αλλο και να κανει ακομα ποιο μεγαλη επιτυχια απο αυτη που ειχε κανει ολα τα χρονια που παιζοταν.Αν κρατουσε τον αρμαο με την κατινα σε συνδιασμο με τον λεωνιδα και την φωνη οπως και την σουζυ με τον τσαγκαρισιανο αλλα και την μαρια με τον αγγελο ομως ο αγγελος να συνεχιζε φυσικα την ζωη του μηχανοβιου ροκα οπως και τον χαρη με την μαργαριτα.Ολοι αυτοι φυσικα σε συνδιασμο με οσους εμφανιστηκαν στο ολα τα κακα της μοιρας μου και μετα το μονο που μενει ειναι η φαντασια κατι που δεν ελειπε απο τον τεραστιο γιωργο κωνσταντινου.Θα μπορουσε για παραδειγμα να σκαρφιστει και αλλες ιστοριες με μεγαλα μπλεξιματα για τον επισης τεραστιο ζαχαρια/τονυ αντωνυ οπως και να μην εξαφανιζε την κομπανια του υποκοσμου αγκοπιαν κλπ και γενικα πολλα και διαφορα που αμα ξεκινησω να γραφω δεν θα τελειωσω ουτε αυριο.

Η σειρα ομως αυτη ηταν απο τα εφτα κακα της μοιρας μου ξεκινησε στο ολα τα κακα της μοιρας μου τελειωσε οποτε οτι και να γραφω εγω δεν εχει καμια σημασια την επιθυμια μου εξαλου εκφραζω γιατι αν ηταν στο χερι μου τα εφτα κακα της μοιρας μου δεν θα τελειωναν ποτε θα επαιζαν μεχρι να γερασουν τοσο πολλοι οι ηθοποιοι που να μην μπορουν οχι να μαθουν τους ρολους τους αλλα να μην μπορουν να σταθουνε ορθιοι γιατι τετοια σειρα ουτε περασε και ουτε θα περασει απο την ελληνικη τηλεοραση που μας εχουν φλομωσει στης γλυκαναλατες σειρες που δεν γελας ουτε αιτηση.Οι ατακες οι χαρακτηρες η γλωσσα γενικοτερα απο τα εφτα κακα της μοιρας μου/ολα τα κακα της μοιρας μου δεν θα υπαρξει ποτε ξανα και οσα χρονια και αν περασουν θα υπαρχουν φορες οπως η προσφατη που ξεκινησα ξανα την σειρα με το που τελειωσε αν και πιστευω θα το σπασω και αυτο το ρεκορ για μενα καθως σιγουρα καποια στιγμη θα την ξαναδω την σειρα και τριτη φορα στα καπακια ειμαι σιγουρος γιαυτο.Υπομονη μερικους μηνες μεχρι να την ξαναδω την σειρα απο την αρχη μεχρι τοτε θα περιμενω να με φυγει το ψυχοπλακωμα ωστε να μπορεσω να δω καποια αλλη κωμικη σειρα και να φανταζομαι πως θα ηταν τα εφτα κακα της μοιρας μου αν δεν τελειωναν στο ολα τα κακα της μοιρας μου αλλα συνεχιζοταν για πολλα χρονια ακομα με φοβερα σκηνικα και περιπετειες απο τον λαμπρο φουντουκη τον ζαχαρια την αφρουλα και ολη την παλιοπαρεα που μας κρατησαν συντροφια αρχικα για τρια χρονια και θα μας κρατανε συντροφια για μια ολοκληρη ζωη με τρελο και απιστευτο γελιο οπως καμια αλλη σειρα μεχρι και σημερα.
 
Πίσω
Μπλουζα