Τηλεκάρτες [ΟΤΕ]

Τις έχω πλην του Άσσου. Θα πρέπει να τις σαρώσω και να τις ανεβάσω.
Συνολικά έχω γύρω στις 400 τηλεκάρτες σε ζελατίνες Α4 (δέχεται 10 κάρτες η κάθε μία) τοποθετημένες σε αντίστοιχο ντοσιέ).
Απλά είναι από σκληρό σχτικά πλαστικό και με τα χρόνια είχαν ψιλοκολλήσει, οπότε χρειάζονται αντικατάσταση (δύσκολο πλέον να βρεθούν τέτοιες θήκες - ζελατίνες).
Εσύ έχεις υπερσυλλογή!! Όντως είναι δύσκολο να βρεθούν θήκες με σκληρές ζελατίνες. Οι Κινεζουριές που πουλάνε τώρα σχίζονται εύκολα
 
Εσύ έχεις υπερσυλλογή!! Όντως είναι δύσκολο να βρεθούν θήκες με σκληρές ζελατίνες. Οι Κινεζουριές που πουλάνε τώρα σχίζονται εύκολα
Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να είναι από σκληρό πλαστικό γιατί το υλικό από μόνο του δημιουργεί προβλήματα.
Μου το έχει πει συλλέκτης δίσκων ότι αν έχω δίσκους σε τέτοιες ζελατίνες (από την σκληρότητα και την αφή μάλλον πρόκειται για το ίδιο υλικό με εκείνο στις αντίστοιχες για τις τηλεκάρτες) να τις απομακρύνω οπωσδήποτε γιατί μπορούν να κάνουν ζημιά στο ίδιο το βινύλιο.
 
Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να είναι από σκληρό πλαστικό γιατί το υλικό από μόνο του δημιουργεί προβλήματα.
Μου το έχει πει συλλέκτης δίσκων ότι αν έχω δίσκους σε τέτοιες ζελατίνες (από την σκληρότητα και την αφή μάλλον πρόκειται για το ίδιο υλικό με εκείνο στις αντίστοιχες για τις τηλεκάρτες) να τις απομακρύνω οπωσδήποτε γιατί μπορούν να κάνουν ζημιά στο ίδιο το βινύλιο.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς… Όχι τις πολύ σκληρές που καταλήγουν να κολλάνε σαν βδέλλες και καταστρέφουν τα εξώφυλλα, ούτε τις ψεύτικες που γίνονται κομμάτια. Κάτι ενδιάμεσο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι κατάλαβα τι εννοείς… Όχι τις πολύ σκληρές που καταλήγουν να κολλάνε σαν βδέλλες και καταστρέφουν τα εξώφυλλα, ούτε τις ψεύτικες που γίνονται κομμάτια. Κάτι ενδιάμεσο.
Το θέμα είναι ότι έχω τέτοιες ζελατίνες που κάνουν για τις τηλεκάρτες αλλά έχουν χρησιμοποιηθεί για την συλλογή από καρφίτσες των Ολυμπιακών Αγώνων Αθήνα 2004 (η πλέον ακριβότερη συλλογή... γιατί έχω πάρα πολλές : οι περισσότερες είναι της εταιρείας Εύσημον γιατί κάποιες είχαν κυκλοφορήσει αρχικά από την εταιρεία Trofe) και κάποιες σε κασετίνες-καδράκια όπως στους παρακάτω συνδέσμους


Το παρακάτω σετάκι το έχω...


 
Το θέμα είναι ότι έχω τέτοιες ζελατίνες που κάνουν για τις τηλεκάρτες αλλά έχουν χρησιμοποιηθεί για την συλλογή από καρφίτσες των Ολυμπιακών Αγώνων Αθήνα 2004 (η πλέον ακριβότερη συλλογή... γιατί έχω πάρα πολλές οι περισσότερες της εταιρείας Εύσημον γιατί κάποιες είχαν κυκλοφορήσει αρχικά από την εταιρεία Trofe) και κάποιες σε κασετίνες-καδράκια όπως στους παρακάτω συνδέσμους


Το παρακάτω το έχω...


Σουπερ. Αν τυχόν τις βγάλεις φωτο έχω φτιάξει ήδη νήμα Ρετρο pins και θα χαρώ να μας τις παρουσιάσεις :)
 
Σουπερ. Αν τυχόν τις βγάλεις φωτο έχω φτιάξει ήδη νήμα Ρετρο pins και θα χαρώ να μας τις παρουσιάσεις :)
Κοίταξα πριν λίγο το ντουλάπι της βιβλιοθήκης που τις έχω καταχωνιασμένες και υπάρχουν αρκετές που δεν έχουν μπει σε ζελατίνες (υπάρχουν περίπου 15 κενές θήκες Α4 των 10 η καθεμία) Επίσης έχω τα τεύχη 1, 2 και 3 της Εύσημον και εισιτήρια κάποιων αγώνων (δεν πήγα σε κάποιους - αυτά στα ρετρό εισιτήρια). Θέλει πολλή δουλειά γιατί μπορεί να είναι 500-600 καρφίτσες (έχω και των παραολυμπιακών). Επειδή δεν έχει συμπληρωθεί κανονικά η εικοσαετία, οτιδήποτε κάνω θα ανέβει από Οκτώβριο ( ; ).
Απ' ότι είδα στους συνδέσμους που παρέθεσα, οι τιμές τους δεν έχουν πέσει και σε ορισμένες περιπτώσεις τις δίνουν πάνω από την αναγραφόμενη τιμή αγοράς...
 
Aν και όχι τόσο ρετρό,παρόλα αυτά συλλεκτική θεωρείται η τηλεκάρτα με Άννα Βίσση - Τραύμα.Πωλείται σε δημοπρασίες μέχρι και 300 euro!

397890001.jpg


backwlt.jpg
Μιας και το παλιο φωτο λινκ δεν λειτουργεί:IMG_7467.jpegIMG_7468.jpegIMG_7473.jpegIMG_7474.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα