Τα κόμικς στις ελληνικές ταινίες και στις ελληνικές σειρές


Δείτε στο 1:47 που διαβάζει ο πρωταγωνιστής στα ελληνικά ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ!!! (ναι δεν ειναι ελληνικη ταινια, το ξερω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αφου το ανακαλυψα ειπα να το προσθεσω αν και δεν προκειται για ελληνικη ταινια αλλά για σειρα..

Στη σειρα "οι μικρομεσαιοι" ενας υπαλληλος του ΙΚΑ διαβαζει "Μικυ Μαους"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


oii.JPG

oim1.JPG

oiii.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκληροπυρηνικη ερωτηση: ο ηθοποιος που παιζει τον υπαλληλο του ΙΚΑ στους Μικρομεσαιους ξερουμε ποιος ειναι;;;;; :) (εγω δεν ξερω, απλα εχει ωραιο screen κι ελεγα να τον σωσω).
 
ταινια: "η μεγαλη θυσια"

κομικς: μικρος ηρως και άλλα που δε γνωριζω ποια ειναι..

attachment.php
attachment.php


1.JPGαυτο κομικ δεν ειναι;
 
ΝΑΙ, Τομ και Τζερι. Επισης βλεπω και Γκαουρ Ταρζαν!
 
mhmerotategiatipino είπε:
ΝΑΙ, Τομ και Τζερι. Επισης βλεπω και Γκαουρ Ταρζαν!
σ ευχαριστω πολυ Πανο!!κι εγω το κομικ "Τομ και Τζερι" ειχα στο μυαλο μου αλλά δεν επαιρνα κι ορκο..

Το "Γκαουρ Ταρζαν" πρεπει να ειναι αυτα τα δυο τευχη που φαινονται μετα το "μικρος ηρως" (1η φωτογραφια) ,σωστα;
 
ταινια: "ενα τανκς στο κρεβατι μου"

κομικς: Τιραμολα και ισως και καποιο αλλο(βλεπε μπλε βελακι 2η και 3η φωτο)

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Πρεπει να ειναι ο Ελμερ Φαντ στο εξωφυλλο αρα Γελιο και χαρα ισως, εγω θελω το σταυρολεξο στα δεξια της τελευταιας φωτο!
 
mhmerotategiatipino είπε:
Πρεπει να ειναι ο Ελμερ Φαντ στο εξωφυλλο αρα Γελιο και χαρα ισως, εγω θελω το σταυρολεξο στα δεξια της τελευταιας φωτο!
:thanx2: :thanx2: Πανο για την επιβεβαιωση οτι ειναι κομικ αυτο που βλεπουμε
 
Στην ταινια "Η βουλευτινα" νομιζω οτι φαινονται Μικυ Μαους κρεμασμενα στο περιπτερο,εσεις τι λετε;

attachment.php
attachment.php


ivoul.JPG

ivouleft.JPG
 
Στην ταινια "Ιλιγγος" καποιος διαβαζει το "Μυστηριον"

attachment.php


ilig.JPG
 
μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι το Μυστήριον δημοσίευε απλά ιστορίες μυστηρίου, δεν ήταν κόμικ
 
Thor είπε:
μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι το Μυστήριον δημοσίευε απλά ιστορίες μυστηρίου, δεν ήταν κόμικ
βρηκα αυτο το λινκ προκειται για τα περιοδικα "pulp" (φθηνα περιοδικα μυθοπλασιας),ως παραδειγματα αναφερονται ο "Μικρος Ηρως", η "Μασκα",το "Μυστηριον" (απομιμηση του περιοδικου "Μασκα" )καθως επισης και άλλα μικροτερης κυκλοφοριας

εδω το "Μυστηριον" οπως φαινεται και στα εξωφυλλα αναφερεται ως εβδομαδιαιο περιοδικο αστυνομικων περιπετειων
 
ταινια: "Η ζωη μου αρχιζει με σενα"

κομικς: Porky Pig και μικρη Λουλου

Επισης βλεπουμε και εξωφυλλο του περιοδικου "ΠΡΩΤΟ" με τη Μπριζιτ Μπαρντο




attachment.php
 
ταινια: "Μια ζωη την εχουμε"

κομικ: ; δε γνωριζω ποιο ειναι

attachment.php
attachment.php
 
Κλασικα Εικονογραφημενα και Σπαικ-Ταικ (αυτο μαλλον πρεπει να ειναι απο το περιοδικο Γελιο και χαρα που γαφανε στο εξωφυλλο τον ηρωα που ειχαν σε καθε τευχος!).
 
mhmerotategiatipino είπε:
Κλασικα Εικονογραφημενα και Σπαικ-Ταικ (αυτο μαλλον πρεπει να ειναι απο το περιοδικο Γελιο και χαρα που γαφανε στο εξωφυλλο τον ηρωα που ειχαν σε καθε τευχος!).
ευχαριστω γι ακομη μια φορα Πανο!

το κομικ "κλασσικα εικονογραφημενα" σε ποιο σημειο το ειδες;δε μπορω να το βρω..
 
Κάτω από το Σπάικ και Τάικ και την Ελληνικη Επαναστασι, πάνω από το περιοδικό με τον αθλητή
 
Πίσω
Μπλουζα