Τα Arcade Sticks μου

Καλως να τα δεχτεις και καλοπαιχτο φιλε drade. Αριστερο αδερφακι του Μαμπα μου χαχαχαχα
 
Πάρα πολύ ωραία τα joysticks. Ειδικά το μαύρο. (πραγματικα και εγώ προτείνω να το αφήσεις ως έχει...είναι κουκλί)

Επιτρέψτε μου να πώ ως πρωην κάτοχος , την δική μου γνώμη για τα πλήκτρα sanwa.

Τα είχα βάλει στο bartop. Δεν έμεινα ευχαριστημένος διότι 1ον) όταν ήμουνα παιδί ποτέ δεν τα "συνάντησα" με αποτέλεσμα να μειώνουν το arcade feeling που εισέπρατα , έβαλα concave και πραγματικά βρήκα τηνν υγεία μου 2ον) ενεργοποιούνται με την ιδέα ότι θα τα πατήσεις , γιαυτό άλωστε τα προτιμούν σε fighting παιχνίδια τυπου street fighter.
 
Thanx για τη συμβουλη!

Μπορει να λεω χαζομαρες αλλα τα ConCave ειναι αυτα με το υψηλο προφιλ? Αν ναι νομιζω οτι ειναι πιο καταλληλα για ξυλινες καμπινες και οχι για χειρηστηρια λογω υψους (?)

Παντως θελω να κανω δοκιμες και με αλλα buttons. Μπηκα στο τριπακι, λαθος περιοδο χαχαχαχαχα
 
Ουσιαστικά το concave και το convex αναφέρεται στην κυρτότητα η καμπυλότητα αντίστοιχα των πλήκτρων. Προσωπικά προτιμώ concave γιατί έτσι έμαθα στα ελληνικά arcades, αλλα ντάξει, και τα convex έχουν το δικό τους χαρακτήρα. Επίσης έχουν και ολίγον διαφορετικό feeling, για παράδειγμα το joy του Ιορδάνη έχει concave ενώ ας πούμε το Neo Geo AES stick έχει convex, ενώ το tomahawk flat (συνδυασμός και των δύο !)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I stand corrected!

Αισθητικα λοιπον προτιμω τα convex, συναισθηματικως τα concave. Πρακτικα, θα πρεπει να δω... :)
 
γεια σας παιδια μου αρεσε η ιδεα δημιουργιας ενος HOMEMADE! arcade joystick και σκεφτομαι να το δοκιμασω και εγω.H διαδικασια για εναν αρχαριο ειναι δυσκολη ; Το τελικο κοστος ποσο ειναι ; απο οτι βλεπω στο ebay αυτα τα 3 http://www.ebay.com/itm/Zero-Delay-Arcade-USB-Encoder-PC-to-Joystick-For-5pin-Happ-Type-Push-buttons-/171040534955?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27d2cf71ab , http://www.ebay.com/itm/ZIPPYY-Arcade-Short-Joystick-Classic-Competition-Style-2-4-8-Way-Stick-For-MAME-/201053000536?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2ecfb15358 http://www.ebay.com/itm/10-x-Arcade-Push-Button-Replace-For-Sanwa-OBSF-30-Push-Button-4-BLACK-BUTTONS-/181236212368?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a32852290 κανουν συνολικα 26.78 ευρω. Το κουτι απο που το παιρνουμε ; υπαρχει κατι στο ebay ? (αν μπορει καποιος ας μου παραθεσει ενα) Χρειαζομαστε τιποτα αλλο;

ευχαριστω εκ των προτερων !
 
Το μονταρισμα πανω στο κουτι ειναι γελοια ευκολο και γρηγορο (και ιδιαιτερα διασκεδαστικο!!).

Τα υπολοιπα οντως καπου στο 25αρι μου πηγαν και περιεχουν οτι χρειαστεις.

Για το κουτι δεν μπορω να δωσω στοιχεια επικοινωνιας μιας και θα θεωρηθει διαφημιση. Ριξε ομως μια ματια ομως στο φορουμ του Φωτη το retrocomputers, διοτι επεσε το ματι μου σε αγγελια του.
 
Λοιπον τελικα εφτιαξα και εγω με το ιδιο κελυφος (Thanks Wally για τις πληροφοριες κτλ. :) ).

Ο μοχλος ειναι sanwa jlf και τα κουμπια ολα sanwa! Ειναι παρα πολυ εργονομικο και τα sanwa κουμπια που δεν τα ειχα ξανακουμπησει ειναι απιστευτα μαλακα και δεν κουραζουν καθολου!

