Τα πρώτα ''βιβλία'' Αγγλικών

Αυτά είχα κι εγώ! Κι τα δυο! Τα έχω ακόμη στο πατάρι.
Ομως το Streamline English δεν το είχα στην τάξη του "Lower" (F.C.E.). Στο Lower είχα το Success.
Tα Streamline (Destination, Arrival, Departures, Connection) τα είχα στις προηγούμενες τάξεις δλδ B, C, D, E.
 
Αυτά είχα κι εγώ! Κι τα δυο! Τα έχω ακόμη στο πατάρι.
Ομως το Streamline English δεν το είχα στην τάξη του "Lower" (F.C.E.). Στο Lower είχα το Success.
Tα Streamline (Destination, Arrival, Departures, Connection) τα είχα στις προηγούμενες τάξεις δλδ B, C, D, E.
Τα ΧΑ και γω σίγουρα
 
@αριαδνη αν μπορεις σε παρακαλω να σκαναρεις ή να φωτογραφισεις μερικες σελιδες απο το My First English θα σου ημουν ευγνωμων
 
@αριαδνη αν μπορεις σε παρακαλω να σκαναρεις ή να φωτογραφισεις μερικες σελιδες απο το My First English θα σου ημουν ευγνωμων
Αχ στο φεις το βρήκα από άλλα παιδιά μακάρι να ήταν δικά μου
 
Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια τάξη είχα το Streamline (αν και είναι πιθανό να μην το είχα και να το είχε ο αδερφός μου κι απλά το διάβαζα). Σίγουρα πάντως δεν το είχα για Lower. Για εκείνο είχαμε αυτό το (μετά συγχωρήσεως) παλούκι.

9780713182552-us.jpg


Πάρα πολύ δύσκολο λεξιλόγιο για κάποιον που μπήκε στην τάξη του Lower μετά από ταχύρρυθμο δύο μηνών μέσα στο κατακαλόκαιρο. Αλλά άξιζε τον κόπο, γιατί με το συγκεκριμένο μπορώ να πω ότι απέκτησα μεγάλη αυτοπεποίθηση στο χειρισμό της γλώσσας (ήταν βέβαια και η καθηγήτρια εξαιρετική).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια τάξη είχα το Streamline (αν και είναι πιθανό να μην το είχα και να το είχε ο αδερφός μου κι απλά το διάβαζα). Σίγουρα πάντως δεν το είχα για Lower. Για εκείνο είχαμε αυτό το (μετά συγχωρήσεως) παλούκι.

9780713182552-us.jpg


Πάρα πολύ δύσκολο λεξιλόγιο για κάποιον που μπήκε στην τάξη του Lower μετά από ταχύρρυθμο δύο μηνών μέσα στο κατακαλόκαιρο. Αλλά άξιζε τον κόπο, γιατί με το συγκεκριμένο μπορώ να πω ότι απέκτησα μεγάλη αυτοπεποίθηση στο χειρισμό της γλώσσας (ήταν βέβαια και η καθηγήτρια εξαιρετική).

Στο Lower έκανα αυτό το βιβλίο (κόκκινο) και το αντίστοιχο μπλε.

Στη γραμματική είχα τα STEPS του Σταυρόπουλου που αναφέρει παραπάνω ο @hannele .

Μεγάλο μαρτύριο ήταν φυσικά τα καταραμένα listenings όπου άκουγες κακοηχογραφημένους διαλόγους ηλικιωμένων (σαφέστατα δυσκοίλιων) Άγγλων και προσπαθούσες να βγάλεις άκρη. Τη μια λέγανε για μπαγιάτικους μπακαλιάρους στα fish n chips, την άλλη για τη βρώμα του Τάμεση, την παρ άλλη για τις κάλτσες του Καρόλου κ.α. !
 
Στο Lower έκανα αυτό το βιβλίο (κόκκινο) και το αντίστοιχο μπλε.

Στη γραμματική είχα τα STEPS του Σταυρόπουλου που αναφέρει παραπάνω ο @hannele .

Μεγάλο μαρτύριο ήταν φυσικά τα καταραμένα listenings όπου άκουγες κακοηχογραφημένους διαλόγους ηλικιωμένων (σαφέστατα δυσκοίλιων) Άγγλων και προσπαθούσες να βγάλεις άκρη. Τη μια λέγανε για μπαγιάτικους μπακαλιάρους στα fish n chips, την άλλη για τη βρώμα του Τάμεση, την παρ άλλη για τις κάλτσες του Καρόλου κ.α. !
"You will hear the piece, twice"!!!!
 
@marysuz73
και σε ολους τους μαθητες-αρνητες του listening ειτε once ειτε twice να επαιζε το κομματι δεν εβλεπα βελτιωση...ηθελα πολλεεεεεεεεεεεεες φορες...
 
Ελα και καποια στιγμη θα ερθει και η θρυλικη πλεον "Μπλε γραμματικη" του Μαριολη.


Μην τα παρατατε και μην απελπιζεστε.
Φιλε μου ειμαι νεο μελοs και εντελωs τυχαια επεσα στο site του retromaniax αναζητωνταs στο google περι τηs συγκεκριμενηs γραμματικηs.Εχω καλα νεα αλλα κανε λιγη υπομονη ενα μηνα ακομα(απ οτι καταλαβα την ψαχνειs καιρο,εκτοs αν τη βρηκεs).Πραγματικα θα εκπλαγειs και οσοι αλλοι φιλοι ενδιαφερονται, ευχαριστα πιστευω.Επ ευκαιρια χαιρετω ολουs τουs φιλουs του site και σαs ευχομαι Καλη Μεγαλη Εβδομαδα,Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα με υγεια ειρηνη και καθε ευτυχια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν λίγο μου ήρθε στο μυαλό μια σειρά βιβλίων που κάναμε απ' την β προκαταρκτική (πως την λέγανε κιόλας την χρονιά μου διαφεύγει) και λεγόταν video English. Σε κάθε κείμενο -κεφάλαιο υπήρχε ένα σκετς που χωρίζονταν σε λίγα μέρη 2-3 λεπτών. Εμείς βλέπαμε το κάθε σκετς και μετά είχε ερωτήσεις στο βιβλίο περί της ιστορίας. Ήταν κάτι σαν listening αλλά στο οπτικό . Είχε και κάποιες γνωστές φάτσες Άγγλων ηθοποιών σε μερικές ιστορίες. Εμείς είχαμε κάνει 4 ή 5 βιβλία αυτής της σειράς. Τα 3 πρώτα ήταν σε κίτρινο εξώφυλλο και τα άλλα δύο σε θαλάσσι προς πράσινο . Τα είχε κανείς από εσάς; Δεν βρίσκω κάτι στο διαδίκτυο έτσι να θυμηθώ τα εξώφυλλα καλά,καθώς δεν θυμάμαι ούτε εκδοτικό οίκο
 
Φιλε μου ειμαι νεο μελοs και εντελωs τυχαια επεσα στο site του retromaniax αναζητωνταs στο google περι τηs συγκεκριμενηs γραμματικηs.Εχω καλα νεα αλλα κανε λιγη υπομονη ενα μηνα ακομα(απ οτι καταλαβα την ψαχνειs καιρο,εκτοs αν τη βρηκεs).Πραγματικα θα εκπλαγειs και οσοι αλλοι φιλοι ενδιαφερονται, ευχαριστα πιστευω.Επ ευκαιρια χαιρετω ολουs τουs φιλουs του site και σαs ευχομαι Καλη Μεγαλη Εβδομαδα,Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα με υγεια ειρηνη και καθε ευτυχια.

Καλως τον φιλο ,θα κανουμε υπομονη ενα μηνα ακομη και οσο χρειαστει εφοσον περιμεναμε τοσα χρονια.
Καλη ανασταση και καλο Πασχα και σε εσενα.
 
Ναι, δεν κάνω πλάκα. Από τη Wikipedia:

The idea for the play came to Ionesco while he was trying to learn English with the Assimil method. Impressed by the contents of the dialogues, often very sober and strange, he decided to write an absurd play named L'anglais sans peine ("English without toil").

Να και οι πρώτες γραμμές του έργου (αγγλικά, δεν φαντάζομαι να υπάρχει online το ελληνικό κείμενο)

MRS. SMITH: There, it's nine o'clock. We've drunk the soup, and eaten the fish and chips, and the English salad. The children have drunk English water. We've eaten well this evening. That's because we live in the suburbs of London and because our name is Smith.

Ε, δεν διαφέρουν και πολύ από το "This is a ball"
και το english salad τι πάει να πει βραστές πατάτες με βραστά αυγά; και τους τρείς μήνες που ήμουνα στην Σκωτία δεν είδα πουθενά σε κανένα γεύμα σαλάτα ή φρούτα. στις παμπ απλά δεν υπάρχει στο μενού σαλάτα ή φρούτα και φυσικά παραγγέλνει ο καθένας ένα πιάτο το τρώει και τέλος. όχι όπως εδώ που παραγγέλνουμε 4-5 πιάτα ορεκτικά κλπ. στην ταβέρνα. είχα βρει στο σουπερμάρκετ μια φρουτοσαλάτα που έκανε 2 λίρες και αυτήν έπαιρνα και έτρωγα γιατί τα φρούτα ήταν πολύ ακριβά. και πως να μην είναι που με αυτό το κρύο το μόνο που φυτρώνει είναι κρεμμύδια, πατάτες και κάτι απαίσια γογγύλια. όσο για το english water δεν ξέρω τι θα πει ο ποιητής αλλά το νερό της βρύσης είναι πολύ καλό στην Σκωτία αλλά περιέργως δεν το πίνουν αλλά πίνουν "strawberry water" coca cola και μια απαίσια ζελίτα που έχουν, με το γαλόνι.(edit)Irn Bru λέγεται και εγώ δεν μπορούσα ούτε να τη δω πόσο μάλλον να την πιώ. Πάντως εγώ ουίσκι δεν δοκίμασα καθόλου και μου είπαν κι αν δοκίμαζα αφού δεν ήταν εξασκημένος ο ουρανίσκος μου δεν θα μου έλεγε τίποτα ούτε θα καταλάβαινα τις διαφορετικές ποιότητες κλπ. πάντως στην Σκωτία δεν επιτρέπεται να πεις την λέξη "Bourbon".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα