Τα πιο "ταισμένα" μηχανήματα στην Ελλάδα

johnny19818 είπε:
Επιτρέψτε μου λίγο το off topic. Βασίλη, στα Χανιά κατά το 2000-2005 που ήμουν φοιτητής δεν θυμάμαι να πετύχω πολλά μαγαζιά με ηλεκτρονικά. Κάπου μόνο στο λιμάνι κοντά στο Παλλάς θυμάμαι ένα και πίσω από τα νεώρια στο δρόμο προς Κουμ Καπί αλλά είχε μπιλιάρδα, πινγκ πονγκ κτλ.
Ναι τότε ηταν πια αργά. Απο 93-98 όμως είχε κανονικά. Το highway στη γειτονιά μου που είχε Cadillacs & Dinosaurs, Shinobi, Cabal, Wanderboy, Carrier airwing και άλλα.

Τα Ολύμπια που είχαν Punisher, Virtua Striker, Virtua Fighter 2, Souledge, House of the dead, τετράδα Daytona USA, δύο Sega Rally και άλλα.

Το ψυγείο είχε Vampire, Street Fighter 2, Snow bros και άλλα

Η Καραμπόλα είχε Bubble Bobble και Bubble Bobble 2, X-men Children of the Atom, Warriors of Fate, Dungeons & Dragons Tower of Doom, Metal Slug, Metal Slug 2 και στο τέλος έφερε και το 3, Ultimate Mortal Kombat 3 και άλλα.

Στον Κατσαμπά είχε το σίγουρα το Aero Fighters 2 αλλά και πολλά άλλα.

Πισω απ το γήπεδο υπήρχε ένα καφενείο με το Asterix και άλλα.

Πρεπει να ξύσω το μύλο μου πολυ για να θυμηθώ τι παιχνιδια είχε στο λιμάνι εκεί που λες. Είχε πολλα αλλα δεν θυμάμαι ποια....

Σήμερα δεν υπάρχει τίποτα :rant:
 
vasilas432 είπε:
Ναι τότε ηταν πια αργά. Απο 93-98 όμως είχε κανονικά. Το highway στη γειτονιά μου που είχε Cadillacs & Dinosaurs, Shinobi, Cabal, Wanderboy, Carrier airwing και άλλα.Τα Ολύμπια που είχαν Punisher, Virtua Striker, Virtua Fighter 2, Souledge, House of the dead, τετράδα Daytona USA, δύο Sega Rally και άλλα.

Το ψυγείο είχε Vampire, Street Fighter 2, Snow bros και άλλα

Η Καραμπόλα είχε Bubble Bobble και Bubble Bobble 2, X-men Children of the Atom, Warriors of Fate, Dungeons & Dragons Tower of Doom, Metal Slug, Metal Slug 2 και στο τέλος έφερε και το 3, Ultimate Mortal Kombat 3 και άλλα.

Στον Κατσαμπά είχε το σίγουρα το Aero Fighters 2 αλλά και πολλά άλλα.

Πισω απ το γήπεδο υπήρχε ένα καφενείο με το Asterix και άλλα.

Πρεπει να ξύσω το μύλο μου πολυ για να θυμηθώ τι παιχνιδια είχε στο λιμάνι εκεί που λες. Είχε πολλα αλλα δεν θυμάμαι ποια....

Σήμερα δεν υπάρχει τίποτα :rant:
Έλα βρε, δεν ήξερα ότι το ψυγείο είχε και ηλεκτρονικά... Thanks για την απάντηση.
 