CAM00168.jpg

Εδω ομως ερχονται και τα δυσαρεστα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον Μοχλο φανταζομαι θα το ξερετε εσεις που ασχολειστε. Το προβλημα ειναι οτι ο μοχλος ειναι με 5pin φισακι , το εβαλα κανονικα και οταν πηγαινω στος ελεγκτες παιχνιδιων στα windows μου δειχνει τα εξης : Οταν το κανω πανω παει αριστερα , οταν το κανω κατω παει δεξια , οταν το κανω αριστερα παει πανω και οταν το κανω δεξια παει κατω! Μεσα απο το Mame το προβλημα το διορθωνεις αφου βαζεις οπως θες το μοχλο! Υπαρχει ομως καποιος τροπος για να δουλευει γενικα σωστα και στα Windows για καποια αλλη χρηση περα του Mame;

Ευχαριστω εκ τον προτερων!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κουκλα!

Η λυση ειναι x360ce. Κανει emulation το pad του 360 και ετσι μπορεις να παιζεις ολα τα παιχνιδια (πχ τα Steam οπως το Ikaruga παιζουν μονο με 360 pad)
 
Thanks Πανο!

Εκανα μια δοκιμη και λεω να την εφαρμοσω. Eκτος απο το καλωδιο με τις 2 φισες στα ακρα που ειχε το usb board(http://i.ebayimg.com/00/s/ODUwWDEwMDA=/z/Tq0AAOxy14VRWoHZ/$T2eC16Z,!)!E9s2fDPrhBRWoHZIpYg~~60_57.JPG?rt=nc ) , το joystic ειχε και ενα δικο του καλωδιο αυτο εδω :

$_35.JPG

Οποτε εβαλα αυτο πανω στο joystic και εβαλα τις ακρες του μεσα στην φισα με διαφορετικη σειρα και βρηκα την σειρα που δουλευει σωστα! Οποτε λεω να κοψω απο την μια το καλωδιο με τις φισες και να ενωσω οπως πρεπει με μονωτικη ταινια, ενω το αλλο ακρο κανονικα στο usb board. Λετε να ανατοιναχτουν ολα ; :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα οκ θα ειναι ΑΛΛΑ πραγματικα αν θες να παιζεις τα παντα με το stick θα αναγκαστεις να πας με το x360ce. Σχεδον ολα τα PC games παιζουν μονο με το 360 pad...
 
Ναι οκ! Αλλα θελω να ειναι σωστη η καλωδιωση μεσα! Αρα Προχωραω ακαθεκτος αν δεν ανατοιναχτω θα σας πω τα αποτελεσματα.

Update! Μission Complete!! Ολα δουλεουν ρολοι πλεον!

metalslug198.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως βλεπω εχεις πολυ λιγα credits γιαννη :p :p
 
metalcandyman είπε:
Οπως βλεπω εχεις πολυ λιγα credits γιαννη :p :p
Τυχαια απο το ιντερνετ ηταν η φωτο απλα οταν σκεφτηκα mission complete μου ηρθε το metal slug στο μυαλο!! :p

Ps.οχι οτι αν επαιζα εγω θα ειχε καμια διαφορα χαχαχχαχα :D
 
Γιαννη δεν ειχα δει το "αριστερο" version αλλα απο οτι βλεπω εχει την ιδια ασυμμετρη διαταξη πληκτρων που "κουμπωνουν" τα χερια μου :)

Για κανε ενα μικρο review εντυπωσεων οταν βρεις χρονο και καμια φωτο του εσωτερικου.

Ακου btw τι εχω σκεφτει. Αν δεις ο encoder εχει καποια πολυ δυνατα led-ακια. Οταν το "βλεπει" το PC, αναβει το κοκκινο. Σκεφτομαι να παρω μια χοντρη φωτοδιοδο (δεν ξερω πως αλλιως να το πω, χοντρο πλαστικο διαφανο καλωδιο - χοντρη οπτικη ινα) με ενα καλλυμα στην ακρη, τρυπα στο κουτι ωστε να βγαινει το φως επανω.

Hint:Αν δεν εβαλες (ή δεν εφτασε) το χοντρο κομματι του καλωδιου του USB να σφηνωσει στη εξοδο του κουτιου, πιασε το καλωδιο με ενα χοντρο tire-up ωστε οσο και να το τραβας να μην ζοριζεις το εσωτερικο και τo κουμπωμα με τον encoder
 
Wally είπε:
Για κανε ενα μικρο review εντυπωσεων οταν βρεις χρονο και καμια φωτο του εσωτερικου.

Λοιπον επαιξα λιγο χτες , πολυ καλη αισθηση ακουμπανε ωραια τα χερια πανω και δεν πιανεσαι , γενικα ειναι πολυ εργονομικο!

Sanwa κουμπια εβαλα για να τα δοκιμασω και τελικα μου αρεσουν παρα πολυ γιατι θελουν ελαχιστη δυναμη για να πατηθουν.

