Τα 10 αγαπημένα μας PC Games όλων των εποχών!

Επειδή το PC ήταν εργαλείο δουλειάς του πατέρα μου, σε όποια επιχείριση αναλάμβανε τα λογιστικά, όλες περνούσαν στην μηχανογράφηση από το 1983, από αυτόν εξαρτιόταν εάν θα παίρναμε καινούριο PC, άλλωστε όλα τα λογιστικά προγράμματα (Singular τότε) μέχρι αρχές 2000 τρέχαν σε DOS. Έγραφε τα κείμενα του είτε σε Word για Windows 3.x, είτε σε Professional Write, δεν είχε ανάγκη καινούριο PC. Είχε και το Lotus 1-2-3, μετά το Excel για Windows 3.x, έκανε την δουλειά του μια χαρά. Όταν το 1999 τον αναβάθμισα στα 95 έκανε αμάν να τα συνηθίσει.
Το 1998 μας πήρε καινούριο PC γιατί γινόταν κατάληψη στον 386 και δεν μπορούσε να κάνει την δουλειά του. Από τα Χριστούγεννα του 1996 μας έλεγε ότι θα μας πάρει καινούριο. Τα μάζεψε τα λεφτά και τον πήραμε!
 
Κουκλί τον έκανα πριν δύο χρόνια τον 386. Έχει 12 ΜΒ Ram πλέον, ET4000AX με 1MB VRAM, Avance Logic Pro16/32+ και καινούρια I/O πιο γρήγορη. Του έβαλα καινούριο σκληρό με ontrack ddo στα 2.1 GB και ένα DVD-Rw και πετάει!!!

Για πέτα του μέσα ένα Wing Commander III και ένα Strike Commander. Είμαι περίεργος να δω αν θα ξεκινήσουν...
 
Το Strike Commander το είχα δοκιμάσει παλιά. Έπαιζε, λίγο αργά. Έχει και 387 ο Tulip.
 
  1. GTA III (first open world)
  2. Red Alert 2
  3. Sam and Max hit the the road
  4. Golden Axe
  5. Final Fight
  6. Tetris
  7. Alone in the Dark 1+2
  8. Afterburner
  9. UFO enemy unknown
  10. Max Payne (το πρώτο της σειράς....καλα μιλάμε η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού ηταν ανεπανάληπτη).
Μπορω σας παρακαλώ να προσθέσω και καμία 40αρια honourable mentions??
Please!!! Χαχαχα!!
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις δικτυακές μάχες Age of Empires που κάναμε στο διδακτορικό γραφείο μας με άλλους συναδέλφους!
Επίσης τα Χριστούγεννα του 2000 τα πέρασα με άγρια δικτυακά ξενύχτια Age of Empires στα γραφεία της εταιρίας του κολλητού μου (λόγω γρήγορου δικτύου) με άλλους 4 κολλημένους υπερασπιστές του βασιλιά!!! Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 5 το απόγευμα ώστε να τελειώσει κατά τις 8 μ.μ. Τελικά τελείωσε κατά τις 4 τα ξημερώματα...
Φυσικά η επιτυχία συνεχίστηκε και το επόμενο βράδυ! (τι κόλλημα!)
Η τότε κοπέλα μου έκανε να μου μιλήσει 4-5 ημέρες...

1. Age of Empires I & II
2. Diablo Ι & II
3. Privateer II - The Darkening (διαστημική παιχνιδάρα!)
4. Gabriel Knight II (όπως αναφέρει και άλλο μέλος, είχαμε κολλήσει με την τότε κοπέλα μου!
5. Doom
6. Quake
7. World of Warcraft
8. Football Manager (έως και 2014)
9. Commandos I & II
10. Command and conquer
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τις δικτυακές μάχες Age of Empires που κάναμε στο διδακτορικό γραφείο μας με άλλους συναδέλφους!
Επίσης τα Χριστούγεννα του 2000 τα πέρασα με άγρια δικτυακά ξενύχτια Age of Empires στα γραφεία της εταιρίας του κολλητού μου (λόγω γρήγορου δικτύου) με άλλους 4 κολλημένους υπερασπιστές του βασιλιά!!! Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 5 το απόγευμα ώστε να τελειώσει κατά τις 8 μ.μ. Τελικά τελείωσε κατά τις 4 τα ξημερώματα...
Φυσικά η επιτυχία συνεχίστηκε και το επόμενο βράδυ! (τι κόλλημα!)
Η τότε κοπέλα μου έκανε να μου μιλήσει 4-5 ημέρες...

Παρόμοια φάση με φίλους που παίζαμε fifa στο ps1. Ξεκινάγαμε βραδάκι και τελειώναμε το ξημέρωμα. Επικρατούσε τρέλα. Η γυναίκα μου παρακολουθούσε, μια κάποια στιγμή την έπαιρνε ο ύπνος στον καναπέ. Οπότε μια μέρα ζήτησε να συμμετάσχει. Αγχωθήκαμε. Είναι σούπερ gamer και αν μάθαινε fifa παίζει να μας έριχνε καμιά τριάρα κάνα βράδυ. Φυσικά και αποκλείστηκε αυτό το σενάριο λόγω έλειψης διαθέσιμου χειριστηρίου. Είχαμε μόνο 4....
 
  • Dark Seed 1
  • Phantasmagoria 1
  • Gabriel Knight 2: The Beast Within
  • Tetris (Nintendo Entertainment System)
  • Space Invaders
  • Puzznic
  • Arkanoid
  • Dyna Blaster
  • Gobliiins 1-2-3
  • Civilization 1
  • Eye of the Beholder 1-2
  • Ishar: Legends of the Fortress
  • The incredible machine (Dynamix)
  • Super Street Fighter 2 (Sega Mega Drive)
  • Wonderland (Magnetic Scrolls)
  • Cannon Fodder
  • Rick Dangerous 1-2
  • Alone in the Dark
  • Golden Axe (coin-op)
1. Η σειρά εμφάνισης είναι τυχαία
2. Τα τέσσερα adventures της λίστας περιλαμβάνονται για όλους τους λόγους (τεχνικός τομέας, ατμόσφαιρα, σενάριο + νοσταλγία), πλην των γρίφων....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τυχαία σειρά, όπως μου 'ρθαν:

1. Grand Theft Auto, όλο το franchise (1997-2013)
2. Half-Life (1998) και τα 2 DLCs του, Opposing Force (1999) και Blue Shift (2001)
3. Battlefield 1942 (2002), με αξέχαστες διαδικτυακές μάχες στο El Alamein και στην παραλία Omaha.
4. Call Of Duty, τα παιχνίδια της περιόδου 2003-2010, από 'κει και πέρα τίποτα.
5. Far Cry (2004), παιχνίδι που με τα γραφικά του τσαλαπατούσε ό,τι κυκλοφορούσε τότε.
6. Jack Orlando (1997), ωραίο παιχνίδι με noir ατμόσφαιρα, αν και μερικές φορές εκνευριστικά δύσκολο.
7. Duke Nukem 3D (1996), με τον badass πρωταγωνιστή του τίτλου.
8. Clock Tower (1995), ωραίο point-and-click μυστηρίου, με τρομακτική ατμόσφαιρα.
9. Police Quest III: The Kindred (1991), από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα σε υπολογιστή. Δυστυχώς τα προηγούμενα δεν έτυχε να τα παίξω.
10. SimCity 2000 (1993), πολύ ωραίο city building, αν και πλέον δείχνει τα χρονάκια του. Εντούτοις το ανοίγω καμιά φορά, έτσι για τη νοσταλγία. Πλέον έχω κολλήσει με το Cities Skylines (2015).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα 10 αγαπημενα μου pc games ολων των εποχων ειναι:
1.Pacman
2.Chess Master 2000-3000
3.Grand Prix(Accolade)
4.Test Drive I-III(Accolade)
5.Prince of Persia I-II
6.Xenon I-II
7.NBA Live 97,99,2001
8.Rise of the Triad
9.Street Fighter I-III
10.Need for Speed I-III
 
χωρίς σειρά προτίμησης

1. Jazz Jackrabbit 1 & 2
2. Alone in the Dark
3. Bad Mojo
4. Elvira Mistress of the Dark
5. Little Big Adventure 1&2
6. NBA Live 95
7. Monkey Island 1&2
8. Day of the Tentacle (το πρώτο το είχα στο NES)
9. Virtual Pool 3 with Jeannette Lee
10. Ecstatica 1&2

υποψήφιοι για δεκάδα
Psycho Pinball, Resident Evil 1 & 2, Slamtilt Pinball, Pinball Fantasies, Thunderscape, Mortal Kombat 1&2, Elvira 2, Waxworks, Space Jam, Prince of Persia 1&2, Aladdin & Lion King (και ας υστερούσαν συγκριτικά με τις κονσσολες), Chess master 6000, Battle Chess, Fiendish Freddie, Ducktales, Fifa International Soccer, Curse of Monkey Island, Primal Rage, Lotus III, Tyrian, Jungle Jill, Mike the Magic Dragon, Warlocks Quest κλπ
 
10. SimCity 2000 (1993), πολύ ωραίο city building, αν και πλέον δείχνει τα χρονάκια του. Εντούτοις το ανοίγω καμιά φορά, έτσι για τη νοσταλγία. Πλέον έχω κολλήσει με το Cities Skylines (2015).
Βρίσκεται και στην δική μου λίστα, έχω παίξει πολλές ώρες με αυτό. Δεν άντεξα μια μέρα και έκανα το cheat του $1,000,000. Έγινα ο Δήμαρχος που ονειρευόμουν. :lol:
 
Σκέφτομαι τώρα ότι καλή περίπτωση PC "αποκλειστικότητας" από τα 80s ήταν το θρυλικό μπασκετάκι "Lakers versus Celtics and the NBA Playoffs" (αυτό που ο Jabbar ήταν σκέτο cheat με τις ραβέρσες του). Βγήκε μόνο για DOS και Genesis, αλλά η έκδοση του Genesis δεν ήταν ευθέως μεταφορά (port) αυτής του DOS.
O φιλος μου ολο με κέρδιζε με αυτό. Μονο μια φορα τον κέρδισα με τριποντο από το...κεντρο!
Οταν διαλεξε μια φορα αλλη ομαδα ομως τον κέρδισα και τσατίστηκε!

και το καλύτερο που τώρα το πήρα χαμπάρι:
αυτό μαζί με το Budokan και το Prince of Persia 2 αν και του 89, υποστηρίζουν μουσική Roland MT32!
 
1. CIvilization ( όλη η σειρά )
2. XCOM Enemy Unknown ( το 1ο, το κλασσικό )
3. Monkey Island 1-2-3
4. Assassin's Creed ( όλη η σειρα )
5. Red Dead Redemption 1-2
6. GTA IV
7. Baldur's Gate 2, και το 3
8. Day of the Tentacle
9. Portal 2
10. Doom 1-2 ( και το remake του 2016 )

Αυτά, off the top of my head που λένε. Είναι πολλά περισσότερα που θεωρώ επίσης κορυφαία στο είδος τους, η και γενικά
 
Πίσω
Μπλουζα