Τα Arcade Sticks μου

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Εδω και πολυ καιρο ειχα απωθημενο να φτιαξω δυο arcade sticks για να παιζω μοναχος μου ή με τους κολλητους σαν ανθρωπος. Σας παρουσιαζω τις πρωτες μου δυο προσπαθειες. Τιποτα δυσκολο. Πλεον ουτε κολλησεις χρειαζονται, ουτε κανιβαλισμοι joypads, ουτε drivers, ουτε πολυ χρονο.

Θα παραθεσω μερικες μετριας ποιοτητος φωτογραφιες και ελαφρως βαρετες περιγραφες

*To πρωτο stick που μεριοπαθως το ονομασα MAXCHAIN Stick

Tα συμπραγκλα.

-Zero Encoder USB. Εξαιρετικος με 7 δολλαρια και δωρεαν ταχυδρομικα απο Κινα! Ερχεται με τα καλωδιακια του με κλιπς παρακαλω! Τα Windows τον βλεπουν αμεσως. Παιρνει εως 12 κουμπια.

-Zippyy Stick. Ακολουθησα τις συμβουλες και τσιμπησα ενα. Με δελεασε η ομοιοτητα με το LS32 και η χαμηλη τιμη. Αποδειχθηκε εξαιρετικα ακριβες, οχι πολυ φασαριοζικο και τιμιο.

-Τα κουμπια ειναι μισα Sanwa και μισα "Sanwa-like"

-Το κελυφος ειναι μεταλλικο, βαμμενο με ηλεκτροστατικη, με 10 υποδοχες για buttons 3 εκατοστων διαμετρου (6 fire, 2 Start/Coin και 2 φλιπερ) [λεπτομερειες]

large.image_87452.jpg.359b4a4ab1a4fd7ee0acc31b3867445f.jpg


Μονταρισμενα πανω στο κελυφος τα κουμπια και το Zippyy. Τα φλιπερ κουμπια ειναι στο κατω κομματι του κελυφους. Τα δυο κομματια δενουν 4 βιδες. Διακρινεται και η σχισμη για το USB καλωδιο.

large.image_87455.jpg.86d7ea452e63dc1770507297d2a74a1c.jpg


Kαι ο Zero Delay. Σημειωση:οσοι τσιμπησετε Zippyy να αφαιρεσετε το πρωτο πρασινο πλαστικο οδηγο (δυο βιδες δουλεια ειναι) και θα εχετε καλυτερα διαγωνια

large.image_87457.jpg.3e438ea013f3082839919bd286951b07.jpg


large.image_87453.jpg.c728cf08bbab2f3ab9849af4020bebf8.jpg


Λειπει μονο το ball

large.image_87464.jpg.7405b069d1e2f26b2b50fb9b167d1747.jpg


Πατακια που δεν γλυστρανε για να τραβαει στην ανηφορα να ουμε

large.image_87465.jpg.ddace47e0cfd22edadb3eb3ff4eb806c.jpg


Μπηκε και το ball! Ολοκληρωση πρωτης φασης

large.image_87467.jpg.cfb647825f651d84caccd8d5995fe078.jpg


large.image_87471.jpg.085254b4c24e5ee9efb8e21988f36428.jpg


Στη δευτερη φαση προσθεσα μια παρασταση που εφτιαξα μοναχος μου παλευοντας με το Photoshop (βινυλιου με προστατευτικο φιλμ και συνολικο κοστος γυρω στο 5 ευρω) και μπηκαν βιδες χαμηλου προφιλ που μου εδωσε ο ανθρωπος που το κατασκευασε

large.image_90577.jpg.307eeb641fa056591ca3a0cdd3eafb6b.jpg


Δεν θα μπορουσε να εχει αλλο θεμα περα απο το Ikaruga..ακολουθουν αθλιας ποιοτητος φωτοζ

large.image_90573.jpg.ac6f3d7d303c606ed247afbfc11f2713.jpg


large.image_90574.jpg.da89e0d57dab30d76356f1e186f7089d.jpg


large.image_90575.jpg.bba20370e6df93ad449876e3543385d4.jpg


large.image_90576.jpg.7fe0ca7d94ac1f50fa782c405899ad0a.jpg


Πρωτη δοκιμη. Ikaruga Steam. 71 Chains στη πρωτη πιστα. Not bad!

*To δευτερο stick το ονομασα προσωρινα Black Mamba :p διοτι:

-ειναι μαυρο

-δεν εχω ακομα καταληξει τι παρασταση θα του φορεσω και αν

-και φυσικα ειναι το πιο προφανες ονομα οταν ακους "μαυρο" μαζι με τη βουβωνικη πανωλη (χαχα γελασαμε).

Ειναι το βασικο μου stick.

Περιεχει τα ιδια εξαρτηματα με το προηγουμενο. Να σαι καλα φιλε Κινεζε με τα δωρεαν ταχυδρομικα και τις καλες τιμες.

Παραθετω φωτοζ. Επρεπε να το σκουπιζα λιγο πριν...





Κατακλειδα

Η διαταξη των πληκτρων φανταζει λιγο παραξενη, οχι συμμετρικη αλλα ταιριαζει εξαιρετικα στο χερι μου.

Το βαρος, το μεταλο και τα πατακια κανουν τα sticks σουπερ στιβαρα.

Επομενη κινηση ειναι η αγορα ενος LS56 που θα σκατζαρω στο μαυρο οταν θελω να αλλαζω αισθηση.

EDIT: Οταν περνατε παρασταση (artwork που λεμε και στα χωρια μας) προσεξτε τα εξης:

Kαθαριστε καλα την επιφανεια. Η σκονη δημιουργει φυσαλιδες.

Μολις το κολλησετε, κρατηστε την πανω βιδα ακινητη και βιδωστε το εσωτερικο παξιμαδι ωστε να μην σακαταψει την παρασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια Στικς καλοπαιχτα! Να ρωτησω τα μεταλλικα πλαισια τα αγορασες ετοιμα ή τα εφτιαξες;
 
Ειχα βρει εναν τυπα και του εκανα παραγγελιααααααά. Βασικα του εξηγησα τα πραγματα που ειχα στο μυαλο μου, του ζωγραφισα, του εδειξα και αυτος, οντας της δουλειας και με τεραστια υπομονη χαχαχαχα, τα υλοποιησε. Να ναι καλα ο χριστιανος.
 
Αξιζε παντως , ωραιο αποτελεσμα και με το μεταλλικο πλαισιο που ειναι λεπτο δεν χανεις και το υψος του μοχλου!

ps. Μου ανοιξε η ορεξη θελω και εγω ενα :p , εχω δηλαδη το Arcadejoy αλλα θα ηθελα ενα που να το εχω φτιαξει εγω.
 
That's old school baby,no school like old school.
 
Το ArcadeJoy ηταν εξαιρετικο. Το πρωτο πραγματικο χειρηστηριο που μπορουσες να αγορασεις εδω και μαλιστα ποιοτικοτατο!!!

Μετα απο χρονια, τα θεματα που με προβληματισαν στην σχεδιαση του ηταν

*το υψος της κατασκευης ηταν μεγαλο για τα γουστα μου

*δεν ειχε χωρο για να ακουμπησει σωστα η παλαμη που χρησιμοποιει τα κουμπια

*δεν φαινοταν ολος ο μοχλος

*δεν ξερω αν μπορουσες να κανεις τραμπα με δικα σου χειρηστηρια/κουμπια

*δεν με βολευουν τα κουμπια στην ευθεια

*εχω κολλησει με τα pinball simulators αυτη τη περιοδο!!

Για την ορεξη κολοκυθοπιτα θα μου πειτε και θα συμφωνησω απολυτα.

Φυσικα οταν ο Ιορδανης τα εφτιαχνε, εγω επαιζα με pads και ειχα μαυρα μεσανυχτα. Μεγα respect στο ArcadeJoy!
 
Wally είπε:
Μετα απο χρονια, τα θεματα που με προβληματισαν στην σχεδιαση του ηταν

*το υψος της κατασκευης ηταν μεγαλο για τα γουστα μου
Αυτο με ενοχλει λιγο και μενα , αλλα δεν μου ειναι και μεγαλο θεμα

Wally είπε:
Μεγα respect στο ArcadeJoy!
+1 :thumbup:

Μου φαινεται πρεπει να αρχισω να ψαχνω για "κελυφος" :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τούμπανο το μαύρο, μην του βάλεις κάποια παράσταση επάνω (εκτός και αν σκεφτείς κάτι εξαιρετικο)
 
Τα μονα ''θεματακια'' που εχει το arcadejoy ειναι η σταθεροτητα του που πρεπει να του βαλεις ''Velcro'' η οποιαδηποτε αλλη πατεντα για να μπορεσεις να παιξεις ανετα αλλα και το οτι δεν υπαρχει χωρος να στηλωνεις το χερι με την ανεση σου.Το υψος του που ειναι σχετικα ψηλο ειναι προβλημα οταν αυτος που παιζει το εχει επισης ψηλα τοποθετημενο.Αν το βαλει καποιος χαμηλα σχετικα ειναι μια χαρα.Oποτε τα παραπανω joysticks αφου λυνουν αυτα τα ''θεματακια'' ειναι μια χαρα και οσο για την διαταξη των κουμπιων,του μοχλου αριστερα η δεξια κλπ τα γουστα ειναι γουστα και οπως εχει συνηθησει κανεις και εχει μαθει.Οσο για τα Zippy sticks δεν τα εχω σε καμια εκτιμηση και ειναι απλα καλα για την μικρη τιμη τους και τιποτα παραπανω.2 περασαν απο τα χερια μου και αντεξαν πολυ λιγο στην καθημερινη τετραωρη με πενταωρη σκληρη χρηση πανω στο Pacman.
 
Ωραίος ο Wally.

Και γω είμαι της άποψης να το αφήσεις μόνιμα ως Black Mamba :)

Ερώτηση.

Γιατί τα κουμπιά είναι μισά Sanwa και μισά "Sanwa-like" οχι όλα Sanwa ? Να ρίξεις το κόστος?
 
Ουι...το κοστος. Τα Sanwa-like εκαναν 1 δολαριο το ενα με τζαμπε μεταφορικα.

Παντως ειμαι ακομα στους πειραματισμους. Αν μου περισσεψει ποτε κανα φραγκο θα παρω και μερικα Seimitsu και θα κανω τα αναλογα μαγειρεματα...

OK..Black Mamba it is :)
 
Μπράβο, άξιος ! Πρέπει να έχει ωραίο feeling το μέταλλο, και φυσικά δεν παθαίνει τίποτα.

θα χρειαστώ tips για το βινύλιο, θέλω κάποια στιγμή να αλλάξω την όψη του control panel της καμπίνας μου. Έχεις δεί αν τυπώνουν σε τύπου-μουσαμά (δηλαδή, ψιλοσαγρέ, όχι λείο και γλιστερό). Εκτός και αν αυτό που έχεις βάλει είναι επίσης σταθερό και μη γλιστερό στην αφή του.
 
Φοβερά και τα δυο!

Μήπως έχουμε συνολικό κόστος?
 
Wally οταν παιζεις φλιπερακι , το σκουντιγμα (nudge) με πια κουμπια το κανεις;
 
@other_reality

Εγω πηρα το σχεδιο μου και πηγα σε ενα μαγαζι που τυπωνουν σε PVC αυτοκολλητα. Αυτος μου προτεινε να βαλουν και ενα λεπτo φιλμ βινυλιου (?) απο πανω ωστε να μην καταπωνηθει. Δεν ειναι σαγρε. Παντως δεν ειναι τιποτα το τρελο, αλλωστε και η τιμη ηταν πολυ χαμηλη για να εχω υπερβολικες προσδοκιες/απαιτησεις.

@mmaker

Υπολογιζω γυρω στα 65 ευρω το ενα.

@Αjax

Νομιζω θα γινοταν λιγο καρναβαλος αν του κοτσαρα αλλα δυο κουμπια στα πλαγια. Παντως θα μπορουσα να του τα προσθεσω ανοιγωντας αλλες δυο τρυπες στο μεταλο αφου ο encoder τα χωραει.

@metalcandyman

Ειθε να αντεξουν. Μεχρι στιγμης παντως και με πολλες ωρες παιχνιδιου, μια χαρα ειναι...φτου φτου
 
Wally είπε:
Νομιζω θα γινοταν λιγο καρναβαλος αν του κοτσαρα αλλα δυο κουμπια στα πλαγια. Παντως θα μπορουσα να του τα προσθεσω ανοιγωντας αλλες δυο τρυπες στο μεταλο αφου ο encoder τα χωραει.
Μια διαφορετικη ιδεα θα ηταν να βαλεις ενα accelerometer και να κανεις nudge το joystick!
 
Nice job :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένω τα Sanwa ανταλλακτικά από μέρα σε μέρα :D . Ελπίζω να μην μετανιώσω τον μοχλό στα αριστερά.. Να σαι καλά Wally!

joystick στα αριστερά.jpg
 
drade είπε:
Περιμένω τα Sanwa ανταλλακτικά από μέρα σε μέρα :D . Ελπίζω να μην μετανιώσω τον μοχλό στα αριστερά.. Να σαι καλά Wally!
Προβολή συνημμένου 103289
Αν εχεις συνηθησει να παιζεις στα ηλεκτρονικα με τον μοχλο αριστερα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και εκανες την σωστη επιλογη.Αν επαιζες με το δεξι και τωρα το εβαλες στο αριστερο τοτε φυσικα και θα εχεις θεμα.
 
Πίσω
Μπλουζα