Τα 12 καλύτερα συγκροτήματα όλων των εποχών!

queen?rush?kiss?led zep?rolling stones?jethro tull?

δεν γινεται λιστα ...ακυρο..
 
Σε τυχαια σειρα

Dire Straits

Queen

ABBA

Space

Pink Floyd

War

Chicago

Creedence Clear Water Revival

Eurythmics

Jefferson Airplane (& Starship)

Genesis

Jethro Tull

(οι Beatles και οι Rolling Stones παιζουν απο μια κατηγορια μονοι τους, οποτε δεν υπαρχει λογος να τους γραψω)
 
Ένας τελείως υποκειμενικός κατάλογος, για τον οποίο δυσκολεύτηκα αρκετά !!! Και μάλιστα στεναχωρέθηκα που άφησα "εκτός δωδεκάδας" κάποια συγκροτήματα !!! Έτσι, ετοίμασα τον κατάλογο με βάση το απολύτως υποκειμενικό κριτήριο "ποια συγκροτήματα, σε στιγμές που πραγματικά το είχα ανάγκη, έκαναν με τα τραγούδια τους, τους δίσκους τους κλπ πιο όμορφες τις δύσκολες στιγμές που κατά καιρούς πέρασα" !!! Κατόπιν τούτου, κατέληξα στα παρακάτω :

- Golden Earring

- Uriah Heep

- Camel

- Eloy

- UFO

- Edgar Broughton Band

- King Crimson

- Moody Blues

- Caravan

- Wishbone Ash

- Tindersticks

- Cousteau
 
Εντελώς υποκειμενικά:

1)Oasis

2)The Beatles

3)The Stone Roses

4)Blur

5)Pulp

6)Tears For Fears

7)Primal Scream

8)Enigma

9)Joy Division

10)Lush

11)Slowdive

12)My Bloody Valentine

Just Missed: Whitesnake. Elastica, Suede
 
Τα τρία καλύτερα συγκροτήματα όλων των εποχών, είναι τα εξής δύο: Οι QUEEN.
 
1. Pink Floyd :bow: (με διαφορά οι κορυφαίοι των κορυφαίων όλων των εποχών σε συνολική καλλιτεχνική δημιουργία...)

2. Led Zeppelin

3. Deep Purple

4. Radiohead

5. Queen

6. The Cure

7. Depeche Mode

8. Rainbow

9. Nirvana

10. R.E.M.

11. U2

12. The Beatles

και συνεχίζω:

13. The Police

14. Red Hot Chilli Peppers

15. Whitesnake

16. The Rolling Stones

17. The Scorpions

18. The Doors !!!! (ήμαρτον τους ξέχασα!!!)

19. Foreigner

20. The Stranglers

21. Genesis

22. The Cranberries

23. Jethro Tull

24. Dire Straits

κλπ. κλπ. κλπ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ βασανιστικά διλήμματα! :D

Ξεκινάμε με 3 παραδοχές:

α) Ότι αφήνω απ' έξω αρκετά αγαπημένα μου συγκροτήματα (ειδικά από το χώρο της heavy metal σκηνής)

β) Ότι η αρχική μου λίστα ξεπερνούσε τα 30-φεύγα συγκροτήματα.

γ) Ότι πετσόκοψα πάρα πολλά που μου άρεζαν και τελικά μείναμε στα 14! Δεν κατεβαίνω ούτε έναν φθόγγο πιο κάτω! :D

Depeche Mode

The Cure

Pet Shop Boys

The Beatles

Police

Τhe Mamas and the Papas

The Scorpions

Dire Straits

Pink Floyd

Eurythmics

Genesis

Tears For Fears

R.E.M.

U2

Α! Ξέχασα να πω: Δεν είναι με σειρά προτεραιότητας!
 
10. Army Of Lovers

09. Spice Girls

08. Backstreet Boys

07. Pet Shop Boys

06. R.E.M.

05. Cranberries

04. U2

03. Queen

02. Scorpions

01. The Beatles
 
1)iron maiden

2)δεν εχει γιατι ο 2ος τυπικα κοντραρει τν πρωτο και ως γνωστο οι maiden δεν κοντραρονται απο κανεναν

3)queensryche

4)thin lizzy

5)queen

6)savatage

7)Uriah Heep

8)nevermore

9)deep purple

10)iced earth

11)rush

12)rotting christ
 
Style Council

Clash

Roxy Music

Supremes

Temptations

Simply Red

Isley Brothers

Pet Shop Boys

Guy

Doors

Blow Monkeys

Funkadelics
 
Χμμ! Μάλλον

Rolling Stones

Pink Floyd

Led Zeppelin

The Stooges

MC5

Velvet Underground

The Ramones

Joy Division

Dead Kennedys

Motorhead

AC/DC

Hawkwind

ή μήπως

Sonic Youth

The Who

Allman Brothers Band

New Yorks Dolls

The Cramps

The Misfits

Radio Birdman

The Saints

Birthday Party

The Wipers

Jane's Addiction

The Clash

ή μήπως.... (στο διηνεκές)
 
να πω απλα ,οτι κορυφαια συνθετικη μπαντα για μενα ηταν οι beatles γιατι ηταν οι πρωτοι που ανοιξαν πολλα 'θεματα' στην ποπ-ροκ συνθεση οπως

αρμονιες - ρεφρεν με την εννοια που τα ξερουμε σημερα κτλ κτλ . Απλα ηταν οι πρωτοι που τα εβαλαν σε μια ταξη , και επανω τους πατησε οτιδηποτε συμβατικο των επομενων χρονων μεχρι σημερα .

Βεβαια δεν με εκφραζει ο ηχος τους .

2 πολυ μεγαλα ονοματα που δεν μπορεσα ποτε να χωνεψω - led zeppelin και rolling stones πλην ελαχιστων κομματιων τους η υπολοιπη μουσικη τους δεν μου αρεσε ,ιδιοτροπια ισως ...

η λιστα μου λοιπον ειναι

1. ΤΟΤΟ

2. ASIA

3.SURVIVOR

4. JOURNEY

5. STYX

6.REO SPEEDWAGON

7.CHICAGO

8.HEART

9.EUROPE

10.KANSAS

11.FOREIGNER

12.BOSTON

μετα το νο.1 η σειρα ειναι τυχαια
 
Με τυχαία σειρά:

ACDC (ακόμα κλαίω που δεν πήγα στη συναυλία τους)

Cranberries

Scorpions

Deep Purple

The Doors

Rolling Stones

Rainbow

Whitesnake

Dire Straits

Iron Maiden

Queen
 
Τεχνικές γνώσεις πάνω στη μουσική δεν έχω οπότε ότι γράψω αφορά εμένα και μόνο και το καθαρά προσωπικό μου γούστο (Σε τυχαία σερά):

1. Iron Maden (Η πρώτη συναυλία metal που είδα)

2. Judas Priest (H πρώτη μπάντα metal που άκουσα)

3. Manowar (έχουν γράψει ύμνο για εμένα - Δεν εννoω τo Blood of my enemies εννoω το Thor)

4. Scorpions (είμαστε και ρομαντικούλιδες αμα λάχει)

5. Ozzy (και Black Sabath με τον Ozzy)

6. Dio (και Black Sabbath-Rainbow με Dio)

7. AC/DC (εγώ πήγα στη συναυλία τους :p )

8. Deep Purple

9. Savatage

10. Saxon

11. Manilla Road

12. και οι καλύτεροι όλων Πελομα Μποκιου :p

οκ πλάκα κάνω

12. Grave Digger
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
Χμμ! Μάλλον
Rolling Stones

Pink Floyd

Led Zeppelin

The Stooges

MC5

Velvet Underground

The Ramones

Joy Division

Dead Kennedys

Motorhead

AC/DC

Hawkwind

ή μήπως

Sonic Youth

The Who

Allman Brothers Band

New Yorks Dolls

The Cramps

The Misfits

Radio Birdman

The Saints

Birthday Party

The Wipers

Jane's Addiction

The Clash

ή μήπως.... (στο διηνεκές)
Θα σε γούσταρα με 100000000000 άν έβαζες Pink Floyd πρώτους. Εϊναι ντροπή που τους έβαλες δεύτερους. Δηλαδή τι καλύτερο έκανε ο Michael που τον έβαλες πρώτο εκτός απο τα όργια πάνω στην σκηνή;!!!
 
ecofriend είπε:
Θα σε γούσταρα με 100000000000 άν έβαζες Pink Floyd πρώτους. Εϊναι ντροπή που τους έβαλες δεύτερους. Δηλαδή τι καλύτερο έκανε ο Michael που τον έβαλες πρώτο εκτός απο τα όργια πάνω στην σκηνή;!!!
Βασικά η σειρά είναι τυχαία και δεν έχει να κάνει με ποιο θεωρώ καλύτερο συγκρότημα. Αλλά επειδή αναφέρεις τα συγκεκριμένα συγκροτήματα, δεν ξεχωρίζω κάποιο από τα δυο, γιατί για μένα είναι εξίσου επιδραστικά στην εξέλιξη της μουσικής. Τώρα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και το γεγονός της αδιαμφισβητης ποιότητας των Floyd δεν κάνει τους Stones μικρό συγκρότημα ούτε φυσικά περιορίζει την σημασια τους απλά στα όργια επί σκηνής
 
iggylebowski είπε:
Βασικά η σειρά είναι τυχαία και δεν έχει να κάνει με ποιο θεωρώ καλύτερο συγκρότημα. Αλλά επειδή αναφέρεις τα συγκεκριμένα συγκροτήματα, δεν ξεχωρίζω κάποιο από τα δυο, γιατί για μένα είναι εξίσου επιδραστικά στην εξέλιξη της μουσικής. Τώρα τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου και το γεγονός της αδιαμφισβητης ποιότητας των Floyd δεν κάνει τους Stones μικρό συγκρότημα ούτε φυσικά περιορίζει την σημασια τους απλά στα όργια επί σκηνής
Ναι αλλα ξέρεις τι γίνεται;

Υπάρχουν μερικοί άνθρωποι λίγο κομπλεξικοί (δηλαδή εγώ για παράδειγμα!!) που πραγματικά πιστεύουν στην σημασία και στην εννοια της καθεαυτού μουσικής - της καινοτομικής μουσικής δημιουργίας.

Σε πληροφορώ πώς οι Rolling Stones, υπήρξαν μεγάλο συγκρότημα επειδή οι προηγούμενες γενεές μουσικών είχαν πεθάνει, (μιλάω για τους μαύρους που ξεκινήσαν την αρχή της μουσικής το 1920-1950) με αποτέλεσμα, ψαγμένα συγκροτήματα να "αντιγράψανε" σε μεγάλο βαθμό δημιουργείες αλλονών.

Οι Pink Floyd, παίζει να είναι το μοναδικό συγκρότιμα στην σκηνη του ΡΟΚ που ποτέ δεν αντέγραψαν. Αλήθεια...
 
Με τυχαια σειρα

1.Slayer

2.Iron maiden

3.Judas priest

4.Accept

5.Metallica

6.manowar

7.AC/DC

8.Black sabbath

9.Death

10.Helloween

11.Grave Digger

12.Kreator
 
1.black sabbath με ozzy

2.wasp

3.kiss

4.twisted sister

5.iron maiden με paul dianno

6.judas priest

7.black sabbath με Tony martin

8.possessed

9.deff leppard

10.guns and roses

11.scorpions

12.nirvana
 
ecofriend είπε:
Ναι αλλα ξέρεις τι γίνεται;Υπάρχουν μερικοί άνθρωποι λίγο κομπλεξικοί (δηλαδή εγώ για παράδειγμα!!) που πραγματικά πιστεύουν στην σημασία και στην εννοια της καθεαυτού μουσικής - της καινοτομικής μουσικής δημιουργίας.

Σε πληροφορώ πώς οι Rolling Stones, υπήρξαν μεγάλο συγκρότημα επειδή οι προηγούμενες γενεές μουσικών είχαν πεθάνει, (μιλάω για τους μαύρους που ξεκινήσαν την αρχή της μουσικής το 1920-1950) με αποτέλεσμα, ψαγμένα συγκροτήματα να "αντιγράψανε" σε μεγάλο βαθμό δημιουργείες αλλονών.

Οι Pink Floyd, παίζει να είναι το μοναδικό συγκρότιμα στην σκηνη του ΡΟΚ που ποτέ δεν αντέγραψαν. Αλήθεια...
Καταρχήν δεν πιστεύω ότι υπάρχει παρθενογένεση στην τέχνη. Φυσικά οι Rolling Stones επηρεάστηκαν από τα rhythm 'n' blues, τα ηλεκτρικά blues και το rock 'n' roll. Άλλωστε δεν μπορεί να πει κανείς το αντίθετο από τη στιγμή που διασκεύασαν Chuck Berry, Muddy Waters, Howlin' Wolf κ.α. Αλλά αυτό είναι η εξέλιξη της μουσικής. Θες να μου πεις ότι ένα συγκρότημα που πήρε το όνομά του από τους μπλουζίστες Pink Anderson και Floyd Council, δεν είχε επιρροές από τα blues; Το ψυχεδελικό ροκ που αρχικά έπαιξαν οι Floyd δεν ήταν δικό τους δημιούργημα. Οι Beatles ήδη είχαν αρχίσει να πειραματίζονται με την ψυχεδέλεια, το ίδιο και οι Yardbirds. Μην αναφερθώ και στη blues μπάντα του Alexis Korner με τον fusion ήχο που είχε. Άλλωστε μετά το 1967 είχαν εμφανιστεί παρόμοια συγκροτήματα, όπως ολόκληρη η σκηνή του Canterbury και κυρίως οι Soft Machine. Το ψυχεδελικό ροκ ήταν μια προσπάθεια πειραματισμού των ροκ συγκροτημάτων να προσθέσουν νέες φόρμες στη γνωστή τρίλεπτη δομή του κλασσικού ροκ τραγουδιού. Σταδιακά, προς το τέλος των 60'ς το ψυχεδελικό ροκ μετεξελίχθηκε σε progressive το οποίο είχε σαφείς επιρροές από τις συγχορδίες και την αυτοσχεδιαστική αντίληψη της jazz, το fusion, τους ανατολικούς ρυθμούς, την κλασσική μουσική και τον Stockhausen. Tα progressive συγκροτήματα δεν έκαναν τίποτα παραπάνω από να προσθέσουν στα φόρμες που είχαν ακολουθήσει συγκροτήματα όπως οι Stones, οι Who, οι Cream, οι Yardbirds, οι John Mayall Bluesbreakers, οι Pretty Things, οι Traffic, οι Graham Bond Organisation και τόσοι άλλοι, μερικές πιο νεωτεριστικες επιρροές. Όλες οι μπάντες είχαν επιρροές δεν ξύπνησαν μια μέρα και τους ήρθε επιφοίτηση για να γράψουν μουσική. Τώρα, το γεγονός ότι οι Stones αρχικά έπαιξαν διασκευές από γνωστά τραγούδια δεν τους κάνει μικρό συγκρότημα. Γιατί δεν νομίζω ότι δίσκοι όπως τα Sticky Finges, Aftermath, Exile on Main Street, Beggar's Banquet ή κάποιο άλλοι είναι σαν τους δίσκους του Berry ή του Cochran. Αν είναι έτσι, και οι Beatles, που προσωπικά δεν μου αρέσουν, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο γιατί απλά έκλεψαν τις φωνητικές αρμονίες των Everly Brothers. Αλλά έτσι πάει συνήθως το πράγμα, κάθε μπάντα που θεωρείται επιδραστική παίρνει κάτι που υπήρχε ήδη και το εξελίσσει. Aπό τα gospel και τα spiritual φτάσαμε στα ακουστικά blues, από τον Robert Johnson και τον Leadbelly επηρεάστηκε ο Muddy Waters, o ο οποίος επηρέασε τον Chuck Berry και τα rhythm 'n' blues, που με τη σειρά τους επηρέασαν το "λευκό" rock 'n' roll του Presley και την british invasion του '60, με τη σειρά τους αυτά ενώθηκαν και με όλα όσα είπα πιο πάνω οδήγησαν στο progressive. Όσο για την πρωτοπορία, πραγματικά δεν μου λέει κάτι, γιατί απλά η πρωτοποριακή μουσική δεν είναι απαραίτητα και καλή. Πρωτοποριακοί μπορεί να ήταν και οι E.L.P. αλλά για μένα πάντα θα είναι βαρετοί. Κι αν αναζητάμε πρωτοπορία στη μουσική γιατί να μη θεωρούμε ένα σύνολο συγκροτημάτων όπως οι Velvet Underground, οι Neu, οι Can, οι Silver Apples, οι Godz και αρκετοί άλλοι, ώς εξίσου σημαντικά συγκροτήματα με τους Pink Floyd ή του Rolling Stones, από την στιγμή που όλοι αυτοί στην ουσία ήταν η βάση για όλη την indie και post-rock σκηνή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα