Τα παραμύθια στις ελληνικές ταινίες και σειρές

μετα απο μια συζητηση που ειχαμε με την Αριαδνη βγαλαμε το συμπερασμα οτι το βιβλιαρακι που φαινεται στη σειρα "Ελλη και Αννα" ειναι παραμυθι και οχι κομικ

attachment.php


elli.JPG
 
Σωστά Κατερίνα λόγω όγκου και χαρτιού τείνω να πιστευω πως είναι παραμύθι :) ποιό όμως ειναι δυσδιακριτο
 
Αριαδνη ελπιζω να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα με τα παραμυθια που βρηκα στη βιντεοταινια "Ενα ονειρο για εξυπνουληδες και υπναραδες"

attachment.php
attachment.php
ελεγαν οτι το παραμυθι αυτο ειναι ο "Πινοκιο"

attachment.php
"Κοκκινοσκουφιτσα","Κοντορεβυθουλης" και "Πινοκιο"
attachment.php
attachment.php
"Χιονατη"

attachment.php
attachment.php
κατι μου θυμιζει το οπισθοφυλλο του παραμυθιου "Χιονατη" αλλά δε θυμαμαι τον εκδοτικο οικο

attachment.php


1xion.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
μετα απο μια συζητηση που ειχαμε με την Αριαδνη βγαλαμε το συμπερασμα οτι το βιβλιαρακι που φαινεται στη σειρα "Ελλη και Αννα" ειναι παραμυθι και οχι κομικ
attachment.php
Ίσως είναι περιοδικό..
 
katerinak είπε:
Αριαδνη ελπιζω να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα με τα παραμυθια που βρηκα στη βιντεοταινια "Ενα ονειρο για εξυπνουληδες και υπναραδες"
attachment.php
attachment.php
ελεγαν οτι το παραμυθι αυτο ειναι ο "Πινοκιο"

attachment.php
"Κοκκινοσκουφιτσα","Κοντορεβυθουλης" και "Πινοκιο"
attachment.php
attachment.php
"Χιονατη"

attachment.php
attachment.php
κατι μου θυμιζει το οπισθοφυλλο του παραμυθιου "Χιονατη" αλλά δε θυμαμαι τον εκδοτικο οικο

attachment.php
θα σε γελασω και εδω δεν ξεχωρισω πολλά
 
Το παραμυθι με την "Κοκκινοσκουφιτσα" το ειχε και η αδερφη μου,ηταν ολοκληρη σειρα με παραμυθακια και οι γονεις μου της τα ειχαν αγορασει αν οχι ολα,τα περισσοτερα.Δε θυμαμαι ομως αλλες λεπτομερειες
 
Τοτε σίγουρα δεν ανηκει ουτε στην αγκυρα, ουτε στον στρατικη
 
Το οπισθόφυλλο με τα παιδάκια με τις ποδιές είναι από τη σειρά "Τα πρώτα μου βιβλία" του εκδοτικού οίκου "Άγκυρα". Η σειρά περιλαμβάνει τα εξής παραμύθια (σε μέγεθος Α3): 1. Η Σταχτοπούτα, 2. Η Χιονάτη και οι εφτά Νάνοι, 3. Ο Κοντορεβυθούλης, 4. Ντίλι-ντίλι-ντίλι... (το είχα μικρή και το ξαναβρήκα σε παλαιοπώλη! Η κόρη μου το διάβαζε μετά μανίας, γιατί το κάνανε σαν σκετς στη σχολική γιορτή), 5. η Σουσουράδα, 6. Η Φάρμα με τα τεμπέλικα Ζώα, 7. Τα 3 Γουρουνάκια, 8. Η Κοκκινοσκουφίτσα.
 
Candy4ever είπε:
Το οπισθόφυλλο με τα παιδάκια με τις ποδιές είναι από τη σειρά "Τα πρώτα μου βιβλία" του εκδοτικού οίκου "Άγκυρα". Η σειρά περιλαμβάνει τα εξής παραμύθια (σε μέγεθος Α3): 1. Η Σταχτοπούτα, 2. Η Χιονάτη και οι εφτά Νάνοι, 3. Ο Κοντορεβυθούλης, 4. Ντίλι-ντίλι-ντίλι... (το είχα μικρή και το ξαναβρήκα σε παλαιοπώλη! Η κόρη μου το διάβαζε μετά μανίας, γιατί το κάνανε σαν σκετς στη σχολική γιορτή), 5. η Σουσουράδα, 6. Η Φάρμα με τα τεμπέλικα Ζώα, 7. Τα 3 Γουρουνάκια, 8. Η Κοκκινοσκουφίτσα.
Candy4ever σ ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!

σιγουρα ενα απ αυτα τα παραμυθια το διαβασα,αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν μου ειχαν αγορασει οι γονεις μου το παραμυθι ή αν το ειχε καποιο συγγενικο μας προσωπο κι ετυχε να το διαβασω σε μια επισκεψη στο σπιτι..

Εχεις μηπως ακομα ενα απ αυτα τα παραμυθια;αν ναι,θα σου ηταν ευκολο να βγαλεις φωτογραφια το εξωφυλλο και το οπισθοφυλλο;
 
Σε ενα επεισοδιο της σειρας "Αστυνομος Θανασης Παπαθανασης" βλεπουμε τα:

attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php


attachment.php


εκδοσεις ΣΤΡΑΤΙΚΗ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ελληνική μυθολογία με την Αριάδνη :) την είχα και η εν λόγω ιστορία ήταν η αγαπημένη μου. Ευχαριστούμε Κατερίνα που τα βρήκες, πόσα χρόνια..Θυμάμαι και την ωραια Ελένη, ειχε πολύ ταιριαστή εικονογραφιση .
 
χαιρομαι που σου αρεσαν Αριαδνη :)

ευτυχως ο Θανασης Βεγγος ανοιξε καποιες σελιδες και ειδαμε και την εικονογραφηση,ειναι κατι που σπανια συμβαινει τοσο σε σειρες οσο και σε ταινιες
 
Η ιστορια της ωραιας Ελένης ήταν μέσα στην ελληνική μυθολογία :) α' τομος, οπως και ο Προμηθέας
 
αριαδνη είπε:
Η ιστορια της ωραιας Ελένης ήταν μέσα στην ελληνική μυθολογία :) α' τομος, οπως και ο Προμηθέας
το βιβλιο ομως που κραταει ειναι η "Ιλιαδα",τα εβαλα με τη σειρα για να ξερουμε ποια ιστορια προερχεται απ το καθε βιβλιο :)

Απ τον τομο "ελληνικη μυθολογια" μας εδειξε μονο δυο σελιδες: την ιστορια με τον Προμηθεα και αυτη με τους αθλους του Ηρακλη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα δυο εξωφυλλα που φαινονται στη σειρα "Γυναικες" ειναι απο παραμυθια;

attachment.php
attachment.php


g5.JPG

g7.JPG
 
Νομιζω στην 1η φωτο μαλλον οχι, βιβλια της Αγκυρας πρεπει να ειναι, Τομ Σωγερ κλπ. Το δευτερο πρεπει ναναι παραμυθι.
 
Moυ φαινονται για παραμυθια τα πολυχρωμα βιβλια στο δευτερο ραφι του βιβλιοπωλειου σε επεισοδιο της σειρας "Ταυρος με τοξοτη",τι λετε;

tpa4.JPG

tpa1.JPG

tpa2.JPG

tpa3.JPG
 
katerinak είπε:
τα δυο εξωφυλλα που φαινονται στη σειρα "Γυναικες" ειναι απο παραμυθια;
attachment.php
attachment.php
η να ειναι το πρώτο που φαινεται ο ''φτωχος και ο πρίγκηπας''; το δευτερο λεω για την ωραια κοιμωμένη, όμως σιγουρη δεν είμαι
 
στη σειρα "οδος Ανθεων" βλεπουμε παραμυθια των εκδοσεων Αγκυρα

odprm5.JPG

odparmth.JPG

odprm.JPG

odpr.JPG

odprm1.JPG

odprm3.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα