Τηλεοπτικές διαφημίσεις με ρετρό παιχνίδια

Πάντως, στην τελευταία συνάντηση του retromaniax στο Θησείο θυμάμαι την Caprice να μού λέει : "Από τότε που ανοίχθηκε τόπικ στην ενότητα "Παιχνίδια" για το Κάστρα Και Πολιορκητές, πάαρα πολύς κόσμος γράφτηκε στο φόρουμ μας μόνο και μόνο για να συμμετέχει στη συζήτηση γι' αυτό το παιχνίδι :eek: o_Oo_O" ....

Πάντως, στο σπιτικό μου αυτό το παιχνίδι δεν εισήλθε [εγώ και ο αδελφός μου ... μάλλον δεν ψαρώσαμε με αυτό] κι έτσι ... δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την ποιότητα του παιχνιδιού ....
 
katerinak είπε:
διαφημιση "καστρα και πολιορκητες" (1985) :
Ε, όχι και "απογοήτευση"!!

Θυμάμαι είχα τα περισσότερα (Ίσως και όλα..) από αυτά, και πήγαινα στο σπίτι ενός φίλου μου που είχε ένα κενό δωμάτιο.. Τώρα τι είχαμε φτιάξει εκεί μαζί με τα δικά του, δεν θα ήθελες να το δεις! :cool:

Και για τα λαστιχάκια, ναι έσπαγαν για πλάκα... Όμως όταν έβαζες 4 με 5 νέα (Λαστιχάκια γεμάτος ο τόπος..), τότε μετατρέπονταν σε φονικό όπλο! :armed:

Και ο Δούρειος ίππος ακόμα κάπου περιφέρεται.. Το τελευταίο που μου έχει απομείνει.. :(
 
cloud είπε:
Και για τα λαστιχάκια, ναι έσπαγαν για πλάκα... Όμως όταν έβαζες 4 με 5 νέα (Λαστιχάκια γεμάτος ο τόπος..), τότε μετατρέπονταν σε φονικό όπλο! :armed:
Αυτό ακριβώς! Καμία απογοήτευση. Εννοείται ότι τα λαστιχάκια της συσκευής ούτε που τα υπολογίζαμε. Θυμάμαι τους "φτιαγμένους" καταπέλτες να εκσφεντονίζουν πυρομαχικά από την μία άκρη του σπιτιού και να βγαίνουν εκτός από την μπαλκονόπορτα της σαλοτραπεζαρίας στην άλλη πλευρά.. Το τι βάζο και ρετρό διακοσμητικό σαλονιού είχα σπάσει δε λέγεται. :)
 
Μού ήρθε η "φλασιά" για τέσσερα ακόμη διαφημιστικά σποτάκια, τα οποία τα χρονολογώ πολύυυ παλιά, γύρω στο 1980 / 1981 !!! Τα σποτάκια αυτά τα θυμάμαι να προβάλλονται στην "παιδική ζώνη", νωρίς το απόγευμα !!! Πάμε, λοιπόν, να γυρίσουμε τον ... τηελοπτικό χρόνο στην τόοοτε παιδική ζώνη και, περιμένοντας στην ασπρόμαυρη οθόνη μας τις νέες περιπέτειες του Παραμυθά, του Παπή Πιπιπή, του εκ Γαλλίας μικρού κίτρινου παπακίου Σατουρνέν, των δύο μαρμότων Τζόνι και Πόλι των "Παραμυθιών του Πράσινου Δάσους" και άλλα ωραία πράγματα .....,, ας μας κρατήσουνε συντροφιά οι κατωτέρω παιδικές διαφημίσεις :

- Το πρώτο σποτάκι είναι για το παιχνίδι "Τσάκα Τσάκα", δηλαδή για το εξής "μαραφέτι" : Ένα πλαστικό "ματσούκι", το οποίο είχε δύο εσοχές στα πλάγια ένα χερούλι στην κορυφή του και ένα ελατήριο ενσωματωμένο !!! Οι πιτσιρικάδες έβαζαν τα πόδια τους στις εσοχές του "ματσουκιού", κρατιόντουσαν από το χερούλι του και ... χοροπηδούσαν πάνω κάτω, χάρις στο ελατήριο !!! Το διαφημιστικό έδειχνε διάφορα παιδάκια σε έναν κήπο με γκαζόν να χοροπηδάνε με αυτό το "μαραφέτι" και μια βραχνή, μπάσα φωνή, να τραγουδά : "Σας διασκεδάζει και σας γυμνάζει / Τσάκα τσάκα / Τσάκα τσάκα !!!!

- Το επόμενο σποτάκι αφορά τις παιδικές ζωγραφιές Coco Paint !!! Θυμάμαι ακόμη το τραγουδάκι, που το τραγουδούσε μια λεπτή φωνούλα !!! Είχε, περίπου, ως εξής : "Το φτυαράκι [???] πάνω απ' όλα που 'χει τόσες ζωγραφιές / κι ύστερα παίρνεις κόλλα και με μερικές μπογιές / κι ύστερα παίρνεις κόλλα και με μερικές μπογιές! Κόκο κόκο κόκο πέηντ" !!!! Την αφήγηση σε αυτό το σποτ την έκανε ο τόοτε "μικρός των σήριαλς" Λουκάς Μεταξάς, τον οποίον εμείς τα τόοοτε συνομήλικα, με αυτόν, παιδάκια πολύ αγαπούσαμε [δεδομένου ότι, όποτε εμφανιζόταν στα "μεγαλίστικα" σήριαλς ήταν, τρόπον τινά, ο ... "συνομήλικος εκπρόσωπός" μας : Πότε ως μικρός Θωμάς στο σήριαλ "Ο δρόμος", πότε στη "Μάχη των Πελαργών" κλπ ... ] ... Η φράση που θυμάμαι απ'την αφήγηση του "παιδιού της γενιάς μας" Λουκά Μεταξά είναι : "κομματάκι κομματάκι, χρώμα με χρώμα ... " ....

- Το επόμενο διαφημιστικό σποτάκι αφορά ένα παιδικό φλάουτο !!! Θυμάμαι το τραγουδάκι της διαφήμισης, πάνω στη μελωδία ενός γνωστού παιδικού τραγουδιού [που, όμως, δεν θυμάμαι ποιο είναι] !!! Μια απαλή φωνή κοριτσιού τραγουδούσε :

Φλάουτο, φλάουτο μαθαίνω

να τραγουδάω και να παίζω

φλάουτο, φλάουτο παιδιά!

Μικροί, μεγάλοι παίζουν όλοι

μαζί τους κι ο μπαμπάς ακόμη [εδώ τραγουδούσε μια μπάσα ανδρική μεγαλίστικη φωνή, δηλαδή του μπαμπά!!!]

φλάουτο, φλάουτο παιδιά!!!

Και την ώρα που ακούγαμε το τραγουδάκι, βλέπαμε διάφορα παιδάκια να παίζουν το διαφημιζόμενο παιδικό φλάουτο !!! Πάντως, εκείνα τα χρόνια στο σπιτικό μας [ήμασταν ανέκαθεν μουσικόφιλη οικογένεια] μπήκε ένα πλαστικό παιδικό φλάουτο !!! Όμως, εγώ ... δεν μπόρεσα να μάθω να παίζω μελωδίες με δαύτο, μόνο κάτι "ανερμάτιστα" φίρι φίρι φιρουλά κλπ #) #) ... [το ... "κισμέτ" μου προς τα έγχορδα με κατεύθυνε :cool: :p :p] ....

- Τελευταίο διαφημιστικό σποτ ... για μα μάσκα καρναβαλιού, η οποία ονομαζόταν "Μάσκα ΡΙΟ" !!! Αν θυμάμαι καλά, η διαφήμιση έδειχνε έναν κλόουν, μάγο, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, να είναι περιστοιχισμένος από παιδάκια και να τους μοιράζει μάσκες !!! Και μια "κελαρυστή", δυναμική αλλά και αρκούντως αγριωπή φωνή τραγουδούσε : "Είναι μια μάσκααα, που θα τρελάνειιι, μικρούς, μεγάλους και παιδιάαα, μάσκα του Ρίο βρε παιδιάαα" .... Αν και να σας πω την αλήθεια, η εν λόγω διαφήμιση, σε εκείνη την πολύ μικρή ηλικία που ήμουν, με ψιλο- αγρίευε [θες η "αγριωπή" φωνή που τραγουδουσε το τραγουδάκι ... θες το διαφημιζόμενο προϊόν που ήταν μια μαύρη μάσκα ... ] .... #) :zip: :p :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι ωραιες που ειναι αυτες οι "φλασιες" που εχεις καθε φορα Rinus Cesar :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

ευχαριστουμε για πολλοστη φορα για ολες τις αναμνησεις που μοιραζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Μιας και αυτές τις μέρες έχουμε Γιούρο ... μού ήρθε άλλη μια "φλασιά" για διαφημιστικό σποτ με ρετρό παιχνίδι !!! Η διαφήμιση αυτή προβαλλόταν πριν την έναρξη και κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ 1982 [το πρώτο Μουντιάλ της ζωής μου], το οποίο, ως γνωστόν, διεξήχθη στην Ισπανία !!!

Επρόκειτο για το διαφημιστικό σποτ ενός επιτραπέζιου ποδοσφαιρακίου !!! Το ποδοσφαιράκι λεγόταν Espania και ο ποδοσφαιριστής λεγόταν Έργκαμ Μπόι [τώρα, πώς γραφόταν στα αγγλικά ... θα σας γελάσω] !!! 'Οσο βλέπαμε το σποτ ακούγαμε μια φωνή να λέει ρυθμικά και πανηγυρικά : Ε-σπά-νια [και μετά τρεις φορές ρυθμικά παλαμάκια : κλαπ κλαπ κλαπ] !!! Και μετά ακουγόταν η φωνη του εκφωνητή του σποτ σαν να κάνει ραδιοφωνική μετάδοση ποδοσφαιρικού αγώνα : Ο Μαραντόνα δίνει στον Έργκαμ Μπόι και γκοοολ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι οι ποδοσφαιριστές του εν λόγω παιχνιδιού ήταν βαμμένοι με τη φανέλα της Εθνικής Αργεντινής [μετά τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδος είναι ... η νο 2 πιο αγαπημένη φανέλα Εθνικής Ομάδας για τον γράφοντα :flower: :flower: ...... ] ......
 
Με αφορμη τη νεα "φλασια" που ειχε ο Rinus Cesar ηθελα να αναφερω οτι ειδαμε εδω (η διαφημιση ξεκινα στα 02:44 λεπτα του βιντεο)την υπαρξη του επιτραπεζιου παιχνιδιου "Mexico '86" απο τη Lyra για το παγκοσμιο πρωταθλημα ποδοσφαιρου .Υπηρχε και το αλμπουμ της Panini με αυτοκολλητα :

mex86alb040001.jpg

ΥΓ: η φωτογραφια ειναι απ το ιντερνετ
 
προσχολικα παιχνιδια TOMY :


η διαφημιση αυτη προερχεται απο VHS (διαρκειας 3 ωρων που περιλαμβανει εορταστικο προγραμμα του ΑΝΤ1 την παραμονη πρωτοχρονιας 1991) που βρηκα στο καναλι http://www.youtube.com/vagiul
 
Αρχίζει να νεκρώνει το thread γιατί δεν ανεβαίνουν πολλά νέα διαφημιστικά στο YouTube. Περιέργως, δεν έχει καλυφθεί ούτε το 1/5 παιδικών διαφημίσεων περιόδου 1990-1995, ενώ από 1980-1989 ούτε το 1/30!
 
dr_slump είπε:
Αρχίζει να νεκρώνει το thread γιατί δεν ανεβαίνουν πολλά νέα διαφημιστικά στο YouTube. Περιέργως, δεν έχει καλυφθεί ούτε το 1/5 παιδικών διαφημίσεων περιόδου 1990-1995, ενώ από 1980-1989 ούτε το 1/30!
βρηκα μια ακομα διαφημιση του 1991 αλλά θα ποσταρω το unlisted λινκ αργοτερα,οταν δω οτι δεν εχει "κινηση" το παρον θρεντ

Χτες ο cauldron ανεβασε στο καναλι του μια διαφημιση με επιτραπεζιο παιχνιδι αλλά αυτη βρισκεται στο αλλο θρεντ με τα επιτραπεζια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Αρχίζει να νεκρώνει το thread γιατί δεν ανεβαίνουν πολλά νέα διαφημιστικά στο YouTube. Περιέργως, δεν έχει καλυφθεί ούτε το 1/5 παιδικών διαφημίσεων περιόδου 1990-1995, ενώ από 1980-1989 ούτε το 1/30!

Και όχι μόνο αυτό,αλλά μερικοί χρήστες σβήνουν και τις ήδη υπάρχουσες διαφημίσεις!
 
ακομη μια διαφημιση της sega mega drive στο πακετακι που βρισκεται στα 03:33λεπτα στο ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλες δύο φλασιές μού ήρθαν :

- Η πρώτη αφορά το διαφημιστικό σποτ για τα αυτοκινητάκια Mazorette !!! Έδειχνε έναν μπαμπά με το αγοράκι του [ένα συμπαθέστατο παιδάκι με ήρεμη φωνή] να βρίσκονται σε ένα κατάστημα παιχνιδιών και να περιφέρονται στα ράφια με τα αυτοκινητάκια !!! Ο μπαμπάς του τού επιδεικνύει κάτι αυτοκινητάκια κι ο μικρός λέει : "Εγώ θέλω αυτοκινητάκια Mazorette" !!! Μετά απ' αυτό, ο μπαμπάς του πηγαίνει τον μικρό στο ράφι με τα Mazorette. Στο τέλος του σποτ βλέπουμε τον μικρό να παίζει με κάτι αυτοκινητάκια, κάτι φορτηγάκια κλπ και λέει σε εμάς τους τηλεθεατές : "Δεν είχα δίκιο για τα Mαζορέτ" ???

- Η άλλη φλασιά που μού ήρθε είναι η εξής : Ένας ηθοποιός υποδυόταν τον "επαρχιώτη", δηλαδή ήταν ντυμένος σαν τσοπάνης, με μουστάκια, γκλίτσα κλπ και περιφεροταν στο κατάστημα παιχνιδιών !!! Και λέει στους υπαλλήλους του μαγαζιού, με επαρχιώτικη προφορά και σε έντονο ύφος : "Ιγώ θέλου πιχνίδια Δούριους" !!! Δηλαδή ... η διαφήμιση ήταν για τα παιχνίδια "Δούρειος" !!!

Και οι δύο διαφημίσεις χρονολογούνται στα μισά των 80ς .....
 
Rinus Cesar είπε:
Άλλες δύο φλασιές μού ήρθαν :
- Η πρώτη αφορά το διαφημιστικό σποτ για τα αυτοκινητάκια Mazorette !!! Έδειχνε έναν μπαμπά με το αγοράκι του [ένα συμπαθέστατο παιδάκι με ήρεμη φωνή] να βρίσκονται σε ένα κατάστημα παιχνιδιών και να περιφέρονται στα ράφια με τα αυτοκινητάκια !!! Ο μπαμπάς του τού επιδεικνύει κάτι αυτοκινητάκια κι ο μικρός λέει : "Εγώ θέλω αυτοκινητάκια Mazorette" !!! Μετά απ' αυτό, ο μπαμπάς του πηγαίνει τον μικρό στο ράφι με τα Mazorette. Στο τέλος του σποτ βλέπουμε τον μικρό να παίζει με κάτι αυτοκινητάκια, κάτι φορτηγάκια κλπ και λέει σε εμάς τους τηλεθεατές : "Δεν είχα δίκιο για τα Mαζορέτ" ???

- Η άλλη φλασιά που μού ήρθε είναι η εξής : Ένας ηθοποιός υποδυόταν τον "επαρχιώτη", δηλαδή ήταν ντυμένος σαν τσοπάνης, με μουστάκια, γκλίτσα κλπ και περιφεροταν στο κατάστημα παιχνιδιών !!! Και λέει στους υπαλλήλους του μαγαζιού, με επαρχιώτικη προφορά και σε έντονο ύφος : "Ιγώ θέλου πιχνίδια Δούριους" !!! Δηλαδή ... η διαφήμιση ήταν για τα παιχνίδια "Δούρειος" !!!

Και οι δύο διαφημίσεις χρονολογούνται στα μισά των 80ς .....
Υποκλινομαι στην αλαθανστη,τεραστια μνημη σου... :bow:
 
Προσθετω κι εδω την απορια μου : στην ταινια "το μεγαλο ρουθουνι" παραγωγης 1981 στην οποια πρωταγωνιστει ο Σωτηρης Μουστακας βλεπουμε το ζαβολακι της el greco ,η διαφημιση προβληθηκε στην τηλεοραση το 1981 ή αργοτερα; ποιος θυμαται;
 
Πίσω
Μπλουζα