Τα παραμύθια της κούκλας (1983 ΕΡΤ)

starsky

RetroActive
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
486
Αντιδράσεις
11
Τα παραμύθια της κούκλας (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_παραμύθια_της_κούκλας

εχετε μηπως ξαναγραψει τιποτα για αυτο??????το θυμαμαι λιγο ,αλλα ηταν καταπληκτικο,απο τις καλυτερες παιδικες σειρες της ελληνικης τηλεορασης.πιστευω οτι οι ελληνες καλλιτεχνες εχουν δωσει ρεστα οσον αφορα τα παιδικα προγραμματα....σε αυτο υπηρχε αφηγηση και μετα εδειχνε περιπετειες με πρωταγωνιστες πραγματικα παιχνιδια...θυμαται κανεις κατι???????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παρακολουθουσα ανελλειπως!

Προσπαθω να θυμηθω το ονομα της ηθοποιου με την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φωνη...
 
κορυφαια σειρα!Αμαλια Μουτουση νομιζω την ελεγαν....
 
Χμμμμ..μαλλον Ολια Λαζαριδου....(??)

Ρε Dominion,JohnAlepou,Fontana δωστε ενα χερακι...
 
Θυμάμαι το μουσικό θέμα της εκπομπής που αποδιδόταν από μια κλασική κιθάρα.Επίσης ενδιαφέρουσα ήταν και η μουσική που συνόδευε την ιστορία.Δεν μπορεί να μου φύγει από το μυαλό ότι το αρμόνιο με τα χαρακτηριστικά κρουστά που ακούγονταν ήταν YAMAHA ! Έκτακτο!
 
Αν δεν κάνω λάθος είχε μια κούκλα (γυναίκα) παλαιού στύλ να κάθεται σε μια πολυθρόνα (κουνιστή) και να λέει παραμύθια.

Η φωνή νομίζω πρέπει να ήτανε της Όλιας Λαζαρίδου

(παίδες σε αυτό το Thread μπορεί να κάνω και λάθος)

Ίσως ο John Alepou που έχει το βιβλίο των τηλεοπτικών σειρών να μπορεί να κάνει κάτι, εγώ βασίζομαι κυρίως στη μνήμη μου (δεν μπορείς να σαι πάντα βέβαιος)
 
τη θυμαμαι και εγω αυτη τη κουκλα ,ναι πρεπει να ηταν η Ολια Λαζαριδου τελικα.....ψαχνω στο internet ρε παιδια και δε βρισκω πολλα πραγματα..να χει σωθει αραγε κανενα επεισοδιο?????????????
 
Πετεύω ήτανε το εφιαλτικότερο παιδικό που παίχτηκε ποτέ σε τηλεοπτικό κανάλι ανα τον κόσμο. Μιλάμε τώρα για εποχή 80 και πάντα μέσα από την προοδευτική οθόνη της ΕΡΤ.

Πορσελάνινη κούκλα, με άσπρο πεθαμένο βλέμα,φορεματάκι ζαχαρένιο με δαντελίτσα,παπουτσάκια άσπρα, κρεμασμένη από καλούμπα, περπατούσε καμαρωτή σαν βασίλισσα του κάτω κόσμου σε χορταράκι (μάλλον νεκροταφείου) κι έλεγε παραμύθια. Τα παραμύθια ζωντάνευαν με την βοήθεια παιχνιδιών πανηγυριού, τα οποία και αυτά κινιόντουσαν με καλούμπες.

Οι φωνές τόσο της κούκλας όσο και των υπόλοιπων παιχνιδιών ακουγόντουσαν από τον Άδη. Η κούκλα σε κάθε επεισόδιο τα βαζε με κάποιο από τα παιχνίδια, και στο τέλος σιχτίριζε και καταριότανε το παιχνίδι το οποίο πρωταγωνιστούσε!!!

Την παιδική σειρά, την φοβόντουσαν όλα τα παιδάκια εκείνη την εποχή,αλλά λόγο μονοπωλίου της ΕΡΤ,αναγκαζόντουσαν να υποστούν όλη τη φρίκη και να το δούνε.

Χιλιάδες ερωτήματα με βασανίζουν.

Ποιός έγραψε αυτή τη σειρά? Τι απέγινε η πρωταγωνίστρια κούκλα? Ποιος έκανε τη φωνή της κούκλας? Έχει κανείς κανένα επεισόδιο γραμμένο???

