Τα πρώτα ελληνικά μέταλ συγκροτήματα

Σε ευχαριστω φιλε μου!

Παιδια ειμαι απο θεσ/νικη και χρονια φιλος με τον Δημητρη ο οποιος κραταει τους sarissa ζωντανους! Βεβαια ειναι και ο μονος που απεμεινε απο τη γνησια παλια συνθεση της μπαντας οπως και ο ιδρυτης της!

Οτι πληροφοριες θελετε για sarissa εδω ειμαι και εγω πλεον παλιος μεταλλας και retro μανιακος μιας και ειμαι νοσταλγος των παλιων καλων εποχων!

[edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mεγάλη μας τιμή φίλε rista. Οι Sarissa έχουν ένα μεγάλο κομμάτι της καρδιάς μου από την εποχή του demo ακόμα (Λύσσας και ξερό ψωμί). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις κι ένα profile στο myspace...

Ευελπιστώ στην ενεργή σου συμμετοχή στο φόρουμ μας!

Electric Axes Fly!
 
Μια βοήθεια ρε παιδιά !

Ψάχνω (σχεδόν απεγνωσμένα) ένα παλιό ελληνικό μέταλ κομμάτι.

Το Confusion από τους VAVEL.

[edit] Ξέρει κάποιος που να το βρω ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Mεγάλη μας τιμή φίλε rista. Οι Sarissa έχουν ένα μεγάλο κομμάτι της καρδιάς μου από την εποχή του demo ακόμα (Λύσσας και ξερό ψωμί). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις κι ένα profile στο myspace...
Για το ανέβασμα του άλμπουμ, κανένα πρόβλημα, φτάνει να υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων μελών.

Ευελπιστώ στην ενεργή σου συμμετοχή στο φόρουμ μας!

Electric Axes Fly!

Καλος σας βρηκα φιλοι μου!Ευχαριστω για τα καλα λογια!

Ο Lyssa (sakis kazakis) ειναι πολυ καλος μου φιλος και ο μονος που αφηνω να αγγιζει την κιθαρα μου καθως εχει λιγα χρονια που ανοιξε δικο του εργαστηριο κατασκευης χειροποιητων κιθαρων και εννοειτε τα service τα κανω σε αυτον! :)

Πλεον ο Lyssa εχει την δικη του μπαντα τους Redrum (murder αν το διαβασετε αντιστροφα) και παιζουν πολυ καλο μελωδικο metal!!

δειτε και το site : http://www.redrum.gr/home.html

Αυτα για την ωρα ,Οταν θα βρω ελευλευρο χρονο θα [edit] copyrights [edit] εχουμε να πουμε και αρκετα πραματα για τα υπολοιπα (comics,arcades ktl) εχω να σας πω αρκετα πραματα και μοδες περασμενες απο τα παιδικα μου(Μας) χρονια τουλαχιστον οπως τα εζησα εγω και οπως με βοηθησατε και εσεις να τα θυμηθω καλυτερα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου πατρίδα rista..!!Καλως μας ήρθες.Και έγω κιθαρόβιος είμαι!!!!

Αν ξέρεις κάποιον που να θέλει να κάνει βιντεο κλιπ εδώ ειμαι!
 
30110_1%5B1%5D.jpg


μπορεί να μην ήταν metal, αλλά υπήρξαν ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ!!!

περισσότερα εδώ:http://en.wikipedia.org/wiki/The_Last_Drive

και εδώ:http://www.ypokoultoura.gr/music/lastdrive/
 
οταν ειχα πρςτοακουσει το underworld shakedown και εμαθα οτι ηταν Ελληνες ειχα μεινει!!

Απο τοτε τους παρακολουθουσα...κριμα που αποφασισαν να το διαλυσουν

Παντως οι garage-days τους,μου ηταν πιο αγαπητες...
 
3 σελίδες ποστ, και ακόμη να δώ τους:

24553_logo.jpg


Σπέρνω κατάρα βιαριάάά΄, του Εωσφόρου σκιάααάάά΄!!!

24553_photo.jpg
 
@ Asikamin :

... Κυνηγημένος να ζήσω !


Μακριά απ'του ήλιου το φως,



σε αγέρα γκρίζω θολό,



πόσο μπορώ να βαστήξω ;


 


Γλυκιά παρθένα ανοιξέ μου για να μπω,



μέσα στο κάστρο ζητάω να σωθώ,



διώξε από πάνω, του τρόμου τον βοριά,



δώσμου να γείρω, απόρθητη φωλιά !





Υπάρχει ποστ, προφανώς σε άλλο thread.


Ξαναψάξε ...
 
αγόρασα από εξωτερικό το War of the Godz του Nigel Foxxe Inc το οποίο έψαχνα παντού (καθώς μια μοιραία στιγμή πούλησα όλη την δισκοθήκη μου). Και ψάχνω μανιωδώς οτιδήποτε έχει να κάνει με Flames και Thanatos Inc. Αν έχει κανένας οτιδήποτε, θέλω....
 
βρηκα το Summon the Dead σε κασετα!
 
Wally είπε:
βρηκα το Summon the Dead σε κασετα!
Την έχω ORIGINAL !

Τότε όσα ελληνικά γκρούπ ήταν στην ΕΜΙ (π.χ. FLAMES, THANATOS INC),

είχανε κασσέτες με μεγάλο πολυτελές κουτί, από μαύρο πλαστικό,

όπως τα παιχνίδια για κομπιούτερ.

Μάλιστα όταν την είχα δει στο HAPPENING ( άραγε υπάρχει ακόμα αυτό ; ) είπα από μέσα μου :

" Πω, πω, αυτή είναι πολυτελής παραγωγή ! Πως φαίνεται ότι οι άνθρωποι είναι ξένοι ! "

Τελικά όταν έμαθα ότι ήταν (από τους ελάχιστους) Έλληνες,

έσκασα στα γέλια με την γκάφα μου ! :rolleyes:
 
Εχω μια απορία οι vice human πόσο ειχαν ακουστεί στα 80; Ηταν καθόλου γνωστοί η ήτανε πιο underground απ'ότι τωρα;
 
Δυστυχως τις 2 αλμπουμαρες τις κυκλοφορησαν στα "πετρινα χρονια" και δεν εγιναν οσο γνωστοι οσο τους αξιζε...

Τους θεωρω ΜΕΓΑΛΗ NWOBHM μπαντα...(αν και η νεα κατευθυνση που πηραν με τον πιτσιρικα στα φωνητικα και τον αλλαγμενο ηχο δεν μου πολυαρεσε)
 
ητανε οντως η πρώτη heavy metal μπάντα στην Ελλάδα;

Ps:το sig σου τα σπάει Wally... Hail!!
 
Thanx!

To πρωτο album βγηκε to 1984...δεν ξερω αν ειχαν προλαβει να βγαλουν δισκο oι Spitfire...
 
Πίσω
Μπλουζα