Μοχλο εβαλα sanwa οχι γιατι παιζω fighting ,αλλα γιατι ειχε τον ιδιο και το arcadejoy και τον εχω συνηθησει λιγο. (ετσι και αλλιως τα αγαπημενα μου fighting games τα παιζω με Snes Pad οπως τα επαιζα και μικρος και εχω την καλυτερη αποδοση :D ).

Παμε στην συναρμολογιση : Πολυ ευκολα βιδωσα τον μοχλο στο "σασι" μετα αρχισα να βαζω τα κουμπια τα οποια ηθελαν αρκετη πιεση για να κουμπωσουν! Αφου εβαλα ολα τα κουμπια εβαλα τα καλωδια των κουμπιων και εβαλα και μονωτικη ταινια για μονωση στους ακροδεκτες των κουμπιων (δεν ειχα αυτο το διαφανο λαστιχακι :p ). Μετα σκεφτομουν που να βαλω την πλακετα ελεγα να βαλω κατι πανω στο σιδερο και να την κολλησω καπου αλλα τελικα τις εβαλα ενα χαρτονακι στην πισω πλευρα της και στην αφησα χυμα ετσι και αλλιως τα καλωδια δεν την αφηνουν να κουνηθει και πολυ... εβαλα και λιγη μονωτικη στις βιδες του μοχλου για να μην ακουμπησει πανω και ετοιμος. Μετα ακολουθησε και ο βανδαλισμος τον καλωδιων για να τα βαλω με την σωστη σειρα! Εκλεισα το κουτι και ετοιμος :p

Wally είπε:
Hint:Αν δεν εβαλες (ή δεν εφτασε) το χοντρο κομματι του καλωδιου του USB να σφηνωσει στη εξοδο του κουτιου, πιασε το καλωδιο με ενα χοντρο tire-up ωστε οσο και να το τραβας να μην ζοριζεις το εσωτερικο και τo κουμπωμα με τον encoder
Εφτασε μια χαρα το καλωδιο και το εβαλα στην εγκοπη του κουτιου!

ps. Αυτο με το λαμπακι ειναι καλη φαση αλλα βαριεμαι να μπω στην διαδικασια αφου δεν θα προσφερει κατι ουσιαστικο :D

Τη φωτο απο το εσωτερικο εισαι σιγουρος οτι θες να την δεις;; Γινεται πανικος ενωσεις μονωτικες ταινιες παντου χαχαχααχαχαχα!! Σημασια εχει οτι δουλευει :p . Αν παρολαυτα θες ακομα να το δεις το απογευματακι αμα παω σπιτι θα το βγαλω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφο Ajax :) Mε γειά και το δικό σου Black Mamba :D Έχεις σκοπό να βάλεις αργότερα κάποιο artwork πάνω του?

Ακριβώς την ίδια διάταξη μοχλού και κουμπιών έχω και γω στην καμπίνα και το arcade stick μου και μου είναι πολύ βολική. Πάντως καλό θα ήταν να βάλεις μια τάξη στα καλώδια και να στερεώσεις την πλακέτα.

Ερώτηση.

Το "σκάφος" του stick είχε έτοιμες όλες τις τρύπες?
 
Thanks Kambia!

Artwork δεν θα βαλω προς το παρον μου αρεσει ως εχει. Αμα το βαρεθω βλεπουμε.

Οι τρυπες ηταν ολες ετοιμες! Οσο για την πλακετα δεν φτανουν τα καλωδια για να την βαλω καπου. Την εχω μονωσει οσο μπορω ωστε να μην ακουμπησει στο "σασι" και τα καλωδια ειναι τοσα πολλα που την κρατανε αρκετα καλα! Αμα βρω καμια ιδεα για το πως να την στεραιωσω ισως το κανω για σιγουρια.

Οσο για μπαχαλο των καλωδιων θα δειτε την φωτο, μην με παρετε με τις πετρες ομως χαχαχαχα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν σου παιζει ο μοχλος μεσα στη λιστα παιχνιδιων του ΜΑΜΕ (με αλλα λογια δεν μπορεις να πας πανω κατω στη λιστα με το μοχλο) πες μου να σου δωσω ενα φτιαγμενο mame.ini
 
Wally είπε:
Αν δεν σου παιζει ο μοχλος μεσα στη λιστα παιχνιδιων του ΜΑΜΕ (με αλλα λογια δεν μπορεις να πας πανω κατω στη λιστα με το μοχλο) πες μου να σου δωσω ενα φτιαγμενο mame.ini
χμμμ ναι δεν μπορω για στειλε :p μονο μεσα στο παιχνιδι δουλευει οκ!

Update! και η φωτο απο το εσωτερικο του Arcade stick οπως βλεπετε ολα ειναι στην πενα!χαχαχαχα :biglaugh:

CAM00173.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα