Τα παιχνίδια της συλλογής μου! (filfil1)

filfil1

RetroMaNiaC
Joined
16 Ιουν 2010
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
625
Επιτέλους μετα από μήνες φωτογράφισης και επειτα από την παρουσίαση που είδατε από τον καλο μου φιλο Σταυρο

στο θέμα με τίτλο "Με το σαγονι στο πάτωμα" εδω ,ηρθε η στιγμη να σας παρουσιασω αναλυτικα την συλλογη μου.

Θα ξεκινησω με το αγαπημενο πολλων τα "Καστρα και Πολιορκητες"...

144574.jpg144575.jpg144576.jpg144577.jpg

Συνεχιζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τον filfil1, έχω μιλήσει στο τηλέφωνο ουκ ολίγες φορές και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι εκπέμπει μια απεριόριστη καλοσύνη που σε κάνει να νομίζεις οτι τον έχεις φίλο από χρόνια! :)

Επίσης, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο οτι θα χρειαστούν πολλά Megabytes για να χωρέσουν οι φωτογραφίες από όλα αυτά τα καλούδια που έχει μαζεμένα (και πολλά χάπια για όλους εμάς, βεβαίως βεβαίως)! :)

Keep'em coming fil! :thumbup:
 
Συνειρμικα μου ηρθε στο μυαλο το παρακατω.... :sealed:

The Lord of the Rings - "So It Begins" - Full HD

[video=youtube;Y3-aAx4SOn0]


....οποτε καθως θα καταλαβατε,προμηνυεται δυσκολος χειμωνας!!!
surprised-003.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filfil1 είπε:
Επιτέλους μετα από μήνες φωτογράφισης και επειτα από την παρουσίαση που είδατε από τον καλο μου φιλο Σταυροστο θέμα με τίτλο "Με το σαγονι στο πάτωμα" ........

Συνεχιζεται...
Εξαιρετική συλλογή, χαίρομαι που θα τη δούμε και αναλυτικά!!! Περιμένουμε τις συνέχειες...
 
Αναλυτικά ακούω, αλλα δε βλέπω ανοιχτά τα κουτιά....
 
viking4a είπε:
Αναλυτικά ακούω, αλλα δε βλέπω ανοιχτά τα κουτιά....
Βασιλη μου,οταν ο Φιλιππος λεει "αναλυτικα",εννοει φωτο του κουτιου απο το καθε παιχνιδι/επιτραπεζιο που υπαρχει στην συλλογη του.

Και πιστεψε με,επειδη την εχω δει απο κοντα και ειχα την τιμη να την φωτογραφισω, ειναι τοσο μεγαλος ο ογκος της συλλογης του,

που οχι το οριο του φορουμ αλλα ουτε του server δεν θα εφτανε ωστε να παρουστιαστει ενα-ενα αναλυτικοτατα με ανοικτο κουτι και στημενο! :)

Ηδη απο μια ματια που ετυχε να ριξω στο αρχειο του,οι φωτο απο τα κουτια και μονο ειναι παρα πολλες! :precry:

Απλα λιγο υπομονη μονο εχουμε και θα δουμε πολλα και ομορφα καλουδια τοσο γνωστα οσο και λιγοτερο γνωστα παιχνιδια,

καθως επισης και απο διαφορες χρονικες περιοδους -η συλλογη δεν περιοριζεται μονο στα '80s αλλα εμπλουτιζεται και απο αλλες δεκαετιες - τοσο

απο ελληνικες οσο και απο ξενες εκδοσεις. :)
 
Καταρχας να ζητησω συγνωμη για την καθυστερηση,αλλα η τεχνολογια δεν ειναι το δυνατο μου σημειο,με αποτελεσμα να υπαρχει

μια χρονοκαθυστερηση στην παρουσιαση της συλλογης. Ζητω την επιεικεια σας. :)

Παρακατω θα δειτε επιτραπεζια απο περασμενες δεκαετιες μεχρι και σημερα,απο εταιρειες οπως: MB,El Greco,AS,Ravensburger,Parker,Δουρειος,ΕΠΑ,Assim Toys κλπ...

144705.jpg144706.jpg144712.jpg144743.jpg144749.jpg144733.jpg



Συνεχιζεται.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεπερναω αυτα που βλεπω και θα σταθω στην σακουλα του Σκλαβενιτη....ουτε χορηγο να τον ειχες βρε μπαγασα!!! :biglaugh:

Οπως και να εχει,εισαι ωραιος φιλαρακι! :thumbup:

Αναμενουμε τις επομενες... ;)
 
Το Κρυσταλινος κόσμος μου θύμισε λιγο το Ο θησαυρός του Ναού, αν και δεν το έχω δει ποτε το παιχνιδι αυτo.. Σημείωση: το βρηκα στο boardgamegeek, με το όνομα Crystal Maze (1991).. Ωραίο φαίνεται.. Σαν ιδέα ειναι ίδιο με το τηλεπαιχνίδι με τον Χρήστο Φερεντινο, Fort Boyard..

Οσο για το Σταυροφορια στο διάστημα και το Ζορρό, τα καλύτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξ' αιτίας σου οι μισοί του retromaniax πρέπει ν' αγκαλιαστούμε και να κλαίμε παρέα! Πόσα από αυτά τα υπέροχα επιταπέζια μου πέταξε η γιαγια μου! :cry: ...Τα τρελοπόντικα ακόμα έρχονται στον ύπνο μου και με ρωτάνε "γιατί μας εγκατέλειψες". :zip:

 


Εγώ το δηλώνω, φοβάμαι να παρακολουθήσω τη συνέχεια. Λίγες φωτογραφίες ακόμα και θα με βγάλουν απ' το σπίτι με φορείο.
 
Συνεχιζω την παρουσιαση της συλλογης με μερικα ακομα επιτραπεζια απο διαφορες χρονολογικες περιοδους. :)

Η συλλογη μου #2 (Ελληνικα επιτραπεζια μερος 2ο)







Συνεχιζεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήξερα ότι υπήρχε και παιχνίδι εμπνευσμένο από το Orient Express της Κρίστι, τι ωραίο που φαίνεται, όπως κι όλα τα υπόλοιπα φυσικά που είναι απίθανα. Αυτή η συλλογή ξυπνάει τον κλέφτη μέσα σου :p
 
Σε ευχαριστω για το σχολιο σου perlastar! :)

Συνεχεια στην παρουσιαση με μερικα ακομα επιτραπεζια,

καποια απο αυτα ενδεχομενως να τα βλεπετε πρωτη φορα,αλλα υπηρξαν οντως! :)

Η συλλογή μου #4 (Ελληνικά επιτραπέζια μέρος 4ο)





Συνεχιζεται... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτος απο το "Risk" και το "Ελλαδα και Χρησμοι" που τα εχω επισης,

τα υπολοιπα - με εξαιρεση το "Μαρκο Πολο" - δεν τα εχω ξαναδει! :eek:

Καλα το "Ben 10" το αφηνω ασχολιαστο!!! :sealed:

Αυτο το Risk απο το "Lord of the Rings" μου εμεινε απωθημενο τελικα.... :cry:
 
Fil το Ταξιδεύοντας στην ΕΟΚ/Παιγνίδι των ερωτήσεων της ΕΠΑ το είχα παρουσιάσει κι εγώ εδώ , αλλά απ'ότι φαίνεται το έχουμε σε διαφορετικές εκδόσεις. Το δικό μου κουτί δεν ανέφερε χρονιά, και είχαμε υπολογίσει μόνο από τα στοιχεία του παιχνιδιού με την ΕΟΚ ότι πρέπει να κατασκευάστηκε τέλη 80's, αλλά για το τι έκδοση είναι η δική μου δεν ξέρω. Το δικό σου μήπως έχει παραπάνω πληροφορίες; Σαν πιο παλιό από το δικό μου μου φαίνεται.
 
Εντυπωσιακή συλλογή, filfil1 !!...

Οι "Γενναίοι", τι παιχνίδι είναι;
 
Πάρα πολύ ωραία παιχνίδια και πάρα πολλά! Πρέπει να έχω περάσει ατελείωτες ώρες της παιδικής μου ηλικίας πάνω από επιτραπέζια. Το πιο γνωστό επιτραπέζιο στην Γερμανία είναι Mensch, aergere Dich nicht!, Fang den Hut, κλπ.Το πρώτο είναι κάτι, σαν άνθρωπε μην θυμώνεις! και το άλλο πιάσε το καπέλο. Έχω διάφορα κλασικά σε γερμανική έκδοση, ναυμαχία, κρεμάλα κλπ.
 
perlastar είπε:
Fil το Ταξιδεύοντας στην ΕΟΚ/Παιγνίδι των ερωτήσεων της ΕΠΑ το είχα παρουσιάσει κι εγώ εδώ , αλλά απ'ότι φαίνεται το έχουμε σε διαφορετικές εκδόσεις. Το δικό μου κουτί δεν ανέφερε χρονιά, και είχαμε υπολογίσει μόνο από τα στοιχεία του παιχνιδιού με την ΕΟΚ ότι πρέπει να κατασκευάστηκε τέλη 80's, αλλά για το τι έκδοση είναι η δική μου δεν ξέρω. Το δικό σου μήπως έχει παραπάνω πληροφορίες; Σαν πιο παλιό από το δικό μου μου φαίνεται.

Απο το Μουσειο Παιχνιδιων.... ;)

Απο τα τέλη της δεκαετίας του 1960 αυτό το επιτραπέζιο με θέμα την Ευρωπαική ένωση (ΕΟΚ όπως την λέγανε τότε). Επίκαιρο θέμα μέχρι και σήμερα!Εχει και 'πριμ' χρηματοδοτήσεις!
fetch


fetch


EDIT


Stratulator είπε:
Οι "Γενναίοι", τι παιχνίδι είναι;
Οσο ψαχνεις λεει βρισκεις... :D

Λοιπον,το παιχνιδι που μας εδειξε ο Φιλιππος,ειναι βασισμενο στην τηλεοπτικη σειρα The Gallant Men

που προβληθηκε το 1962-63 απο το ABC.

Στην ελληνικη αγορα κυκλοφορησε απο την εταιρεια Κατσαροπουλος. :)

Μερικες φωτο του παιχνιδιου που "αλιευσα" απο το ebay... :cool:

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικα!!!!!!!!

Πολλα συγχαρητηρια για τη συλλογη!

:flower:
 
Σταύρο σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά να σε ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα, δηλαδή αυτό το παλιό παιχνίδι που παρουσίασες είναι της ΕΠΑ; Μου έκανε εντύπωση γιατί απ'ότι φαίνεται παίζεται τελείως διαφορετικά από τις εκδόσεις που έχουμε ο Fil κι εγώ, τα δικά μας δεν έχουν τέτοιες κάρτες μέσα και δεν είχαν να κάνουν με αγορές. Αναρωτιέμαι αν είναι το ίδιο παιχνίδι και το άλλαξαν μετά ή κάτι τελείως διαφορετικό.
 
Πίσω
Μπλουζα