Προσπαθώ να θυμηθώ τα "στάνταρ" παιχνίδια που τα έβλεπες σε όλες τις αίθουσες ηλεκτρονικών και ήταν και τα μεγαλύτερα σουξέ που συνήθως ήταν πιασμένα πέρα από τα προαναφερθέντα. Το Phoenix πρέπει να ήταν από τα πιο επιτυχημένα στην Ελλάδα, νομίζω το έβλεπα πολύ συχνότερα από άλλα παρόμοια όπως το Galaxian και το Galaga. Το Exerion θυμάμαι επίσης ότι είχε μεγάλο σουξέ. Α και άλλα από shoot 'em ups το Pleiads, το Scramble. To Karate Champ ήταν το πιο πετυχημένο arcade fighting game που το έβρισκες παντού, μέχρι φυσικά την έλευση του Street Fighter 2. Το Track & Field το είπατε; Είχε φάει πολλά κέρματα. Προ Tehkan ήταν το Exciting Soccer 2 που παιζόταν πολύ. Donkey Kong και Elevator Action επίσης. Το Mikie θυμάμαι ότι το έβλεπα συχνά αλλά δεν ξέρω αν ήταν πολύ πετυχημένο. Παραλίγο να ξεχάσω το Bomb Jack.

Αυτά θυμάμαι από τα παλαιότερα παιχνίδια. Θα επανέλθω με νεώτερα παιχνίδια από το δεύτερο μισό του '80.
 
Αυτός είναι ο κερματοδέκτης από την καμπίνα μου. Έπαιρνε πενηντάρικα και πρέπει να είχε μηδενίσει τουλάχιστο μια φορά. Μιλάμε για φράγκα..

1zh2lb6.jpg
1zh2lb6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^ Υπολόγισα πόσα λεφτά έχει βγάλει το μηχάνημα και με έπιασε ίλιγγος :sealed:
 
theoritikos είπε:
^ Υπολόγισα πόσα λεφτά έχει βγάλει το μηχάνημα και με έπιασε ίλιγγος :sealed:
Kαι εγω το ιδιο!!! :eek: Θα ανοιξω μαγαζι μου φαινεται.....
 
Τώρα επιτρέπονται τα arcades?
 
stayros είπε:
Με καλυψαν οι κυριοι.... :D

Να προσθεσω μονο τα: Mortal Kombat και Tekken. :)
street fighter forever... all series

street fighter rules...all of them.

three wonders,double dragon,candilacs and dinosaurs,sega rally,aero fighters,the punisher,bomberman,snowbros,street fighter,bubble bubble,sunset riders,slam masters,final fight...and more
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν το double dragon ήταν "αποταμιευτικός λογαριασμός", ίσως τώρα να μην καταλάβαινα την κρίση που περνάμε! :fafoutis:
 
Την παιχνιδάρα αυτή την είχα ταΐσει αρκετά αλλά ειχα ξεχάσει την ύπαρξη της μέχρι που τη θυμήθηκα τυχαία πριν λίγο βλέποντας κάτι άλλο στο internet!

[video=youtube_share;ipWubItVIvo]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vasilas432 είπε:
Την παιχνιδάρα αυτή την είχα ταΐσει αρκετά αλλά ειχα ξεχάσει την ύπαρξη της μέχρι που τη θυμήθηκα τυχαία πριν λίγο βλέποντας κάτι άλλο στο internet![video=youtube_share;ipWubItVIvo]

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό...

Και φαίνεται φοβερό!!
 
Αυτό μοιάζει με το Sunset Riders :eek:
 
Δεν το είχα βρει ποτέ στα μπλιμπλικια αλλά στο Mame το έχω παίξει αρκετές φορές.Είναι το στυλ των arcades που μου αρέσουν πολύ.
 
Ειναι τρομερό παιχνιδάκι...

Βγήκε μετα το Sunset Riders και για κάποιο λόγο η Konami δεν το ονόμασε Sunset Riders 2.
 
Eιχα σκοπο να γραψω ενα review για το C.O.W την παιχνιδιαρα αυτη καθως και γωτο εχω λιωσει στα ηλεκτρονικα αλλα και στο mame αργοτερα.Πραγματικα μιλαμε για παιχνιδαρα και οσο για τον λογο που δεν ονομαστηκε sunset riders 2 πιστευω πως ειναι γιατι δεν κολουσε αυτος ο τιτλος.Μιλαμε για ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι με κανεναν απο τους ιδιους πρωταγωνιστες και το μονο κοινο που εχουν ειναι η αγρια δυση κλπ.Προσωπικα θα μου φαινοταν εντελως ακυρο αν το ειχαν ονομασει sunset riders 2.
 