Φαντάζομαι αν υπάρχει κάποιο επεισόδιο κούκλας γραμμένο σε VHS, σίγουρα η VHS θα χει τις ιδιότητες της ανάλλογης κασσέτας του THE RING.
 
για μενα ηταν απο τα καλυτερα παιδικα και νομιζω οτι καλυτερα να δινωνται ευκαιριες σε ελληνες δημιουργους παρα να αγοραζεται η καθε ξενη σαβουρα
 
xarhs_xs είπε:
Πετεύω ήτανε το εφιαλτικότερο παιδικό που παίχτηκε ποτέ σε τηλεοπτικό κανάλι ανα τον κόσμο. Μιλάμε τώρα για εποχή 80 και πάντα μέσα από την προοδευτική οθόνη της ΕΡΤ.
Πορσελάνινη κούκλα, με άσπρο πεθαμένο βλέμα,φορεματάκι ζαχαρένιο με δαντελίτσα,παπουτσάκια άσπρα, κρεμασμένη από καλούμπα, περπατούσε καμαρωτή σαν βασίλισσα του κάτω κόσμου σε χορταράκι (μάλλον νεκροταφείου) κι έλεγε παραμύθια. Τα παραμύθια ζωντάνευαν με την βοήθεια παιχνιδιών πανηγυριού, τα οποία και αυτά κινιόντουσαν με καλούμπες.

Οι φωνές τόσο της κούκλας όσο και των υπόλοιπων παιχνιδιών ακουγόντουσαν από τον Άδη. Η κούκλα σε κάθε επεισόδιο τα βαζε με κάποιο από τα παιχνίδια, και στο τέλος σιχτίριζε και καταριότανε το παιχνίδι το οποίο πρωταγωνιστούσε!!!

Την παιδική σειρά, την φοβόντουσαν όλα τα παιδάκια εκείνη την εποχή,αλλά λόγο μονοπωλίου της ΕΡΤ,αναγκαζόντουσαν να υποστούν όλη τη φρίκη και να το δούνε.

Χιλιάδες ερωτήματα με βασανίζουν.

Ποιός έγραψε αυτή τη σειρά? Τι απέγινε η πρωταγωνίστρια κούκλα? Ποιος έκανε τη φωνή της κούκλας? Έχει κανείς κανένα επεισόδιο γραμμένο???

Φαντάζομαι αν υπάρχει κάποιο επεισόδιο κούκλας γραμμένο σε VHS, σίγουρα η VHS θα χει τις ιδιότητες της ανάλλογης κασσέτας του THE RING.
Έλεος!!! Υπήρξε τέτοιο πράγμα? πιο γλυκός φαντάζει ο Μάμρα μπροστά σ'αυτή την κουκλίτσα...
 
Η αλήθεια είναι ότι αυτή η σειρά μου προκαλούσε κι εμένα μια κατάθλιψη...
 
Τυφλα να εχει το child play (jackie jackie εισαι εδω?:nervous::nervous::nervous:) ωχ κατι βλεπω να περπαταει............. :nervous: :help: :help: :help: πρεπει να κλεισω την συνδεση
 
Συμφωνώ με xarh xs. Εμένα με τρόμαζε η κούκλα. Την έβλεπα βέβαι τη σειρά αλλά μετά είχα εφιάλτες...
 
χαχα… πράγματι είναι ό,τι πιο εφιαλτικό έχει βγει από την ελληνική τηλεόραση (όταν παν' να κάνουν δράμα πάλι, όχι σπάνια, τους βγαίνει κωμωδία). Ήταν αντίθετο με κάθε σύγχρονη παιδαγωγική αντίληψη. Αντί για εύθυμα χρώματα συναντούσες την πιο μουντή παλέτα κι όσο για την κίνηση.. αυτή η σειρά ήταν πραγματικά ο ορισμός της στατικότητας. Η αφήγηση ήταν δυσοίωνη και δραματική και όλο το τοπίο ανέδυε μοναξιά όπου τα εγκαταλειμμένα παιχνίδια πάσχιζαν να βρουν έναν λόγο ύπαρξης εγκλωβισμένα στον μελαγχολικό, μάταιο κόσμο τους. Νομίζω πως εμάς που τα είδαμε, πάντα θα μας στοιχειώνουν τα Παραμύθια της Κούκλας :eek:

Σκηνοθετικά, θα έλεγα πως αυτή η σειρά ανήκει στο ανατολικό μπλοκ (Τσεχία, Ρωσία κτλ) και βεβαίως, πρόκειται για ένα μικρό αριστούργημα..

Δημήτρης :user:

(χμ.. εγώ πίστευα πως ήταν η φωνή της Δανδουλάκη, αλλά έχω ήδη πέσει μια φορά έξω στην συζήτηση για τον Πάριο.. )
 
starsky είπε:
εχετε μηπως ξαναγραψει τιποτα για αυτο??????το θυμαμαι λιγο ,αλλα ηταν καταπληκτικο,απο τις καλυτερες παιδικες σειρες της ελληνικης τηλεορασης.πιστευω οτι οι ελληνες καλλιτεχνες εχουν δωσει ρεστα οσον αφορα τα παιδικα προγραμματα....σε αυτο υπηρχε αφηγηση και μετα εδειχνε περιπετειες με πρωταγωνιστες πραγματικα παιχνιδια...θυμαται κανεις κατι???????
Είναι νύχτα στη Στοκχόλμη Σουηδίας. Από μιά σύμπτωση μπαίνω σ' αυτή τη σελίδα. Είμαι αυτός που έφτιαχνε τα "Παραμύθια της κούκλας". Eνδιαφέρον που θυμάστε... Έχω κρατημένα τα επεισόδια ενώ η ΕΡΤ τά'χει μάλλον καταστρέψει, φαντάζομαι. Γιά ότι θέλετε να ρωτήσετε και αν μπορώ να σας απαλλάξω από τους εφιάλτες του τότε, είμαι πρόθυμος να μιλήσω.

Η φωνή ήταν της Όλιας Λαζαρίδου.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε γιά ανασκαφές στο παιδικό σας παρελθόν και στην sui generis σειρά "Τα παραμύθια της κούκλας", είμαι ανοιχτός να σας μιλήσω. Λέγομαι Κώστας Λαδόπουλος και είμαι αυτός που τα έφτιαχνε. Ίσως βοηθήσω περισσότερο αν πω ότι ήμουν και ο Φώντας Λαδοπρακόπουλος, η κούκλα - μετεωρολόγος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλη τιμή για το GRM να έχουμε για μέλος τον δημιουργό μιας παιδικής σειράς που αγαπήσαμε.Προσωπικά δεν την θυμάμαι,αλλά τρέφω απεριόριστο σεβασμό προς όλους εκείνους τους καλλιτέχνες που έδωσαν ζωή στα όνειρα μας και τώρα πια στις αναμνήσεις μας...Καλωσορίσατε κύριε Λαδόπουλε! :)
 
Καλως ηρθες Κωστα στο GRM :)

Ενας απο τους στοχους του forum ειναι και να γνωρισουμε αυτους που συντελεσαν στις αναμνησεις μας απο τα 80s. Ο Φωντας Λαδοπρακοπουλος ειναι αξεχαστη μορφη - και συντομα θα εχουμε να σε ρωτησουμε πολλα.

Καλη παραμονη - καλο διαβασμα - και καλα post :)
 
Πολυ ευχαριστη συγκυρια κ Λαδοπουλε.

Οχι μονο οτι μας βρηκατε και σας βρηκαμε αλλα και επειδη ειχατε την προνοια να φυλαξετε κατι που ολοι θεωρουσαμε κατεστραμενο

Καλωσηρθατε! (και ελπιζουμε να μεινετε :D )
 
Καλώς μας βρήκατε και καλώς να μείνετε κοντά μας κύριε Λαδόπουλε...........

Είναι μεγάλη μας τιμή να έχουμε στο GRM μέλη σαν εσάς ...

Και αν αφήσω το παιδί που κρύβω μέσα μου να μιλήσει...

θα ουρλιάξει...

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩΩΩΩ!!!! Ο ΦΩΝΤΑΣ ΛΑΔΟΠΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΟ GRM !!!!


ΝΑΙ!!!!!!!!!!!


:bigeyes: :clap: :worship: :happyjump:
 
:eek::eek::eek::eek: Ο ΛΑΔΟΠΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΟ GRM????????? :animeek::animeek::animeek:


Teflonaaaaaaa ...... !!!!! Το Δίκανοοοοοοο......... :D
 
Πίσω
Μπλουζα