Kαι βασικα, το Sunset Riders κατα την ταπεινη μου γνωμη, αρκετα πιο καλο, σοβαρο κτλ..
 
metalcandyman είπε:
Eιχα σκοπο να γραψω ενα review για το C.O.W την παιχνιδιαρα αυτη καθως και γωτο εχω λιωσει στα ηλεκτρονικα αλλα και στο mame αργοτερα.Πραγματικα μιλαμε για παιχνιδαρα και οσο για τον λογο που δεν ονομαστηκε sunset riders 2 πιστευω πως ειναι γιατι δεν κολουσε αυτος ο τιτλος.Μιλαμε για ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι με κανεναν απο τους ιδιους πρωταγωνιστες και το μονο κοινο που εχουν ειναι η αγρια δυση κλπ.Προσωπικα θα μου φαινοταν εντελως ακυρο αν το ειχαν ονομασει sunset riders 2.
Σου αρέσει περισσότερο το C.O.W απο το Sunset Riders?
 
vasilas432 είπε:
Σου αρέσει περισσότερο το C.O.W απο το Sunset Riders?
Δες τι γινετε.To sunset rider κυκλοφορησε στα arcades το 1991 και το C.O.W κυκλοφορησε το 1992 και εγω ειχα την ατυχια να παιξω την αθλια εκδοση του Mega drive πριν την arcade μεχρι που ειδα το φως το αληθινο με την φοβερη εκδοση του SNES την οποια και ελιωσα.Aργοτερα το επαιξα στα ηλεκτρονικα στην μεγαλη οθονη με της ενσωματωμενες θεσης και το καραγουσταρα με τα υπολοιπα αλανια που ημασταν παρεα.Ετσι λοιπον μετα απο ολα αυτα το μπουχτισα μπορω να πω το sunset riders και το c.o.w δεν το προλαβα πολυ ωστε να το χορτασω στα arcades αν και και εμαθα να το τερματιζω οποτε δεν μπορω να σε πω αν μαρεσει περισσοτερο αλλα αυτο που μπορω να σε πω με σιγουρια ειναι πως διασκεδαζω πολυ περισσοτερο με εναν τερματισμο στο c.o.w παρα στο sunset riders το οποιοι εχω αρχισει να το ψιλοβαριεμαι.
 
metalcandyman είπε:
Δες τι γινετε.To sunset rider κυκλοφορησε στα arcades το 1991 και το C.O.W κυκλοφορησε το 1992 και εγω ειχα την ατυχια να παιξω την αθλια εκδοση του Mega drive πριν την arcade μεχρι που ειδα το φως το αληθινο με την φοβερη εκδοση του SNES την οποια και ελιωσα.Aργοτερα το επαιξα στα ηλεκτρονικα στην μεγαλη οθονη με της ενσωματωμενες θεσης και το καραγουσταρα με τα υπολοιπα αλανια που ημασταν παρεα.Ετσι λοιπον μετα απο ολα αυτα το μπουχτισα μπορω να πω το sunset riders και το c.o.w δεν το προλαβα πολυ ωστε να το χορτασω στα arcades αν και και εμαθα να το τερματιζω οποτε δεν μπορω να σε πω αν μαρεσει περισσοτερο αλλα αυτο που μπορω να σε πω με σιγουρια ειναι πως διασκεδαζω πολυ περισσοτερο με εναν τερματισμο στο c.o.w παρα στο sunset riders το οποιοι εχω αρχισει να το ψιλοβαριεμαι.
Και εγώ προς το C.O.W τείνω. Έχει μια ιδιαίτερη μαγεία και είναι για κάποιο λόγο πιο διασκεδαστικό.
 
Αυτό το τάϊζε κανένας?

[video=youtube_share;9EcK7anIUhM]

 
Πίσω
Μπλουζα